Denderweek te Geraardsbergen Archieven socialistische arbeidersbeweging Besparingen, inleveren en... slagen onder de gordel! a Jammer dat je 't begrijpt? Evaluatie van de maatrege len tegen vervuiling! Huidige toestand! Wat werd echter nog niet verwezenlijkt? De bestaande plannen kri tisch doorgelicht Het sukses behaald zowel te Ninove met een eerste ten toonstelling «De Ninoofse Socialistische Arbeidersbe weging» als te Geraardsber gen met een ruimer thema «100 Jaar Vechten voor Rechten» bracht het bewijs van een ruime belangstelling voor het verleden van de be weging en van de noodzake lijkheid de archieven niet te laten verloren gaan. Het is een geschikte gelegen heid om de aandacht te vra gen voor het Archief en Mu seum van de Socialistische Arbeidersbeweging te Gent. Korte historiek Binnen in Gemeenteraad Ronse, pag. 6 te We reizen om te leren, pag. 6 Denderaktiekomitee reageert krachtig tegen «Vlamovenstort», pag. 3 Het is vakantie, of wist je dit soms niet, zie dan pag. 8 Doel en actie van A.M.S.A.B. Bestand van AMSAB Aktieprogramma van de Denderweeek tussen 16 juli en 24 juli Oudenaarde In verscheidene straten van onze stad zal het televisie distributienet uitgebreid worden. De voorgenomen uitbreiding zal kabeltelevisie toeganke lijk maken voor nog eens 462 woningen. (Uitbatingsmaat schappij) Gaselwest rekent erop dat 240 van die 462 gezinnen effektief op het lo kale T.V.-distributienet zul len aansluiten. Cijfers Copenhagen De Voor Allen zal niet verschijnen op 23 en 30 juli wegens vakantie. We zijn terug op 6 augustus. Prettige vakantie! Cijferen Gelijkheid Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst Vrijdag 16 juli 1982 44' jaargang nr. 29 Weekblad van de S.P. Na drie jaar Denderaktiekomitee is het moment gekomen om de resul taten van onze akties te bekijken. In de hiernavolgende tekst zal aan dacht besteed worden aan de huidi ge toestand, de gevolgen ervan de alternatieven, een specifieke toe passing op het geval G'bergen en de toekomstige akties die zullen gevoerd worden. Mede dank zij onze akties kunnen we stellen dat het probleem van de Dendervervuiling niet alleen de pu blieke opinie, maar ook de politici beroerd heeft. De waterzuiveringsmaatschap pij voor Vlaanderen werd opge richt. De gemeenten staan tamelijk ver met hun Algemene riolerings plannen en de bouw van hun zuive ringsstation. Meer en meer bedrijven zuive ren hun eigen afvalwater. De uitreiking van lozingsver gunningen verloopt nog steeds traag De bestaande plannen zijn ver ouderd kwa opvatting. Hierop gaan wij nader in bij de volgende paragraaf. 1) De zuiveringsstations Over het algemeen kunnen we zeg gen dat de geplande stations te groots opgevat zijn. De bestaande studieburelen berekenen de grootte van de stations op basis van de maximale hoeveelheid afvalwater, en van maximalistische prognoses over de ontwikkeling ervan. Ingevolge de onzekerheid over de industriële afvalwaters, zowel inza ke de hoeveelheid als de samenstel ling ervan, en over de plannen van de bedrijven om hun afvalwater zelf te zuiveren, werd in het verle den een overcapaciteit van 50% vastgesteld. Men gaat dus beter over tot het installeren van kleinere zuiverings stations, die de gemeenschap min der kosten en evengrote resultaten zullen bieden. Er moet maximaal gebruik worden gemaakt van de natuurlijke zelfreiniging van het water. Dit kan door grote aandacht te besteden aan de beluchting ervan. Bij kleinere zuiveringsstations zal het ook mogelijk zijn een derde trap in te bouwen. Deze trap be staat uit systemen die de fosfaten en nitraten afbreken. Klassieke zui veringsstations doen dit niet. Riet velden, anemonen en beluchting zijn zulke systemen. Zij zijn vrij goedkoop. Tevens moet meer aandacht bes teed worden aan het principe «De vervuiler betaalt». De industrie moet zelf instaan voor het recycle ren of zuiveren van zijn afvalwa ters. Wij hebben nog steeds geen wet op de fosfaten. De zware vervuilers, die meestal als waterverzachters in de wasprodukten te vinden zijn worden in Nederland vanaf 1985 verboden. Er zijn genoeg goedkope vervangers te vinden!!! 