De gemeenteraadsverkiezingen ik ml degelijk voorbereiden mTtueN Uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling omhoog Wat staat er ons nog allemaal te wachten ARRONDISSEMENTELE BESTUURSVERGADERING EDITORIAAL Korrespondenten opgelet Politiek onfatsoen of politiek amateurisme te Denderleeuw S.P.-Federatie Aalst Binnen in: Donderdag 26 augustus 1982 om 20 uur vrijdag 20 augustus 1982 44' jaargang nr. 32 Weekblad van de S.P. Mobilisatie Personalisering De boodschap Israël uit Libanon, boy cot Israël, pag. 2 Verwachtingen en mede werking van de gepen sioneerden in de ge meenteverkiezingen pag. 5 Grote prijs motocross B.V.M. te Ronse, pag. 6 Welzijnszorg te Zotte- gem, pag. 3 De Geraardsbergse en Aalsterse coöperatieve, pag. 4 Positieve aanpak Data en procedures gemeenteraads verkiezingen De regeringsuitgaven voor onderzoek en ontwikkeling in de landen van de Europe se Gemeenschap (zonder Griekenland) hebben vorig jaar een reële stijging ver toond. Aangenomen wordt dat de uitgaven met 5,8 stegen tot 2.033 miljard Bfr. Ondanks de stijgende lijn van afgelopen jaar blijven de Europese investeringen op dit gebied nog ver achter bij die van haar voornaamste in dustriële concurrenten, de V.S. en Japan. Tot deze conclusie kwam het Bureau voor de Statistiek van de E.G. Gelieve er rekening mee te houden dat de kopij ten laatste dinsdagmiddag op het secretariaat De redaktie Agenda: 1. Gezinsfeest «Voor Allen» 2. Gemeenteraadsverkiezingen 3. Allerlei Volkshuis, Onkerzelestraat te Onkerzele. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Een geslaagde verkiezingskampag- ne is het resultaat van de inzet van de hele partij. Daarom is het nodig alle leden en sympathisanten te mobiliseren om zich in de verkie- zingskampagne in te zetten. Ook kunnen de personen die in het kader van het sociaal dienstbetoon in contact kwamen met de partij en de kandidaten, gecontacteerd wor den. De verkiezingen om hun dank te laten blijken voor een geleverde dienst. De afdeling kan een brief richten aan deze personen, waarin om hun medewerking wordt gevraagd. Dit kan slaan op: het aanbrengen van een vensteraffiche, het verspreiden van verkiezingsmateriaal, sturen van persoonlijke brieven aan ken nissen, familieleden of verenigin gen, plaatsen van panelen op privé- terreinen, de deelname aan autoka ravanen, enz. Alle geïnteresseer den kunnen enkele weken voor de verkiezingen worden uitgenodigd voor een «gezellig samenzijn» of «concentratie» waar de nodige in structies worden meegegeven. Zorg ook voor een feestelijke noot of een muzikale omlijsting. Na de ver kiezingen dienen deze medewer kers opnieuw uitgenodigd te wor den om hen te bedanken voor de geleverde inspanningen. De jaren zeventig werden op het vlak van de verkiezingskampagnes gekenmerkt door een toenemende personalisering. Voor gemeenteraadsverkiezingen, meer nog dan dit het geval is bij parlementsverkiezingen, speelt de persoon van de kandidaat een be langrijke rol. De sociale afstand tussen een kandiaat-gemeente- raadslid en de burger is immers kleiner. Ook binnen de SP wordst al wel eens de stap naar de personalise ring gezet. Toch is het niet aan te bevelen enkel en alleen een persoon te propaganderen. Een kampanje heeft pas succes wanneer het pro gramma veruitwendigd wordt door een persoon en omgekeerd. Zowel de kandidaat als het pro gramma moeten uitgespeeld wor den in de propaganda. Zo kan bv. elke kandidaat in zijn propaganda één programmapunt verpersoonlij ken en zich concentreren op een doelgroep. Er dient te worden over gewaakt, dat boven alles men geloofwaardig blijft. Vaak wordt het verkiezingspro gramma beschouwd als het propa ganda-instrument bij uitstek. Niets is minder waar. Het programma heeft zijn waarde als leidraad voor het beleid tijdens de komende zes jaar, maar dat betekent nog niet dat een massaal verspreiden van het volledige programma ook een goede vorm van propaganda is. De politieke partij die haar best doet om standpunten volledig te communiceren, inclusief alle voor behouden en nuanceringen, wordt niet opgemerkt en onherkenbaar. Daarom is het aangewezen in de propaganda maximaal enkele (dus 3 of 4) politieke items of thema's te