Een verantwoorde scheiding te Geraardsbergen Wat gebeurt er na het sociaal overleg? Niet alles rozegeur en manneschijn! Voor Allen in Saoedi-Arabië CI1 Sombere tijden voor de scheepsbouw Editoriaal Nieuwe C.L. - C.V.P. coalitie Ninove Binnen in Alternatieve 11 november-herdenking Vrijdag 29 oktober 1982 44' jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P. Iedereen moet het geweten hebben van de eerste dag af na de verkiezingen. Onze partij bestuurt de stad niet meer. Het is nu aan de PVV om de CVP binnen de perken te houden van wat men een normaal stadsbestuur noemt. Algemene ledenvergadering duidt Herman De Loor als eerste socialistische burgemeester aan te Zottegem, pag. 2 Traditie van het strijdlied gaat verloren, pag. 4 «The Last Walz» in Geraardsbergen, pag. 6 K. Ritikaster doet een aantal grepen uit het rijke Ninoofse politieke leven op pag. 5 Weerslag van de krisis op de hulpverlening, pag. 8 Georges De Smeyter kwam andermaal tussen voor de ontsluiting van de Vlaamse Ardennen, pag. Alain De Rijst maakte een uitgebreide bijdrage over het werknemerspensioen Pag. 8 i Stil hm 'Al#- Voor Allen heeft nu ook al lezers in Saoedi- Arabië. Onze medewerkers Werner Van den Stockt en Filip Bogaert hadden een gesprek met één van hen. Meer hierover op blz. 5. Jongsocialisten-Kultuuropbouw Aalst neemt deel op woensdag 10 november 1982 - Fakkeltocht tegen de oorlog en de bewapeningswed loop. Samenkomst op de Grote Markt om 19 uur. - Voorstelling boek «En niemand hoort je huilen» door Dr. De Loof (Medici tegen Atoomwapens). Zaal Madeion, Grote Markt (na de fakkeltocht) F. Van De motivering vooropgesteld in ons artikel van verleden week van «De coalitie van de verliezers» werd bevestigd door een artikel van de heer A. De Riemaecker in De Denderklok van dezelfde week: de C.V.P. werd onder zijn impuls gedreven tot een coalitie met de C.L., op basis van rancuneuse gevoelens te gen «de rode lijsttrekker» en de beslissing van de S.P. over de coalitievorming zes jaar terug. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst Het is dus zonder ons. De CVP moet in haar nopjes zijn, nu ze, naar eigen zeggen, van de socialisti sche lastposten verlost zijn. De scheiding lag in de lijn van de normale verwachtingen, althans in de normale verwachtingen van ie mand die met zijn beide voeten op de grond was blijven staan gedu rende die hele zes-jaar-lang-duren- de koalitie van de SP met de CVP. Vooreerst heeft het altijd verwon dering gewekt van een koalitie tot stand te zien komen waar de ene een overdonderend overwicht had op de andere. Herinneren wij er maar eens aan dat de CVP zeven mandaten had (d.w.z. burgemees ter vijf schepenen voorzitter van het OCMW) en de SP slechts twee (twee schepenen). Deze wanverhouding in de verde ling van de mandaten heeft zijn weerslag gehad op de gang van zaken. Al waren de twee socialisti sche schepenen niet van de poes, toch hebben ze meermaals moeten buigen voor de CVP-meerderheid. In het schepenkollege zwaaide de CVP de plak en al verkochten onze twee mannen méér dan eens «last», toch bekwam de CVP slag na slag haar goesting. De socialistische schepenen hebben het spel eerlijk gespeeld. Afspra ken zijn afspraken en daar hielden de SP-schepenen zich aan. Al heeft deze korrekte houding tegenover de koalitiepartner heel wat moei lijkheden bezorgd aan onze twee mensen. Zo hebben wij het meege maakt dat CVP-schepenen hun mond niet opendeden, maar dat het kd. schepenen Willy Vernimmen was die hun schependossier verde digde. Iets wat nogal potsierlijk overkwam bij sommige personen. Ook is het te wijten aan die wan verhouding en aan dat overwicht van de CVP in het schepenkollege, dat er méér dan genoeg misverstan den zijn geweest tussen de koalitie- partners. Afspraken bij de door te voeren benoemingen en bevorder ingen dreigden steeds maar weer «aangepast» te worden aan de «toe standen van het ogenblik» zodat het oppassen geblazen was voor onze socialistische mandatarissen vermits het meerdere keren is ge bleken dat die «aanpassingen» in het voordeel van de CVP uitvielen. Neen, afspraken zijn afspraken. Men heeft er zich aan te houden. Zo is het ook gebeurd dat socialisti sche kandidaten zich ineens met