Sociale afbraak gewenst door I.M.F. Milieucentrum voor Denderstreek geopend i- De oppositie moet nu loskomen De gepensioneerden en de gemeenteraadsverkiezingen Gezinsfeest VOOR ALLEN zondag 12 september 1982 W, Faubourg jaarmarkt van Baardegem Binnen in Mel rrcBcee" we Vrijdag 27 augustus 1982 44* jaargang nr. 33 Weekblad van de S.P Het kransje van neo-liberale financiële experts, die samen het Internationaal Monetair Fonds (I.M.F.) vormen, heeft de voorbije dagen weer van zich laten horen. Voornoemde internationale instel ling, opgericht in 1944 met het doel de wereldhandel en de monetaire samenwerking te bevorderen, gaf in het verleden nooit blijk van eni ge marxistische-socialistische visie op gebied van de aanpak van pro blemen in de wereldekonomie. Hoe kan het anders? In het I.M.F. waarvan vrijwel alle landen van de wereld deel uitmaken, met uitzon dering van Zwitserland en de kom- munistische landen, zitten hoofdza kelijk vertegenwoordigers van de top van de industriële en monetaire wereld, met andere woorden hand langers van het groot-kapitaal. Het jaarlijkse rapport van het I.M.F. dat vorige week gepubliceerd werd, dient dan ook geïnterpreteerd in het licht van het voorgaande. Dat rapport dat onder andere ook han delt over de ekonomische krisis in België zal in de nabije toekomst zonder twijfel door de regering Martens V nog dikwijls te pas of te onpas op tafel gegooid worden. De reden wojdt al meteen duidelijk bij het overschouwen van de inhoud. Het rapport kan immers zonder meer doorgaan als het meest blau we PW-partijprogramma. Op sommige punten is het zo radikaal dat zo de Vlaamse liberalen er al aan gedacht hadden, ze het toch niet in hun programma zouden dur ven opnemen. Het I.M.F. stelt on omwonden dat er maar één uitweg uit de krisis is: een drastische ver mindering van de werkloosheids vergoedingen naast een al even drastische vermindering van het aantal uitkeringsgerechtigden, een afschaffing van minimumlonen en een al even forse inkrimping van wedden en lonen. Deze gedurfde aanbevelingen bete kenen niets anders dan een slag in het gezicht van de internationale arbeidersbeweging. De arbeids klasse die bijna 100 jaar, soms verbitterde strijd moest leveren om een zeker-welzijnspeil en welvaarts niveau te bereiken, wordt door het I.M.F. opnieuw naar de liefdadig heid uit de jaren 1800 gestuurd. De voornaamste liberale stelling, na melijk dat het kapitaal voorrang heeft op de arbeid wordt opnieuw tot het hoogste goed verheven. De arbeider en hij alleen heeft schuld aan de ekonomische krisis! Dergelijk gedachtengoed is werke lijk onaanvaardbaar voor de inter nationale arbeidersbeweging. Het I.M.F. dat in het verleden al niet te hoog aangeslagen werd, heeft zich thans hopeloos gekompromitteerd. Wat echter nog erger is, is het feit dat het rapport de regering Mar- tens-Gol het gedroomde alibi in handen speelt om de tot op heden gevoerde inleveringspolitiek op de kap van de arbeider in de toekomst nog drastischer door te zetten. Het bezorgt de PW het gedroomde middel om de CVP onder druk te zetten om de liberale anti-krisisthe- rapie nog in sterkere mate te aan vaarden en te helpen doorvoeren. Tevens is het de beste referentie om te stellen dat de socialistische beweging over geen afdoende kri- sisaanpak beschikt. Wat echter gewild zal verzwegen en vergeten worden, is het feit dat de neo-liberale krisisaanpak stilaan op een totaal fiasko aan het uitdraaien is in de landen die hem toepassen. De Verenigde Staten onder Rea gan, Groot-Brittannië