verwerken. Dit zal de herkenbaar heid van de partij verhogen bij de kiezers. Dit neemt niet weg dat de partij het volledige programma steeds ter be schikking kan houden (bijvoor beeld in gestencileerde vorm) voor eventuele geïnteresseerden. De kampanjeverantwoordelijken in de afdelingen moeten er zich voor hoeden hele verhalen neer te schrij ven in folders, brieven of adverten ties. Studies hebben aangetoond dat gemiddeld 5 maal meer mensen de kopregels (slogans) lezen dan de volledige advertentietekste. Pro beer daarom zo bondig mogelijk te zijn, zonder in het sloganeske te vervallen. Zorg vooral voor een begrijpelijke, vlot leesbare taal. De reclame leert dat aanvallen en kritiek op de tegenstrevers moeten vermeden worden. De burgers staan huiverig tegenover overdre ven negativisme, zij oordelen vaak «de pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet». Ook politici weten uit ervariung dat een positieve aanpak van de propa ganda dient te primeren op het bekritiseren van de tegenstander. Gerechtvaardigde kritiek op het beleid of de programmapunten van de andere partijen is zeker geoor loofd, doch het alternatief en de voorstellen van de partij moeten overheersen. In het driemaandelijks informa tietijdschrift «De brief van de Binnenlandse Zaken en van het Openbaar Ambt» is een uitge breide kalender verschenen, waarin de te respecteren data en procedures in verband met de komende gemeenteraadsverkie zingen zijn opgenomen. De eerste belangrijke datum is dinsdag 31 augustus, dag waar op de voorstellen tot lijstenvere- niging met het oog op het beko men van een gemeenschappelijk volgnummer en letterwoord moeten worden ingediend. Die zelfde dag worden door de mi nister van Binnenlandse Zaken de gemeenschappelijke volg nummers uitgeloot. Op zaterdag 11 en zondag 12 september van 13 tot 16 uur moeten de voor- drachts- en bewilligingsakten van de kandidaten en de getui gen worden ingediend. Andere belangrijke etappe in de voor de rest omvangrijke procedure is dinsdag 14 septem ber tussen 13 en 15 uur: op dit tijdstip moeten bezwaren tegen de aanneming van kandidaturen bij de voorzitter van het hoofd stembureau worden ingediend. Op donderdag 16 september sluit het hoofdstembureau de kandidatenlijst af en kan even tueel beroep worden ingediend tegen die uitspraak. Indien dit laatste het geval is doet het Hof van Beroep de volgende maan dag uitspraak. Dinsdag 5 oktober is de laatste dag voor de individuele oproe ping van de kiezers. Zondag 10 oktober is het dan de grote dag en moeten de telbureau's aan de minister van Binnenlandse Za ken een staat toesturen met voor ieder van de voorgedragen lijsten het stemcijfer en het aan tal bekomen zetels. Ten laatste tien dagen na de datum van het proces-verbaal (woensdag 20 oktober of donderdag 21 okto ber) kan bij de bestendige depu tatie een bezwaar worden inge diend. Onderzoek en ontwikkeling wor den nog steeds beschouwd als een investering voor de toekomst maar in 1977 werd slechts 1,8% van het bruto binnenlands produkt van de Gemeenschap hieraan besteed in tegenstelling tot de V.S. en Japan die respectievelijk 2,4 en 2% hier voor uittrokken. Afgezien van de fensieuitgaven was de absolute waarde van de Japanse uitgaven ongeveer de helft van die van alle Gemeenschapslanden te zamen, terwijl de V.S. 1,2 maal zoveel uitgaf. De Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Konink rijk nemen 80% van de uitgaven in de Gemeenschap voor hun reke ning. Procentueel gezien vond er de afgelopen paar jaar echter een re ële stijging plaats in Italië, Ierland en Nederland terwijl uitgaven in Groot-Brittannië en Denemarken een lichte daling vertoonden. De groeipercentages van de uitgaven in Duitsland en Frankrijk bleven in de buurt van het Gemeenschapsge middelde van 0,6% per jaar tussen 1975 en 1980 en 5,8% voor 1981. De Gemeenschapsuitgaven voor gezamenlijk onderzoek stegen sinds 1975 met 6%. Toch maken deze uitgaven slechts voor 1,9% deel uit van de totale uitgaven van de regeringen van de Lid-Staten voor civiel onderzoek wanneer we de ontwikkeling bekijken van de regeringsuitgaven sinds 1975 dan moeten we vaststellen dat het aan deel van het civiele onderzoek rela