4® Eurobal Willy Vernimmen The Musicals en optreden van Terry Van Ginderen GERAARDSBERGEN Gezinsfeest «Voor Allen» Jawel, eindelijk een «Goede daad» ALS NOOIT TEVOREN! Gezinsfeest «Voor Allen» Afspraak op 2 oktober e.k. in de zaal «De Marbol», Markt te Geraardsbergen om 20 uur 15 jaar CSC-fotokring «De Krakeling» SVV-SVB Geraardsbergen Overboelare «Het zijn harde tijden, als de oorlog woedt. Als men mensen slacht als lijken...» :.v.p.~ 6 - 17 september 1982 - «Voor Allen» 'i André Hoogstoel en Henri De Turck en C° In hun legendarische oliebollenkraam. Aan dit vers dacht ik spontaan, beste lezers en lezeressen, beste vrienden, tijdens de voorbije we ken. Omdat alles er op wijst, dat er in ons anders zo vredig stedeken de laatste tijd een strijd is uitgebroken die precies niets minder is dan een STAMMENoorlog misschien wel een (gelukkig nog aan toe) verzachte vorm van burgeroorlog... Is het allemaal wel zo erg, vraagt U zich nu af? Wel, eigenlijk niet en gelukkig maar. Maar laat ons eens het rijtje aflopen en ge zult zien hoe ver wij al... gezakt zijn. Ziehier dan ie huidige stand van het Palmares: l. Proces nr. 1: Decor: binnen de "oelichting: Er is een zaak bezig egen CVP-schepene Quintelier. /erder zeggen wij er niets van. .1. Proces nr. 2: Decor: a) binnen le CVP - b) de ene katholiek tegen ie andere. Toelichting: Gemeenteraadslid A'aterinckx heeft een vervolging ngespannen tegen CVP-gemeente- raadslid Z. Goossens voor een be paald «voorvalletje» tijdens de ge meenteraadszitting. Daar gaan wij ook verder niets van zeggen. 3. Proces nr. 3: Decor: a) CVP-SP; b) een CVP-schepene tegen een SP-gemeenteraadslid Toelichting: CVP-schepene Remi De Troyer van Idegem heeft een vervolging ingespannen tegen on dergetekende op basis van volgende punten: a) In één van mijn artikelen staat er: «Schepene van Openbare Mod derpoelen»; b) In een ander artikel staat er: «Zot zijn doet geen zeer, maar 't valt wel op en 't is wel gênant als het bij een schepene voorvalt.» Daar het hier om mijzelf gaat, heb ik wel het recht (en de pure goes ting) om daar voorlopig het volgen de op te antwoorden: Ten eerste: Dat is een oude truc om een tegenstander het zwijgen op te leggen. Iemand wordt monddood gemaakt wanneer hij storend be gint te worden, 't Ziet er naar uit dat wij met zulke praktijken terug gaan naar vroeger jaren, honderd jaar geleden, ten tijde van de SP- pioniers... Maar als lid van de Socialistische Partij moet ik toch aan een CVP- schepene niet gaan vragen zeker wat ik mag en wat ik niet mag denken, zeggen of schrijven.' Ik moge er aan herinneren dat de SP nog geen bijhuis of afhankelijk heid is van de «alleenzaligmakende CVP» althans tot nader order...! Of zijn er in de CVP-wezentjes die dat anders zien of anders zouden willen zien??? Laten ze dan maar vlug iets anders denken, of een koude, zéér koude docuhe zou hen tot de realiteit kunnen terugbren gen. Met een shock dan nog! Ten tweede: In mijn artikels heb ik politiek aangeklaagd wat in de ogen van vele mensen niet door de beu gel kon. Niemand heeft ooit gelijk welke politieke tegenstander verhinderd om de handschoen op te nemen en zijn beleid of zijn optreden uit te leggen of te verantwoorden door middel van: het gesproken woord (bvb. op een vergadering, een openlijke meeting, enz...) het geschreven woord (bvb. in een eigen partijblad, in een pamflet of zelfs door middel van een door de wet beschermd «recht van ant woord»). Niemand heeft dat ooit verhinderd en zeker ik niet. Daarom ben ik veel te democratisch ingesteld, iets waaraan iemand die mij kent niet twijfelt! Maar van al deze politieke midde len om zijn politiek beleid, dat werd aangevallen, te verdedigen is