2) Koliektoren De huidige plannen voorzien in ki lometers koliektoren die de gemeen schap: miljarden zullen kosten. Kol iektoren voorzien immers niet alleen in pijpleidingenmaar evenzo in pompinstallaties. Bovendien hebben koliektoren in sommige gevallen een negatieve werking op de waterzuivering. In de koliektoren zelf vormt zich een slib- Het Archief, misschien beter ge- kend onder de benaming A.M- .S.A.B., is gegroeid uit het vroege re archief van de Belgische Socialis tische Partij, afdeling Gent-Eeklo. Bij de voorbereiding van een over zichtstentoonstelling van de 100ste verjaring van de Eerste Internatio nale (1864-1964) vond Professor Dr. H. Balthazar schatten ongeor dend materiaal. Toen werd de basis gelegd van een geordend archief open voor iedereen. Er ontstond ook een sterke band met de Gentse Universiteit, meer in het bijzonder met het Seminarie voor Nieuwste Geschiedenis waar de basis reeds bestond voor onderwijs en onder zoek betreffende de arbeidersbe weging. De laatste jaren slaagde men er in de Gentse archieven te verrijken met nieuwe aanbrengsten komende van andere Vlaamse Federaties, so cialistische vakbonden, mutualitei ten en nog andere organisaties bui ten het gemeenschappelijk actie- veld. Het geheel is vandaag uitge groeid tot het rijkste socialistisch archief in België. We bezochten het regelmatig toen het nog ondergebracht was in de achtergebouwen van het Feestpa leis in ietwat vervallen gedeelten. Onlangs werden de archieven ver huisd naar de ruimere lokalen van de vroegere Super-Coop, Feestpa leis Vooruit, Sint-Pietersnieuw- straat 23 te Gent. Dit geeft de mogelijkheid voor een doorbraak van de instelling. De lees- en werk zaal is toegankelijk voor het pu bliek op maandag, dinsdag, woens dag en onderdag van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur. Er zijn afdelingen bibliotheek, archief, foto en film. Bij een bezoek aan de stad Gent, loont het de moeite eens bij A.M- .S.A.B. binnen te lopen. Het A.M.S.A.B. stelt zich tot doel alle documentatie te verzamelen en te inventariseren betreffende de Vlaamse Socialistische Beweging in het heden en het verleden als een dienstverlening in de breedste bete kenis van het woord. De bezorgdheid voor archieven is ingegeven om het wetenschappelijk onderzoek van de socialistische ar beidersbeweging te stimuleren. Het doel is ook de uitgave van nog niet gepubliceerde documenten en van wetenschappelijke studie. Het verleden bruikbaar maken voor de huidige en komende gene raties is een proces dat niet tot universitaire en wetenschappelijke instellingen beperkt kan worden. Vandaar het belang dat door het A.M.S.A.B. gehecht wordt om zo veel mogelijk naar buiten te treden. Dit gebeurt onder meer door de uitgave van affiches maar ook door de medewerking aan talrijke ten toonstellingen in verband met de politieke, syndikale en sociale strijd van vandaag. Het A.M.S.A.B. heeft reeds op verschillende gebie den projekten opgezet. Het succes van de afficheverkoop bewijst dat de instelling niet alleen staat met zijn zorg voor de vrijwa ring van het socialistisch patrimo nium; het volstaat de steeds groei ende lijst van schenkingen te bekij ken om getroffen te worden door de toenemende spontane medewer king van talrijke mensen die elk hun steentje bijdragen tot de uit bouw van het AMSAB tot een volwaardige instelling. De beloofde overheidssubsidies zijn onvoldoende om aan het AM SAB de middelen te geven zich verder uit te breiden en te structu- teren. Daarom vraagt het uw finan ciële steun. Het lidgeld van de vzw AMSAB werd vastgesteld op 250 fr. (individuele personenen) 500 fr. (lokale organisaties), 1000 fr (na tionale organisaties). De bijdrage kan overgemaakt worden op reke ning 870-0007163-48 van AMSAB, St.