Gemeenten- en gehandicaptenbeleid Tegen een beleid van de wanhoop CVP zet hetze tegen jongerencentrum verder 4e Eurobal Willy Vernimmen leéev Pe l&éeiïA/ó! Gemeenteraadsverkiezingen 1 eeu Keez voce ve Ge - veeuTe Mr. en Mevr. Willy Vernimmen zouden het prettig vinden U te mogen begroeten op het 4e Eurobal op 2 oktober e.k. in de zaal «De Marbol» Markt te Geraardsbergen. Binnen in Aanvang: 20 uur. The Musicals en optreden van Terry Van Ginderen. Met gastoptreden van plaatselijke vedette: Sylviane. Vrijdag 1 oktober 1982 44* jaargang nr. 38 Weekblad van de S.P. Karei Van Miert stelde woensdagnamiddag tijdens een perskonferentie de S.P.- lijsten en het SP-programma voor. De Vlaamse socialisten heb ben een grote gemeentelijke traditie. In 1976 reeds was de SP aanwezig met eigen lijs ten in ruim 82% van de Vlaamse gemeenten, van daag is dit 86,1%. De lijsten, zoals ze werden inge diend, worden gekenmerkt door: - een nagenoeg volledige aanwe zigheid van de SP in Vlaanderen. - meer vrouwelijke kandidaten - meer jonge kandidaten - een evenwichtige vertegenwoor diging van de vroegere deelge meenten. In de voorbereiding van de verkie zingen heeft elke afdeling zijn eigen programma geprofileerd. Toch graag nog een tiental krachtlijnen van een socialistische visie op het gemeentebeleid. 1. Meer demokratie via in formatie, inspraak en partici patie De SP heeft de vaste wil om de afstand tussen burger en bestuur op alle niveaus kleiner te maken. Om dit tot stand te brengen dient recht op informatie, recht op inspraak, recht op participatie en planning ingevoerd. Geen papieren inspraak dus. 2. Rol van de gemeente in krisistijd Vooral in een periode waar werk loosheidscijfers hardnekkig aan groeien, hebben de gemeenten meer dan een ondersteunende en begeleidende rol te spelen bij het ekonomisch beleid. De direkte beïnvloeding geschiedt voornamelijk via de gemeentelijke personeelspolitiekIn dit verband kant de SP zich tegen de privatise ring van openbare nutsvoorzienin gen, zoals in koflServatieve kringen wordt bepleit. Wegens de aanhou dende ekonomische krisis verkeren vele gemeenten in een benarde fi nanciële toestand. Een gezonde fi nanciële toestand is onontbeerlijk om de gemeentelijke autonomie in stand te houden. Daarom dient de systematische roofbouw op het gemeentefonds op te houden en moet de nationale overheid haar verplichtingen nako men. Inzake gemeentelijke belas tingen laat de SP zich leiden door volgende beginselen: - de kosten rechtvaardig spreiden naar ieders draagkracht. - de tewerkstelling beschermen - de leefomstandigheden in de ge meente verbeteren op het vlak van de sociale voorzieningen en het leefmilieu. 3. Meer welzijn, de sociale rol van de gemeente Iedereen heeft recht op welzijn en de dienstverlening moet in over eenstemming zijn met dat doel, d.w.z. humaan, strikt objektief en wars van elk favoritisme. De SP pleit voor een efficiënte sociale politiek, die preventief de oorzaken van sociale mistoestan den bekampt en niet vervalt in een verdeling van aalmoezen. Zowel inzake gezondheidszorg, jeugdbe leid, bejaardenzorg, de zorg voor de mindervaliden als van het mi grantenbeleid heeft de gemeente een belangrijke rol te spelen. 