VLAAMS WEEKBLAD Hemelrijk een vergeten wijk te Denderleeuw ■MHBNh Galle klaagt handelwijze Aerts aan Het 3de Gezinsfeest «Voor Allen» De gezinsvriendelijkheid van de C.V.P. en P.V.V. is overduidelijk Een kans voor de vrouw A toomtransport Binnen in Een begrip in het arrondissement Aalst Zondag 12 september 1982 Domein «De Gavers» te Geraardsbergen FoeiKorrespondenten .Wit»' Het resultaat van de eendracht en het dynamisme binnen alle SP en CSC-afdelingen in de federatie De hele dag doorlopend attracties Mis dat niet! Koncentratie Socialistische Vrouwen Een nieuwe wijk Duidelijkheid gewenst Minister Mare Galle die .de voogdij heeft over de ge meenten klaagt in scherpe bewoordingen de handelwij ze van minister Aerts aan, die met een KB de deuren wagenwijd openzette voor het transport van nucleair af val over Vlaams grondge bied. Verkiezingsnieuws te Denderleeuw; pag. 3 De tijd van toen: Richard Clerebant; pag. 5 Filmketen '82-'83 van de Socialistische Film- aktie; pag. 4 De Gavers... men ploegt er voort!; pag. 6 Gezondheidszorg zwijgen en betalen? pag. 8 lees door pag. 5 4 Zaterdag 11 september '82, vanaf 10 uur tot 17 uur doorlopend. KNS, Theaterplein, Antwerpen. Daar verscheidene teksten te laat binnen waren zullen deze pas volgende week verschijnen. Klare afspraken, goede kameraden! Georges DE SMEYTER, Senator. Vrijdag 3 september 1982 44* jaargang nr. 34 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Onderstaande tekst werd door het wijkcomité van He melrijk onder de bewoners van de wijk verspreid: Denderleeuw is omwille van zijn ligging en zijn uitstekende verbin dingen met Brussel en Gent al jaren een aantrekkingspool. Hier door werden de bouwgronden en de mogelijke woongebieden in de oude dorpskernen schaars en erg duur. Ook de huurprijzen liggen in Denderleeuw erg hoog. De sociale bouwmaatschappijen en in de eerste plaats was dat de S.M. Werkerwelzijn probeerden hieraan iets te doen door de bouw van sociale woningen. Op die ma nier ontstond de sociale wijk He melrijk. In een eerste fase werden er 100 woningen gebouwd. Later kwamen daar nog een 100-tal wo ningen bij. In 1980 werd er dan gestart met de bouw van 27 appar tementen in de Hemelrijklaan. Op dit ogenblik is men bezig met de afwerking van nog eens 45 apparte menten. Op die manier gaf men de kleine en middelgrote inkomens ook de mogelijkheid zich tegen een sociale prijs een woning aan te schaffen of te huren en hielp men onrechtstreeks mee de huurprijzen in de gemeente te drukken. Is de realisatie van de wijk Hemel rijk een positief feit dan stellen er zich voor de wijkbewoners toch nog heel wat problemen: Om te beginnen is er de ondui delijkheid over het onderhoud van de wijk. Naar het schijnt zou dit voorlopig nog voor de sociale bouwmaatschappij zijn. Dat zou de gemeente echter niet mogen belet ten ook haar deel van het werk te doen. Wie in de andere sociale woonwijken eens gaat wandelen kan zien dat het aanwezige groen hier wel door het gemeenteperso- neel onderhouden wordt. Komen de gemeentelijke verantwoorde lijken misschien nooit langs of is Hemelrijk een vergeten wijk? In vele andere wijken heeft de gemeente de bewoners voor hun tuinafval containers ter beschikking gesteld. Nu houden de bewoners van Hemelrijk er meestal goed on derhouden tuintjes op na. Waarom is er voor de tuinafval van deze mensen niets voorzien? Rond de nieuwgebouwde ap partementen is het een ware wilder nis. Bovendien moeten bij regenval P« firn De verbindingsweg naar de steenweg. Ondertussen werden de hagen wel in allerijl gesnoeid... (foto WVDS niets in huis te komen. Naar het schijnt wacht Werkerswelzijn nog altijd op de daarvoor voorziene subsidies van het Fonds Brunfaut. lees door pag. 3 de