AalIF Het belang van de gemeenteverkiezingen Van Kapelleken kermis tot zomerkarnaval W it-programma Bijna 45.000 bezoekers op Jaarbeurs Poëzieavond rond Frans Beeckman en Norbert De Winne 2-10 september 1982 - «Voor Allen» Binnen enkele weken wor den de inwoners van steden en gemeenten opgeroepen zich uit te spreken over de samenstelling van hun stede lijke raad. Beterschap C.S.C. Wijkklub «Drievelden» In de Koolstraat weten ze van wanten V er kiezingssamenzij n SP-onderafdeling Aalst Zaterdag 18 september 1982 te 19 uur. 150 fr. Koude schotel, tombola, kennismaking SP kandidate, dans... poëzieavond met Frans Beeckman en Norbert De Winne. Inleiding Mare Galle. Telefonisch reserveren bij Jean Paul Ringoir (70.52.44) Dolores Baita (70.24.45) of Patrick De Smedt (77.03.47). Bond Moyson 70 1912 - 1982 SP-onderafdeling Aalst: Zaterdag 18 september te 19.00 u. - Congreszaal Volks huis Aalst Frans Beeckman ggr pr m Ballade voor Aalst Wat is het toch spijtig dat zij zich eveneens niet kunnen uitspreken over de vraag wie volgens hen de meest bekwame en meest dynami sche burgemeester of schepen zou zijn, want nu wordt dat in bepaalde gevallen beslist in geheime nachte lijke bijeenkomsten, en na raadple ging van «invloedrijke» personen. «Wij hebben daar in Aalst onuit wisbare herinneringen aan». Her lees daarover eens het artikel in het boek van Bert Van Hoorick onder de titel «het verraad van de eeuw». Het is niet weg te cijferen dat het volk in het algemeen en dat is meer het geval in kleine en middelmatige steden en gemeenten, te weinig aandacht schenkt aan de bijzondere waarde die zou moeten gehecht worden aan de samenstelling van hun stedelijke raad, die op hun beurt burgemeester en schepenen moeten verkiezen. Nog altijd zijn in de opvattingen van de kiezers deze verkiezingen van minder belang dan deze voor Kamer, Senaat en Provincie, en dat is een zeer spijtige vergissing. Zijn het niet de stedelijke of ge meentelijke mandatarissen die het dichtst bij de verzuchtingen staan van hun inwoners? Moeten zij niet optreden tegen luchtverontreinigin gen die de gezondheid van het volk aantasten? Moeten zij niet waken over een goed ingesteld stedelijk onderwijs? Moeten zij geen aan dacht schenken aan de kunst en kuituur, bvb. bibliotheken, ballet- en muziekschool, om maar van de vele andere te zwijgen, en die een bijzondere vorm van ontspanning zijn die de moderne mens en vooral de jeugd nodig heeft? Moeten zij niet zorgen voor de aantrekkelijk heid van onze parken en kinder speelpleinen? Moeten zij niet hel pen de natuur te beschermen? Moeten zij vooral nu het probleem van de veiligheid, die oorzaak is van vele ongelukken niet op de voet volgen en de gepaste maatre gelen nemen? Moeten zij niet zoe ken naar het bevorderen van han del en nijverheid in hun streek? Moeten zij geen kennis bezitten over het probleem van hospitalen, kinderkribben en rustoorden voor de ouden van dagen en minstbe deelden? Moeten zij de bouw van sociale woningen niet stimuleren? Dat en nog zoveel andere zaken zoals de sport, de organisatie van de vrije tijd, wijzen op de grote belangrijkheid van de gemeen teraden. Wanneer men die gamma van ver antwoordelijkheden overschouwd vraagt men zich met reden af waar om de mensen niet meer of toch te weinig aandacht schenken over de vraag wie hun stad moet besturen. Persoonlijk veronderstel ik dat ie mand die zich voor verkiezing voor stelt een zekere vorm van be kwaamheid heeft, wij mogen niet allen over dezelfde kam scheren, maar zelfs wanneer zij niet alles kunnen, «en wie kan dat»? heeft of moet ieder van hen toch een zekere specialiteit bezitten ten einde onze belangen met kennis van zaken te verdedigen. Daarom verheug ik mij ten zeerste over het feit dat de opstelling van de socialistische lijst een zo ruime