Wij werven aan, de C.V.P. ontslaat Begroting Oudenaarde Het kon beter, het kon slechter... Varen tegen vervuiling CVP-PVV en de vredesbeweging Gemeenten uit de nood SP/CSC FEDERATIE AALST i.s.m. alle SP/CSC afdelingen programma llTf- EDITORIAAL De Dender is adembenemend... Voormiddag Namiddag Doorlopend de hele dag Vrijdag 6 augustus 1982 44' jaargang nr. 30 Weekblad van de S.P. 4 sanerende gedachten Wat niet wit is... Is niet noodzakelijk zwart! 1. Cynisme Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Iel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1. 9300 Aalst Onlangs werden door de heer Da niël Coens, C.V.P.-Minister van Onderwijs, heel wat leden van het administratief-, meesters-, vak- en dienstpersoneel van de Rijksscho len ontslagen. Deze afdankingen werden toevallig ook besteld met drie treinen, die samen dan toch zowat een 600-tal passagiers «af voerden». Gezien de zeer geringe tewerkstel lingsmogelijkheden in de huidige crisisperiode is dit voor ons een zeer teleurstellende vaststelling en kunnen wij bezorgd zijn om de ne telige situatie waarin de betrokke nen nu verkeren. Deze maatregel zal eveneens voor de betrokken scholen nadelige ge volgen met zich meebrengen. Mis schien zal vanaf september onder wezen worden in sommige lokalen die, wegens gebrek aan personeel, onvoldoende of in het geheel niet meer kunnen gereinigd worden. Het is toch zo dat de nu ongelukki- gen destijds werden aangesteld op aanvraag van de instellingshoofden en na advies van de administratie. De directeurs van de Riikshasis- scholen werden beroofd van hun klerk-dactylograaf, eveneens over bodig personeel volgens Coens! Op die scholen kunnen de directeurs opnieuw instaan voor het admini stratieve werk en dit ten nadele van hun pedagogische opdracht. Dit is een toestand waarin deze scholen zich een 5-tal jaren terug ook be vonden. Leve de vooruitgang! Naar het schijnt werden deze maat regelen genomen ter bevordering van de arbeidsvreugde in het Rijks onderwijs en moeten zij dienen tot het oplossen van het werkloos heidsprobleem. Er kan nu natuurlijk nog een vierde trein verwacht worden, maar dan een trein die in de tegenovergestel de richting rijdt. Inderdaad, de C.V.P. zou wel eens juist voor de gemeenteraadsverkiezingen ong. 600 mensen kunnen tewerk stellen, eventueel via het derde arbeidscir cuit. Wat Coens dan nog met zijn maat regel zou bereikt hebben, laten wij over aan de verbeelding van de lezer. Besparingen?! geschroefd van 83,2 naar 65,9 mil joen. Er werd vooral gesnoeid in de schuldenlast (schrappen van een se rie nieuw-ingeschreven investe ringskredieten en leningslasten). De Hogere Overheid heeft de be groting van de stad Oudenaarde voor het dienstjaar 1982 hervormd. Het tekort op het stedelijk huis houdbudget voor 1982 werd terug- In een boze brief aan het stadsbestuur van Oudenaarde, heeft Minister van de Vlaamse Gemeenschap Mare Galle uitgelegd hoe het begrotingseven wicht in deze stad zou moeten hersteld worden. «De financiële toestand van de stad Oudenaarde is «immers» verder verslechterd in vergelijking met het vorige jaar, zodat een streng soberheidsbeleid dwingende nood zaak is». Zijn sanerende gedachten gaan konkreet 3 richtingen uit. - De werkingskosten moeten beheerst worden. - De stad dient onverwijld de belasting in te voeren op de ongebouwde percelen en lichtreklames. - «In acht genomen het SNEL stijgende tekort van de v.z.w. CRESCO» dient de stad het rechtstreeks beheer van het zwembad in te voeren. De technische analyse van de Oudenaardse begroting 1982, zoals gedaan door Brussel, is korrekt. Maar het is onjuist het met dit schrijven af te doen alsof er in de stad Oudenaarde nog met bezuinigingen begonnen moet worden Ziehier waarom Er was, van S.P.