geen enkel gebruik gemaakt! Ten derde: Het heeft er de schijn van dat sommigen heel moeilijk (en zelfs helemaal niet) onderscheid kunnen maken tussen hun Persoon als Politieker en hun Persoon als Privé Burger! Zij die daar moeilijkheden mee hebben en daar zitten mee te wor stelen, moeten het ontwarren van dat kluwen niet in de schoenen schuiven van hun... politieke tegen standers. Wie zichzelf geschikt acht om de grote man te spelen op het politieke vlak, moet in staat zijn om ook... eigenlijk zeer simpele dingen te kunnen doen. Namelijk wat? Na melijk onderscheid maken tussen de politiekers en de burger in zijn persoon. Een ander ziet dat wèl. Waarom kunnen wij zelf dat dan (ineens) niet??? Zij moeten daar zelf een antwoord op geven. Wie katholiek is, die zal toch wel iets afweten zeker van de «brugsche kattekissemus» en zich misschien nog wel herinneren, vaag of niet vaag, dat daarin te lezen stond wanneer juist de «Jaren des onderscheids» begonnen... Ten vierde: Dat sommigen willens nillens en absoluut slecht lezen en mis verstaan, dat óók is hun goed recht! Maar zinnetjes moedwillig uit hun verband rukken en er dan een andere betekenis aan geven, dat is een koud kunstje voor een gewiekste politieker. Goed, een koud kunstje en op de koop toe geen nieuwigheid je. Het is zo oud als de straat! Maar één ding is zeker: het verdraaien van zinssne- den wijst op een verontrustende geestesgesteldheid. En indien dat zou overeenkomen met de opvat ting van onze medeburgers, dan zoudt ge nog zeggen... maar dat geloof ik niet! Daarom zeg ik het hier onomwon den: het zou niet misstaan, beste vriend, moest ge die artikels nog eens aandachtig herlezen. Herlezen ja, om ze beter te begrijpen en herlezen ja, tot meerdere eer en glorie van een beter beleid! Na! Ten vijfde: Ernstige waarnemers zullen heel waarschijnlijk dieper zijn ingegaan op deze politieke kol der van de bovenste-beste-plank! Wat zou er kunnen schuil gaan achter die «politionele» actie van die CVP-schepene tegen SP-ge meenteraadslid Harry Willekens? Ja, wat? Zou het soms geen teken aan de wand zijn dat een grondige twee spalt verraadt binnen de machtige kliek van enkele CVP-bonzen? Tweespalt tussen CVP-schepene De Troyer en CVP-er Dr. Van Heuverswyn met hun respectieve aanhangers bijvoorbeeld? Is het niet te doen om een innerlijke machtsstrijd? Velen van ons weten wat er op dit ogenblik gebeurt bin nen de CVP te Geraardsbergen: Van Heuverswyn laat niet af en De Troyer blijft dromen van de burge- meesterpost. Dus: wie van de twee is nu de sterkste man binnen de CVP? Heeft Schepene De Troyer iets in die zin willen bewijzen door een vooraanstaand SP-kandidaat aan te vallen? Wie beter de diepe malaise in de CVP te Geraardsbergen kent zal zijn wenkbrauwen fronsen bij het horen van... fwee-spalt, want er is nog Agneske, en er is nog Elie-ken, en er is nog Noël-eken, en er is nog... Zenon, en, och ja, de oude ren onder onze lezers weten het nog wel: «en achter Charel zijn er nóg, nóg nóg, en achter Charel zijn er nóg!» Daarom, in 't kort: Wie zal nu de sterkste onder alle «sterken» van de CVP zijn? Ten zesde: Dank aan CVP-schepe ne Remi De Troyer uit Idegem, Duizendmaal dank voor zijn goede daad. Door mij, SP-er, gemeente raadslid en 3de kandidaat op de SP- lijst bij de a.s. gemeenteraadsver kiezingen, een proces aan de hand te doen, heeft CVP-schepene Remi De Troyer misschien zelf zonder het goed te beseffen een goede daad gesteld! Schreef scherpschut ter enkele weken geleden in ons Vlaams Weekblad Voor Allen niet «Onze goede vrienden van de CVP...», iets waarvoor veel lezers met hun oogjes zullen geknipperd hebben...? Maar kom, wij namen toen aan dat het nooit