Begrotingstekort blijft toenemen «Verkiezingskampagne goed gestart» Ronse rood sinds 56 jaar Het 3de Gezinsfeest «Voor Allen A,: Tekenacademie Zottegem bestaan tien jaar: '72-'82. Een begrip in het arrondissement Aalst Zondag 12 september 1982 Domein «De Ga gen SP-perskonferentie te Aalst Binnen in: Het resultaat van de eendracht en het dynamisme alle SP en CSC-afdelingen in de federatie De hele dag doorlopend attracties Mis dat niet! Extra-attraktie Demonstratie diepzeeduiken door een Aalsterse zwemklub Aandacht Vrijdag 10 september 1982 44* jaargang nr. 35 Weekblad van de S.P. Het bekendmaken door SP- voorzitter Karei Van Miert van een rapport afkomstig van het ministerie van Finan ciën deed de voorbije week heel wat stof opwaaien. Partij publiceert «Wit- programma» waarin vooral aandacht wordt geschonken aan financiën en personeelspolitiek, inspraak en medebeslissingsrecht van de bevolking en een welzijnswerk steunend op kleinschalige projekten Het belang van de gemeenteverkiezingen Mijn dorp,pag. Jan Byl en de rode mutsen, pag. 4 Laten we Oudenaarde schoon houden, pag. Walter KERCKHOVE Federaal voorzitter Oudenaarde-Ronse Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Will_v Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst De cijfergegevens van dat rapport waren in alle geval onverbiddelijk voor de CVP-PW-regering en de door haar gevolgde inleveringspoli- tiek. De studiedienst van Financiën heeft berekend dat het tekort op de lopende verrichtingen tijdens de eerste zes maanden van het jaar reeds 276,2 miljard bedraagt, of 23,5 miljard meer dan het tekort dat de regering voor het ganse jaar had voorzien, namelijk 252,7 mil jard! Andere cijfers zijn al even drama tisch: het netto te financieren saldo bedroeg eind juli reeds 384,2 mil jard terwijl de begroting amper 424 miljard voorziet voor het ganse jaar. Als deze evolutie blijft voortduren, zou dit deficitair saldo eind oktober reeds tot 517 miljard zijn opgelo pen. De fiskale ontvangsten stegen tijdens de eerste semester 1982 nochtans gevoelig ten opzichte van deze tijdens de eerste semester 1981. De ontvangsten voortvloei end uit de direkte belastingen na men toe met 12%, deze uit doeane en aksijnzen met 19,8% en deze uit registratie en BTW met 9,8%. De vermeerdering van de ontvangsten voortvloeiende uit de direkte belas tingen is grotendeels te wijten aan het nieuwe systeem van voorafbeta lingen. Dit systeem zorgde ervoor dat heel wat Belgen een forse voor afbetaling deden in de mening dat het een afkorting was op de aanslag van 1983. Deze vorm van volksbed rag kende heel wat sukses dankzij de plotse snelheid waarmee moest betaald worden en dankzij de vrij wel onbestaande informatie over de draagwijdte. Wat erger is, is het feit dat op dit ogenblik, in 1982, reeds heel wat belastinggelden voor 1983 geïnd zijn. Dit gaat volgend jaar zonder twijfel een belangrijk boe- merangeffekt metriek brengen. Te vens zullen de ontvangsten in 1983 zeker heel wat lager uitvallen om dat de belastingbetaler zich zeker geen tweede keer zal laten vangen aan voorafbetalingen die anderhalf jaar voor het normale tijdstip van betalen moeten gedaan worden. Door het systeem echter is Willy De Clercq erin geslaagd het nega tief gezicht van de begroting met enige miljarden op te smukken. Volgend jaar zal hij dan echter wel de rekening dienen te presenteren. De cijfers wijzen er nogmaals met ontroerende duidelijkheid op dat het tot op heden gevoerde beleid een komplete mislukking is. De belastingontvangsten stijgen snel terwijl het inkomen van de gewone burger nog sneller daalt. De winst marge van de bedrijven werd in amper 8 maanden tijd met 140 miljard aangedikt terwijl de werk loosheidsrangen nog eens met tien duizenden worden aangevuld. Dit is trouwens de voornaamste schen ding van de beloften van Mar tens V. De op de kap van de kleine en middelgrote inkomens gevoerde inleveringspolitiek ging ten goede komen aan de tewerkstelling. Vandaag is het ten overvloede aan getoond dat de huidige bankiersre gering met medeplichtigheid