minder moesten tevreden stellen, dan wat her eglementair en statu tair kon toe >men Dat alles om de huiselijke v ede te bewaren enz. Ge kent dat liedje wel. Om nog een voorbeeld te geven - onder de talrijke gevallen die men zou kunnen opsommen: toen er absoluut moest gespaard worden op de stadsbegroting, dan zette de CVP-meerderheid vooral het mes in... de posten die onder de be voegdheid vielen van onze twee socialistische schepenen, kd. Willy Vernimmen voor Sport en Midden stand en kd. Arthur Coppez van Burgerlijke Stand en Toerisme. Enkele kermiskoersen moesten on der de hakbijl vallen en ook de Dag van de Muziek. Ook de jaarlijkse uitstap van de gepensioneerden moest er aan geloven. En dat was weer een aktiviteit waar kd. Arthur Coppez zoveel sukses mee had (hij had deze aktiviteit trouwens in het leven groepen zovele jaren gele den). Maar neen, ook dèt moest weg! Maar wat niet weg mocht, dat was de bloemenkorf die mevrouw Agnesken De Burgemeester altijd schonk... Niet dat wij tegen het betuigen van genegenheid tegen over onze ouderlingen zouden zijn, verre van! De stad als bestuur mag voor onze ouderlingen wél vriende lijk, erkentelijk en genegen zijn, maar ik geef dit slechts als vergelij king: wat een socialistische schepen deed, dat moest verminderd of zelfs afgeschaft worden onder het mom van besparen, en wat een CVP- burgemeester of CVP-schepene deed dat mocht blijven. Tracht dat maar eens te begrijpen, zo'n CVP- besparingsplan. De gevolgen ervan zijn nu wel al overal bekend, geloof ik. Die scheiding is dan ook onvermij delijk geweest. Op talrijke ogen blikken werd er al te akrobatisch op de koord gedanst door onze men sen, zodat meermaals voorstellen opgedoken zijn binnen de partij om zo'n zieke koalitie op te blazen. En dat de koalitie stilletjesaan beter is gaan funktioneren in het zicht van de gemeenteraadsverkiezingen, dat is alleen te begrijpen als men weet dat de CVP schrik had als de dood van een politieke breuk. Dat zou alleen maar koren op de molen gebracht hebben van hun aarts vijand, de onafhankelijke katoliek Waterinckx. Daarom en alleen daarom werd de CVP iets soepeler in haar houding ten opzichte van haar koalitiepartner... Dat de CVP nu komt zeulen met het loze argument dat de koalitie op springen stond omdat hun man datarissen regelmatig de kleren uit geklopt werden door een SP-ge- meenteraadslid, dat is larie en ape kool. Wij weten het al lang dat de CVP-clan het niet verdragen kan dat men een vinger naar hen uit steekt. Wij weten het maar al te goed dat zij geen kritiek, zelfs geen positieve kritiek, dulden. Een ge kende veruiterlijking van hun machtswellust. Maar als onze twee SP-schepenen het omwille van het getallenoverwicht (6 tegen ...2) moesten afleggen in het College, dan was er nog de vrije meningsui ting van een gemeenteraadslid bui ten de vergaderingen. Zouden die CVP-bonzen het één ogenblik ge dacht hebben dat ze met de socialis ten alle kanten op konden? Ik kan mij dat eigenlijk niet voorstellen... (maar met kadodders weet men nooit). Eigenlijk zouden ze toch beter moeten weten. Wij zijn van die barslechte koalitie af. Het was een koalitie die ziek was in merg en been. Was het een beredeneerd huwelijk, ja, dan is het nog eens bewezen dat de part ners zich in een beredeneerd huwe lijk niet prettig voelen. En in zo'n geval is een scheiding een weldoen de therapie. De CVP als moloch van ons afge schud! Dat kan alleen maar goed doen. Dat kan slechts verfrissend werken op de socialistische aanpak die wij voorstaan. Nu is weer de zuiverheid van ons socialistisch maatschappelijk denken en werken in onze stad gewaarborgd. Een op- positiekuur zal ons daarom goed doen. Want, het is beter vrij te zijn en in de oppositie dan gemuilband te zijn in een koalitie van 7 CVP tegen 2 socialisten! Harry W1LLEKENS Sinds 1976 werd de Europese scheepsbouwindustrie gedwongen haar produktiecapaciteit met een kwart omlaag te brengen als gevolg van een dalende vraag, een slappe wereldmarkt voor schepen, een re cessie in de wereldhandel en een harde concurrentie uit derde lan den. Maar ondanks de vele sluitin gen van werven en ontslagen be schikt Europa over een scheeps- bouwcapaciteit die de vraag naar