te laat is om zich te beteren. Na een zes-jarige coalitie met de CVP kregen ze al het predi- caat «onze goede vrienden...» Een heel fijn gebaar van de SP, ge moogt het weten. En daar springt een CVP-schepene op en armen en benen zwaaiend brengt hij Scherpschutter van ons aller Voor Allen tot de werkelijk heid terug. «Onze goede vrienden van de CVP» laten de aap uit de mouw komen (al of niet in een onbewaakt ogenblik!) en stellen een gerechtelijke vervolging in te gen de 3de kandidaat van de SP, tevens gemeenteraadslid! In Holland hebben ze daar een goed gezegde voor, namelijk, dat het van uw «goeie» vrienden is dat ge 't hebben (of krijgen) moet... Nu, met die goede daad van een CVP-schepene zijn de zaken op dit ogenblik wat ze zijn en menigeen vraagt zich af «wat nu, beste man?» Wel, 't ziet er danig simpel uit: Ofwel schiet de CVP die schepene af (figuurlijk, beste lezers, figuur lijk!) en zwieren ze hem aan de kant omwille van bepaalde heilige principes; ofwel stapt de SP af van die «goede vrienden van de CVP»! Om niet méér te zeggen... Want die kadodders hebben eindelijk het masker laten zakken. Zo gezien is er brood op de plank voor de eerstvolgende dagen en weken. En zo gezien ook heeft CVP-schepene Remi De Troyer uit Idegem misschien wel al spijt zo'n «goede daad» gesteld te hebben. Wel, het weze hem dan een troost te bedenken, dat het altijd hetzelf de liedje is: spijt komt altijd achter af. Eerst goed overwegen en dan nog langzaam tot 10 tellen, dat is één van de beste klassieke middel tjes om niet onbezonnen te werk te gaan, beste vriend. En moest ge na de tiende «tel» nog te onstuimig zijn, dan staan er in het kruidenboekje uit grootmoe ders' tijd nog andere middeltjes om te kalmeren. Dat vermijdt altijd ergere dingen. Zelfs nóg ergere dan dat... Harry WILLEKENS Iedereen is nu wel al uit zijn start blokken geschoten. De gemeente raadsverkiezingen zijn voorgoed in gezet. Her en der ziet men al affi ches hangen: de papierslag gaat stilaan uitbreiding nemen en mis schien wel zó erg worden dat nie mand in onze stad er zal kunnen aan voorbij gaan. Met papier overspoeld worden? Er onder bedolven worden? Brrr, als- tubelieft, laat maar. 't Is geen ple zierig vooruitzicht. 1. Een gevaar Te veel papier is niet netjes, is niet goed. Niet goed uit velerlei opzicht. Eerstens is er het risico dat onze omgeving, de natuur, ons leefmi lieu er gaat onder lijden: de afbraak van de scheikundig gefabriceerde papiervezels, de scheikundig gefa briceerde drukinkten, enz... kun nen in geen geval goed doen aan het milieu. Daarom, matig met al dat plakken, met dat rondzenden, met al dat rondstrooien. 2. Nog een ander Maar er is ook nog een ander gevaar. Een gevaar dat op het eer ste gezicht minder opvalt. Name lijk, hoe meer papier er bedrukt wordt (affiches, kaarten, brieven, pamfletten, stickers enz...), hoe meer er op verteld wordt en hoe meer er beloofd wordt. En als er te veel verteld wordt, te veel geschreven, te veel beloofd... dan loopt de stemgerechtigde het risico onder al die beloften bedol ven te worden en tenslotte niet al te klaar meer te zien in al de proble men in onze stad. En dat is in de gegeven omstandig heden het ergste wat onze inwoners van Geraardsbergen kan overko men. Want het komt er immers nu méér dan ooit op aan niet uit het oog te verliezen waar het om gaat in deze verkiezingen! 3. Deze l$eer is het écht anders Goed, ik ben het met U volkomen eens, beste lezers, iedere verkie zing welke het ook moge ge weest zijn werd altijd voorge steld als «deze keer is het de be langrijkste!». En wie nu hetzelfde durft zeggen, zou eens een zeer sceptisch antwoord kunnen krijgen. Zo van: Oh m...! 