ABVV De traditie van het strijdlied gaat verloren SOCIAL ISTISC H E LI EDI Bp K. m r\E mA h I De mens en «zijn lot» Korrespondenten opgelet ALGEMENE CENTRALE ABVV mm NIÈ Metaal Syndikale Premie 4 - 29 oktober 1982 «Voor Allen» We komen terug op een vo rig artikel betreffende het oude socialistische lied waar bij we verwezen naar een uitgave van de Germinal- reeks van 1 mei 1947. Meer dan dertig jaar later, werd een reeks oude strijdliederen terug uitgegeven door «De Vlam» te Gent. Het lied, getuige strijd baarheid der arbeiders Twee volksliederen Zij die niet slapen LS*mIkr/Aj' fcb.1 t-t W'wK A A Het Moleken van Tsaaie Zwakte en sterkte van de mens Onderdrukkers en onderdrukten Gelieve er rekening mee te houden dat de kopij ten laatste dinsdagmiddag op het secretariaat dient te zijn! De redaktie Uitbetaling getrouwheidszegels «Bouw» Jongsocialisten-Kultuuropbouw Denderleeuw Groot Eetfestijn Zaal Achturenhuis Denderleeuw Zaterdag 6 november 1982 vanaf 17u30 zondag 7 november 1982 vanaf llu30 tot 15 u Menu: koteletten met frieten Steaks op diverse wijzen door C.S.C.-Vormingswerk Aalst Denise De Weerdt, hoofdconserva tor van de koninklijke bibliotheek en lid van het partijbureau, schreef voor deze nieuwe uitgave een boeiende en bijzonder interessante inleiding. De beschouwingen zijn juist, de mannen zijn weinig muzi kaal en daarenboven zingen ze meestal vals, laat ons «mea-culpa» slaan. Denise De Weerdt schrijft het te recht dat de gewoonte om samen te zingen vóór, tijdens en na bijeen komsten nauwelijks niet meer be staat. Tegenwoordig kan men kwaad buitenkomen uit een kon- gres, omdat het stijllied bij uitstek, de internationale, er eerder aarze lend en lauw aangeheven wordt, omdat velen de tekst niet meer kennen, omdat sommigen eerst om zich heen kijken uit een soort van valse schaamte en wie weet ook uit onwennigheid om de tradi tie te durven beleven. Op 1 mei-optochten verheft hier en daar een moedige de stem, wordt bijgevallen door enkelen, maar bij gebrek aan instemming van velen verwatert de poging en de stoet kabbelt gemoedig keuvelend ver der voort. De traditie van het strijdlied is in de arbeidersbeweging verloren ge gaan. De rode liederen spreken immers van een verleden strijd, van reeds lang geleden lijkende grote sociale en politieke gebeurtenissen. Zij illustreren een voorbije tijd, die teksten, die op de lippen lagen van iedere militant en spontaan bij elke gelegenheid aangeheven werden. In de arbeidersblaadjes, in brochu res ligt een zeldzame schat van volksliteratuur begraven, waarvan de liederen en baladen, gecompo neerd door meestal onbekende straatzangers, deel uitmaken. Man nen en vrouwen. Walen en Vlamin gen, jongeren en ouden van dagen hebben hun eigen literatuur ge creëerd, waarin alle aspecten van het dagelijks leven in de fabrieken en mijnen weerspiegeld zijn. Hun liederen vertellen de ellende van de lange arbeidersdag, van honger, van kou, kortom van materiële en morele uitbuiting? Maar zij getui gen ook van de strijdbaarheid der arbeiders, van de hardnekkige wil om niet meer te buigen. Uit de vele liederen, die ik me herinner als knaap, heel vaak in de café van het Volkshuis te hebben horen zingen met veel «tremolo» en gevoel in de stem, geef ik de tekst van twee: zij die niet slapen en het Moleken van Tsaaie. Indien het in de smaak valt van de lezers, kun nen nog andere volgen. Aan het einde van de dag ligt de arbeid te neer, De rust komt van donkere nacht 't Is overal stil en het mensdom rust Vindt slapend, hernieuwde kracht Zelfs moeder natuur, schijnt in slui merende rust Wanneer zij het zonlicht niet zag En toch slaapt niet alles, er zijn er nog veel Wier nacht is gemaakt tot een dag Refrein Want zij die niet slapen, is 't liefde vol mens Verpleegster in 't ziekengesticht De moder die biddend, in tranen verstikt En ook hij, de werker der donkere mijn Die niet weet of hij er nog morgen zal zijn, Die afdaalt door honderd gevaren omringd