4. Leefmilieu en leefkwali teit In de eerste plaats dient een ge meentelijk leefmilieubeleid erop gericht om hinderlijke leefmilieusi tuaties te voorkomen of weg te nemen. Hierbij dient ook alle aan dacht naar de bescherming van fau na en flora uit te gaan. Als basis voor een beter beleid opteert de SP voor de uitbouw van een volwaardige gemeentelijke mi lieudienst, met daarnaast de wer king van een Raad voor Leefmi lieu. Hun werking omvat zowel de informatieve, de adviserende rol als de kontrole op de toepassing van de normen. pees door pag. 9 V/toetéZ C/J2B sTeu uieT MMR VU TetT2i( TiVee Keef? Gemeenteraadsverkiezingen op 10 oktober 1982. Voor vele organisaties is dit een welkome aanleiding om met een aktie te starten. Men roept zijn leden op, deze ver kiezingen niet leidzaam te ondergaan, maar een bewu ste keuze te maken en zich ook achteraf blijvend kritisch op te stellen. De Stichting Lodewijk De Raedt startte met een projekt «Gemeen telijk Gehandicaptenbeleid». Hierna volgen enkele bemerkingen omtrent de resultaten van deze vraagronde. De gemeente moet de toegangs poort vormen tot de nationale en provinciale voorzieningen, omdat zij het dichtst bij de mensen staat. Momenteel is er door onvoldoende inzicht, zowel van de gemeentelijke mandatarissen als van de plaatselij ke gehandicaptenverenigingen, weinig of niets ondernomen voor de gehandicapten. Nochtans zijn er heel wat concrete maatregelen die, alhoewel dringend noodzakelijk, zeer goedkoop uitvallen. In de eer ste plaats moeten gehandicapten en validen elkaar leren kennen en aan vaarden. Dit kan door bijvoorbeeld het inrichten van gemeentelijke in- fo-avonden of het subsidiëren van gewone verenigingen die gehandi capten opnemen. Zeer belangrijk ook is het bevorde ren van de mobiliteit en de toegan kelijkheid. Zowel de gebouwen als de mentaliteit van de burgers moe ten openstaan voor gehandicapten, zodanig dat deze zich vrijuit kun nen bewegen door gans de ge meente. De noodzaak van een grondige her denking van het gemeentebeleid is noodzakelijk. Nu is het zo dat de burger om de 6 jaar zijn stem mag laten horen en dan is de kous meestal af. Wij opteren voor een werkelijke algemene participatie vanaf het moment van de pro bleemformulering, over beleids- voorbereidend werk tot bij de uit eindelijke besluitvorming. Immers, al te veel hebben mensen met een handicap al moeten ervaren dat de problemen in hun plaats geformu leerd worden, waarbij de oplossing dan ook navenant is. Hier ligt een grote taak van het socio-cultureel vormingswerk, om aan onze mensen in de eerste plaats een klare visie mee te geven. Ook de beleidsmensen zelf moeten kan sen blijven geven in dié zin: een nieuwe manier van werken slaagt niet van vandaag op morgen. Een globaal beleid moet rekeneing houden met alle bevolkingsgroe pen, dus eveneens met gehandicap ten. Bijvoorbeeld: als de gemeente een jeugdbeleid voert dan moet zij ook denken aan de gehandicapte jonge ren; of als zij een bejaarden werking opzet, moeten ook de gehandicapte bejaarden hierbij betrokken worden. De gemeente zou moeten verant woordelijk zijn voor het coördine ren van de verschillende instanties die werken op het vlak van de gehandicaptenzorg. Dit uiteraard om overlapping te vermijden. Ook het toespelen van informatie naar de bevolking is noodzakelijk, bv. op het vlak van het voorkomen van handicaps. Iedereen is het erover eens dat INTEGRATIE een centraal begrip is, in een beleid gericht naar gehan dicapten. Hierbij is meen ik, het belangrijkste dat de gemeente er voor kan zorgen dat de mensen buiten kunnen komen en aan het leven participeren. Bijvoorbeeld als er gemeentelijk onderwijs is, moet het gemeentelijk onderwijs ervoor zorgen dat zowel rijke als arme kinderen er naar toe kunnen, maar ook degenen met een handi cap. Integratie zou dus eigenlijk betekenen: «doe maar gewoon, doe maar zoals voor elk ander per soon». Specifieke taken voor het O.C.M.W. hierbij zijn: het toeken nen van het bestaansminimum, het verlenen van