van de CVP geen enkele arbeidsplaats kan of wil scheppen. Integendeel, zij probeert tijdens de periode dat zij thans aan de macht is en nog zal blijven zoveel mogelijk patronale profijtjes te versieren. Dat is haar enige bedoeling. Dat het land en zijn inwoners hier bij naar een bankroet gevoerd wordt, weze haar een zorg. Thans trachten CVP-PW nog zoe te elektorale broodjes te bakken. Wat ons echter na 10 oktober te wachten staat, is waarschijnlijk nog veel erger.Dirk DE PA UW Heel veel volk is er vorige vrijdag gekomen naar de perskonferentie van de partij en de kontaktavond met de buurt Mijlbeek in het Beu kenhof. Een buurt waarin heel wat socialistische gezinnen wonen en de partij een grote aanhang kent. Waar in de toekomst best wel een wijkklub kan opgericht worden (wie is kandidaat?). Aan de pers werd uitgelegd hoe onze lijstvor- ming is tot stand gekomen en welke de 41 kandidaten zijn waarop de partij rekent om op 10 oktober een klinkende overwinning te behalen, ja zelfs de grootste partij van de stad te worden, want opiniepeilin gen geven aan dat de regeringspar tijen van CVP en PW hun inleve ringspolitiek met stemmenverlies zullen moeten bekopen. Dat de PW haar sociale afbraak- politiek in deze stad wil doorzetten is duidelijk. In haar programma voorziet ze ondermeer een privati sering van de stadsdiensten, de ad viesraden worden gepolitiseerd en geplaatst onder het voorzitterschap van een schepen en aandacht wordt geschonken aan taksvrije zones van ondernemers. Een programma dat getuigt van bluf. Alois Van den Bossche zegde in zijn voorstelling van de lijst dat de partij streeft naar vernieuwing en verjonging en dat in die optiek de samenstelling van de lijst moet ge zien worden. Hijzelf ligt samen met dokter Goossens en voorzitter Her man De Gheest aan de basis van de lijst die bekwaam moet zijn alle lagen van de bevolking aan te spreken. De aanwezigen op de perskonfe rentie werden getrakteerd op een «inleveringsmaal» dat bestond uit bruin brood, kopvlees en vlaaien en een pintje bier. De partij pakt uit met een «wit programma», omvat tende ca. 40 blz. en onze visie weergeeft op het Aalst van morgen. Het programma kwam tot stand na vele werkgroepvergaderingen en rekening houdende met de wensen van brede bevolkingslagen, aktie- groepen, jongeren en ouderen, ver enigingen en organisaties gespecia liseerd in diverse aspekten van onze samenleving. Politiek sekretaris Roger D'Hondt zegde dat het niet langer opgaat dat bestuurders beslissingen nemen bo ven de hoofden van de belangheb benden en hier denken de socialis ten in de eerste plaflts aan hen die hebben. Voorzitter Jeannine Roelandt ver leende het slotwoord aan lijsttrek ker en minister Marc Galle die in een gloedvol betoog schetste hoe de partij Aalst in de toekomst wil besturen. Hij had het daarbij over zijn saneringsplan van de gemeen ten maar Mare Galle beklemtoonde ook dat de SP geen «persoonlijke» aanvallen zal lanceren op kandida ten van andere partijen als daar dezelfde geest aanwezig is. Aalst moet ernstig worden bestuurd en dat deze wil er is kunnen we reeds bewijzen in de verkiezingskampag ne. De vergadering werd door Tean-Paul De Boitselier uitgezon gen op de tonen van «De Rode Duivels gaan naar Spanje». Hij heeft een liedje gemaakt waarvan de aanhef luidt als volgt: «Op 10 oktober gommen stemmen, en stemmen al voor den SP...» Later op de avond zong Harry Pinky zijn strijdliedje «Vooruit so cialisten, vooruit!». Op onze radio wagens die in de komende weken Aalst zullen doorkruisen, zullen beide liedjes te horen zijn. Het sukses is nu al gegarandeerd. in het stadsbeeld en vertoeven Ons progr; gelijkheden var konservatleven bewuste uitingi om wat in d< Aalst werken dt heel wat mo- denzen die door marginaal wor- voor ons zijn dat van de bevolking ap te brokken te Naar aanleiding van de viering van het tienjarig bestaan van de Ge meentelijke Tekenacademie van Zottegem wordt er een groot scheepse viering opgezet rond de organisatie van een dubbele ten toonstelling: «Werken van leerlin gen van de