-Pietersnieuwstraat 23, 9000 Gent. Het bestand van het AMSAB kun nen we indelen in drie categorieën: bibliotheek, archief en museum. Bibliotheel: bevat boeken over de socialistische beweging en doctrine, kranten- en tijdschriftenverzame lingen, brochuren en pamfletten. Archief: bestaat voornamelijk uit vergaderingsnotulen, briefwisse ling, propagandamateriaal, verslag boeken van verschillende vlaamse partijfederaties, socialistische vak bonden, de maatschappij Vooruit te Gent, mutualiteit Bond Moyson, vrijdenkersbewegingenanti-mili taristische groepen, vrouwen- en jeugdbewegingen, zangmaatschap pijen en van andere socialistische kulturele bewegingen. Museum- en tentoonstellingsfunctie: Audio-visuele documentatie als fo- noplaten, geluidsbanden, foto's, films, dia's, affiches, vlaggen, beeldhouwwerken, schilderijen. De taak van AMSAB is hier dus ook hoofdzakelijk dienstverlenend en momenteel nog minder gericht op de uitbouw van een eigen per manent musuem. E. De Nauw laag die via gistingsprocessen de voedselverrijking nog verder in de hand werkt. De zuurstof, die een essentieel bestanddeel is van de zui vering wordt volledig van het water afgesneden. Bovendien worden kol iektoren meestal naast bestaande be ken gelegd, wat een vernieling van het landschap en de plantengroei betekent. Men doet er dus best aan koliektoren enkel te gebruiken in de dichtbevolkte centra. De zelfzuive- ring van de beken moet zoveel mo gelijk benut worden. Dit wil zeggen: bouw zo weinig mogelijk koliekto ren in de landelijke gebieden, waar de direkte lozing van huishoudelijke afvalwaters op verscheidene punten van de beek kan geschieden en waar de zelfreiniging voldoende is. De zelfzuivering moet zoveel mogelijk bevorderd worden door bv. beluch tingsplaatsen te voorzien. Spaarbek kens kunnen zowel voor de water overlast als voor de vervuiling een oplossing bieden, indien op een ver antwoorde manier ingeplant worden. Deze standpunten werden eveneens naar voor gebracht door o.a. K. De Brabander, hoofd van de dienst wa ter van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie, Prof. Van Der Be ken, Dienst Hydrologie V. U. B. en Ir. van Massenhove, landbouwfa- kulteit RUG. Er wordt echter met hun advies geen rekening gehouden door de studie- buro's. Zaterdag 17 juli 14 uur diareportage 18 uur videomontage Maandag 19 juli 9 uur; pamfletten en bordenaktie op de markt te Geraardsbergep 14 uur: excursie langs de Dender Dinsdag 20 juli 10 uur: aktie op de markt te Ninove 14 uur: wandeiing naar het bos! Donderdag 22 juli 14 uur: prikaktie. De preciese plaats en inhoud wordt later telefo nisch meegedeeld. Vrijdag 23 juli Voorbereiding waterbetoging Zaterdag 24 juli Derde waterbetoging op de Dender. Vertrek 11 uur St. Annaberg Aalst. 2dI opstapplaats 13 uur Kerk Den derleeuw. Aankomst rond 17 uur te Geraards bergen, nadien optocht door de stad. Haelterman Mark Indien het waar is dat dit land aan de rand van het faillissement staat, zoals de C.V.P.-P.V.V. regering ons tot vervelens toe voorhoudt, dan is het nog meer waar dat de werkende klasse hierin geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Hoe zou dit immers mogelijk zijn in een Westerse wereld waarin de progressieve krachten nog steeds hoe spijtig ook hopeloos verdeeld zijn en de reëele hefbomen van politieke en economi sche macht gemanipuleerd worden door banken, kapitalisten en multinationals. Dat het niet goed gaat met de Westerse economie is midderwijl iedereen voldoende bekend, de hoge interesten voornamelijk tot stand gebracht onder invloed van de liberale Reagan politiek in de V.5. is onbetwistbaar in het voordeel van de bezittende klasse en een rem op enige economische ontwikkeling, zelfs in een vrije markt economie als was het maar om de hoge energiekosten die in... dollars betaald dienen te worden. Het klimaat is dus gunstig om de kleintjes nog kleiner, de zwakken nog zwakker te maken. De schrik zijn job te verliezen geeft het patronaat een wapen in handen dat bij voorkeur werd en wordt