onder That cher: ze hebben nooit meer werklo zen, armoede en kriminaliteit ge kend. En ook in ons land glijdt de toestand snel bergaf sedert de hui dige CVP-PW-koalitie aan de macht is. In een jaar tijd ging onze ekonomie en koopkracht sneller achteruit dan in de drie vorige jaren samen. Het enige wat hersteld werd is de konkurrentiepositie van onze ondernemingen die zich enkel en alleen vertaalt in een fel aange dikte winstmarge. Laat ons hopen dat ook de arbeiders van ACW- strekking dit beseffen en op 10 oktober a.s. de gepaste konklusies trekken! Dirk DE PAUW De Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schel de (Raldes) heeft in de Rid derstraat 28 te Aalst een «mi lieucentrum» geopend waar men terecht kan voor weten schappelijke en juridische in formatie. «De zorg om het leefmilieu is dik wijls een kwestie van dossierken nis», aldus Raldes en daarom werd dit regionaal milieucentrum opge richt. Het bevat leefmilieudossiers per tema en gemeente gerangschikt en tevens kan men er met vragen terecht over wat er moet gedaan worden met milieuhinderende be drijven, sluikstorten of gewoon on- Gezondheidszorg: een analyse, pag. 4 Voetbal ASSA Ronse viert 75-jarig bestaan, pag. 7 Meer SP-kandidaten te Denderleeuw, pag. 5 derzoek naar al of niet overtreders. Het centrum is op weekdagen toe-' gankelijk van 9 u. tot 12 u. en van 13 u. tot 17.30 u. behalve op dins dag (9 u. tot 12 u.) en zaterdag (10 u. tot 12 u.). Telefonisch bereik baar op nr. 053-78.89.81. Aktie Raldes wil in de komende weken ook aktie gaan voeren rond de «vergroening» van het gemeentebe leid. De gemeentebesturen zijn niet erg groen gezind, aldus de milieu groep die daarvoor stapels kran tenknipsels van de voorbije zes jaar bovenhaalt. De aktie vergroening wordt op twee manieren gevoerd. Eerst en vooral wordt de verkoop gestimu leerd van het «milieumanifest ge meenteraadsverkiezingen 1982» (40 fr.), een uitgave van de Bond Beter Leefmilieu en verder zal aan de bevolking medegedeeld worden welke partijen en kandidaten op milieugebied betrouwbaar of af te raden zijn. Een nauwgezette onder vraging gaat hieraan vooraf. Deze aktie wordt georganiseerd met de plaatselijke milieukomitees. De antwoorden zullen dan zes jaar lang worden bewaard waarbij een eventuele woordbreuk onmiddel lijk aan de kiezers kan medege deeld worden. Zelf zal Raldes geen partij kiezen in de gemeente raadsverkiezingen. D'Hondt Roger Ve JCUGB IVER«t02öJ LCSÏ 2-'\C-H VAuZBLF Of: BiuveM 20 JAAR 2ljkl ze alle PAAL OvMEfte ÜJEEKLolEk) De vakantie is zeker niet het geschikste moment om het brede publiek tot politieke akties of tot politiek denken te bewegen. Meestal tracht men op dit tijdstip de zorgen te vergeten om enkele weken te genieten van het jaarlijks verlofiets wat door de socialisten werd verwezenlijkt. Meestal zijn ook regeringen in de eerste vakantieperiode wel aktief: nu meer dan vroeger vermits het Parlement buiten spel werd gesteld door de volmachtenwet. De regeringsmaatregelen, genomen bij het begin van de verlofperiode, tonen duidelijk in welke richting de C. V. P. - P. V. V. -regering wenst te gaan. Twijfel is er niet meer, alles verloopt in alle duidelijkheid tegen de belangen van de gewone man: ontkoppeling van de index aan de lonen, afschaffen van het kindergeld, vermindering voor de brugpensioenen, vermindering van de werkloosheidsvergoedingen, enz. enz... Geen enkele Regering, maar ook geen enkele, heeft na de 2de wereldoorlog dergelijke zaken aangedurfd. Maar het gaat steeds tegen