Opmerkelijke socialistische vooruitgang in federatie Aalst (+12 zetels) krijgt niet overal verlengstuk in bestuurscoalities Geen bijdragen tot harmonisatie verschillende pensioenstelsels Voorwaarts niet versagen! Voor het eerst in de geschiedenis een socialistisch burgemeester te Zottegei Korrespondenten opgelet Vrijdag 15 oktober 1982 44* jaargang nr. 40 Weekblad van de S.P. De Vlaamse Socialisten hebben net zoals in bijna het hele Vlaamse landsgedeelte op enkele uitzon deringen na (Rupelstreek, Antwer pen) ook in het arrondissement reden te over om tevreden te zijn met het stembusresultaat. Daar waar in de voorbije zes jaren in de tien fusiegemeenten 49 kameraden de toen nog B.S.P. vertegenwoor digden, krijgt de partij nu niet minder dan 61 zetels toebedeeld. Dat betekent een vooruitgang met 12 zetels. In elke gemeente won de SP een aanzienlijk aantal stemmen en een of meerdere zetels, met uitzondering van Geraardsbergen waar de stemmenwinst niet in een supplementair mandaat kon wor den omgezet: dubbel spijtig voor de prachtige ploeg van lijsttrekker Willy Vernimmen aangezien we gens het verdeelsysteem de laatste zetel slechts met een luttele vier stemmen verloren ging. «Vlaande ren, waar de CVP groen lacht» blokletterde De Morgen in haar extra-kieskrant van dinsdag. Ook deze titel is toepasselijk op ons arrondissement. Overal diende de CVP stemmen en zetels in te leve ren en in Geraardsbergen verspeel de de partij zelfs de meerderheid. Merkwaardig is echter dat over het algemeen de andere regeringspar tij, de PW minder zware klappen krijgt of zelfs stand houdt. Belang rijk is anderzijds dat de stagnatie en de langzame achteruitgang van de SP niet zo onomkeerbaar is als door velen werd voorspeld. De opmer kelijke positieve uitslag in onze tien gemeenten staaft deze bewering cij fermatig, een opwaartse tendens die trouwens reeds in een aantal afdelingen zich begon af te teke nen. Een andere merkwaardigheid is de stelselmatige vooruitgang in het district Zottegem-Herzele. In Aalst wordt de SP opnieuw de tweede grootste partij en ook het resultaat van de SP-vertegenwoor- digers op de kartellijst Leedse de mocraten kan onmogelijk anders dan als zeer verheugend overko men. Het is duidelijk dat indien de SP de vernieuwing, de verjonging en de radikalisering konsekwent blijft doortrekken er in de toe komst nog veel verwachtingen zul len ingelost worden. Tenslotte dient nog aangestipt dat onze vier parlementairen die elk in hun res pectievelijke gemeente als lijsttrek ker fungeerden knappe persoonlij ke successen boekten. Bestuurscoalities De socialistische overwinning staat vanzelfsprekend in schril contrast met de nieuwe bestuurscoalities die in een aantal gemeenten werden afgesloten en die een regelrechte aanfluiting betekenen van de poli- tiek-democratische principes en van de uitdrukking van de wil van een belangrijk deel van het kiezers potentieel. Hier werd in Aalst, Ge raardsbergen, Ninove en Dender leeuw grof politiek gesjacherd op de meest schandalige wijze. Dat de socialisten in deze gemeenten bui ten moesten stond omzeggens bij voorbaat vast, wat ook het resultaat der verkiezingen was. Het lijkt ons duidelijk dat directieven van de hogere partijleiding van CVP en PW deze verwerpelijke handelwij ze op gemeentelijk vlak nauw be paald hebben. De vorming van de Bestendige Deputatie tussen katho lieken en liberalen na de provincie raadsverkiezingen van 8 november 1981 in Oost-Vlaanderen is hieraan zeker niet vreemd. Het ligt er ons inziens vingerdik op dat het uitran geren van de socialisten in de voor naamste gemeenten binnen de pro vincie (Gent, Aalst, Sint-Niklaas, Geraardsbergen, Ninove) een be wust gepland onderdeel van de po litieke koehandel uitmaakte. En dat