schepen met meer dan 30% over treft. Dit blijkt uit een verslag dat de Europese Commissie zojuist heeft uitgegeven. De sombere staat waarin de scheepsbouwindustrie verkeert is voor een groot deel te wijten aan de wereldwijde recessie en het effect hiervan op de internationale han del. In twee opeenvolgende jaren nam de totale wereldproduktie met minder dan 1% in omvang toe. Het bruto binnenlands produkt in de geïndustrialiseerde OESO-landen nam het afgelopen jaar met slechts 1,2% toe en in de Europese Ge meenschap nam het met 0,3% af. In 1980 stegen de cijfers voor de wereldhandel met slechts 2,2% en in 1981 met 1,7%. De internationa le scheepvaart die het leeuwedeel van de wereldhandel voor haar re kening neemt, werd, zoals was te voorzien, zwaar getroffen. Overca paciteit en een gebrek aan vraag in het zeetransport leidden tot een daling van 8% in de vracht die in 1981 en 1982 werd vervoerd. Dit bracht in sommige sectoren een spectaculaire daling in vrachtprij zen teweeg van gemiddeld 30 tot 50%. De plotselinge achteruitgang van de handel had rampzalige gevolgen voor de vraag naar schepen en dientengevolge voor de Europese scheepsbouw. Functionarissen van de Europese Commissie zijn daar om pessimistisch wat betreft de toe komst van de industrie ondanks enkele lichtpuntjes die dit jaar dui den op een verbetering van de wereldhandel. Meer verontrustend voor Europa is echter het feit dat Japan de vrijwillige produktiebe- perkingen die het in 1976 aan het begin van de crisis in deze industrie met de Europese Gemeenschap was overeengekomen, ophief. De Commissie is van mening dat een door de regering aangemoedig de overproduktie in Japan, de grootste producent ter wereld die zo'n 41% van de wereldmarkt in handen heeft en de nieuwe scheeps- bouwcapaciteit in Zuid-Korea, er toe kunnen leiden dat de Europese werven, die in een ongunstige con currentiepositie verkeren, minder orders ontvangen en dat de werk loosheid toeneemt. Sinds 1975 is het aantal banen in de Europese scheepswerven met ongeveer 40% gedaald en het afgelopen jaar was het voor het eerst in 6 jaar dat meer mensen werden aangenomen dan ontslagen. Sommige werven waren in staat het aantal ontslagen te beperken door nieuwe activiteiten te ondernemen zoals off-shore olie- en gasinstallaties. Eurofocus 32/82. Het wordt met de dag duidelijker dat de kans op een nieuw interprofessioneel akkoord steeds kleiner wordt. De opstelling van het patronaat is vrij duidelijk: gebruik maken van een rechtseregering en de verdeeldheid binnen de groep werknemers. Dat zet er het patronaat toe aan zelfs agressieve standpunten te verdedigen: verdere aftakeling van de sociale zekerheid, blokkeren van de index en geen arbeidsduurvermindering. Wij hebben trouwens de indruk dat wij aan het begin staan van een nieuw offensief; het zal dan wel handelen over het behoud van het loon, dertiende maand, verlofgeld e.a. zaken. Intussen wordt zowel nationaal als Europees maar verder geluld over allerlei nieuwe systemen, gaande tot een deel inlevering van het loon om eigen bedrijven terug konkurrentieel te maken. Italiaanse en Duitse bankiers gingen verleden week zo ver dat zij al diegenen die ergens nog geloven in het bestaan van klassenals volkomen gek gingen betitelen. En hier komen wij terug op bepaalde visies die méér en méér ook bij ons ingang vinden: in een uiteenzetting voor de leden van het Sociaal Ekonomisch Comité en de Sociale Commissie van het Europees Parlement, werden dezelfde standpunten door de heer Houthuys naar voor gebracht. Dit betekent meteen dat de h. Houthuys en gans het ACV zich op dezelfde lijn (met enkele kleine nuances) bewegen als het patronaat. Dit wil zeggen dat het sociaal overleg een doorgestoken kaart is en dat het alleen de socialistische vakbeweging is die ergens een geloofwaardige houding kan aannemen. De vraag die zich echter NV stelt is: hoe groot is de weerbaarheid van onze vakbeweging ten overstaan van deze rechtsepolitiek? Daarom ook geloven wij innig dat het «linkse frontéén en dezelfde taal moet spreken en zeker als een blok naar buiten moet komen. Is het een utopie, binnen ons arrondissement bijvoorbeeld: alle militanten van partij, mutualiteit en vakbond bijeen te brengen om eens duidelijk de politieke lijn te bepalen. jt Ik denk dat dit nodig is willen wij in de eerstvolgende jaren het klankbord zijn van de werkende bevolking. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement In een politieke beweging zijn ran cuneuse of revanche-gevoelens nochtans steeds een slechte raadge ver, want op die manier wordt er niet gehandeld op basis van objec tieve gegevens of fejten. Daarom ware het nu ook van de S.P. verkeerd om zich op dezelfde wijze tegen de C.V.P. te keren. Naar mijn persoonlijke mening die nen wij ons in de gemeenteraad enkel te baseren op de beleidsop ties van de nieuwe meerderheid en zelf voorstellen te formuleren op bais van ons socialistisch pro gramma. Voor de nieuwe situatie heeft Bur gemeester Cosyns en de C.L./ P.V.V. trouwens het grootste aan deel op te eisen. Het was deze coalitiepartner die de S.P. zonder boe noch ba liet vallen of tenminste behandelde als het vijfde wiel aan de wagen tijdens dit laatste jaar. Nu is het duidelijk dat de heer Cosyns de S.P. zes jaar geleden slechts gebruikt heeft om toen bur gemeester te kunnen worden van Groot-Ninove. Zijn liefde tot de S.P. was slechts schijn en bere kend. Zoals trouwens gans zijn po litiek optreden. De S.P. kreeg «stank voor drank». Wij zijn benieuwd hoe lang het zal duren tussen de nieuwe coalitie partners. De ervaring heeft ons geleerd dat de Centrumlijst enkel steunt op personen, met elk hun eigen visie of mening, en geen geheel uitmaken, wat dus tegelij kertijd gemakkelijk en moeilijk is om samen te besturen. Het is ge makkelijk met de C.L. te besturen als er geen moeilijkheden opdui ken: of met andere woorden «laat mij gerust ik laat U ook gerust». En zo kun je dan als coalitiepartner quasi uw goestin doen. Moeilijker wordt het evenwel wanneer er eni ge tegenwind de kop op steekt of er solidaire en moeilijke beslissingen moeten worden genomen. Zoals bv. over de verhaalbelastingen, «dat enkel de S.P. schepen van openbare werken de grote verant woordelijke was»! De eerste moeilijkheden betreft in elk geval reeds het aanduiden van de schepenambten, zowel bij de C.L. als bij de C.V.P.. Bij de C.V.P. is het verdikt reeds gevallen en werden H. Torrekens, A. Calle- baut en F. Van Eeckhout aange duid als kandidaat-schepen. De he ren C. Prieels, N. Coppens en Johnny Timmermans vallen dus voorlopig buiten de prijzen. Voor het voorzitterschap van het O.C.M.W. dient nog een kandidaat aangewezen. Voor veler verrassing zou hier weer de kandidatuur van de heer A. De Riemaecker opdui ken! Begrijp wie kan, indien di mocht waar zijn. Prominente C.L.'ers zouden reeds publiek hun afkeuring hebben uit gesproken of alleszins vraagtekens geplaatst bij de aanduiding van A. Callebaut. En nochtans hebben «ze» bij de Centrumlijst ook ge noeg problemen omtrent de be voegdheidsverdeling en de aandui ding van de kandidaat-schepenen. Een duel Desprets - Durant schijnt terzake aan de gang voor het ambt van openbare werken en voor velen rijst de vraag of de «brave jongens» Beeckmans en De Ville zich als schepene zullen kunnen hand haven. Op het moment dat wij dit schrij ven is hierover nog geen uitsluitsel. Wij houden U echter op de hoogte. Voor de S.P. is echter de naam van de titularis van geen belang, wel het beleid dat wordt gevoerd. Dus geen persoonlijke aanvallen, enkel een kordate oppositie tegenover het ge voerde beleid is de enige leidraad. Ook geen steriele oppositie om de oppositie. Reeds tijdens de ge meenteraadszitting van verleden week donderdag hadden wij de ge legenheid zulks te bewijzen. Voor de overdracht van bevoegd heden van de gemeenteraad naar het schepencollege in 1983, stemde de C.V.P. (of een deel: zonder A. De Riemaecker) nu met de huidige meerderheid mee, omdat zij vanaf dat jaar deel zullen uitmaken van de coalitie. Dit wijst op het bela chelijke van zulk een houding. De S.P. nam wel de gelegenheid te baat om op die ommezwaai te wij zen, maar stemde verder ja, omdat dit op bestuurlijk vlak een normale regel is. Op twee andere punten hadden wij een andere mening, maar enkel gebasseerd op principiële basis. Maarhierover meer in een ander artikel. Jacques Timmermans

Voor Allen | 1982 | | pagina 1