Ut 1 De nieuwe koöperatieve initiatieven c.s.c. RtObOTIg. yggpsOftPlP»*» De Marianne vertelt over het kind in de ellende A Landelijk Secretaris (M of V) KftEPi&TORj 4 - 9 juli 1982 - «Voor Allen» Het nummer 21 van «Koöperatie» is midden juni 1982 van de pers gekomen. CSC-Vormingswerk vzw Keizerslaan 13 te 1000 Brussel organiseert Reis naar L.P.Y Kamperen t CSC Studiekring Geraardsbergen Organiseert op dinsdag 13 juli 1982 om 20 uur Duscussieavond rond Gemeentepolitiek Je hebt nog wel een avond, Een steuntje voor leergierige werkende jongeren zijn de kredieturen Ook als je werkloos bent Je syndikale afgevaardigde of het jeugdsekretariaat van je gewest vertelt je er alles van! Doppen kan ook leerzaam zijn! Gaan werken en toch overdag les krijgen bi Het onschuldig kind is gebo ren. Het vraagt naar vrede en geluk. Althans, daarvan droomt het. In het leven wordt het onzekerheid, el lende en oorlog. Het kind verneemt pas dan dat dit het resultaat is van twintig eeu wen menselijke bescha ving... A. Ruiz O y y- door C. S. C. - Vormingswerk Het bevat een reeks artikels en interviews waarin de nieuwe koö peratieve initiatieven besproken worden die in de meest uiteenlo pende gebieden op gang gebracht werden door mannen en vrouwen van goede wil, die pogen en erin slagen hun bedrijven in nood en hun bedreigde werkgelegenheid te redden of nieuwe te scheppen door terug te gaan tot de bronnen van het koöperatieve maatschappij model dat uitgewerkt werd in het begin van de 19de eeuw, een som bere tijd voor de arbeidersklasse. De belangrijkste artikels in dit nummer zijn: - een interview met Jacques De- fourny, koördinator van een ploeg onderzoekers van het C.I.- R.I.E.C., het «Internationaal On- derzoeks- en Informatiecentrum voor openbare, sociale en koöpera tieve ekonomie» te Luik, die zich bezighouden met de nieuwe koöpe- raties in België en nagaan waar ze vandaan komen, waarom ze zich zo snel ontwikkelen, welke toekomst zij hebben en hoe dringend het is dat er een specifiek beleid gevoerd wordt voor dit type van ekonomie. Hij heeft zopas een studiewerk ge publiceerd over dit onderwerp: «Les nouvelles coopératives, espoir pour la Wallonië?», uitgegeven door het C.I.R.I.E.C.; - een interview met Michel Ro- card, Franse Minister van het Plan en voor Ruimtelijke Ordening, waarin hij uitlegt waarom en hoe de huidige socialistische regering in Frankrijk een «derde sektor» wil bevorderen, namelijk die van de sociale ekonomie, die het midden houdt tussen de marktekonomie en de openbare ekonomie. Hij drukt er de hoop in uit dat eerlang een Instituut voor de ontwikkeling van de sociale ekonomie zal opgericht worden, een soort bankinstelling die de ondernemingen in deze sek tor van de nodige middelen moet voorzien, ondermeer wat eigen ka pitaal betreft. Hij waarschuwt de koöperatieve sektor voor het ge vaar de «bezemwagen» van het ka pitalisme te worden en drukt erop dat men slechts op haalbare kaar ten mag spelen; - een interview met Francois Mar- tou, professor aan de Katholieke Universiteit van Louvain-la-Neuve, die op verzoek van de Europese Gemeenschap een studie gemaakt heeft over de vraag: «Welke zijn vandaag de strategieën voor de ont wikkeling van de tewerkstelling in de industrie en de derde sektor in België?» Het werkloosheidspro bleem heeft heel wat werknemers ertoe gebracht met andere bedrijfs modellen te experimenteren, waar van het koöperatief model vandaag één van de meest gebruikte is. In het artikel wordt een beknopte sa menvatting van deze studie gegeven; - een artikel over «De arbeiders wereld en de nieuwe koöperatieve ontwikkelingen», waarin de koöpe ratieve problematiek op positieve wijze benaderd wordt door drie socialistische vakbondsmilitanten J.M. Collignon, L. Tordeurs en J. Verdin, die persoonlijk betrokken zijn bij de nieuwe koöperatieve initiatieven en die aan de aktie deelnemen van de werknemers die voor het behoud van hun tewerk stelling vechten en tevens op eko- nomisch gebied trachten te innove ren door hetzij zelf bepaalde be drijven in nood over te nemen, hetzij hun eigen onderneming op te richten; - een interview met Jean-Maurice Dehousse, Minister voor Waalse Streekekonomie, die drie belangrij ke vragen beantwoordt in