Zullen zij wel ooit veranderen Gepensioneerden... let op uw zaak BAL MARC GALLE - S.P.-AALST lóoyn 11 Ger aar ds bergen Alternatief Tombola Gezinsfeest «Voor Allen» Binnen in Draagbare zwart-wit t.v.: 11078 Andere prijzen (o.a. deken, kleine huis houdtoestellen, enz) 17549 17807 12907 18939 17750 18288 16022 10405 14256 13759 12158 17671 12254 13091 15299 18654 10188 16018 12648 11963 13461 Hierbij nodigen wij u en de uwen uit aanwezig te zijn Vrijdag 24 september 1982 44' jaargang nr. 37 Weekblad van de S.P. Sedert 20 december 1981 worden wij geregeerd door een geelblauwe coalitie die zich specialiseert in het uit werken van besluiten die vooral de kleine inkomens (gepensioneerden, werklo zen, invaliden, bruggepen sioneerden) treffen en de grote inkomens sparen. De verkiezingen van 1926 te Geraardsbergen, pag. 4 Van horen zeggen. pag. 5 Van C.O.O. naar O.C.M.W.: een evolutie, pag. 7 Een greep uit het SP- programma te Zottegem, pag. 3 De prijzen werden bereidwillig geschonken door onze parlementairen Marc Galle, Paul Van der Niepen, Herman De Loor en Willy Vernimmen. De prijswinnaars worden verzocht zelf hun prijs te komen afhalen op het sekretariaat van de SP- federatie Aalst, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. Open tussen 8 uur en 16u30 (tel.; 053/70 51 51). De winnende zelfklever dient meegebracht. Prijzen niet afgehaald voor 31 oktober blijven eigendom van de federatie. Een lang en moeilijk werk Sedert meer dan 2 jaar werken dus een drietal commissies aan een aan vaardbare tekst. Sedert meer dan 2 jaar dus een links-rechts gevecht. Zowel de juridische, als het econo- misch-sociaal comité, alsook de so ciale commissie hebben hun zegen over de tekst gegeven. Opmerke lijk trouwens daarbij was de zeer goede samenwerking met het Euro pees vakverbond. Het grote verraad! Perskonferenties en gespleten tongen De perskonferentie van Georges Debunne was een pareltje van standvastigheid en oprechtheid, nl. liever een richtlijn met inhoud en verliezen met de vlag van de strijd, dan een richtlijn ontdaan van elké inhoud die alleen schijninspraak en controle voorstelt. Geen achterhoede gevechten Een harde les! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST rel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: YVillv Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Wist u dat een topambtenaar van het bankwezen een buitenwettelijk pensioen krijgt toegewezen van over het miljoen per jaar en dat het wettelijk pensioen van 300.000 fr. per jaar ten laste van de Schatkist, gewoon in mindering gebracht wordt van dit extra-legaal pensioen? De staat zou, per ambtenaar, jaar lijks 300.000 fr. kunnen besparen, doch de huidige regering verkiest de grote financiële instellingen, die over miljarden beschikken, niet te betrekken in de zogenaamde «soli- daire» inleveringspolitiek. Sedert 1 april 1982 (geen april mop!) werden een reeks besluiten van kracht die voor de gepensio neerden de volgende inleverings maatregelen inhouden. 1. Vervanging van de aanpassings uitkering door een tijdelijk overle vingspensioen voor een duur van maximum 12 maanden. Gevolg: De weduwe die in het genot is van een overlevingspensioen van 200.000 fr. per jaar en die een nieuw huwelijk aangaat, ontving in toepassing van de vroegere pen sioenregeling, in één betaling een bedrag van 400.000 fr. en ontvangt thans 200.000 fr. X 12/12 een indexaanpassing van 8% hetzij 216.000 fr. Besparing voor de pensioenkas: 184.000 fr. per weduwe (KB nr. 32 en 34 dd. 30 maart 1982, art. 2 en art. 5). 2. Vakantiegeld Dit voordeel dat aan de gepensio neerden in de loop van de maand mei jaarlijks samen met het pen sioenbedrag wordt uitgekeerd, om vat twee bestanddelen: een gewoon vakantiegeld en een aanvullend va kantiegeld. Elk van deze voordelen moest in vroegere regeling beperkt worden tot het maandbedrag van het pen sioen, verschuldigd voor de maand mei. Thans moet het totaal van het ge woon- en het aanvullend vakantie geld worden beperkt tot het maandbedrag. Gevolg Een alleenstaande gepensioneerde die gerechtigd is op een maande lijks pensioen van 9.000 fr. ont vangt thans een verlofgeld van 9.000 fr. terwijl hij, in toepassing