tief gezien daalde terwijl het aan deel van het militaire onderzoek steeg. Het aandeel van de defensie sector in de totale onderzoeksuitga- ven liep in de periode 1975-1981 op van 22,2% tot 26,2%. Alleen Frankrijk, het Verenigd Ko ninkrijk en de Bondsrepubliek Duitsland houden zich bezig met onderzoek op het gebied van defen sie. In Groot-Brittannië wordt zelfs meer dan de helft van het onder zoeksbudget hieraan besteed: dat is proportioneel gezien meer dan de V.S. Ook in Frankrijk namen de uitgaven voor defensieonderzoeken sinds 1977 een hoge vlucht: van 29,8% van het onderzoeksbudget in 1975 tot 35,6% in 1981. In de Bondsrepubliek Duitsland waar het meest aan onderzoek wordt gedaan wordt slechts 8% aan defensieonderzoek uitgegeven. De proportionele daling in de uit gaven voor civiel onderzoek wordt zeer duidelijk weerspiegeld in de daling van de uitgaven voor de verspreiding van kennis, bv. voor universiteiten en sociaal en sociolo gisch onderzoek. Uitgaven voor enerzijds gezondheid, industrie, landbouw en bodem- en ruimteon derzoek en -ontginning namen rela tief gezien echter toe. De uitgaven voor de algemene verspreiding van kennis vormen 44,3% van de uitga ven voor civiel onderzoek gevolgd door energie met 15% en technolo gie met 13,3%. De investeringen van de landen van de Gemeenschap lopen uiteen van investeringen op het gebied van defensie en energiebehoud tot in dustrie en ruimtetechnologie. De Bondsrepubliek Duitsland loopt in Europa op kop met een begroting van 320 miljard Bfr. voor 1980. Hiervan gaat 43,6% naar al gemeen onderzoek en 32,3% naar technologie-onderzoek. Recente stijgingen in de uitgaven voor dit onderzoek kunnen gedeeltelijk worden toegeschreven aan de uit breiding van het Duitse Poolonder- zoek dat ook de oprichting van het Alfred Wegener Instituut in Bre- mershaven omvat. Ook onderzoek ten behoeve van de industrie dat de efficiëntie van kleine en middelgro te ondernemingen moet verbeteren en deze moet bevorderen wordt goed bedeeld. Frankrijk daarentegen toont een totaal verschillend uitgavenbeleid. Van dit op één na grootste onder zoeksbudget in de EG (226 miljard Bfr.) gaat 36,2% naar defensie, 22,2% naar de algemene versprei ding van kennis, 9,3% naar de industrie en 6,2%, een betrekkelijk hoog bedrag, naar het Franse ruim tevaartprogramma en met namen naar het project voor de lancering van de Ariane. Het Verenigd Koninkrijk vertoont met een 1980-begroting van 200 miljard Bfr., weer een geheel ander patroon met 54,2% voor defensie, 20,5% voor de algemene versprei ding van kennis en slechts 6,2% voor de industrie. In 1980 gaven Italië en Nederland beiden onge veer 52,3 miljard Bfr. uit aan on derzoek. België ongeveer 21 miljard en De nemarken 9,5 miljard Bfr. Ierland en Griekenland gaven ongeveer 2,75 miljard Bfr. uit. Naast de na tionale uitgaven voor onderzoek in Europa werden in 1980 ook multi laterale investeringen gedaan, met name via de instellingen van de Europese Gemeenschap; deze be droegen in totaal ongeveer 76,3 miljard Bfr. Nu het begrotingswerk voor 1983 is afgerondzij het na een konklaaf dat 24 uren langer heeft geduurd dan gepland, komt het vast te staan dat de ploeg Martens-De Clercq haar rechts beleid verder zet en haar inleveringsdrang nog niet is geluwd. Met haar nieuwe volmachtentreinen treft zij alweer de arbeidende klasse. Immers, in 1983 zal deze bevolkingscategorie een afhouding ondergaan van 11% in plaats van 7% op het vakantiegeld, zal de vermindering van de kinderbijslag verder toegepast blijven, zullen de bruggepensioneerden 7% moeten inleveren in plaats van 3,5%, zal er gevoelig gesneden worden in de vergoedingen voor de slachtoffers van beroepsziekten, zal voor een nog nader te bepalen aantal produkten de BTW met 1 worden opgetrokken, zal de forfaitaire aftrek van 10.000 F op de bedrijfsinkomsten worden afgeschaft en is het te verwachten dat de tarieven bij de spoorwegen, bij de maatschappijen voor intercommunaal vervoer, bij de Regie van Telegrafie en bij de Posterijen zullen verhogen, ingevolge het verminderen van de staatssubsidies aan deze instellingen. Kortom, het is eens te meer inleveren geblazen voor de bescheiden inkomens, waarbij de