keuze biedt en een samenbundeling is van mensen die behoren tot ver schillende bedrijfstakken en tot de verschillende groepen van onze sa menleving. Zo zien wij op de socialistische lijst zeer bekwame arbeiders en bedien den, leraars, sociale assistenten, personeel uit de openbare besturen en parastatalen, de medische instel lingen, middenstanden, gemeente raadsleden, schepenen, zelfs een bekwaam Minister, vrouwen, man nen, jongeren en ouderen, men kan dus zonder tegenspraak verklaren dat de keuze op de socialistische lijst niet alleen zeer ruim is maar op een zeer democratische wijze is opgevat. Maar hoe belangrijk ook de personen zijn die op de lijst voorkomen, is het even belangrijk, zelfs nog meer, dat zij behoren tot een politieke partij die, zoals ten andere iedere politieke partij, zijn eigen visie heeft op de structuur van de maatschappij en de maat schappelijke problemen en dat is voor ons eveneens van groot belang en daarom verdient onze lijst een bijzondere belichting. Zo zal bvb. iemand die op een C.V.P.-, P.V.V.- of V.U.-lijst staat, om maar bij deze vedetteploegen te blijven, zich niet inzetten voor de verdediging van het stedelijk of officieel onderwijs. Zij zullen ook niet openlijk de politiek van sociale afbraak die nu gevoerd wordt af keuren, zoals zij in vele gevallen de rol van «Pilatus» spelen, ziemaar naar het abortusprobleem. Zij zullen ook niet openlijk opko men voor ontwapening of tegen het plaatsen van kernraketten in ons land. Een socialistisch mandataris zou zich niet durven of willen veroorlo ven voorstander te zijn van daden die de welvaart in de weg staat. Juist daarom eigent de socialisti sche partij zich het recht toe te beweren dat diegenen die op onze lijst voorkomen het vertrouwen van de bevolking waard zijn omdat zij weten en aanvaarden dat zij beho ren tot een partij die sinds zijn ontstaan bewezen heeft in dienst te staan van de vooruitgang, de de mocratie en van de vrijheid. Vic Van der Heyden Ere-voorzitter Soc. Partij Aalst De 35ste jaarbeurs in de Keizers- hallen heeft volkomen de verwach tingen ingelost. Op een haar na kwamen er 45.000 bezoekers ovei de vloer en deze werden gekon- fronteerd met 160 standen van han delaars die naar verluid best tevre den zijn over de resultaten. Hoog tepunten van de jaarbeursspekta kels waren uiteraard de «Oilsterse avond» en het concert met Will Tura, maar alhoewel voor veel min der volk was het optreden van de Bulgaarse dansgroep «Aprilov» subliem. Ruim tweeduizend mensen waren vorige vrijdag present voor de elfde uitgave van de «Oilsterse avond». Een bijna drie uur durend spekta kel dat een vlot verloop kende maar waarin af en toe een echte Aalsterse sfeer ontbrak. Niettemin eindigde de show in een onuitgegeven danspartij waarbij de vele «plaatselijke vedetten» met het publiek de zaal introkken. Hoogtepunten uit de show waren gags van ex-karnaval prins Michel die verkleed als Turks gastarbeider de draak stak met de herrie in Aalsterse VU-middens over recen te aanwerving bij de stad van een Turks migrant door een VU-sche- pen. Door. een groot deel van de VU wordt de schepen verweten de eigen mensen voor de deur te laten staan. Scherp van de snee was een liedje van Antoine «fortuinen op het OCMW». Het verhaalt de werkwij ze van een bekend Aalsters genees heer die ervan verdacht wordt voor een miljoenenfraude te hebben ge zorgd als hoofd van het labo in het ziekenhuis. Antoine spaarde evenmin zijn kri tiek aan het adres van de Aalsterse persmedewerkers over wie hij zeg de dat ze het amateurisme onder waarderen. «Schrijf uw artikels op zachter toon» en «de beste stuurlui staan aan wal» zong Antoine. Ondanks dit heeft de «Oilsterse avond» zuurstof nodig. Er is heel wat beterschap in de timing van het programma en het verloop is lang niet meer