bewoners ervan door de modder naar binnen en is er niets voorzien dat de vuilniszakken aan het zicht zou kunnen onttrekken. Het on kruid groeit er welig en van de voorziene beplantingen blijkt er Zoals behoud vaardigde SP-burge- meester Van Acker te Brugge een besluit uit waarbij vervoer van nu cleair afval over Brugs grondgebied werd verboden. De hele affaire veroorzaakte heel wat moeilijkhe den op politiek juridisch terrein. Zo ging de Westvlaamse gouver neur Vanneste (CVP) te keer al was het hij die de finale beslissing kan nemen. In werkelijkheid is de gouverneur gebonden aan de voog dij beleid maar Vanneste deed alsof zijn neus bloedde en voert nu ter verontschuldiging aan dat hij dacht deze zaak in handen te moeten spelen van de milieuminister, een partijgenoot. Vanneste heeft niet anders gewild dan mee te werken aan het nucleair transport net als zijn andere partijgenoot Aerts. An dermaal dekt de CVP hier de bon zen uit'de kapitaalmarkt. De rechtse pers vrijft Van Acker een elektoraal nummertje aan maar deze goedkope kommentaar dient slechts om de eigen pro-stellingna- me voor het transport van nucleair afval te dekken. Tijdens een gemeenteraadszitting van eind september vorig jaar stem de de Brugse raad unaniem voor een motie van burgemeester Van Acker waarin uiting werd gegeven aan een grote bezorgdheid in ver band met het dumpen van kernaf val in zee. De nationale overheid werd verzocht naar andere oplos singen uit te kijken voor het kernaf val en niet langer transporten via Zeebrugge uit te voeren. Konsekwent met die motie heeft burgemeester Van Acker middels een politieverordening een verbod op het transport uitgevaardigd na dat eind juli bekend werd dat Zee- brugge opnieuw als dumphaven werd aangewezen en dus geen reke ning gehouden was met de Brugse bezwaren. Door zijn terechte handing bracht Van Acker het debat rond het transport in de openbaarheid en wat meer is, dwong de partijen tot een stellingname. Het Brugs Aktiekomitee voor Kernstop (BAKS) was aangenaam verrast door het besluit van burge meester Van Acker. «Het is voor ons een steun in de rug», ver klaarde woordvoerder Dirk Vander Wiele aan de pers, «maar we zijn er nog niet van overtuigd dat de ope ratie ook echt zal worden gestopt. In ieder geval liggen de politieke diskussie en verantwoordelijkheid nu waar ze behoren: in de open baarheid en bij de hogere over heden». Staatssecretaris Aerts pakte dan uit met een K.B. waarmee het trans port van radio-aktief afval toch doorgang kan vinden. Het K.B. luidde als volgt: «Bij koninklijk besluit de dato 20 augustus 1982 is vernietigd, omdat hij door het nemen van deze poli- tieverordenning zijn bevoegdheid is te buiten gegaan, de dringende po litieverordening van de burgemees ter van de stad Brugge van 17 augustus 1982, waarbij het vervoer van nucleare afval over het grond gebied van de stad Brugge verbo den wordt tijdens de periode van augustus en september 1982». De volledige tekst van het K.B. werd echter niet gepubliceerd. Bur gemeester Van Acker verklaarde in De Socialistische Vrouwen organiseren op 11 septem ber e.k. in de KNS Antwerpen een belangrijke bijeen komst van alle Socialistische Vrouwen, in het kader van de komende gemeenteraadsverkiezingen. Van 10 uur tot 17 uur stands en animatie, tentoonstel ling «Vrouw en Kunst», film, panelgesprek over ge meentebeleid. Er zijn optredens van het Kollektief de Internationale Nieuwe Scène, akteurs KNS, Pakt en het Rood Klakske., Er is poppenkast voor kinderen, en kinderopvang voorzien. Geen enkele Socialistische Vrouw mag hierop ont breken! Financieminister Willy Declercq - P. V. V. - gaf openlijk toe: 142 miljard cadeaus aan de rijken in 1982 63 miljard nieuwe cadeaus in 1983 40 miljard F 16-nutteloze gevechtsvliegtuigen - totaal: 245 miljard Het is deze «put», die de bevolking, maar vooral de kleine man, moet vullen door: Matiging: opschorsen van de index in 1982 1983 of vanaf 1.1.83 na de gemeenteraadsverkiezingen door de manipulatie lees vervalsing van het indexcijfer); prijsstijgingen van de produkten inflatie minder koopkracht. Wilfried Martens, met de hand op het hart zoals een echte C. V.P.