Konsekwente volharding Pensioen op 60 jaar voor de mannen, maar. A ARR BES ATIE EMENTELE ERGADER Forfaitaire geneeskunde programma Binnen in: I Europees Parlement: hoofdtema's voor september ustus 1982 Voormiddag Namiddag Doorlopend de hele dag Vrijdag 13 augustus 1982 44' jaargang nr. 31 Weekblad van de S.P. «Konsekwente volharding». Onder deze titel pleegde Ma- nu Ruys zijn klassieke kolom in De Standaard-Het Nieuwsblad na het bekend maken door de regering van haar begrotingsintenties voor 1983. En inderdaad, een meer terechte titel kan moei lijk gevonden worden voor de nieuwe inleveringsmaat regelen die ons thans boven het hoofd hangen. Martens V volhardt in het voeren van een stuk rechts beleid waar bij sociale verworvenheden stuk voor stuk worden afge schaft of uitgehold. «De Morgen» van vorige dinsdag gaf een precies overzicht van de waslijst maatregelen die Martens- De Clercq voorzien hebben om het begrotingstekort voor 1983 tot zeg ge en schrijve 425 miljard te herlei den. Zelfs de regeringsvriendelijke kranten toonden zeer weinig entoe- siasme bij de bespreking van de weinig koherente lijst van besparin gen en nieuwe belastingen. Net zoals in het voorjaar beperkt de CVF-PW-koalitie er zich toe een al te belangrijk begrotingstekort min of meer in te dammen op de kap van de kleine en middelgrote inkomens. Daarbij moet er eerst en vooral opgemerkt worden dat de grens van het maximum toelaatbare tekort reeds gevoelig verlegd werd. Toen amper een tweetal jaren gele den, ten tijde van de CVP-SP- koalities een tekort van 130 miljard reeds rampzalig genoemd werd, vinden PVV en CVP er thans geen graten in om een tekort van 452 miljard te aanvaarden. Niettegen staande de kunstmatige bijkomen de ruimte die hierdoor geschapen werd, moet de doorsnee-Belg toch opnieuw zwaar opdraaien. Hoe zwaar is thans nog niet volledig duidelijk. Met de adem van de gemeenteraadsverkiezingen in de nek vond de regering het raadzaam tegelijkertijd warm en koud te bla zen. Enerzijds geven Martens-De Clercq ons wel een voorsmaakje van wat ons in 1983 te wachten staat doch anderzijds laten zij een aantal belangrijke zaken voorlopig - tot na 10 oktober - in het onge wisse. BTW-percentverhogingen, de afschaffing van het kindergeld vanaf 6 jaar voor een enig kind, de afvloeiing van 10.000 ambtenaren, besparingen bij PTT, NMBS, uni versiteiten, enz... het zijn zonder twijfel zaken die zeer hard zullen aankomen. Maar over nog belang rijkere zaken wordt voorlopig niet gerept: de echte sanering van de sociale sektor met daarin in de eerste plaats de ziekteverzekering wordt ons voorbehouden voor elek- toraal minder belangrijke tijden. De afschaffing van het brugpen sioen en voornoemd kindergeld la ten ons in alle geval toch reeds het ergste vermoeden. Duidelijk is echter dat de rooms- blauwe regering haar heil gezocht heeft in een reeks onsamenhangen de maatregelen die stuk voor stuk enige miljarden kunnen opleveren doch die alles samen niet het minste uitzicht bieden op een herstel van de werkgelegenheid en de uitweg uit de ekonomische krisis. Een echt beleid wordt door deze nep-regering niet uitgestippeld, laat staan gevoerd! Wel wordt er in regeringskringen en hun kranten om de haverklap van het dak ge schreeuwd dat de socialistische op positie over geen alternatief be schikt. De ministers van de huidige koalitie roepen het al te hard om geloofwaardig te zijn. Het is een beproefde taktiek: de eigen zwak heid verbergen door de aandacht op een ander te vestigen. Ondertus sen voeren de