En in de donkere schacht, zijn «gluck-auf» liedje zingt. Het rijke gezin heeft de kreefenslaad Verorberd aan 't kostelijk souper Zij zijn dol op vis en mevrouw ordoneert Garnalen voor het dejeuner En morgen trakteert zij op heerlijke tong Ze maakt heel 't gezin reeds belust Ze dromen des nachts van de heer lijke vis Te midden van zalig rust. Refrein Maar zij diet slapen, is 't moedige volk Die bonkige kerels op zee Die stormen trotseren terwille van 't brood Op vele manieren beloert door de dood En wie, als het stormt ook niet slaapt: is de vrouw Die neerknielt en bidt, vol droefheid en rouw Voor 't lichaamsbehoud van haar man en haar zoon Haar moeilijk bestaan heeft het rouwkleed tot loon. In zacht rode kussens van 't spoorweg-coupé Daar zit een gezelschap bijeen Ze schimpen en schelden op 't min dere volk Dat werkvolk is immers gemeen Ze vragen steeds hoger loon voor hun werk D'er is niets die, proleten naar den zin Ze schelden nog verder, maar dan komt de slaap J - T1 - -&A En 't deftig gezelschap slaapt in. Refrein Maar hij die niet slaapt is de ruige proleet Daar voor op de locomotief Die 't leven van honderden heeft in zijn hand Hij wordt door geen moeheid of slaap; overmand Met een been in 't graf en 't ander in de cel Gij eerste klas slapers, bedenkt gij het wel Zijn handen zijn vuil en al stinkt hij nar 't zweet De man waakt voor U, hij die gesmaade proleet. Een knaapje stond bedrukt te zien Naar 't meuleken van Tsaaie Ach, had het maar een enkele cent Om ook eens mee te draaien Het had zijn moeder zo gesmeekt Zijn schooltaak was geschreven Begrijpt gij wel de smart der vrouw? Zij kon haar kind niets geven Bedroefd was 't knaapje heen gegaan Na vruchteloze beden De moeder had geen geld voor brood Haar man was overleden Een enkele cent bezat zij niet Om 'r arme kind te paaien En instinctmatig slentert het Naar 't meulken van Tsaaie De kleine zag zijn makers al Aan 't draaispel zwierend hangen Terwijl de tranen gemelijk Hem rolden van de wangen Een werkman stond daar ook omtrent Hij had het kind in d'ogen Hij las de smart in 't knaapjes hert En diep was hij bewogen. De vent ging in de kleine hand Drie centen neerleggen En 't knaapje riep: O goede man Dat zal ik aan mijn moeder zeggen Dit hoefdet gij maar niet te doen Was vader nog in leven Maar als mijn moeder centen heeft Zal zij 't u wedergeven We zijn bereid nog andere strijd en arbeidersliederen in Voor Allen te laten verschijnen. In onze tijd van retro-sentiment en weemoed over het verleden zullen zij wellicht aan een behoefte voldoen. Belang rijker is echter dat zij getuigen zijn van een soort erfdeel dat, hoe ver ouderd het soms ook klinkt in mo derne top-pop-oren, nooit verloren mag gaan. E. DE NAUW De mens is geboren. Hij kan slechts zijn maag voeden met wat hij kan bemachtigen. Maar arbeiden moet hij doen; de vruchten ervan mag hij niet behouden. Telkens en telkens opnieuw wordt hij voor een gedeel te bestolen. Hij wordt geboren, leeft en sterft. En telkens opnieuw gebeurt het zo: alleen het dekor van het toneelstuk verandert. «Je bent niet zo, omdat je zo denkt, maar je denkt zo, omdat je zo bent!». Sinds eeuwen ondergaat de mens «zijn eigen lot» en schijnt hij een wezen te zijn zonder eigen wil en bewuste daad... En toch is hij de rechthebbende erfgenaam van gereedschappen, grond en vruchten. Elk geslacht heeft, immer zuchtend en tranend, betaald met zweet en bloed. Onvol doende hebben de generaties el- kaars handgreep gevoeld om zin gend de opmars naar omhoog, naar het licht van de bevrijding voort te zetten... door voorgoed begonnen te zijn... Helaas, onderweg lieten zij zich telkens verdelen. Ja, soms is de mens met geweld naar voor getreden en stelde hij een daad! Maar zelden kwam hij tot een fun damentele verandering... Vele revoluties eindigden na de overwinning, terwijl zij dan pas hadden moeten beginnen! Hij ver overde een stuk brood dat hij in honger verorberde, een stuk brood waarin hij