Academie» en «Heden daagse tekeningen». De tentoonstelling «Hedendaagse Tekeningen» wordt gerealiseerd in samenwerking met het Ministerie van Nederlandse Cultuur en brengt een selektie van oorspronkelijke tekeningen van belangrijke Belgi sche Hedendaagse Kunstenaars. De officiële opening van deze ten toonstellingen heeft plaats op vrij dag 10 september, samen met de plechtige proklamatie van de uitsla gen van het schooljaar 1981-1982, en de voorstelling van een map met originele etsen van Zottegemse Monumenten, verkrijgbaar tegen intekening. De tentoonstellingen zijn verder te bezichtigen op: zaterdag 11, 18 en 25 september van 15 tot 18 uur en zondag 12, 19 en 26 september van 18 tot 12 en van 15 tot 18 uur. Tevens wordt er op zaterdag 25 september 1982 om 14 uur door het Jeugdtheater Nele van Wetteren een opvoering gebracht voor alle kinderen van het gekende stuk: «De Rattenvanger van Hameln». Na de voorstelling zal gelegenheid geboden worden om deel te nemen aan een jeugdatelier, geleid door de leraars van de Voorbereidende Afdeling van de Tekenacademie. Alle hogervermelde aktiviteiten hebben plaats in het A.T.C., G. Schockaertstraat te Zottegem. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Voor inschrijvingen in de Gemeen telijke Tekenakademie kan JU ter echt in het Kasteel van Egmont op zaterdag 11 september van 10 tot 13 en van 14 tot 16 uur en zondag 12 september van 10 tot 12 uur. Ronse is de enige taaigrensstad in Vlaanderen en telt ongeveer 24.500 inwoners. Dit alleen maar om u te zeggen dat de taaifaciliteiten (dokumenten, wegwijzering in tweevoud, tweetaligheid personeel...) de stad een sterke financiële deuk bezorgen. Tevens gezegend met de Nationale Voogdij moeten we momenteel eerlijk toegeven dat we de indruk hebben dat we er niet zullen van sterven. In de socialistische partij van Ronse is men er fier op Vlaanderen en het ganse land te kunnen informeren dat hier de begroting nog in evenwicht is, niettegenstaande er zij van overtuigd is dat geen enkel provinciestad in ons land een dergelijke sociale, kulturele en ekonomische uitbouw heeft (het is ook waar dat er weinige Vlaamse steden zijn waar de socialisten het voor het zeggen hebben). Gelegen in een kom omringd door romantische heuvelen met in het noorden het zuinige Vlaanderen en in het zuiden het meer kwistige Wallonië, brengt met zich mee dat niet alleen Vlamingen maar duizenden Walen hun koophes in de winkelcentra van de Hermesstede komen doen. En al zegt de legende «que St-Hermes guéri les fous des environs et laisse les Renaisiens tel qu'ils sont», hebben het de «Ronsese zotten» en boze tongen beweren dat er het meest bij de socialisten zijn - het verduiveld niet zo slecht gedaan. Maar Ronse is niet alleen rood - Ronse is ook groen; met zijn bossen, parken, tuintjes, welig weideland, rijke akkers en prachtige wandelwegen. De groene jongens kunnen er alleen maar blij om zijn. Wat openbare werken betreft is het wellicht zeldzaam dat alle invalswegen, markt inbegrepen, het Rijk toebehoren. Daarvoor zorgde destijds wijlen de heer E. Soudan, diverse malen minister en van 1926 tot 1958 burgemeester van Ronse met uitzondering van de oorlogsjaren) De wegenis is er behoorlijk. De ganse stad is voorzien van elektriciteit, water, gas, openbare verlichting en op enkele uitzonderingen na van teledistributie. Ronse telt - met uitzondering van de bloeiende stedelijke Muziekakademie - slechts twee schoolnetten: de vrije katolieke sektor en het zeer goed gestruktureerd rijksonderwijs waarvan de dr. Ovide Decrolyschool er één is). Beide netten tellen ongeveer evenveel aantal leerlingen. Daarmee is tevens gezegd dat Ronse procentueel het grootste aantal leerlingen heeft in het Vlaams Rijksonderwijs. Geen stedelijk onderwijs meer omdat Ronse voor rationalisatie is en dat men hier de mening is toegedaan dat onderwijs - en vooral voor een gemeente en provinciestad - een nationale taak is waarvoor geen kleine gemeenschap moet opdraaien. Ia, personeelslasten zijn een «zware brok» in een begroting. En met de bezetting