't Is altijd het zelfde... Neen, beste vrienden, deze keer is het werkelijk anders dan anders! De komende gemeenteraadsverkie zingen zijn van zeer groot belang voor iedere inwoner van Groot- Geraardsbergen. En het is niet moeilijk om dat aan te wijzen. 4. Failliet en 't houdt niet op Voor wie gewoonlijk de nationale politiek volgt zal wat hier volgt geen nieuwigheid zijn. Want zowat iedereen weet al dat de grootste steden in ons land failliet zijn, of nagenoeg failliet. Denken wij maar aan de reuze-grote financiële moei lijkheden van steden als Luik, Ant werpen, Charleroi, enz... Als wij bedenken dat het gemeentefonds niet meer bij machte is om de steden en gemeenten financieel bij te springen zeg maar redden dan mogen wij wel even ons hart vasthouden. Hoe gaan al die putten gevuld worden en door wie? De huidige regering zit ook met dat probleem in de maag en één van haar standpunten is dat de Staat wel wil helpen (o.a. in de vorm van leningen) op voorwaarde dat de stad kan bewijzen dat zij er na enige tijd weer bovenop kan geraken. 5. Gemeenten er weer bovenop Weer bovenop geraken? 't Is ge makkelijker gezegd dan gedaan, weet ge. Die steden en gemeenten hebben hun antwoord klaar en ze moeten niet naar hun woorden zoe ken. Zo leggen ze de vinger op twee belangrijke, pijnlijke plek ken, nml.: 1. De staat komt zijn beloften niet na die hij deed tegenover de ge meenten (o.a. het Gemeentefonds te spijzen met staatsgelden); 2. Zij klagen bepaalde vormen van de bestuurlijke voogdij aan. U moet weten, beste lezers, dat een stad of een gemeente wel veel ei genhandig (d.w.z. autonoom) mag doen, maar zeer dikwijls moet de Hogere Overheid eerst haar goed keuring geven alvorens de gemeen te mag uitvoeren wat ze van plan was. 6. De Minister zegt «hervormin gen», het zal «méér betalen» worden En wat zien wij? Wel, de Regering zou wel oren hebben naar die laat ste opwerpingen van de deficitaire gemeenten. Waar halen wij zoiets? Zelf gehoord uit de mond van onze nationale Minister van Binnenland se Zaken, een goede week geleden. Alles zal gaan veranderen en om de financies van de gemeenten weer gezond te maken (d.w.z. primo, uit de schuld geraken en, secundo, voor immer en altijd verlost zijn van begrotingen «die niet in even wicht zijn») zal o.a. voor het heffen van nieuwe en/of hogere belastingen de administratieve voogdij afge schaft worden! De Regering neemt zich voor dat zeer, zeer vlug uit te voeren vermits de financiële toe stand van veel gemeenten katastro- faal is. 7. Vrij spel. Houdt U vast, nu Gij hebt wel goed begrepen, beste lezer, er zal geen voogdij meer zijn en de gemeenten zullen dan ook naar hartelust belastingen kunnen heffen. En de inwoners? Wel, die zullen ze moeten betalen... Dat liedje, dat kent ge toch wel al lang, zeker? 8. Bij ons te Geraardsbergen... Nu vraagt ge U zeker af, wat dat allemaal te maken heeft met de gemeenteraadsverkiezingen in Ge raardsbergen? Natuurlijk wordt on ze stad (nog) niet gerangschikt bij de steden niet failliet zijn! Gelukkig maar, zouden we zo zeggen. Maar, herinner U, beste lezer, dat onze stad toch een gat in haar kas heeft 1968-1982. Vijftien jaar vrijetijds- aktiviteit van een kleine maar werkzame fotoklub. De feestelijk heden begonnen met het plechtig aankleden van onze oudste stads burger, ons «manneke-pis» door sekretaris André De Bolster. Dan kwam de ontvangst, beneden op de strappen van het stadhuis, door burgemeester en schepenen van de wijk Nieuwstraat. Meer dan dertig leden waren hierop aanwezig waar na een gezellig samenzijn in lokaal Volkshuis plaatsgreep. Daarna volgde een groepsbezoek aan het fotosalon van zusterklub Focus-Geraardsbergen, waarna de «hongerigen gespijsd