berusting vond... en voor hem was alles weer een konti- nuïteit geworden, zonder doel of bestemming, zoals het steeds was geweest. Alsof de wereld hem niet toebehoorde! Als de tijd is aangebroken dat een nieuwe poging moet worden ge waagd, ziet hij niet dat de oude maatschappelijke vormen en ge dachten wankelen. De lekkernijen - vruchten van techniek door eigen inspanning - smaken zoet en zelf voelt hij in het geheel weinig van de ketens die hem immer gevangen houden, in willekeurige dienst van anderen... Soms laat hij zijn angsten horen voor zijn bestaanszekerheid, die hij in het gedrang merkt bij de buur, daar deze zonder werk is gezet. De fabriek is nu gesloten en hij is nu oud geworden. Maar dan glijdt hij weer weg in zijn lange slaap! Kon hij enkel een nacht zijn slaap mis sen... Deze eeuw - bitter en vol verrassingen in alle opzichten - be leeft een doodstrijd zonder voor gaande! En hierdoor wordt op nieuw uitstel verleend om een uit weg te kiezen, om miljoenen men senlevens en ontzaglijke puinhopen te vermijden... De mens is een sociaal wezen, is geen hedendaagse uitdrukking. Reeds jaren vóór Kristus hebben de Griekse wijsgeren zulks verkon digd! Sociaal: wij leven samen in gemeenschap wij zijn op elkaar aangewezen vandaar de sociale betrekkingen wij hinderen elkaar om botsingen te voorkomen... vandaar het recht Weten wij zijn bewust van onszelf wij denken en hebben zekere ge voelens De mensheid is een feit: het den ken, de kennis, de rede, alsook zekere gevoelens, zoals de vriend schap, de liefde, het verantwoorde lijkheidsgevoel enz. kenmerken het menselijk wezen. Ja, de mens is een sociaal wezen. Wij zijn afhankelijk van onze me demensen: Psychologisch: (geestelijk( bv. be hoefte aan gezelschap Materialistisch: (stoffelijk) bv. wij kunnen brood bakken, maar geen schoenen maken. Wij kunnen zonder elkaar niet le ven, de mens is op de mens aange wezen. En ieder op zichzelf is op zijn arbeid aangewezen. Met de handen (koolkappen) of met de geest (onderwijzen). Beide zijn noodzakelijk! De faktor der voortbrengst is steeds de Arbeid geweest. Bewijs: De Ar beid bestond véél vroeger dan het Kapitaal. Is de mens op zijn arbeid aangewe zen, is dit voor de mens een sociale noodzakelijkheid en plicht, en ver mits elkeen met levensrecht gebo ren wordt, moet dit leven volwaar dig gemaakt worden door middel van de persoonlijke inspanningen van de enkeling en de gemeen schappelijke inspanning van de na tie. Het streven om een menswaar dig bestaan te verwerven vindt meer en meer ingang. De mens is niets dan een riet, maar het is een denkend riet. Het is niet nodig, dat het heelal zich aangordt om hem te verpletteren: een damp, een waterdruppel, een atoombom volstaan om hem te doden. Maar ook wanneer het heelal hem zou verpletteren, ook dan nog zou de mens edeler zijn dan wat hem doodt, omdat hij weet dat hij sterft, terwijl het heelal niets weet van wat het op hem voorheeft. «De geschiedenis van alle tot nu toe bestaan hebbende en bestaande maatschappijvormen is de geschie denis van klassenstrijden. Vrije en slaaf, patriciër en plebejer, baron en lijfeigene, gildemeester en ge zel, kortom: onderdrukkers en on derdrukten, stonden in voortduren de tegenstelling tot elkaar, voerden een onafgebroken, nu eens bedekte en dan weer openlijke strijd, een strijd die telkenmale eindigde met een revolutionaire omvorming van de gehele maatschappij of met de gemeenschappelijke ondergang van de strijdende klassen». Elk tijdperk van de menselijke ge schiedenis levert binnen zijn eigen maatschappelijke struktuur, een ei gen karakteristieke vraag, strijd of revolutie. Zo hebben wij de opstand van de slaven in de Oudheid, onder leiding van de slaaf Spartacus, in de Mid deleeuwen de opstanden van de boeren en de ambachtsmannen en aan de vooravond van de industri ële omwenteling de grote Franse Revolutie van 1789 die haar sporen over geheel Europa min of meer duidelijk nalaat. Abraham RUIZ Onze leden dienen te noteren dat de uitbetaling van de hoger- vermelde premies en zegels zal geschieden op onderstaande da ta, plaatsen en uren. Zij worden verzocht de kaarten op voorhand te ondertekenen en het nummer van hun identi teitskaart te vermelden. Het lidboekje ABW dient bo vendien in regel te worden voor gelegd. Vrijdag 29 oktober 1982 Welle 13.00 uur Iddergem 14.00 uur Denderhoutem 16.00 uur Aalst 14.00 uur tot 17.30 uur Aaigem 13.00 uur Burst 13.30 uur Bambrugge 14.00 uur Zonnegem 14.30 uur Letterhoutem 15.00 uur St.