stuntelig. Overdrijving met play-back en vreemde invloe den als «Casino de Paris»-toestan- den en Tyrol-effekten zijn over bodig. De zaal veerde dan ook pas recht bij het optreden van Netteke Ver lakt, een 75-jarige Aalsterse volks vrouw die haar versie bracht van «Een beetje vrede een beetje liefde». D'HONDT ROGER Zaterdag 18 september 1982, om 20 uur, start van onze maandelijkse kaarting met jaarklassement. We hopen zoals de vorige kaartingen op uw aanwezigheid. Iedereen is van harte welkom. Langs deze weg houd het bestuur en de leden van de wijkklub, nog maals een innige deelneming te sturen, aan echtgenoot en familie leden van ons afgestorven lid DE- NEEF Alfonsine. Tevens wensen we een spoedig her stel na een heelkundige ingreep aan onze gezellin Droeshout Emy en Saerens Louis. Het beste van ons allen. De bestuursleden van de dekenij. Kapelleken Kermis, gesticht in 1854, rond de Meuleschette kapel ommegang houdt reeds méér dan een eeuw stand dankzij de onver droten inzet van een paar mensen die in de loop der tijden en ook vandaag nog zéér veel over hebben voor hun geburen en voor hun collega's uit de wijk. Ook al zijn de clichés rond volks spelen, het eenvoudige gezellige vermaak tegenwoordig zoek ge raakt in deze verschrikkelijke we reld, ze hebben in de wijk Kool straat en aanpalende straten plaats gemaakt voor andere initiatieven gesteund op het levensgedrag van de moderne mens. Pakweg 30 jaar geleden in 1954, werd een beslissende stap gezet welke de toekomst van de wijk drastisch heeft gewijzigd. De handelaars verenigden zich tot een dekenij en kregen de officiële erkenning van het stadsbestuur. Kapelleken Kermis werd met een jaarlijkse braderij uitgebreid. Vandaag staan de feesten van deze woon- en winkelwijk bekend als het zomerkarnavalfestival van Aalst met drie dagen attrakties, braderij, demonstraties en vermakelijk heden. Door het feit dat de Koolstraat géén centrumstraat is moeten heel wat financiële méérkosten gedaan worden om de feesten op peil te houden en aantrekkelijk te maken. De financiële offers die de winke liers en enkele instellingen graag en spontaan doen geven de wijkfees- ten de bekendheid en de faam die ze verdienen. Het programma 1982 garandeerd opnieuw genoeg bruisende aktivi- teiten om de massa bezoekers en kooplustigen naar de straten uit te nodigen. Vrydag 10 september 13u00: Braderij Koolstraat en aan palende straten. 20u00: café Parksken: Karnaval T- Dansant AKV WEIR - met DJ Harry. 20u00: café Romeo: Belotwed- strijd 1500 Fr. vooruit beker. Zaterdag 11 september: 9u00: Braderij Koolstraat en aan palende straten. IOuOO: Doorlopend Disco Show Piek. 15u00: Loopwedstrijd voor de jeugd - Grote Prijs Maurice Martens. 15u00: café Parksken - Doorlopen de show met orkest «The Arrals» - Raad het gewicht van een levend varken. 16u00: Rupa Aalst - Jiu-Jitsu de monstraties. 19u00: café Parksken: Inschrijvin gen verkiezing Vooil Jeanette 82. 19u00: zaal Kapelleken: ACV-VM Familiefeest - Gastronomisch Ker- mismaal - Dansparty. 20u00: café Kapelleken: Grootse Kermisbelotting 1.500 Fr. vooruit. 20u00: Podium: verkiezing 11' Vooil Jeanette van de Koolstraat - animatie Harry's Discoteek. 21u00: café Parksken: Showavond met «The Arrals». Zondag 12 september: lluOO: Podium (Ing. De Prez) - Muzikale openluchtmis opgedragen aan alle afgestorven leden van de dekenij door ZEH Van Henden, St.-Jozefsparochie. Muziek The FS Band. 13u00: Braderij Koolstraat en aan palende straten. 15u00: Podium - verkleed kinder- defilee voor de jeugd. 18u00: Zomerkarnavalstoet mmv De Aalsterse carnavalgroepen. 19u00: Streetparades door de deel nemende fanfares de Terjodena- ren, St. Cecilia Erpe, 't Klein Mu- zieksken. 20u00: Poidum - het sensationele weggeefprijzenspel en trekking zo merkarnaval tombola «Leef een maand gratis op de kos ten van de Koolstraat» - Aanwezig heid vereist... 