werden» - een werk van barmhartigheid - in zaal Wilson. De mosselen vonden de weg naar de maag, omlijst door een lekker wit wijntje. Het feest duurde tot in de late uurtjes. Nadien was er de opbouw van ons fotosalon vanaf woensdag en de plechtige opening op vrijdag 10 september. Voor de talrijk opgeko men genodigden opende voorzitter Gust Ghijsbrecht met een kort wel komstwoord. Vriend Freddy De Chou gaf dan een fijn referaat, wijzend op het ontstaan, de groei en bloei van De Krakeling. Deze weldoordachte openingsrede was Zondag 19 september 1982 om 15 uur in de zaal De Marbol, maande lijkse algemene vergadering. Deze vergadering zal in het teken staan van de aanstaande gemeente raadsverkiezingen van 10 oktober. Bij deze gelegenheid werden alle leden van de lijst met hun echtge noot uitgenodigd. Lijsttrekker Euro-senator Willy Vernimmen zal er spreken betref fende deze belangrijke gemeente raadsverkiezingen en ons nader in lichten aangaande de techniek van het stemmen. Wij verzoeken alle SW-SVB-le- den zo talrijk mogelijk aanwezig te zijn. van om en nabij de zestig miljoen baarden! Herinner U ook, beste lezer, dat onze stad met een begro ting zit die niet in evenwicht is en die wellicht niet in evenwicht te krijgen zal zijn... met de huidige mogelijkheden tot het verwerven van inkomsten. Als de Regering voet bij stek houdt en ze zal niet anders kunnen! dan zal die voogdij over de ge meenten opgeheven worden, dus ook voor onze stad, met het logisch gevolg dat er geen enkele hinder paal meer zal zijn om nieuwe belas tingen in het leven te roepen of om bestaande belastingen te verhogen! 9. Verkiezingen, nou ja goed. Maar wie kiezen? Daarom is het voor U persoonlijk van belang wie er in de nieuwe gemeenteraad zal zetelen. Gij zult er alle belang bij hebben dat er in de nieuwe gemeenteraad, die nu in oktober aanstaande gaat gekozen worden, enkel en alleen ernstige verkozenen zullen zitten. En met ernstig bedoel ik gewoon dit: dat ze kunnen rekenen en tellen; dat ze weten wat lenen is en wat terugbetalen betekent (voor de be volking); dat ze een geweten hebben en naar hun geweten handelen! 10. Doe Uw stem méétellen! Daarom, beste lezers, kies niet op pervlakkig. Duizendmaal neen! Kies met aandacht, kies verstandig, kies kieskeurig! Herinner U één van mijn artikels, beste vrienden, waarin ik tot slot schreef: de beesten buiten en de besten binnen! De besten binnen, daar blijf ik bij, beste lezers! Het is in uw eigen belang. Enne... het loont gewoon de moeite! Ge zult het zien! Harry WILLEKENS werkelijk degelijk van inhoud en werd fel gewaardeerd door alle aanwezigen. De verdere openings dagen van zaterdag en zondag ken de een flinke toeloop van belang stellenden. Zaterdag 11 september was er werk van twee onzer jongste leden, Jac ques Sper en Patrick Bauwens. Uit stekend werk van «kleurdiareek- sen» met een dokumentaire reeks «de mattetaart» van Jacques Sper, «Erica op wandel», een stemmings beeld vol poëzie, ook door Jacques Sper, en dan na een korte pauze «Geraardsbergen op de korrel» door Jacques Sper en Patrick Bau wens, samen als groepswerk. Een beloftevol begin voor deze twee jongeren met de hoop op nog beter voor de toekomst. Het 15de fotosalon blijft nog open op zaterdag 18 september van 17 tot 20 uur en zondag 19 september van 10 tot 12u30 en van 14u30 tot 19 u. Vriendelijke uitnodiging tot het bij wonen van de kleurdia-avond op zaterdag 18 september 1982 te 20 uur in zaal Sint-Bavo, Hoge Buize- mont. Onderwerp: «De Dolomie ten in Mei» door Gust Ghijsbrecht. Inkom vrij! Door de rook was de barbecue heen de medewerkers aan deze stand. Mare Galle helpt eveneens een handje.

Voor Allen | 1982 | | pagina 6