En nu frontaal ten aanval Staking Fabelta- Ninove Volmachten ook na 1 januari 1983 S.V.V.- sekretaresse L. Delepierre plots overleden mum mm s;|;: --lip timtiïmfygiem ffiM Vrijdag 22 oktober 1982 44' jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P. De gemeenteraadsverkiezingen zijn voorbij; in iedere stad of gemeente is de SP vooruitgegaan. Deze uitslag is betekenisvol; het is slechts een begin van het besef dat de huidige regeringsmeerderheid «rechts» een anti- arbeidersbeleid voert. Ik zeg wel «een begin», in de eerst volgende weken zullen opnieuw een reeks anti-sociale maatregelen worden genomen zodanig dat het ongenoegen wellicht nog zal toene men. Wij kennen nu de reakties in ons arrondissement van de Paula's D'Hondt en andere Waltniels, de socialisten ontmoedigen door ze in de oppositie te schoppen (een beter woord is er niet) om alzo de druk te verminderen. Een aardige alliantie van de zo geprezen demokrate Pau la en de super-vrij zinnige Louis. Maar juist in deze periode hebben de socialisten steeds het hardst te ruggeslagen. Naar mijn persoonlijk gevoel is daar nu echte kans toe, echter op voorwaarde dat wij in de toekomst ons echt terug politiek gaan profile ren. Dit betekent een heraankno- pen met vroegere denkbeelden: een socialistische kadervorming en een regelmatige voorlichting aan de bevolking. Dat de gebruikte met hodes moeten verschillen met vroe ger is evident, maar de mensen en middelen zijn aanwezig om deze politiek aan te vatten. Ontdaan van heel wat uren dienst betoon moet het NU mogelijk zijn tot in de kleinste deelgemeente po litiek te bedrijven. Hierbij moet het duidelijk zijn dat een frontale op stelling ten overstaan van de bur gerlijke partijen zich meer dan ooit opdringt. Rechts - met de hulp van de kris- tendemokraten - stelt zich steeds méér en méér agressief op. Meer dan ooit voordien zullen de eerst volgende maanden ons het bewijs leveren dat het de socialisten alléén zijn die de dam moeten bouwen tegen het rechtse geweld. Bijgevolg moeten wij er nu in ge lukken onze militanten te mobilise ren, iedere week-end ergens in de stad of op het platteland moeten wij bereid zijn het woord te voeren. Doen wij dat met overtuiging en met een goede voorbereiding dan zullen de volgende parlementsver kiezingen wellicht de «grote» over winning aan de socialisten be zorgen. Het sukses van de gemeente raadsverkiezingen was een start, nu moeten wij volharden en hard toes laan. Willy Vernimmen Lid van het E. P. Vechten jongeren tegen onrecht? Sinds het uitbreken van de gedeel telijke staking in Fabelta-Ninove is er heel wat geschreven en gedrukt zij het dan hoofdzakelijk in de kristene gezinde pers. Af en toe kregen dezen die het niet eens waren met de zienswijze van het ACV een veeg uit de pan, waaron der ook het ABW. Wij hebben ons steeds onthouden hierop te ant woorden. De redenen liggen voor de hand. Het is reeds erg genoeg dat Vakbonden ernstig van mening moeten verschillen, dat men niet moet beginnen met mekaar verwij ten toe te sturen. Trouwens na de strijd moet er nog altijd met me kaar worden gepraat om de belan gen van de werknemers niet in het gedrang te brengen. Ten andere, men bewijst zeker geen dienst aan een bedrijf, laat staan aan de te werkstelling door regelmatig zelf gekreëerde problemen bloot te leg gen en te proberen die op de rug van anderen te schuiven. Wat zou het kliënteel en leveranciers van Fabelta hiervan denken? Vandaag kunnen wij ons niet meer onthouden het ACV van antwoord te dienen ingevolge de leugenachti ge en verdraaide versie van de feiten in de «Volksmacht» van vrij dag 1 oktober 1982. Lastercampagne Het is een gekend feit dat op ver zoek van het ACV begin 1980 door syndikale techniekers kontrole werd gedaan op de tijdstudie van Fabelta. Duidelijk bleek (bewijzen in ons