regeringspartijen echter een verbeten strijd om zo «proper» mogelijk de verkiezings tijd aan te gaan. De regeringspar tijen hebben thans duidelijk geen tijd en nog veel minder zin om een vernieuwd industrieel beleid op pa pier te zetten. Het aanmoedigen van nieuwe industrieën, de re search in verband met spitstechno logie waar landen als Japan en Duitsland zo welig op tieren... het kan allemaal niet. Maatregelen tot het indijken van de kapitaalsvlucht, een belasting op de grote fortuinen, de serieuze aftopping van de hoge pensioenen en hoge wedden waar een arbeider zelfs het bestaan niet van vermoedt, een belasting op de superwinsten van multinationals - Petrofina, een Belgische multina tional maakt 1 miljard winst per jaar - het kan allemaal niet. Wat wel kan, weten we ondertussen al: 1 frank verhoging van de sigaret- tenprijs, 60% taks op 1 litertje benzine, de plompe afschaffing van het indexeringssysteem waar de kleine man nochtans zo lang heeft moeten voor strijden... Ondertus sen weet het bedrijfsleven zich met zijn vreugde en geld geen raad en wacht gespannen op een nieuw ge schenk van Martens V... een twee de devaluatie. Dirk De Pauw De weg die de regering is ingeslagen inzake de pen sioenen omvat terzake geen fundamentele maatregelen, integendeel, de financiële- en de rechtszekerheid wor den aangetast. Dat is wel het ergste dat de gepensioneerde en de kandidaat-gepensio neerde kan overkomen te weten het absoluut gebrek aan enigerlei zekerheid om trent zijn toekomstige finan ciële situatie. En die onze kerheid dreigt nog erger te worden na een nieuwe reeks aangekondigde maatregelen. Na de eerste trein van volmachts- besluiten, die voor de gepensio neerden uit louter negatieve bespa ringsmaatregelen bestonden, kwam er de voorbarige belofte van de staatssekretaris van pensioenen Mainie om op 1 januari 1983 de pensioensgerechtigde leeftijd ook voor de mannen op 60 jaar te brengen. De regering is hierop niet ingegaan. De normale pensioenleeftijd voor de mannen, blijft behouden op 65 jaar. In het kader van de voorberei ding van de begroting, heeft de regering toch heel wat nieuwe schikkingen aangekondigd, maar er blijft heel wat onduidelijkheid. We zullen nochtans, met het nodige voorbehoud, trachten zoveel moge lijk gegevens te verstrekken. Een nieuw stelsel: het brug- en rustpensioen Op 2 augustus 1982 heeft de rege ring een nieuwe regeling bekendge maakt. Vanaf 1 januari 1983 af worden geen nieuwe wettelijke brugpensioenen meer toegekend. Van dezelfde datum af kunnen de werknemers een andere vorm van brugpensioen verkrijgen, het brug- en rustpensioen dat voor een duur Een beleid gericht op informatie en inspraak te Zottegem, pag. 7 Gelukkig is er Mijnheer Delobelle te Oude naarde, pag. 7 Beiroet... puin ruimen? pag. 5 van drie jaar (1983-1985) wordt ingevoerd en eventueel kan worden verlengd. De voorwaarden van toekenning van het brug- en rustpensioen zijn: - ten minste 60 jaar oud zijn. Met het oog op de gelijkberechtigheid van man en vrouw is het brug- en rustpensioen niet van toepassing op de vrouwen die op 60 jaar hun normaal pensioen kunnen krij gen. - verplichte compensatoire aan werving, geen enkele afwijking van deze regel zal worden toege staan. - de brug- en rustgepensioneerde mag een beroepsarbeid uitoefe nen binnen dezelfde perken als die welke zijn gesteld krachtens de algemene reglementering be treffende de toegestane arbeid van gepensioneerden. De aanvraag om brug- en rustpen sioen moet worden gedaan volgens dezelfde procedureregels