20u00: Café Parksken: Showavond met «The Arrals». 20u00: Zaal Kapelleken: ACV- CM Familiefeest en Dansparty. Maandag 13 september: 20u00: café Romeo - Muzikale Happening met combo L.V. Mos- sevelde. 20u00: café Parksken: Accordeo navond voor de derde leeftijd. Dinsdag 14 september: 20u00: café Romeo - Het spel zon der Naam. Alle leden van B.M.-Groot Aalst en van gans de Soc. Gem. actie worden langs deze weg uitgenodigd op het jubilarisfeest van Bond Moyson dat doorgaat op zaterdag 11 september om 15 uur. Het programma ziet eruit als volgt: - Stemmingsmuziek; - Welkomwoord door Christiane Roelandt, voorzitster van Bond Moyson afdeling Aalst; - Feestrede door Vic Van Der Heyden, Voorzitter van de v.z.w. «Bond Moyson» - Show (le gedeelte) - Pauze - Show (2e gedeelte) - Overhandiging van een klein geschenk aan de jubilarissen - Gezellig samenzijn met stemming, muziek Bond Moyson hoopt alle leden en alle sympathisanten op dat groot feest te mogen begroeten. Het bestuür Het hoeft geen kommentaar dat voor het besturen van onze stad in de komende jaren moed en durf zullen nodig zijn, dat men het niet gemakkelijk zal hebben. Met een eerlijk gevoerde politiek is dat altijd zo. In ons «wit programma» dat we de kiezer aanbieden, hebben we daarmee rekening gehouden, hebben we gestalte gegeven aan «onze» opvattingen over het maatschappijbeeld voor de komende jaren. Hoofdlijnen daarin zijn onze visie over de financiële politiek die op lange termijn de gezondmaking beoogt van de stadsfinanciën en waarbij ten volle gebruik moet worden gemaakt van de voorstellen gedaan door de voogdijoverheid daarin gesteund door de executieve, een personeelspolitiek die een interne reorganisatie bedngt, waarbij kennis en ijver doorslaggevend zijn voor een administratie ten dienste van de burger en niet andersom, een demokratisering van de beslissingsmacht en een welzij nspolitiek gericht op minder begunstigden waarbij tevens de tewerkstelling wordt bevorderd. De laatste jaren van de huidige bestuursmeerderheid hebben wij onze koalitiepartners deze visie meerdere malen laten aanvoelen. In ons programma zal u merken dat wij voorstander zijn van a- politieke dorpsraden die effektief geraadpleegd moeten worden over de specifieke noden van de deelgemeenten. We verbergen het niet dat de beleidsmensen in de toekomst meer oog en oor moeten hebben voor wat in de deelgemeenten gebeurt, dat gezien de aard en levenswijze de bevolking van deze gemeenten andere vooruitzichten koestert dan de verstedelijkte centrumbewoners. Het gemeentelijk onderwijs dient zijn levenskracht terug te winnen en dat kan alleen als het degelijk en met alle beschikbare middelen wordt uitgebouwd. Het stadsonderwijs heeft zuurstof nodig dat gevonden kan worden in experimenten als het oprichten van een tweedekans-onderwijs, waarin men zich kan voorbereiden op examens, is er een van. Het kunstonderwijs moet meer gespecialiseerd kunnen werken waarbij vooral nieuwe media als video, laserstraal en andere dienen bestudeerd als mogelijke alternatieven. Nog op het kultuurvlak zijn we van oordeel dat er wel eens mag gebokst worden met tradities, pilootinitiatieven, experimenten, volgens ons een maximale steun genieten. Op het vlak van het jeugdbeleid wenst de SP haar politiek van de laatste jaren door te trekken. In ons programma komen leefmilieu en ruimtelijke ordening uitgebreid aan bod. Hier dient gestreefd naar een open informatie doorstroming, milieumisdrijven dienen niet verdoezeld te worden. De burger heeft het recht en het is de plicht van het gemeentebestuur hem te informeren over zijn leefmilieu-toekomst. De SP is en blijft voorstander van een dienstverlening die zoveel mogelijk door de openbare sektor wordt beheerd. Ziedaar