tijdelijke geldelijke steun en het bijhouden van het enig dossier, als het ooit zover komt. Ik vind het belangrijk dat het ge handicaptenbeleid gevoerd wordt door één instantie, zo kan dit ofwel door het OCMW zelf, ofwel door een schepen voor sociale zaken. Omdat het OCMW daarbij over meer middelen beschikt, pleit ik ervoor dat de hele materie onder haar bevoegdheid zou vallen, met dien verstande dat er voldoende participatie en controle vanuit de bevollring zou zijn. Kortom de slogan «Voel je thuis in je gemeente» moet geldig zijn voor IEDEREEN. Erwin FRANCEUS. In haar kiesblad «Dag Mensen» (nr. 6) heeft de CVP het nodig geoordeeld scherp uit te halen tegen het jongerencentrum Jan de Lichte v.z.w. Als open en pluralistisch jeugdhuis wenst Jan de Lichte v.z.w. heftig in te gaan tegen deze laag bij de grondse taktiek vaiTeen politieke partij Het getuigt immers van weinig res- pekt voor andermans overtuiging en inzet om het waardevolle van de werking van een aktief jeugdhuis via verdachtmakingen te belas teren. Waar de CVP het heeft over de socialistische v.z.w. Jan de Lichte, houden wij ter informatie onze sta- Succesbal voor partij af deling Aalst en Mare Galle; pag. 2 1926; Er is iets veran derd maar de strijd gaat verder; pag. 8 Zaïre; pag. 9 S.P. Welle en S.P. Id- dergem stellen zich voor; pag. 5 tuten en ledenlijsten ter beschik king om hen te bewijzen dat zij over een enge vorm van beoorde ling beschikken. In Jan de Lichte is immers eenieder welkom, ongeacht zijn politiek of filosofische overtui ging. Diverse jongeren van CVP- prominenten kunnen dit getuigen. Waarschijnlijk is de CVP echter nog altijd niet bij machte om plura listische jongereninitiatieven te zien groeien. Wij willen hen trouwens op hun hypokriete houding wijzen naar aanleiding van de «week van het bos». Volgens de CVP zou dit ini tiatief menig persoon geërgerd heb ben. Wij vragen ons af waarom schepen De Buyst en de burge meester dan met zoveel lof over dit initiatief hebben gesproken op het milieudebat tijdens dezelfde week van het bos? Ook het optreden van rockgroepen zit de CVP blijkbaar hoog. Waar om hebben CVP-schepenen dan een kaart voor het rockfestival gekocht? Wij vragen ons trouwens af waar om de CVP de v.z.w. Jan de Lichte verantwoordelijk wil stellen voor het wild aanbrengen van affiches in Zottegem. Blijkbaar hebben zij nog nooit goed gekeken welke af fiches er te Zottegem hangen. Zij zouden dan allicht gezwegen heb ben want het grootste deel ervan is van aanverwante CVP-groepen af komstig. Misschien zou de CVP er als beleidspartij beter aan doen om (zoals vele andere gemeenten) vol doende afficheruimte ter beschik king te stellen van het Zottegemse verenigingsleven. Momenteel lok ken zij het wildplakken gewoon uit aangezien er noch plakruimte noch een maandelijks gemeentelijk info blad bestaat dat voor elke groep toegankelijk is (sommige CVP- sympatisanten zijn er immers reeds lang in geslaagd om er een exclusief CVP-propagandablad van te maken). Wij zouden de CVP de raad willen geven om voortaan een partij die zij politiek willen aanvallen, recht streeks te viseren. Wij geloven niet dat het Zottegemse verenigingsle ven er veel zin in heeft om partijpo litiek geklasseerd te worden in funktie van de politieke overtuiging van 1 of meerdere bestuursleden. Vooral niet als de bedoeling ervan is op die wijze mensen en initiatie ven verdacht te maken bij de bevol king. Een volwassen partij doet zoiets niet. En dat is de CVP blijkbaar niet! Freddy VAN DEN BOSSCHE Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst

Voor Allen | 1982 | | pagina 1