van de oude regeling zou gerech tigd zijn op 2.375 fr. (gewoon ver lofgeld) en 9.000 fr. (aanvullend verlofgeld) hetzij op 11.375 fr. Besparing voor de pensioenkas: 2.375 fr. per gepensioneerde. Editorialisten van alle slag en plui mage hebben zich de laatste tijd met volle overgave op de financiële problemen van allerhande aard gestort. Dit is in het geheel geen uitzonder ing. De verlofperiode in haar ge heel en de komkommertijd in het bijzonder zijn er trouwens altijd de ideale periode voor geweest. Daar bij komt nu dat de huidige ekono- mische evolutie een duidelijke da lende neiging vertoont, die, aan onze CVP-PW-regering heel wat kopzorgen berokkent niettegen staande de volmachten waarover zij beschikt. Bovendien staan de gemeente raadsverkiezingen voor de deur, waarvan de uitslag een aanleiding kan in zich houden voor het inslaan van de mot in het rooms-blauwe kabinet Martens-De Clercq. Dat is ook de reden waarom in veel gevallen zwenkingen worden geno men om van te duizelen. Van het door dik en dun verdedigen van het regeerakkoord door alle gelederen van de beide regeringspartijen is men reeds lang afgestapt zodat de meeste tussenkomsten van de be trokken instanties meer dan zal vend overkomen bij de haltes in «inleveringsstad» van de ondertus sen niet meer te tellen volmacht- streinen. Ook op plaatselijk vlak laat men zich niet onbetuigd. Zoals in de nationale politiek ligt de grondtoon bij de PVV op door gedreven besparingen en afschaf fingen allerhande van zogenaamde onrechtvaardige belastingen en ta- xen die volgens dezelfde bronnen in bepaalde mate zelfs oorzaak zijn van de kwalen van ons ekonomisch bestel. De CVP van haar kant gaat klaar blijkelijk de zwijgzame toer op. Hoe kan het trouwens anders nadat regelmatig is genegeerd de kom missie van financiën en andere der gelijke lichamen samen te roepen. Verder heeft de CVP terzake reeds een orgelpunt geplaatst met het afwezig blijven - zonder veront schuldiging - van de schepen van financiën op de meest belangrijke raadszitting van het jaar. Bovendien heeft dezelfde schepen ook nooit een vermanende vinger opgestoken noch een wanklank uit gebracht bij de bespreking van aan gelegenheden met verstrekkende gevolgen, die, met een sneeuwbal- effekt, hebben geleid tot een finan ciële toestand die reeds bij herha ling is omschreven in termen die ontegensprèkelijk een benarde in druk verwekken. Aan de ene kant is het goed te begrijpen dat een schepen zijn kol lega's in het algemeen en zijn par tijgenoten in het bijzonder, niet in de weg staat om zijn projekten uit te voeren. Maar anderzijds is het dan even onbegrijpelijk, zowel voor hemzelf als voor zijn partijge noten-schepenen, oud-burgemees ters van niet ontvoogde gemeenten, die zich inzake financiën, slechts enkele jaren terug aan de meest strikte voorschriften dienden te houden. Nog onbegrijpelijker is het voor de eerste schepen die meermaals de voorstellen van de oppositie afwim pelde omdat bij deze voorstellen de nodige bronnen van inkomsten niet werden aangehaald. En wat hij op een welbepaalde stelregel zeer ter echt afwimpelde voor de oppositie heeft hij persoonlijk nooit toege past noch opgevolgd, gezien zijn aan de dag gelegde voortvarend heid bij de opstapeling van projek ten waarbij de kuituur als het ware volledig werd genegeerd, terwijl hij evenmin overtuigend aan bod kwam bij de verdediging van een begroting in haar geheel, in tegen stelling met de SP die zich in alle omstandigheden als een zeer loyale koalitiepartner heeft gedragen. Voor de komende jaren moet nu op voorstel van minister Galle een fi nancieel beleid worden uitgestip peld, waarbij zelfs rekening wordt gehouden met de nadelige saldi zodat beslist de tering naar de ne ring moet gezet. In de gegeven omstandigheden bie den de aanstaande verkiezingen de gelegenheid voor een welbepaald alternatief. De socialistische groep heeft zich altijd als een bezadigde koalitie partner opgesteld en zelfs herhaal delijk gewaarschuwd voor al te on bezonnen beslissingen met ver strekkende gevolgen. Gezien anderzijds talrijke kandida ten een indrukwekkende bagage aan ondervinding bezitten waarbij tevens de hartslag van de werkende klasse duidelijk is waar te nemen, terwijl daarnaast een schare dyna mische jonge krachten paraat staat, zal de keuze in het geheel niet moeilijk vallen. Het wordt zonder twijfel de SP! G. Van Mello Opmerkelijk is dat deze maatregel vooral en uitsluitend de kleine ge pensioneerde treft; inderdaad, in dien het pensioen hoger is dan 10.044 fr. (alleenstaande) of 11.563 •fr. (gezin) per maand, is er geen beperking van het verlofgeld (arti kel 3; KB nr. 32 dd. 30 maart 1982). 