bezit) dat de toegemeten tijd voldoende was en dat het niet be reiken van. het rendement te zoe ken is in het niet kunnen of niet willen. Dit had voor gevolg dat op 28 maart '80 besloten werd in ak koord met de drie vakbonden om aan diegenen die om reden afhan kelijk van hun wil 95% rendement niet bereikten, zouden betaald wor den volgens het behaalde rende ment. Dezen die kunnen bewijzen geen schuld te hebben aan een laag ren dement hebben altijd hun gemid deld loon betaald gekregen. Deze handelswijze wijkt niet af van dat gene dat in de klassieke Textielnij verheid gebeurt. Door de wijziging van Propagandist in het ACV zijn de moeilijkheden begonnen. Wat de voorganger had aanbeden werd door de opvolger verbrand en vergruisd. Wij gaan de reden van deze zwenking niet gaan zoeken, doch het lijkt er volgens ons sterk op dat de huidige propa gandist verkeerdelijk is voorgelicht of zich iets laat wijsmaken. En nu komt het! Op 5 juli 1982 is de gedeeltelijke staking uitgebroken in de conage en zijn de oudere werksters, die zogezegde «madammen», op de co- nes gaan werken met een rende ment dat liefst 30 35% hoger ligt dan dezen die het werk hadden gestaakt. Daar zijn bewijzen van en is dus geen sprake van laster. Op 11 augustus hebben «de jonge ren die vechten tegen onrecht» (sic) het werk hervat. Al spoedig bleek dat men afgesproken had niet ho ger te gaan dan 60% rendement, met de uitdrukkelijke wil er meteen terug de riem af te leggen indien men aan iemand van hen dierf raken. Door de remmende aktiviteiten verloor Fabelta in de afdeling cona ge liefst 176.000 fr. per week. Men moet zich geen begoochelingen ma ken, als het zo verder ging was Fabelta reddeloos verloren. Uitein delijk heeft de Direktie haar ver antwoordelijkheid genomen en 2 werksters afgedankt die er eerlijk voor uitkwamen dat zij nooit hun rendement zouden kunnen be reiken. Het gevolg is gekend. De bom terug is gebarsten op 3 september 82 en men heeft de afdeling bezet. Rijkswachters Maandag 6 september 82 is de be zetting verder gegaan maar dan met 28 stakers in plaats van 40 omdat een gedeelte reeds had begrepen met zijn betrekking te spelen, maar ook met die van anderen. Na veel tumult tussen de jonge bezetters en de werkwilligen heb ben laatstgenoemden geëist dat de bezetters zouden verwijderd wor den, zoniet dat ook zij de fabriek zouden verlaten met het noodlotti ge gevolg dat het bedrijf stilviel. Uiteindelijk heeft men de bezetters met de rijkswacht buitengeleid en was de rust weergekeerd. Op 21 september beslist de beheer raad die men telefonisch kontak- teerde, en dan nog niet iedereen, onder druk gezet van Ekonomische Zaken, om de staaksters opnieuw in dienst te nemen. Niet het ABW heeft zoals men het zegt zich nog maar eens langs hun mooiste zijde getoond en de mensen die bleven werken opgeruid. Neen, de werk sters zijn spontaan in aktie geko men omdat zij reeds na de eerste staking door de jongeren onheus werden behandeld. Dan zwijgen wij nog van het eerste treffen op 6 september waar haast is gevochten geworden omdat een bepaald haantje vooruit met alle middelen heeft getracht de fabriek stil te leggen en er zelfs niet voor terug schrok sabotage te plegen. Rendementen Indien het ACV de statistieken eens zou willen inzien zullen zij al spoedig vaststellen dat ai datgene wat men vertelt inzake kwaliteit en nummers van de garens voor ieder een speelt. Dat de technische kant van de machines kan velschillen weet iedereen. Daarom werd steeds het gemiddeld loon gewaarborgd aan degenen die zoals reeds gezegd om een reden onafhankelijk van hun wil hun ren dement niet kunnen bereiken. Het gezwets dat het ABW zich goed voelt in de vriendjespolitiek begint zo langzamerhand afgezaagd te worden. Reeds ettelijke keren werd ge vraagd aan de aanklagers het be wijs ervan