-er, sprak van «hoogstens 3%», maar 't is nu al 9 a 10% geworden. En na 10 oktober a.s. wordt het nog erger! Inleveren: door devaluatie van de frank met 9%, ook op uw spaarcenten; door 7% af te nemen van uw verlofgeld in 1982 en in 1983 wordt het nog meer: 11%; door 500 fr af te pakken van uw gezinsvergoedingen en wie geen kinderlast heeft betaalt extra 900fr per maand. En na 10 oktober na de gemeenteverkiezingen gaan zij er nog meer aanzitten. Uit gezinsvriendelijkheid gaat de C. V. P. -P. V. V. regering deze maatregel niet alleen verlengen, zij stellen ook reeds voor: de 14' maand gezinsvergoedingen af te schaffen de 13' maand kan ingeleverd worden en voor het enige kind, de volledige afschaffing. Eens te meer zullen de arbeiders (kind of-gezin) het slachtoffer zijn en zullen miljonairs de gezinsvergoedingen blijven ontvangen. door dubbel remgeld voor zieken - invaliden - weduwen - gepensioneerden Zijn hun levensnoodzakelijke uitkeringen voor de C. V. P. P. V. V. soms te hoog uit gezinsvriendelijkheid? door stijging van de prijzen voor: openbaar vervoer - benzine - huisverwarming - telefoontarieven. De P. V. V. denkt er reeds aan de sociale tarieven voor de invaliden en gepensioneerden af te schaffen of te verhogen uit gezinsvriendelijkheid, omdat hun uitkeringen, die zij ontvangen, te hoog zijn. En werkelijk, De brugpensioenen, die voor de jongeren hun job vrijlieten, zijn reeds slachtoffer, want hun uitkeringen gaan niet alleen meer belast worden, maar ook met 3,5% verminderd, en na 10 oktober gemeenteverkiezingen wordt het 7% vermindering uit gezinsvriendelijkheid vanwege de C. V.P. en P.V.V. Spreken wij dan nog niet van de verminderde uitkeringen bij: ziekte - werkloosheid - beroepsziekte - Fonds voor gebrekkigen - de uitgesloten werklozen en zieken - de uitgesloten jonge werklozen en de hogere belastingen in 1983. En het begin van de toepassing «Staat van Behoefte» met al zijn gevolgen voor de door de werkloosheid getroffen gezinnen. Als dit dé «gezinsvriendelijkheid» van de C. V.P. en P. V. V. is, daar hebben wij een ander woord voor, een uit de 19" eeuw uit de tijd van: Houdt gij ze Dom, wij zullen ze wel Arm houden. Dit was de tijd, dat de mensen slaven waren en door de rijken uitgebuit. Op 10 oktober e. k. zal de bevolking aan de C. V. P. -P. V. V. eens tonen, wat zij verstaan onder gezinsvriendelijkheid. de stemmen voor de CVP-PW zullen dan ook gematigd zijn; de CVP-PW zullen op hun beurt nu eens inleveren, wat hun stemmenaantal zal betreffen. Weg met de valse beloften en verkiezingsslogans! Genoeg bedrog om honderden miljarden cadeaus aan de rijken te kunnen doen. De werkers zijn het beu, te matigen en in te leveren voor de Rijken - te matigen en in te leveren voor de F16. En zeker, niet te matigen en niet in te leveren om de moordtuigen - atoomraketten - te laten kopen om ze in België op te stellen, tot de vernietiging van onze bevolking. Want, daartoe is de CVP-PW-regering ook in staat. Op 10 oktober heeft de bevolking het voor het zeggen - de macht (één man, één stem), om het getij te doen keren. De Socialisten rekenen op uw gezond verstand om te stemmen voor de SP, voor mensen, die een andere politiek kunnen waarmaken en uw vertrouwen waardig zijn, eerlijk en recht voor de vuist

Voor Allen | 1982 | | pagina 1