als die voor het rustpensioen en langs het gemeentebestuur. Het bedrag ervan is gelijk aan dat van het niet-verminderde vervroeg de pensioen. Zulks zou betekenen dat het pensioen zal worden bere kend in 45sten, daar de normale pensioengerechtigde leeftijd op 65 jaar blijft vastgesteld. De jaren gedurende dewelke tussen 60 en 65 jaar niet is gewerkt zouden worden geboekt op basis van een fiktief loon, dat overeenstemt met het loon van het laatste jaar arbeid hetwelk naar behoren zou worden geherwaardeerd. We maken ons zorgen betreffende de toepassing van die bepaling, het loon van het laatste jaar arbeid kan een nadelige basis zijn. Iets is zeker het brug- en rustpensioen zal lager zijn dan het vroeger stelsel van het wettelijk brugpensioen dat gelijk was aan het stempelgeld plus de helft van het verschil met het laat ste nettoloon. Oud stelsel: wettelijke en konventionele brugpensioenen Zij die thans een wettelijk brugpen sioen genieten behouden hun rech ten tot de overeengekomen leeftijd waarop hun brugpensioen wordt toegekend, 65 jaar voor de mannen en 60 jaar voor de vrouwen. Zij die thans een konventioneel brugpensioen genieten behouden hun rechten tot de overeengeko men leeftijd. Voor de toekomst wordt het stelsel van de konventio nele brugpensioenen verlengd voor zover de onderneming de bijko mende vergoeding op zich neemt. Allen die een wettelijk en konven tioneel brugpensioen genieten wordt een persoonlijke pensioen- bijdrage opgelegd. Het wordt 7 pet. in plaats van 3,5 pet. Volledigheidshalve voegen we hier nog aan toe dat zij die werkloos heids- of invaliditeitsuitkeringen genieten in hun respektieve stelsel blijven tot zij 65 jaar zijn geworden voor de mannen en 60 jaar voor de vrouwen. Er wordt niets gewijzigd in het stelsel der zelfstandigen en van de openbare diensten. Voor de gepensioneerden is er ook reden om zich zorgen te maken in verband met een verklaring betref fende de ziekte en invaliditeitsver zekering. Toegangsvoorwaarden worden ingebouwd om van de voorkeurregeling van de WIGW's te genieten en in samenwerking met Financiën wordt de kontrole op de WIGW's inkomens ver scherpt. E. De Nauw In september zullen vijf verslagen aan de energiesituatie zijn gewijd: andere verslagen betreffende een aanklacht wegens nalatigheid tegen de Raad, de toestand in Polen en ekonomische sankties. Tijdens een plechtige zitting zal op woensdag de 30ste verjaardag van het Europees Parlement worden herdacht. Het belangrijkste punt op de dagor de is evenwel het verslag Spencer (VK.EDF) over een richtlijn inza ke de voorlichting en de raadple ging van de werknemers in de on dernemingen met een ingewikkelde en in het bijzonder een transnatio nale structuur, de zogenaamde >Vredeling-richtlijn genoemd naar oud-kommissaris Henk Vredeling. Deze richtlijn grijpt terug op het op 21.1.1974 door de Raad aangeno men aktieprogramma op het gebied van het sociale beleid. Over dit voorstel voor een richtlijn werden de. sociale partners in de EG in de zomer 1980 geraadpleegd, waarbij in beginsel overeenstemming werd bereikt met het Europees Verbond van Vakverenigingen (EVV), doch niet met het Europese industriever- bond (Unice). 