dezelfden en ten profijte voor anderen. De Staat wordt niet ontvet, maar het inkomen van de werkende man wordt steeds magerder. En het is juist in deze periode dat iedereen de lege geldbeugel gaat aanvoelen: verlof kost geld, het nieuwe schooljaar kost ook al en de stookkosten voor volgende winter staan ook voor de deur. Met dit alles moet de S.P. nu rekening houden. Wij trachten te begrijpen dat methode en aktiemiddelen wel eventjes verschillen met enkele jaren geleden, maar de oppositie mag zich nu niet laten verleiden door alleen alles te betwisten binnen het parlement. Aangenomen wordt, dat de akties gevoerd in het voorjaar misschien alleen de militanten zelfheeft kunnen mobiliseren, maar tussen het voorjaar en nu is er ongetwijfeld een werkelijke mentaliteitsverandering ontstaan. Dit bewijzen trouwens al de reeds verrichte enquêtes. Bijgevolg is het argument: «de mensen willen niet meer» eerder voorbijgestreefd. Betekent dit dat wij meteen de straat op moeten? Zeker niet! Een grootse voorlichtingscampagne moet nu van start gaan, indien mogelijk nog vóór de gemeenteraadsverkiezingen, met doorzetting tot de maand december. Laten wij trouwens hopen dat ook de nationale politiek sterk zal doorwegen op het resultaat van 10 oktober e. k. Opvallend ook dat verschillende onderzoeken aantonen dat de V. U. nogal sterk zal naar voor treden; allerlei Vlaamse slogans doen het blijkbaar ook nu nog. De reaktie van vele mensen ter zake is natuurlijk verkeerd, maar niet zo eenvoudig om deze gedachtengang te doen wijzigen. Daarvoor is ook voorlichting nodig en veel bezieling van de militanten. Wij hoeven nu geen achterhoedegevechten te leveren, maar kordaat opteren voor een andere politiek, zonder demagogie of valse beloften, maar met de wil de maatschappij beter te organiseren en iedereen toch nog een stukje bescherming te bezorgen. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement In een vorig artikel legden we reeds de nadruk op de grote verwachtingen van de Vlaamse Federatie van So cialistische Gepensioneerden in verband met de gemeen teverkiezingen van 10 okto ber. De V.G.S.G. kent de wensen van haar leden. De noden en de behoeften van de senioren op gemeentelijk vlak werden onder de loepe genomen. Na de rol van de algemene diensten ten voordele van de senioren, ko men nu meer specifiek de proble men in verband met: de huisves ting, de verkeersveiligheid en ook nog de betrokkenheid van de senio ren aan het gemeenschapsleven ter sprake. Huisvesting We maken een onderscheid tussen de individuele huisvesting, waaraan we de voorkeur geven, en de collec tieve waartoe men zijn toevlucht heeft in laatste instantie. 1. Het individueel wonen moet goed gewaarborgd worden. De betrachting is dat de senior zo lang mogelijk in eigen milieu blijft. Dit brengt de verplichting mee dat er voldoende gezins- en bejaarden helpsters zouden zijn om de oude gezinnen in nood te helpen. De huurprijzen van de sociale wo ningen dienen geplafoneerd te wor den in verhouding tot het beperkt inkomen van de gepensioneerden. In die prijzen moet tevens rekening gehouden worden met de extra huurlasten. Senioren moeten opgenomen in de adviesraden van de maatschappijen van sociale woningen. Een grote aandacht dient besteed aan ver nieuwbouw, daar het vooral gepen sioneerden zijn die in oudere wo ningen verblijven. Er is meestal nood aan buitendiensten en poets diensten. 