te leveren. Steeds is men het antwoord schuldig gebleven. Dat het ABW op een slinkse ma nier misbruik maakt van de situatie is een schandelijke bewering. - Niet het ABW maar het ACV heeft op slinkse manier het ak koord verloochend van 24 juni, waarbij een proef moest begin nen op 5 juli. Men is in staking gegaan om aan de proef te ont snappen omdat maar al te duide lijk bleek dat men het niet kon halen. De feiten gingen het tegendeel bewijzen. - Niet het ABVV maar het ACV heeft zijn handtekening gemeen verloochend op het akkoord van 5 augustus, waar men het eens was op 9 augustus het werk te hervatten en in normale omstan digheden te werken. Doch slechts hebben hervat op 11 au gustus met de gekende afspraken inzake rendement. - Niet onder druk van het ABW maar wel van het ACV werd de afgevaardigde van het ABW uitgenodigd zich te komen ver antwoorden op het Ministerie van Ekonomische Zaken. - Niet op verzoek van het ABW doch wel onder druk van het ACV heeft men een politieke oplossing gezocht via hun minis teries, omdat men het syndikaal of wettelijk niet kon waar maken. Vragen Net zoals het ACV stelt het ABW zich vragen rond de beheerraad van Fabelta. Of deze mensen iets afwe ten van de complexe interne orga nisaties van het bedrijf, twijfelen wij sterk. Moest men de zaken kennen zoals het hoort men zou waarschijnlijk nooit beslist hebben dat na de schermutselingen die er geweest zijn de staaksters in blok en «met vlag en wimpel» het bedrijf moes ten binnentrekken. Men wenst de partijen zelfs niet te aanhoren. Men gaat alleen zijn gang onder diktaat van een bepaald Ministerie. De beheerraad neemt geen Ekonomi sche doch Politieke beslissingen die tegemoet komt aan het ACV maar niet genomen wordt door de aan het werk zijnde werksters. Wij stellen ons de ernstige vraag, gaat het ACV op dezelfde weg verder? Men wil niet bekennen dat men zich vergiste als men zegde dat bij staking de direktie op 3 dagen op zijn knieën zou zitten. Gaan zij nu nog niet geloven na tijdstudie en de behaalde rendementen van de vroegere coneersters dat het moge lijk is het vooropgestelde rende ment te bereiken, tenzij men er niet voor geschikt is dit werk te doen! Men heeft zich vergist als men dacht ongestraft te mogen lachen met de oudere werksters die voor madammen worden gescholden doch het bewijs te hebben geleverd handen aan hun lichaam te hebben maar die ook weten te gebruiken. De behaalde rendementen en het afgeleverde werk staan hiervoor borg. Men heeft niet gedacht dat ook deze mensen hun fierheid heb ben en spontaan een klinkend ant woord zouden geven aan de onbe grijpelijke aktie van het ACV. Dit in tegenstelling met hun bewe ring dat de afgevaardigde van het ABW de mensen verhindert te werken, als het ACV kost wat kost en met gelijk welke middelen zijn slag thuis wil halen. Waarom trouwens wil de vrijgestel de van het ACV samen met de vertegenwoordigers van de andere vakbonden niet voor de personeels leden verschijnen die aan het werk zijn gebleven, en waarvan er niet weinig zijn aangesloten bij het ACV. Omdat de cijfers bewijzen dat zij ongelijk hebben. Ook het ABW is ernstig bezorgd over de toekomst van Fabelta. Het zal meer dan nodig zijn samen te werken. Wij kunnen ons niet meer te luxe permitteren dergelijke kap riolen te beginnen. Of men een-staatsbedrijf is of een privé-onderneming, de ekonomi sche wet stelt zich. Men kan nie mand meer betalen zonder dat men een daadwerkelijke inspanning doet voor zijn loon. Wie het anders zegt zijn valse profeten. Wat ons betreft, met pijn in het hart zagen wij ons verplicht voor de eerste maal in onze loopbaan het ACV van antwoord te dienen. Wij zullen ernstig overwegen dit ooit nog te doen. Door mekaar te be schuldigen, zelfs in een wanhopige bui heeft niemand iets te winnen. Alleen komt er ernstige