men nu maar het tegendeel pro beert te bewijzen. Gelukkig is de CVP-ballon op dit vlak niet overal opgegaan en zijn er nog vijf gemeenten waar de SP in de bestuursmeerderheid aanblijft. In Zottegem, Haaltert en Herzele werden de katholieken daarenbo ven uit de coalitie gewipt. In Erpe- Mere en Lede zet de vorige coalitie (dus met de SP) ook de komende legislatuur het werk verder. Het Koninklijk Besluit nr. 95 betreffende het brugrustpensioen voor werknemers Na de eerste trein van vol- machtsbesluiten, die voor de gepensioneerden uit louter negatieve besparingsmaatre gelen bestonden, kwam er de voorbarige belofte van de staatssekretaris voor pen sioenen Mainil om op 1 ja nuari 1983 het pensioen op zestig jaar te zullen brengen. We namen de voorzorg de gepen sioneerden te verwittigen dat de verlaging van de pensioengerech tigde leeftijd enkel mogelijk is bin nen het kader van een volledig pensioenplan, niet door middel van fragmentaire maatregelen en zeker niet binnen het kader van volmach- Verkiezingsuitslagen, pag. 4 Over een ziekenhuis te Oudenaarde, pag. 7 De socialistische lijst wint 336 stemmen te Ninove pae. 3 Versterkte SP naar de oppositiebanken verwezen te Denderleeuw, pag. 3 K. Ritikaster haalt de laatste splinters uit de (Ninoofse) verkiezingsbalken; pag. 3 ten of kaderwetten. Het koninklijk besluit nr 95 betreffende het brug rustpensioen voor werknemers be vestigt deze stelling. T oepassingsgebied 1. Het zijn fragmentaire maatrege len, het pensioen op zestig jaar is niet voor iedereen. Alleen aan de als werknemer tewerkgestelde mannen is het toegelaten het genot van het brugrustpensioen vóór de leeftijd van 65 jaar, doch ten vroeg ste vanaf 60 jaar, aan te vragen. Het brugrustpensioen is slechts toe gankelijk voor de werknemers die actief zijn. Zijn niet actief: de werklozen, maar wat met de werk lozen die tewerkgesteld zijn in de openbare diensten, wat ook met dezen die tijdelijk inactief zijn inge volge arbeidsongeval, ziekte, enz. De pensioengerechtigde leeftijd wordt niet verlaagd voor vele man nen: de zelfstandigen, de agenten van de openbare diensten, de recht hebbenden op een gewaarborgd in komen voor bejaarden. Geen enke le wijziging wordt ingevoerd wat de vrouwen betreft. De vervroeging is nog steeds mogelijk vóór de leeftijd van 60 jaar. Zijn inzicht dit te schrappen heeft de staatssekretaris voor pensioenen opgegeven. De vermindering van het pensioen we gens vervroeging blijft voor hen van toepassing. Voor vele vrouwen tewerkgesteld in ministeries, paras- tatalen enz. blijft de pensioenge rechtigde leeftijd vastgesteld op 65 jaar. 2. De maatregelen zijn niet alleen fragmentair, ze zijn ook tijdelijk voor een periode van drie jaar gaande van 1 januari 1983 tot 31 december 1985. In zijn advies in verband met een toewijzing van bevoegdheid waarbij het aan de Koning zou worden overgelaten om te beslissen of na 31 december 1985 de brugrustpensioenregeling zou worden verlengd, doet de Raad van State opmerken dat dit alleen maar zou kunnen gebeuren in toepassing van de wet van 2 februari 1982 op de bijzondere volmachten en bin nen de periode waarvoor de bijzon dere machten zijn verleend. Een maal deze periode verstreken, zal zij niet kunnen worden vastgesteld dan bij of krachtens een uitdrukke lijke wetsbepaling. 