koopkracht van de gezinnen drastisch wordt verminderd, terwijl diegenen met hoge inkomens en eigendommen verder financiële cadeaus toegespeeld krijgen. Trouwens, voor de gezinnen met een netto-inkomen tussen 750.000 F en 1.500.000 F zal een belastingsverlaging toegepast worden. En dit gebeurt allemaal op het ogenblik dat de regering een principieel fiat heeft gegeven voor de aankoop van 44 gevechtsvliegtuigen F16 voor een totale uitgave van om en bij de 40 miljard. De arbeidende klasse ervaart deze uitgave voor de militaire waanzin als een kaakslag op het moment dat van hen zo grote offers geëist worden. Temeer, daar niemand overtuigd is dat zoveel miljarden onze veiligheid enigszins verhoogt. Daar bij komt nog dat, ware het niet dat de gemeenteraadsverkiezingen zo nakend zijn, de regering ongetwijfeld nog andere maatregelen zou treffen op de rug van de kleine man. Wat de ploeg Martens-De Clercq nog in petto heeft specifiek inzake de besparingen in de sociale sector, zal blijken na de gesprekken met de sociale partners in de loop van volgende maand en na de uitspraak van de kiezer op 10 oktober aanstaande. Als op 10 oktober de kiezer geen duidelijke afkeuring van het regeringsbeleid laat horen, staat het nu al vast dat we ons ongetwijfeld nog aan het een en ander mogen verwachten! Herman DE LOOR Volks vertegen woordiger. Onlangs gaf dokter Jules Delvoye (CVP) zijn ontslag in het OCMW. In zijn plaats duidde de CVP Wil- fried André aan. Gezien Wilfried André in de derde graad verwant is met een zetelend lid van het OCMW, m.n. Tuur Eylenbosch en de wetgever een dergelijke verwantschap onaanvaardbaar acht, kan Wilfried André wettelijk niét in het OCMW zetelen. Hierbij stellen we ons toch de vraag of de CVP en de burgemeester die tenslotte het hoofd van de gemeen te is de wet dan niet beter kennen. Of laten ze de dingen mis schien maar op hun beloop? Indien dat zo is zou dat wel een kras voorbeeld zijn van politiek amateu risme en onbenul. Of en dat is een andere moge lijkheid zit er achter de aandui ding van Wilfried André misschien een politiek maneuver? Zolang de ze de vergaderingen van het OCMW blijft bijwonen kan het OCMW immers niet wettelijk ver gaderen. Op die manier wordt de werking van het OCMW op de hel ling gezet en kunnen een aantal dringende beslissingen niet geno men worden. Zo moeten er drin gend schoonmaaksters aangeno men worden. Teneinde deze beslis singen te kunnen nemen werd W. André op de OCMW-raad dan ook gevraagd de vergadering te verla ten, wat deze trouwens prompt wei gerde. Het ziet er dus naar uit dat de CVP en de burgemeester er gewoon op uit zijn om een obstruc- tiepolitiek te voeren om op die manier de normale werking van het OCMW te ondergraven. Dat een aantal OCMW-personeelsleden daardoor in de onzekerheid blijven wat betreft hun verdere tewerkstel ling en de normale dienstverlening van het OCMW daaronder te lijden kan hebben zal de CVP en de burgemeester (what's in a name?) blijkbaar een zorg zijn. Bovendien zal deze affaire het ima go van de gemeente bij de provin ciale instanties zeker geen goed doen. De gemeente kan zich zeker aan een officiële blaam verwach ten. Temeer daar deze affaire geen alleenstaand feit is. De huidige meerderheid is in het nabije verle den (o.m. de miljoenendans rond de dokterswoning) door de provin cie al eerder op de vingers getikt. In elk geval of het nu gaat om een laakbare liberale «laissez faire, lais sez passer»-mentaliteit of om een weldoordachte obstructiepolitiek van dit monsterverbond, de Den- derleeuwse bevolking zal hieruit op 10 oktober a.s. de nodige conclu sies weten te trekken. Werner VAN DEN STOCKT Naschrift: Bij het ter perse gaan vernamen we dat onder impuls van de SP-fractie een nieuwe OCMW- raad plaatsvond. Wilfried André was niet aanwezig zodat uiteindelijk toch de nodige beslissingen konden genomen worden. In het andere ge val had men hem trouwens politio neel laten verwijderen. In elk geval doet dit niets af van onze stelling dat er in deze aangele genheid sprake is van een steriele obstructiepolitiek en een verregaan de onbekwaamheid en dat zowel van de burgemeester als van de CVP. WVDS

Voor Allen | 1982 | | pagina 1