verdeeld heid tussen de werknemers. En dat moet ten allen prijze vermeden worden. V.d.V. Nu de gemeenteraadsverkiezingen achter de rug zijn, gaat alle aandacht opnieuw naar de «grote» politiek. Vorige week, bij de openifig van het parlementaire jaar deed Kdmervoorzitter Defraigne een oproep tot de regering om de volmachten na 31 december 1982 niet te verlengen. Het ziet er inderdaad naar uit dat het de bedoeling is van de regering ook in 1983 gebruik te maken van de volmachten. De uitlatingen van premier Martens wijzen trouwens duidelijk in die richting. Men zal zich herinneren dat de reaktionaire ploeg Martens- Gol begin dit jaar, na een lang debat, van het parlement de toelating kreeg met volmachten te gaan regeren. Deze vol- machtenwet werd toen met een nagenoeg eensgezindheid van de regeringspartijen goedgekeurd. Aldus werd tot 31 december aanstaande het parlement buiten spel gezet en liet dit onding de regering toe ongeveer te doen wat ze wenste te doen. De arbeidende klasse heeft ondertussen ervaren wat de diverse volmachtentreinen inhielden die op haar werden afgestuurd. De normale parlementaire procedure verviel, de regeringsini tiatieven konden niet worden verbeterd en de senatoren en de volksvertegenwoordigers kregen geen enkele kans hun goed- of afkeuring te kennen te geven. Echter stelt men thans vast dat de CVP-PVV-meerderheid grondig is verdeeld over het al dan niet verlengen van deze volmachtenwet. Van franstalige kant blijkt men eensgezinder om deze uitzonderingsprocedure te verlengen terwijl men langs Vlaamse zijde daar afkeriger tegenover staat. In ieder geval is het laatste woord daarover nog niet gevallen, en zullen wij ons, als socialisten, met hand en tand verzetten tegen de verlenging ervan. Het parlement moet immers de demokratische funktie vervullen waarvoor het werd ingesteld. Herman DE LOOR Volksvertegenwoordiger Met verbijstering vernamen wij het plotse overlijden van gezellin L. Delepierre, nationaal sekreta resse s.v.v. Gezellin Delepierre werd geboren op 13 april 1932 in Kessel-Lo. Ze kwam in 1960 in dienst van het socialistisch ziekenfonds en werd in november 1966 aangesteld als na tionaal secretaresse van de Socialis tische Vooruitziende Vrouwen. In die hoedanigheid was ze hoofdre- daktrice van de Stem der Vrouw, voorzitster van de interregionale voor gezins- en bejaardenhulp, voorzitster van de socio-kulturele centrale van de S.V.V. en voorzit ster van de jeugddienst Zonnige Uren. Zij zetelde in het bureau van de Hoge Raad voor Volksoplei ding, de Hoge Raad voor het Ge zin, het N.W.K. en in de raad van beheer van de Centrale voor Socia listische Cultuur. Op politiek vlak zette Lisette Dele pierre zich in voor de verspreiding van de socialistische gedachte en voor de ontvoogding van de vrouw. In januari 1971 werd ze eerste sche pen in Wilsele, in 1977 gemeente raadslid in de fusiegemeente Leu ven. De nationale partijinstanties hadden haar van 1974 tot 1976 aangewezen als senator. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezin gen werd zij in Leuven als gemeen teraadslid verkozen. De socialistische en mutualistische beweging verliest in haar een over tuigde verdedigster van het socialis me en de emancipatie. Als S.V.V.-beweging verliezen wij een echte vriendin die zich, steeds bekommerde om het welzijn van de vrouw, ten volle inzette voor de sociale, kulturele en politieke ont voogding van de leden. Het federaal sekretariaat S.V.V., het federaal bestuur S.V.V. en alle leden bieden aan de echtgenoot en familie van Lisette hun blijken van medevoelen aan, in deze tijden van zware beproeving. Dorp van Oranje, pag. 5 De nieuwe Denderleeuw, pag. Redaktie Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Will» Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst

Voor Allen | 1982 | | pagina 1