gehanteerd in het privé, zo was het althans in het verleden en zo is het vandaag nog in het privé, maar wordt met deze regering systematisch uitgebreid tot de openbare diensten. Deze diensten, eertijds geroemd om de vastheid van betrekking weliswaar tegen de prijs van een lager loon, zijn van aanschijn aan het verande ren. De schrik, ook binnen deze diensten zijn job te verliezen, wordt in een klimaat van duistere verdachtmakingen-gepaard gaande met allerlei willekeurige regeringsmaatregelen geac tiveerd. De ontmanteling van al wat openbaar is wijst op de grote liberale invloed binnen deze regering, de CVP met inbegrip van hun A.C.V.-ministers werd van mogelijke loko- motief tot willoos aanhangwagentje van de PW regeringstrein gedegradeerd. Het openbaar onderwijs maakt hierop geen uitzondering, integendeel de willekeurige afdankingen on danks de geldende normen binnen het kader van het meester-, vak- en dienstpersoneel zijn hiervan een sprekend bewijs en zonder meer een slag onder de gordel op het geheel van dit kader. De grote kuis a la Coens, binnen het onderwijzend- en hulpopvoedende personeel, is in het vooruitzicht gesteld voor september-oktober a.s. Inleveren, besparen op alles en nog wat en op de koop toe de kans zijn job te verliezen, is zelfs voor de vastbenoemde midderwijl een trieste realiteit geworden. Federaal Voorzitter A. VAN DEN BOSSCHE rond Een paar nuttige gegevens kabeltelevisie in onze stad. Op 31 december 1981 werden in onze stad 10.166 woningen geteld. Daarvan waren er 2231 aansluit- baar en 7261 aangesloten op het lokaal T.V.-distributienet. Met hiervorenbedoelde uitbrei ding is een investering van 8,4 mil joen gemoeid. Elke nieuwe aansluiting (240 wo ningen) zal Gaselwest dus ±35.000 fr. kosten. Dit betekent dat binnen afzien- CPH bare tijd in totaal 2.693 van de 10.166 Oudenaardse woningen op het T.V.-distributienet aansluitbaar zullen zijn. Geraamd mag worden dat dan 7501 woningen aangesloten zullen zijn. Eerlang zullen er dus in onze stad in totaal 473 woningen over blijven die niet in de mogelijkheid verkeren op kabel-T.V. aan te sluiten. In ons ogen is de vraag tot mogelij ke aansluiting op het lokaal T.V.- distributienet van circa 500 Oude naardse gezinnen (±5%) even be langrijk als het feit dat mettertijd de vraag van ±9700 Oudenaardse gezinnen ingewilligd werd (±7500) of ingewilligd kan worden (±2200). Om die reden hebben wij gevraagd en bekomen dat Gaselwest deze witte vlekken even in kaart zou brengen ten behoeve van de Gemeenteraad; en ons eens gron dig en in detail zou uitleggen welke werkelijke financiële inspanningen een mogelijke aansluiting van 473 overblijvende huizen in afgelegen stadsgedeelten zou vergen (aan wending van de Oudenaardse in vesteringsreserve bij Gaselwest met repercussie op de opbrengst van dividenden die Gaselwest de stad jaarlijks uitkeert). Te oordelen naar het mager dossier dat de Gemeenteraad kreeg voor gelegd, zou men immers op de duur de indruk opdoen dat Gaselwest liever heeft dat de Gemeenteraad een heleboel zaken niet begrijpt. Gaselwest doet alsof deze maat schappij het jammer zou vinden dat een gewone sterveling wél iets van de zaak zou begrijpen!... Onze stelling is namelijk dat elke Oudenaardist, in welk stadsgedeel te hij ook woont, in principe brede toegang moet krijgen tot elke ste delijke voorziening; dus ook tot het lokaal T.V.-distributienet dat door Gaselwest in opdracht van de stad wordt geëxploiteerd. Niet Gaselwest, op grond van hoofdzakelijk kommerciële motie ven, mag beslissen of uitbreidingen van het T.V.-distributienet interes sant zijn of niet. Het behoort een behoorlijk geïfor- meerde gemeenteraad, in een stre ven naar gelijke behandeling van alle stadsburgers, te opteren, met volle kennis van de financiële kon- sekwenties van haar keuze, voor mogelijk verdere uitbreiding van het T.V.-distributienet in de ach tergebleven straten van de stad! Liban De Jonghe

Voor Allen | 1982 | | pagina 1