3. Het gebrek aan harmonisatie wordt nog groter daar nieuwe uit eenlopende maatregelen worden genomen. De voorwaarden die ver eist zijn opdat een rustpensioen vóór de normale leeftijd zou kun nen ingaan o.a. minimum van 10 jaar activiteit waaronder het laatste jaar, zijn niet toepasselijk voor werknemers die het brugrustpen sioen aanvragen. Dit is evenmin het geval voor het pensioen als zelf standige dat aan het pensioen als werknemer toegevoegd wordt. Lees door pag. 5 Beknopt overzicht van de verschillende gemeenten Voor een overzicht van de kiesuit- slagen en de voorkeurstemmen van onze kandidaten verwijzen we graag elders in «Voor Allen». Te vens refereren we naar de plaatse lijke rubrieken voor een beschou wende bijdrage. Voor het zeer be knopt hierna volgend overzicht ma ken we met dank gebruik, van het artikel van «De Morgen» - corres pondent MVA in de editie van dinsdag. De SP haalt overal stemmenwinst met opvallende scores in Zottegem 6,1 pet.) en Aalst 3,8 pet.) telkens goed voor twee zetels. In Zottegem haalt kamerlid De Loor (SP) 2.930 voorkeurstemmen en zal na de beslissing van de par tijen voorgedragen worden als bur gemeester in een koalitie met VOP. De SP zal er drie schepenen leveren en de VOP krijgt drie schepenze tels en het voorzitterschap van het OCMW. In Haaltert wordt staatssekretaris Paula D'Hondt-Opdenbosch (CVP) naar de oppositie verwezen en gaat de SP scheep met de cen- trumlijst Michiels (de caféspelen- magnaat) en de V.U. In Ninove verliest de Centrumlijst Waltniel-Cosijns 1 zetel, maar sloot een bestuursakkoord met de CVP, één zetel kwijt aan de SP. In Herzele wordt de CVP gewipt door een koalitie SP-VU-PW met vermoedelijk de liberaal Van Daele als burgemeester. In Lede behouden de Leedse De mokreten (kartel met SP en VU) de meerderheid en besturen verder. Ook in Erpe-Mere blijft de be staande koalitie SP-VU-PW aan. In Denderleeuw blijft het bewind in handen van SLIVI-CVP-VU. De VU, met twee verkozenen negeer de het SP-aanbod, inhoudend de burgemeestersjerp en een schepen zetel. In St.-Lievens-Houtem kwam de SP voor het eerst op en behaalde één zetel, nl. Alfons De Rouck. De CVP van Geraardsbergen is er niet in geslaagd haar zetelmeerder heid te herwinnen en gaat er scheep met de PW, die 7 zetels aan brengt. Burgemeester Agnes De Munter blijft wellicht op haar post. De kleinere partijen gooiden in het arrondissement Aalst de politieke landkaart nergens dooreen. Chris VANCOPPENOLLE De gemeenteraadsverkiezingen zijn opnieuw achter de rug. Het werk van de voorbije jaren en de inzet van de laatste maanden van onze plaatselijke mandatarissen en militanten en van de SP kandidaten hebben vorige zondag hun bekroning gevonden in de uitslag van deze verkiezingen. Inderdaadoveral in het Vlaamse land boekt de SP een overtuigende winst. Volgens de verkiezingscijfers beloopt deze circa 3% in vergelijking met de kamerverkiezingen van vorig jaar. Naar verluidt zijn de Vlaamse socialisten opnieuw de 2d' sterkste partij geworden mede door het verlies van de PW. Ook in ons arrondissement boeken wij opvallende resultaten. In elk van de tien gemeenten gaat onze partij percentsgewijze vooruit, al vindt men deze vooruitgang niet steeds weer bij de zetelverdeling. Zulks is onder andere het geval te Geraards bergen. Hoe dan ook onze tien partijafdelingen hebben prachtig gescoord, al komen zij uit de bestuursmeerderheid of uit de oppositie. En dat is niet alleen betekenisvol maar vooral hoopgevend voor de toekomst. Minder gunstig voor ons is de vorming van de nieuwe bestuurscoalities. Ingevolge de nationale directieven van de regeringspartijen poogt men overal van de nieuwe schepencolleges de weerspie geling te maken van de nationale regering. Dit betekent dat de CVP-PW zoveel mogelijk de SP buiten spel tracht te zetten. zonder rekening te houden met de uitspraak en de wil van de bevolking. De democratische spelregels worden terzake vaak met de voeten getreden. Niet vreemd aan de strategie van onze tegenstrevers is natuurlijk het feit van onze prachtige score en van de intrede van een serie van jonge verkozenen. Zij hebben schrik van onze opgang en willen deze meteen stuiten, door ons van de macht af te