verband met het koöperatieve initiatief in de Waalse streekekonomie, over de financiering ervan door de oprich ting in Wallonië van een Koöpera tief Ontwikkelingsfonds dat speci fiek aangepast zou zijn aan deze sektor, over de aanpassing ervan aan de industriële «traditie» van de Walen en over een verschillende organisatie van de arbeidersver houdingen waardoor een nieuwe dynamiek kan ontstaan in het raam van de herindustrialisering en de ontwikkeling van Wallonië dank zij de verwezenlijking, naar het voor beeld van de Franse socialisten, van instellingen en wetsontwerpen ter bevordering van de sociale eko nomie; - een hele reeks interessante nieuws-Flashes die berichten uit al le gebieden van de internationale koöperatieve wereld brengen. KOOPERATIE wordt uitgegeven door de Federatie der Belgische Koöperaties, Hoogstraat 28 te 1000 Brussel - Tel. 02/513.28.60. Socio-culturele vormingsorganisatie voor volwassenen in vere nigingsverband, doet een oproep tot kandidaten met het oog op de aanstelling van een Die verantwoorde lijk wordt voor de dagelijkse werking van de organisatie. Vereisten: voldoen aan de subsidiëringsvereisten op het vlak van diploma en eventueel te bewijzen beroepservaring. het bewijs leveren van minimum 3 jaar practische beroepservaring in een socio-culturele jeugd- of volwassene norganisatie op beleidsvlak avond- en weekendwerk behoren tot de normale taken. initiatiefzin, sociaal engagement en brede interessesfeer zijn noodzakelijke kenmerken, evenals het kunnen werken in groepsverband en leiding geven lid zijn van de SP Salaris op basis van diploma en subsidiëringsnormen. Solliciaties met curriculum vitae per gewone brief te richten aan CSC-Vormingswerk VZW, t.a.v. Freddy Van den Bos sche, Keizerslaan 13 te 1000 Brussel tot uiterlijk Maandag morgen 12 juli 1982. Tel.: 02-513.26.12 8§mBBSHnHi en van 30 juli Van 't Veld. 091-60.24.50. t< Inleidingen van: Roger Van Liefferinge: OCMW-beleid Willy Vernimmen: zes jaar gemeentebeleid Dirk Van der Maelen: krachtlijnen van een socialistisch programma (met speciaal accent op cultuur) Nadien volgt een groepsdiscussie. Deze activiteit grijpt plaats in het Volkshuis. Markt 15 te Geraardsbergen Al eens gedacht aan een avondje rustig les volgen? Een heleboel nuttige dingen op een gezellige manier zo goed als gratis en voor niks gaan bijleren? Samen met andere mensen die van school af zijn weer de klas in? Maar nu zonder die vreselijke wiskunde en alle andere vakken die je niet leuk vindt! Kijk eens rond in je eigen streek: er is beslist wat bij voor jou! Dit zijn uren waarop we van het werk mogen wegblijven, omdat we een kursus in het «Onderwijs voor sociale promotie» volgen. Dit kun nen zowel dagkursussen als avond- of weekendonderwijs zijn. Aan ons loon wordt daarbij, binnen bepaal de grenzen, niet geraakt. Of als je geen kredieturen kan krijgen, heb je recht op een premie na het behalen van je avonddi ploma. Dat is dan: onderwijs voor so ciale promotie. Met kredieturen, ook voor BTK'ers en stagiairs. Je kan namelijk bij de RVA zélf een ander beroep aanleren, of je verder specialiseren. Daarvoor moet je wél recht op dop hebben, en er kan ook een tijdje verlopen tussen je aanvraag en je toef tot de kursus... Maar er zijn heel wat financi voordelen aan verbonden, zoals ex tra vergoedingen en premies. Een ander beroep leren... 't is in elk geval het proberen waard: al wat je bijleert geeft je een kansje méér om een job te vinden... Dat is dan: de beroepsopleiding van de RVA Ja hoor, dat kan je met «sociale promotie»-kursussen. Zo'n vor- mingskursus mag je gewoon in de week gaan volgen: daarvoor krijg je vrij op je werk en trek je een deel van het loon dat je dan verliest terug. En weet je wat er ook nog zo fijn aan is: 't kost je allemaal geen cent: eten, werkmateriaal en zelfs over nachten, alles gratis en voor niks. Wat je zoal kan gaan bijleren op «sociale promotie»-kursussen? Dat kan soms heel serieus zijn: sociale wetgeving, hoe de vakbond werkt, hoe onze ekonomie draait... Maar zo'n kursus kan ook gewoon leuk zijn: hoe een goedkope vakan tie organiseren of je vrije tijd nuttig besteden... Je maakt eigenlijk zelf uit waar je graag méér over wil weten. Dat zijn dan: kursussen voor sociale pro motie. Met verlof op 't werk Kredieturen, sociale promotie, vrijstelling van stempelkontrole, beroepsopleiding voor werkloze- n.. het Jeugdsekretariaat van het ABVV weet er alles van en heeft voor de geïnteresseerden een bovenstebeste brochure ter beschikking. Telefoneren dus naar de ABVV-Jongeren (053/ 21 11 63) of spring liever zelf s binnen op het ABVV, arkt 1 te 9300 Aalst. Ik ben geboren. Hier ben ik in uw samenleving, die nu ook de mijne zal worden. Ik ben bereid mijn rechtmatig deel te geven. Zal de samenleving van U haar deel aan mij geven? Ben ik hier te veel? Ik heb niet gevraagd om hier te zijn! Het kind dat ter wereld wordt ge bracht kan maar gelukkig zijn in die wereld waar armoede en- onrecht verdreven zijn. En toen ik reeds in de vroege morgen, bij de schemering van de dag het onheilbrengend kind boven de doopvont zag houden om het toch maar zalig te maken, kon ik een koude rilling niet onderdruk ken... Maar het grote konflikt dat later tot een onafgebroken twist zou voeren voltrok zich op de dag dat de viering moest plaats hebben! Rond de tafel hadden al diegenen plaats genomen die voor het doopsel dik betaald waren en nog vele beloften moesten ingelost zien... Ook diegenen zaten aan die konden uitrekenen wat er te verdie nen viel. op de rug van hen die niets vermoeden... Ongevraagd ik kon aan mijn plicht toch niet ont snappen verscheen ik plots op de vloer. Ik droeg mijn rode vlag in de linker hand en een brandende toorts in de rechter hand, en wel licht iets te brutaal, aangedreven door de overtuiging van mijn goed recht en de wetenschap van de maar al te duidelijke waarheid, al les gedragen door een inwendige gloed om het recht te doen zegevie ren, veroorloofde ik mij te zeggen: «Mijne heren, gij allen hier aanwe zig zoudt niet mogen verbergen dat wat een zegen voor de mensheid is genoemd, slechts een zege zal zijn voor enkelen!» De uitdrukking op die gezichten, zo helder te lezen, zou ik nimmer kunnen vergeten. Zij allen waren zichtbaar geschrokken mij weer te zien. Met vaste stem sprak ik ver der: «Gij viert de geboorte van een kind waarvan gij allen en zonder onderscheid maar al te goed weët dat gij niet de geboorte viert, maar een misdaad de wereld inzendt met de mantel van de onschuld. Uw schuld is dubbel!» Ik keek rond, stak mijn rode vlag zodanig om hoog, dat deze de zoldering haast raakte, terwijl mijn brandende toorts spookachtige gedaanten te gen de kale muren deed dansen als in een boze droom. «De blikken van hen wier bloed gij drinkt en wier vlees gij eet, zullen brandend op U allen worden ge richt en uw geweten zal de rekening moeten opmaken!» Hierop volgde een doodse stilte. «Aan een gedeel te van de aanwezigen die hier zijn en die in elk geval hier niet had mogen zijn, breng ik in herinnering de woorden die zij beter niet zou den vergeten: niemand kan twee heren dienen. Gij kunt niet God dienen en het geld.» Overal waar er mensen te vinden waren, was ik te horen «Het kapitalistisch regime is een bestendig dreigend oorlogsge vaar. Zo lang in ieder land een beperkte klasse beschikt over de grote middelen van produktie en uitwisseling; zolang daardoor deze minderheid de meerderheid van de mensen zal regeren: zolang zij haar eigen wetten zal opdringen, dit wil zeggen de onbeperkte concurrentie, de voortdurende strijd om het be staan, de dagelijks strijd tot het veroveren van fortuin en macht, zolang deze bevoorrechte klasse, om zich teweer te stellen tegen de mogelijke vijand van de massa, zal steunen op de militaire macht; zo lang dit zal voortduren, zal politie ke, economische en sociale klassen strijd in iedere natie de oorlog tussen de volkeren doen oplaaien. De konflikten tussen de naties ont staan uit de diepe klassenverdeling! Wij staan aan de rand van de af grond. Nooit voorheen in de ge schiedenis heeft de hemel zo somber gezien In het Italiaans, in het Duits, in het Engels en in het Frans, vroeg ik hen zich de ogen uit te wrijven om duidelijk te kunnen waarnemen hoe de «smeders van een nieuwe» orde dynamiet aan het opstapelen waren! Zie maar hoe zij door het falend kapitalisme met grof geld geholpen worden om de moord mogelijk te maken...

Voor Allen | 1982 | | pagina 4