-wege, geen hoera-geroep bij de stemming van de stads- begroting 1982: de financiële toestand van de stad Oudenaarde is in 1912 inderdaad niet verbeterd. Ik ben een gevoelsmens. De S.P. heeft een feitelijke verhouding met de C.V.P. De S.P. moet haar liefje niet nodeloos provoceren... Maar ik ben ook een verstandsmens. De S.P. wil niet boeten voor de zonden van een ander! Er werden in Groot-Oudenaarde historische denkfouten gemaakt en his torische vergissingen begaan. Dat moest zich wreken. Dat wreekt zich. We zitten vandaag met een bezwaarde financiële situatie. Op dit laatste punt is de analyse van Minister Mare Galle korrekt... Maar... Het is niet omdat iets niet wit is, dat het noodzakelijk zwart is. De analyse van Brussel is ontoereikend in de mate waarin ze suggereert, ja insinueert dat er in Oudenaarde nog geen stadsmaatregels werden ge troffen, teneinde te vermijden dat het tekort (op de begroting) nog verder toeneemt»! Op het kabinet van Minister Mare Galle had men beter moeten weten! Had men even de eigen briefwisseling met de stad Oudenaarde over de hervorming van de stadsbegroting van vorig dienstjaar (1981) overhervor- ming van een stadsbegroting van vorig dienstjaar (1981) overlopen waarin dat allemaal zwart op wit toegegeven dan had men vergeten dat er in deze stad, in de jongste 4 jaar, wél zware inspanningen werden gedaan om tegen de stroom in te roeien. - langs de kant van de inkomsten (aanpassing retributie huisvuilzakken en afronding grondbelasting van 1421 op 1500 «nieuwe» opcentiemen); - en langs de kant van de uitgaven (afvloeiing personeel, afremming investeringen in afwachting dat we in «marche arrière» geraken, aanpas sing gebruikstarieven in bepaalde stedelijke voorzieningen e.a.). Maar de waarheid is dat al deze stedelijke inspanningen in rook zijn opgegaan ingevolge de verergering van de krisiseffekten, die de centrale regering niet kan en/of niet wil korrigeren! Welnu, het is al te simpel vanuit een ministerieel kabinet de stad Oudenaarde met de vinger te wijzen voor haar financiële ongezondheid, men in Brussel de Oudenaardse ziekte mee verwekt! Als het zwaard van Damocles boven het hoofd van de stad Oudenaarde zou hangen, dan heeft Brussel daar zwaar de hand in gehad! We verklaren ons nader. Langs de kant van de stadinkomsten - Wat Oudenaarde uit het Gemeentefonds krijgt, wordt alsmaar inge krompen We willen aanvaarden dat de Staatskas leeg is en de (Vlaamse) Minister van Binnenlandse Zaken de stad Oudenaarde niet meer kan helpen zoals weleer. Als Brussel daarvoor onschuldig pleit, moet dan de stad Oudenaarde daarvoor hangen? - Ook onze eigen fiskaliteit wordt afgeroomd. De C.V.P. - P.V.V.-regering verlaagt de inkomsten (inlevering loon. ont koppeling index-loon, hogere bijdragen sociale zekerheid...), wat (ook voor de stad) tot minder belastingsopbrengst leidt! Heeft de stad Oudenaarde daarnaar-gevraagd? Lees door pag. 9 De Dender is adem-benemend... (foto: W. Van den Stockt) Op zaterdag 23 juli ging onder het motto «Varen tegen vervuiling» de derde waterbetoging van het Den der Aktie Komité (D.A.K.) door. Aan deze betoging ging een milieu- week vooraf waarin o.m. het verou derd Geraadsbergse waterzuive ringsstation symbolisch bezet werd. Tijdens de afVaart werd in Dender leeuw een korte protestwandeling gehouden van de kerk naar het sas van Huissegem. In een persnota wezen de leden van het D.A.K. erop dat het probleem van de (Dender) vervuiling thans mede onder druk van de publieke opinie doorgedrongen is tot de poli tici. Zo werd vooral onder druk van minister Mare Galle de Waterzui veringsmaatschappij voor Vlaande ren opgericht en staan ook de ge meenten al vrij ver met hun alge mene rioleringsplannen en de bouw van waterzuiveringsstations. Ver der zuiveren meer en meer bedrij ven hun eigen afvalwater. Het D.A.K. betreurt wel dat de uitrei king van de lozingsvergunningen nog erg traag verloopt en dat de plannen inzake waterzuivering erg verouderd zijn. Lees door pag. 5 Een tijdje geleden kwam TV-held Ronald Reagan uit Amerika over gevlogen om een praatje te slaan met Schmidt en Mitterrand over de kernraketten. De verbaal sterke president hoe kan het anders als acteur speelde één van zijn beste rollen en wou de beide heren ervan overtuigen dat het hem menens was met de vredes beweging. Méér nog, hij wou een wederzijdse inkrimping van oor logswapens! Onze goeie Tindemans was er ui teraard onmiddellijk mee weg, en wou reeds verkondigen dat hij er als Minister van Buitenlandse Za ken ergens voor tussenzat (ge weet hoe rap de CVP is hé... t.t.z. als het om de pluimpjes gaat). Spijtig genoeg was hij er weer eens naast, want wat bleek? Reagan wou op die manier zijn 'antiek' kwijtra ken (A-bommen, enz...) om aldus ruimte te scheppen voor zijn laatste snufjes, zoals neutronenbom, ze