houden. Aldus houden zij ons buiten in Aalst, Ninove, Denderleeuw, daar waar wij niet alleen zetelwinst boeken maar verder in aanhang en sympathie winnen. Dit zal ons echter niet ontmoedigen. Integendeel, onze strijd gaat verder. Van nu af aan zetten wij, vlaamse socialisten, ons in om daar waar wij de bestuursmeerderheid delen onze socialistische principes waar te maken en om elders het onrecht ongedaan te maken. Wij rekenen hiervoor op eenieders inzet. Dus voorwaarts ...en niet versagen! PAUL VAN DER NIEPEN SENATOR Gelieve er rekening mee te houden dat de kopij ten laatste dinsdagmiddag op het secretariaat dient te zijn! De redaktie Toen vorig jaar de S.P. in Zottegem 27,28% der stem men behaalde bij de Kamer verkiezingen, dacht iedereen dat dit een niet meer te even aren uitslag zou zijn. Vorige zondag werd echter bewezen dat de S.P. inder daad het vertrouwen van een aanzienlijk deel van de Zot- tegemse bevolking geniet. Met 4.939 stemmen behaalden de socialisten immers opnieuw 27,9% van de geldige stemmen. Een mooi resultaat, een verdiend resultaat. Een nieuwe koalitie Wat dit succes nog meer luister geeft, is het feit dat tussen S.P. en V.O.P. een erg positieve koalitie tot stand werd gebracht, waarbij de S.P. voor het eerst in de geschiede nis van de gemeente de socialisten een burgemeester kunnen voordra gen. Naast de burgemeester krijgt de S.P. bovendien nog drie schepe nen. De V.O.P., de kartellijst van liberalen, Volksunie en een aantal onafhankelijken, krijgt naast drie schepenzetels de voorzitter van het O.C.M.W. Dit lijkt ons een evenwichtig ak koord tussen twee partijen die als overwinnaars uit de stembusslag zijn gekomen. Wie als burgemeester en schepenen voor de S.P. zal worden voorgedra gen zal in de nabije toekomst op een Algemene Vergadering worden uitgemaakt. De grote verliezers Grote verliezers zijn de C.V.P. en in het bijzonder de uittredende bur gemeester en de schepen van open bare werken. Ten opzichte van 1976 verloor burgemeester Van de Meulebroecke 769 stemmen en valt terug op 1.687 voorkeurstemmen. Schepen De Buyst verliest 324 kie zers en behaalt nog 1.415 naam- stemmen. Ook voor CVP-senator Hubert Van Wambeke is deze uitslag erg ontluisterend. Niet alleen behaalt hij bitter weinig voorkeurstemmen en dat voor een parlementair, maar bovendien is hij niet eens bij de verkozenen. Hetzelfde lot is toebe deeld aan CVP-fractieleider De Wolf. Het minste wat men kan zeggen is dat de bevolking heeft uiting gegeven aan haar afkeer voor het recente beleid van de CVP- leiders. In de gegeven omstandigheden zou het verderzetten van een SP-CVP koalitie een miskenning zijn van de democratische wil van de kiezers. Temeer omdat de CVP-verant- woordelijken in hun kiespamfletten een erg wansmakelijke reeks van persoonlijke aanvallen tegen SP- kandidaten hebben gelanceerd. We wensen de CVP dan ook een gezon de oppositiekuur. Persoonlijke successen In het overzicht van de voorkeur stemmen valt op dat volksvertegen woordiger Herman De Loor op kop prijkt met 2.930 stemmen. Dit per soonlijk succes wordt ook onder schreven door het ongelooflijk mooi resultaat in de deelgemeente Velzeke. In de telling van 3 van de 4 stembussen uit Velzeke komt de SP met nagenoeg 40% der stem men te voorschijn. CVP en PW volgen op elk 30%. Een doorgedreven SP-werking moet dit resyltaat ook in andere deelgemeertten haalbaar maken. Dank aan de militanten Tot slot van dit artikel past het de honderden militanten te danken, die elk op hun manier en met hun mogelijkheden aan dit kiessucces hebben meegewerkt. Doe zo ver der kameraden en over zes jaar wordt dit resultaat nog beter. Freddy VAN DEN BOSSCHE Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst

Voor Allen | 1982 | | pagina 1