van de diensten qua personeel werd steeds zuinig omgesprongen. In het stedelijke industriepark funktioneren prachtige fabrieken waar vele honderden werknemers aan hun trekken komen, wat niet wil zeggen dat Ronse gevrijwaard blijft van de werkloosheid. Enkele typische verwezenlijkingen in ons textielstadje dat zich stilaan ombuigt naar een grotere diversiteit qua werkgelegenheid: - op cultureel vlak: een buitengewoon goede modern uitgeruste biblioteek, diskoteek en diateek. - een prachtig museum en een niet te evenaren gerestaureerde crypte. - een befaamde muziekakademie - een algemeen rijksarchief - voor de zesde keer verscheen een zeer praktisch netjes uitgegeven informatieblad voor alle inwoners. - miljoenen subsidies voor kulturele en socio-kulturele organisaties. Nutsdiensten als nergens anders! - goed funktionerende stedelijke kinderkribben (de eerste stedelijke kinderkribbe werd te Ronse opgericht) - prachtige drukbezochte stedelijke zwemkom met beweegbare bodem - stedelijke verbrandingsinstallatie die omzeggens alle restanten van stad en streek verwerkt. - zeer praktisch uitgerust slachthuis - een columbarium en een rouwhall in projekt Een over de stad ontzettend goed uitgebalanceerde sociale woningbouw - tot spijt voor wie het benijdt - de Ronsenaars wonen in kraaknette huizen. Ook aan stadskernvernieuwing wordt gedaan. Uiteraard kan je dit niet vergelijken met steden zoals Brugge en Gent (hierover is een apart artikel te wijden). De socialisten zorgden voor grondbeleid. Alle percelen zijn omzeggens van de hand. Diverse premies en toelagen voor allerlei woonaangelegenheden worden gegeven zoals wellicht overal. Ook aan de bejaarden werd gedacht door het bouwen van een tweede seniorhome, gezien de dringende noodzaak. De dienstverlening aan de bevolking is optimaal. De stedelijke diensten werken met een computer. Alles is eigentijds uitgerust. Nieuwe werkhuizen werden in gebruik genomen. Warme maaltijden worden niet alleen in de stedelijke restaurants opgediend doch tevens ten huize besteld. Voorwaar een te appreciëren service voor de derde leeftijd. Stedelijke speelpleinen worden georganiseerd voor alle kinderen gedurende de Paas- en grote vakanties. Tientallen studenten-monitors vinden er een vakantiejob. Een stedelijk vrijwillig brandweerkorps is hypermodern uitgerust en beveiligt ons gewest. De politie treedt er educatief op. Europese kontakten zijn er met Kleve in Duitsland, Sandwich in Groot-Brittannië en Jablonec in Tsjechoslowakije. De sport wordt op diverse wijzen rijkelijk subsidies toebedeeld. Het oprichten van een sportstadion en een grotere psychische steun is een alternatief voor de nabije toekomst. En er is nog zoveel positiefs te zeggen over dit voorbeeld van «bestuursgerichtheid» van de SP in al haar aspekten. Op het eerste gezicht zijn in de ogen van sommigen ook negatieve aspekten aan het beleid verbonden. Hier hangt het vooral af van de optiek waarvoor men kiest; het OCMW-ziekenhuis, dat door de enorme inzet van de medici, de para-medici en het administratief personeel befaamd is voor de uitstekende verzorging en aldus een nutsdienst bij uitstek is kost de stad veel geld. Wij zeggen niet dat het hospitaal in zijn mogelijkheden moet geremd worden, maar wij vinden dat de lasten van zoiets door de ganse natie dienen gedragen te worden. Momenteel is gewetensvol beheren zowat het enige wat we kunnen doen. U ziet, waarde lezer, dat het Rode Ronse een bezoekje waard is. En omdat je dit voor een paar dagen zou kunnen, hebben we ook hiervoor gezorgd. We bouwden namelijk een zeer funktionele jeugdherberg, toegankelijk voor iedereen. Ze blijkt de best uitgeruste van de Benelux te zijn. Met zijn 135 kan je dat ineens en niettegenstaande ze officieel nog niet werd openverklaard was ze half oogst reeds eivol. Op de flank van de Muziekberg, drie kilometer van het stadscentrum, kan men de vallei instarend enkele uren rustig verpozen. Met gerust gemoed gaan de Ronsese socialisten de oktoberfeesten tegemoet.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1