enkele aspekten uit ons programma. Het omvat ca. 40 blz. en is voor iedereen verkrijgbaar op het adres: SP-Aalst, Houtmarkt 1, tel.: 21.73.71. Roger D'HONDT De succesrijke tentoonstelling var de tekenaars en SP-leden Richard Breckpot en Harry De Smedt be vestigde dat de SP-onderafdeling Aalst haar initiatief om «kunste naars» uit eigen midden aan het publiek voor te stellen, diende ver der te zetten. Op zaterdag 18 september a.s. zijn de dichters en SP-leden Frans Beeckman en Norbert De Winne aan de beurt. Deze week stellen wij u Frans Beeckman voor, volgende week Norbert De Winne. De nu 69-jarige autodidact Frans Beeckman werd te Aalst geboren in 1913. Na het beëindigen van de lagere school was Frans achtereen volgens werkzaam als fabrieksar beider, stadsbediende en bediende in een bouwonderneming om dan tenslotte tot zijn pensionering te werken als ambtenaar bij het RI ZIV. Vermeldenswaardig is wel licht ook het feit dat hij gedurende een zeer korte periode Aalsters speelgoed (beschilderd door Louis- Paul Boon) ging aanprijzen bij de speelgoedhandelaars. Deze partijgenoot was van 1959 tot 1974 voorzitter van de socialistische toneelgroep K.L.V.; voor 1933- 1938 spelend lid van de harmonie; medeoprichter van de wijkclub H. Flips en bestuurslid van CSC De Rank. Door veelvuldig lezen groeide bij Frans op 16-jarige leeftijd reed sde drang om zelf «gevoelens» op pa pier te zetten. Hij publiceerde aan vankelijk onder de naam «Frama- ron» (samentrekking van Frans- Martinus en Romanus). Onder de ze schuilnaam publiceerde hij in «Arbeiders dichten» (1937) een uitgave van Achiel Van Acker, sa mengesteld door Raymond Herre- man en in «Aalst zingt» (1940) een uitgave van Jan D'Haese waar in 9 Aalsterse dichters voorgesteld werden. In 1954 zette Frans dit initiatief verder met de uitgave van «Aalst zingt nog». In de inleiding van dit werk schrijft Frans zelf: «De kunstenaar, als werkman met het woord, of laat ons beter zeggen, als een stielman met de taal als werktuig, heeft meer dan ooit recht op erkentelijkheid van de gemeen schap, ten eerste door zijn visie, zijn kijk-vooruit op de wereld en de mens, en ten tweede, doordat hij nieuwe elementen in de levende taal schept, en aldus verrijking aan de taal van iedereen brengt.» Frans Beeckman heeft nu aan de jonge dichter Patrick Bernauw ge vraagd om dit initiatief verder te zetten. Hopelijk zal er dus kortelings mis schien een «Aalst zingt nog steeds» verschijnen. In 1954 verscheen de dichtbundel «Er ligt oud roest...». Later, en nu nog steeds, bleef Frans occasioneel schrijven, zoals hij het zelf verwoordt: «De ene periode is al vruchtbaarder dan de andere». Het is pas in 1976 dat hij meer geëngageerd is gaan schrijven voor al beïnvloed door de plotse dood van kameraad Jules Van Droogen- broeck. De Smedt Patrick. -U Waar is de sneeuw van vroeger dagen en waar de warme zonneschijn? Waar zijn nu heen de donkre vlagen en waar onze eerste kreet van pijn, Waar is de burcht en de landouwen van Iwein, ridderlijke heer? Waar Machteld, eens zijn edel- vrouwe? Waar ligt dit alles nu ter neer? Waar is de glans van Pieter Coecke en waar zijn borstels en palet? Waar zullen wij de bouwers zoeken die 't belfort hebben neergezet? Waar Jan de Lichte met zijn bende, waar vinden wij Dirk Martens weer met al hun vreugden, hun el lenden? Waar ligt dit alles nu ter neer? Waar doolt de schim van Angé- lique, waar trommelt nu haar man Domien? Waar dwalen af de politiekers voorheen in 't stadhuis al gezien? Waar zijn de kopers en de kramers, die elke marktdag keerden weer met bieders en met pramers? Waar ligt dit alles nu ter neer? Arm Aalst al jaren aan 't verzieken uw nijverheden van weleer zijn thans ontmantelde fabrieken. Daar ligt dit alles nu ter neer! Frans Beeckman

Voor Allen | 1982 | | pagina 2