1. Gezinsfeest «Voor Allen» 2. Gemeenteraadsverkiezingen 3. Allerlei Volkshuis, ïlestraat te Onkerzele. De Keizers van China had den een vernuftig systeem van zorgenverstrekking: hun dokter werd slechts betaald als de patiënt gezond en wel was. Op deze wijze werden de artsen gedwongen aan preventieve geneeskunde te doen. Bij onze prestatiege neeskunde gaat dit helemaal anders: hier wordt de dokter betaald als de patiënt ziek is, of, hoe meer zieken hoe meer vreugd! Een reaktie op deze prestatiegeneeskunde is de forfaitgeneeskunde. In de Belgische gezondheidszorg is elke arts verplicht zich te laten inschrijven in de Orde der Genees heren. Feit is dat tegenwoordig de Orde niet meer is wat ze was, en ze zal het ook nooit meer worden. Reeds 350 artsen weigeren hun lid geld te betalen, binnenkort ver schijnt een zwartboek, en ook van uit het parlement wordt de Orde met wetsvoorstellen bestookt. Dr. Wijnen en de zijnen worden er a.h.w. «blauw» van. Hun liberale grondslagen van de geneeskunde brokkelen meer en meer af. Momenteel verloopt een dokters bezoek als volgt: nadat de patiënt het doktershonorarium vereffend heeft, wordt hem een 'kwijtschrift' overhandigd. Met dit briefje kan de patiënt een deel van de kosten terugvorderen bij zijn mutualiteit. De dokter wordt dus door de pa tiënt betaald. De mutualiteit op zijn beurt wordt gespijsd door het RIZIV, dat dan weer gesponsord wordt door de bijdrage van de werknemers, werkgevers, zelfstan digen, aangevuld door de Staat. Hoe vanzelfsprekend deze beta lingswijze ook lijkt, in heel wat Europese landen (Groot-Brittan- nië, Nederland, Denemarken, Zweden, Finland, Italië) werkt men volgens een forfait-model. De artsen worden dan niet meer betaald per prestatie, doch ontvan gen jaarlijks een forfaitaire som voor elke ingeschreven patiënt. Hierbij wordt ernaar gestreefd zo dicht mogelijk de waarde van een verleende prestatie te benaderen. Momenteel is forfaitair werken teo- retisch mogelijk via artikel 34ter van de wet van 9.8.63. In de meeste gezondheidscentra werken er ech ter naast de medici tal van parame dici en sociaal werkers. Deze lonen worden financieel gedragen door de inkomsten van de artsen, een oplossing die in het forfaitair stelsel niet meer zou kunnen doorgaan. Het is dan ook om die reden dat SP-senator Hancké een wetsvoor stel dienaangaande indiende. Het schept voor de totale eerstelijnsge zondheidszorg de mogelijkheid om een forfaitaire overeenkomst met het RIZIV af te sluiten. Op deze wijze bestaat de mogelijkheid een geïntegreerde, multidisciplinaire gezondheidszorg te verschaffen. Het bedrag van de forfait zou im mers de wedden, de basis-, uitrus- tings- en werkingskosten dekken. Tijdens de overeenkomst kan geen betaling gevorderd worden van de rechthebbende patiënt. Of dit voorstel door het parlement zal geraken is nog een open vraag. Feit is dat de oorspronkelijke be doeling om vanaf 1 januari 1983 met het forfaitsysteem te starten, voorlopig niets in huis komt. Erwin Franceus Kedaktie - Admini.stratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: VVill\ Vernimmen, Houtmarkt I 9300 \alst i;iïiiiii:iiiiii.i 9 tot 11 u. Viswedstrijd 10 u. Wielertoeristenconcentratie 11 tot 12 u. Aperitiefconcert door Harmonie «De Verbroedering» Geraardsbergen 12 u. Prijsuitreikingen 13 tot 15 u. Wandelconcerten door de muziekmaatschappijen «Hand aan Hand» en «De Voorwacht» Ninove en door diverse trommelkorpsen. 15 tot 17 u. Modeshow met muzikale omlijsting Presentatie: René Van der Speeten 17 tot u. Grootse dansavond Orkest «Vocation» Barbecue, gerrebolling, kinderspelen, attracties, standen met Geraards- bergse specialiteiten (mattetaarten, sigaren), Pollaarse vlaaien, «trot en Witkap», frituur, oliebollen, bierstanden, kinderspelen, ballonwedstrijd, dozenwerpen, kindertekeningen, enz.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1