nuwgassen, Deze film verscheen in de zalen, vlak nadat onze CVP weeral zij ook een voorstander werd van de vredesbeweging. De kersverse voorzitter Frank Swaelen vertelde in het lang en het breed dat de CVP eigenlijk altijd achter dat vredesprogramma had gestaan (ze waren waarschijnlijk te timide om dit eerder te zeggen). Wat Swaelen vergat te zeggen is, dat hij destijds als Minister van Landsverdediging ja die Swaelen hier en daar van die betonnen platformpjes had laten bouwen, van waarop hij de bom metjes (vredesduiven zal hij nu zeggen) wou laten vliegen. Dat ook de PVV zich niet onbe tuigd ging laten was duidelijk. Mi nister van Justitie Jean Gol amu seerde er zich mee de telefoonge sprekken van 'verdachte' medebur gers af te tappen. Na zijn aanval op de gastarbeiders waartegen heel wat protest rees koelde hij zijn woede af op de stakers. Stakingspi ketten zouden in het vervolg als 'privé-milities< vervolgd worden. Zou het U nog verwonderen moes ten we morgen in de krant lezen: De Croo schaft trams en treinen af! Werklozen gedeporteerd naar strafkampen! Coens betaalt niet langer de kleuterleidsters! En... Guyken Verhofstadt, wel... die... eh... die, eh... die gaat zich bé- keren... Erwin Franceus, psycholoog. Vorige week keurde de Vlaamse Regering unaniem ons voor stel goed om een saneringslening toe te staan aan de deficitaire gemeenten. Door deze belangrijke beslissing krijgen deze gemeenten de mogelijkheid, zonder dat hun dit ook maar iets kost, opnieuw te starten met een propere lei. Daarbij komt nog dat, mede door de begeleiding die de ge meenten bekomen, met zekerheid kan gesteld worden dat bin nen de vijf jaar voor een groot gedeelte zelfs vroeger het begrotingsevenwicht zal herwonnen zijn. Belangrijk is hierbij te onderstrepen dat de gemeenten autonoom beslissen over de manier waarop de sanering zal dienen te geschieden. En hoe financieel gezonder ze erbij worden, hoe onafhankelijker ze hun beslissingen kunnen treffen ten bate van al de gemeen tenaren. Want hoe dan ook deze saneringslening biedt meerdere voor delen: - de gemeenten zullen geen voorschotten meer dienen op te nemen tegen 18% interest; - de achterstallige betalingen van leveranciers en aannemers kunnen vereffend worden; - in een minimum van tijd kan het begrotingsevenwicht her steld worden. Voornaam is ook en dit is onze hoofdbekommernis dat op die manier de tewerkstelling wordt beveiligd en de gemeen tediensten kunnen blijven functioneren. In onze, socialistische, optiek trachten wij dus al het mogelijke te doen om de belangen van de gemeenten te verdedigen. In ons maatschappelijk bestel vormt de gemeente de hoeksteen van de democratie. Door haar financiële onafhankelijkheid te verbeteren, verho gen aldus de democratische garanties voor de ingezetenen. Op 10 oktober zijn er gemeenteraadsverkiezingen. Eenieder moet er zich van bewust zijn dat de socialistische overwinning hoe dan ook een noodzaak is, wil men een open en progressief beleid voeren. Het voorbeeld van de huidige konservatieve, neo-liberale rege ring heeft elk van ons aan de lijve doen ondervinden dat de holle verkiezingsslogans en pure demagogie tot geen oplossing leiden. Integendeel. Met alle middelen verzet de S.P. zich tegen dit soort volksbe drog. Eén klein voorbeeld: sociale voorzieningen worden af gebouwd, doch men vindt wel het geld om voor 100 miljard ge vechtsvliegtuigen aan te kopen. Trouw aan onze socialistische principes zullen wij blijven strij den voor rechtvaardigheid en openheid, vooral ook in de ge meentepolitiek. Mare Galle - Minister. 9 tot 11 u. Viswedstrijd 10 u. Wielertoeristenconcentratie 11 tot 12 u. Aperitiefconcert door Harmonie "De Verbroedering» Geraardsbergen 12 u. Prijsuitreikingen 13 tot 15 u. Wandelconcerten door de muziekmaatschappijen «Hand aan Hand» en «De Voorwacht» Ninove en door diverse trommelkorpsen. 15 tot 17 u. Modeshow met muzikale omlijsting Presentatie: René Van der Speeten 17 tot u. Grootse dansavond Orkest «Vocation» Barbecue, gerrebolling. kinderspelen, attracties, standen met Geraards- bergse specialiteiten (mattetaarten. sigaren), Pollaarse vlaaien, «trot en Witkap», frituur, oliebollen, bierstanden, kinderspelen, ballonwedstrijd, dozenwerpen, kindertekeningen, enz. ■al

Voor Allen | 1982 | | pagina 1