2. Collectieve huisvesting dient be schouwd te worden als ultieme op lossing en indien al de andere mo gelijkheden zijn uitgeput. De vol gorde van de wachtlijst dient opge steld op basis van theoretische maatstaven die de werkelijke no den van de kandidaat-bewoner weergeeft. Er dient een inspanning gedaan ten voordele van de fysisch en psy chisch gehandicapte bejaarden. Hierbij dient ook de nadruk gelegd op de aktieve revalidatie. De hu mane behandeling van de bewoners van de collectieve huisvesting dient beter gecontroleerd. Een scheiding op basis van geslacht kan absoluut niet meer! Indien de collectieve huisvesting enigszins afgelegen is, buiten de kom van stad of gemeente, dient voor een aangepast openbaar ver voer gezorgd. Verkeersveiligheid Verkeersmaatregelen nemen ter bescherming van de senioren zijn vooral nodig in wijken waar men een grotere concentratie van oude re inwoners vaststelt. Daar dient er een extra-snelheidsbeperking opge legd te worden. Een hele reeks andere maatregelen is er nodig. 1. Verbetering van de zebrapaden is noodzakelijk, de strepen dienen mm ^ü)P •v U De Faubourg jaarmarkt van Baardegem is een klassieker onder de dorpskermissenin Vlaanderen. Opgericht in 1887 was het oorspronkelijkde bedoeling een kleinvee dieren markt te organiseren voor kinderen die hun mooiste vangsten op een wedstrijd kwamen tonen. De jaarmarkt is evenwel uitgegroeid tot een heuse gebeur tenis met handelsexpo, tekenwedstrijden, verkiezing van een Faluinboer en boerin, een avondmarkt, een jaar marktstoet en veemarkten. Een ware attraktie die ook afgelopen week-end kon bogen op heel wat belangstelling. Veel van de aktiviteiten worden georganiseerd door wijkcomités. Meer foto's op pag. 2. goed zichtbaar te zijn en de over steekplaatsen moeten goed verlicht zijn. 2. De verkeerslichten dienen op de meestgeschikte plaatsen geïnstal leerd en de oversteektijden bij ver keerslichten dienen in relatie te staan met het tempo van senioren. In vele gevallen is de oversteektijd veel te kort. 3. We pleiten voor voldoende fiets paden, maar best dienen ze duide lijk gescheiden van de voetpaden zo niet is er gevaar dat de wande lende gepensioneerden omver gere den worden. 4. Langs de wandelwegen is meest al het aantal rustbanken onvol doende. 5. Bij rusthuizen en plaatsen waar senioren regelmatig samenkomen, kunnen specifieke aandachtsbor den worden aangebracht. 6. De voetpaden moeten vrij van hindernissen zijn. Ze moeten een minimumbreedte hebben, zodat tenminste 3 personen kunnen krui sen. Ze moeten goed onderhouden worden. Heel vaak zijn er klachten over opengebroken voetpaden voor allerlei werken. 7. De toegankelijkheid van de openbare gebouwen moet optimaal verzekerd. Inspraak en participatie Het cultureel aanbod dient ver groot en dichter bij de senioren gebracht. De betrokkenheid van de senioren aan het gemeenschapsle ven kan verbeterd worden door de effectieve oprichting van goedwer- kende adviesraden met de plicht van de gemeentelijke overheid om hiermee dan ook effectief rekening te houden. Voorkeur gaat naar een bejaardenraad. Inmiddels en in af wachting dienen de seniorenbon den vertegenwoordigd te zijn in de gemeentelijke culturele raad. De gemeentelijke overheid heeft ten aanzien van de senioren een duidelijke voorlichtings- en infor matieve taak betreffende gemeen telijke materies waarmede zij als bejaarden rechtstreeks geconfron teerd zijn. Die taak zullen zij bij de verkiezingen van 10 oktober best toevertrouwen aan kandidaten van de S.P.-lijsten. E. De Nauw Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst <4 A ■■ML *-: 4

Voor Allen | 1982 | | pagina 1