3. De aan de bron rechtstreeks afge houden belastingen en RIZIV-bij- dragen Een gepensioneerde die in mei 1981 gerechtigd was op een pensioen van 24.723 fr. en op een verlofgeld van 14.341 fr. hetzij op 39.064 fr. per maand ontving netto 34.915 fr. het geen neerkomt op een rechtstreek se afhouding van 10,62%. Een jaar later beloopt het bruto- bedrag van diezelfde gepensioneer de 44.126 fr. per maand en het netto-bedrag 36.325 fr. aangezien de rechtstreekse afhouding in toe passing van het KB nr. 29 dd. 30 april 1982 werd opgevoerd van 10,62% tot 17,67%. Samenvattend is het dus zo dat men kan stellen dat het gemiddeld pen sioen, dat volgens recente studies thans 15.000 fr. per maand of 180.000 fr. per jaar bedraagt, niet tegenstaande de stijging van de le vensduurte, in de toekomst en al leszins met deze regering, aan de magere kant zal blijven. Dirk Van der Maelen Het Europese Parlement heeft zich wellicht voor de eerste maal op verantwoorde wijze in gelaten over het lot van tiental len miljoenen werknemers bin nen de Gemeenschap. Spijtig genoeg is het resultaat eerder zwak en roept het tal van ontgoochelingen op bij progres sieve parlementsleden. Waarover gaat het? Sedert ongeveer 2 jaar houden di verse commissies zich bezig met "het ontwerp van richtlijn VREDE- LING. De Vredeling-richtlijn móet de controle en inspraak mogelijk heden in multinationale onderne mingen verstrekken. Een oude eis van de Europese vakbeweging, die een einde en terecht, wil maken aan de ondoorzichtelijkheid van ons economisch raderwerk. Deze richtlijn is echter een doorn in het oog van Velen; in de eerste plaats van alles wat rechts staat in de politiek en in de tweede plaats - maar met veel méér kracht - van de Amerikanen die niets willen ho ren over inspraak en voor hen ver velende vakbonden. Opvallend in de sociale commissie was ook het feit dat voor sommige vertegenwoordigers van de chris ten-democratie deze richtlijn blijk baar niet ver genoeg gaat. Ik zeg wel... blijkbaar! Dinsdag 14 september was de histo rische dag waarop deze richtlijn in het Europese Parlement zou be krachtigd worden. Naïviteit in de politiek ook op het hoogste vlak is een zwak wapen. In aanwezigheid van alle grote vakbonders (Debun- ne, Houthuys e.a.) en alle belang rijke vertegenwoordigers van ^het patronaat kwam dan de fatale slag. De christen-demokratische fractie (U weet wel, deze waarvoor de richtlijn nog niet ver genoeg ging), stelde voor het debat te houden maar de stemming te verdagen tot de volgende maand. Bij de stemming werd links versla gen met 7 stemmen en de Vrede ling-richtlijn staat bijgevolg op de helling. En dit is nu wat de tegenstemmers van vandaag (en zij blijven noch tans zeggen dat zij voor de richtlijn zijn) de volgende dertig dagen zul len doen: een inhoudsloze richtlijn uitwerken en die dan voorstellen als een overwinning voor de wer kende mens. Kan het nog straffer? Volgende maand kan «links» dan aan het achterhoede gevecht begin nen: de keuze dan om toch een richtlijn te stemmen of eenvoudig niets. En zo kan men steeds verder: dit is ondermijningswerk van de bovenste plank: de taktiek van de sluipmoordenaars behoort blijk baar niet tot het verleden. De theorie van «wij zijn akkoord, maar wij willen dat ook...» of «wij zijn akkoord maar laten wij het samen doen en dat ook» is de theorie van de christen-demokratie over gans Europa. Mijn conclusie blijft degene die ik nu sedert jaren blijf verdedigen: vooraleer duurzame verbonden te smeden moet al wat echt links is zich kunnen verenigen. Doen wij dit niet dan zijn wij hopeloos ge bonden aan de demagogie van valse profeten Willy VERNIMMEN Lid van het Europese Parlement

Voor Allen | 1982 | | pagina 1