-Lievens-Houtem 16.00 uur Herzele 16.30 uur Gijzegem 13.00 uur Hofstade 13.30 uur Lede 15.00 uur Onkerzele 1300 uur Idegem 14.00 uur Schendelbeke 14.45 uur Ophasselt 15.15 uur Goeferdinge 15.45 uur Overboelare 16.15 uur Impe 13.00 uur Vlekkem 13.30 uur Ottergem 14.00 uur Erondegem 14.30 uur Erpe 15.00 uur St. Maria-Oudenhove 13.00 uur Erwetegem 14.30 uur Godveerdegem 15.00 uur Grotenberge 15.30 uur Velzeke-Piro 19.00 uur Velzeke-Lokaal Wiels 20.00 uur Zaterdag 30 oktober 1982 Denderleeuw-Bareel 8.30 uur Denderleeuw-8-urenhuis 10.30 uur Erembodegem-Forum 8.30 uur Erembodegem-Terjoden 10.00 uur Nieuwerkerken 11.00 uur Haaltert 9.00 uur Kerksken 10.00 uur Heldergem 11.00 uur Mere 11.30 uur Borsbeke 9.00 uur Woubrechtegem 10.00 uur St. Antelinks 10.30 uur St. Lievens-Esse 11.00 uur Meldert 9.00 uur Baardegem 9.45 uur Moorse 1 10.30 uur Herdersem 1130 uur Geraardsbergen 8.30 uur Viane 10.30 uur Moerbeke 11.00 uur Zarlardinge 1145 uur Meerbeke 8.30 uur Denderwindeke 9.30 uur Okegem 10.15 uur Outer 10.45 uur Nederhasselt 11.30 uur Aspelare 12.15 uur Voorde 14.00 uur Zandbergen 14.30 uur Eind deze maand starten de beta lingen van de «Syndikale premie Metaal». Het is onnodig zich vroeger aan te bieden dan de hiernageciteerde be talingsdata! Zaterdag 30.10.1982 Aalst: bureel ABW, Houtmarkt van 9.30 tot 11 uur. Herdersem - Moorsel - Hofstade komen hier eveneens ontvangen. Ninove: Volkshuis - Geraardsberg- sestraat van 14 tot 16 uur. Meerbeke - Outer - Okegem - Ap- pelterre - Denderwindeke komen hier eveneens ontvangen. Denderhoutem: Volkshuis - A. De Backerstraat van 16.30 tot 17 uur. Woensdag 3.11.1982 Nieuwerkerken: Liars Pub, School straat van 16 tot 16.30 uur. Lede: Volkshuis - Nieuwstraat van 18.30 tot 19 uur. Donderdag 4.11.1982 Denderleeuw: Achturenhuis-Sta- tiestraat van 16 tot 18 uur. Welle en Iddergem komen hier ook ontvangen. Erembodegem: Forum - Keppe- straat van-18.30 tot 19 uur. Zaterdag 6.11.1982 Geraardsbergen: Volkshuis-Markt van 9 tot 11 uur. Het betreft hier Groot-Geraards- bergen: alle randgemeenten mogen hier komen ontvangen. Zottegem: Volkshuis - Markt van 14 tot 16 uur. Komen hier eveneens ontvangen: Elene - Erwetegem - Godveerde gem - Grotenberge - Strijpen - Hillegem - Leeuwergem - Oomber- gen - Velzeke - St. Gorix - St. Maria Oudenhove - Zottegem. Herzele: Germinal - Markt van 16.30 tot 17 uur. De leden die woonzaam zijn in één van de volgende gemeenten, zullen thuis door de bode worden betaald, in de loop van de maanden novem ber of december: Aaigem, Aspelare, Baardegem, Bambrugge, Bavegem, Borsbeke, Burst, Erondegem, Erpe, Gijze gem, Haaltert, Heldergem, Impe, Kerksken, Letterhoutem, Meldert, Nederhasselt, Neigem, Nieuwen- hove, Oordegem, Ottergem, Polla- re, Ressegem, St. Antelinkx, St.- Lievens Esse, St.-Lievens Houtem, Smetlede, Smeerhebbe, Steenhui ze-Wijnhuize, Vlekkem, Vlierzele, Voorde, Wanzele, Woubrechte gem, Zonnegem, Viane, Moerbe ke, Zandbergen, Grimminge, Ide gem, Ophasselt, Goefferdinge, Zarlardinge, Waarbeke, Overboe lare, Schendelbeke en Onkerzele. Het is dus wel te verstaan dat de randgemeenten Geraardsbergen (vanaf Viane t.e.m. Onkerzele) ook te Geraardsbergen mogen ont vangen op zaterdag 6 november 1982. Wanneer U de syndikale premie komt ontvangen: 1. Hebt g(j uw lidboekje mee - in orde met de bijdragen. 2. Brengt gij de juiste naam en adres mee van uw werkgever. 3. Respekteert gij de betalingsdata en betalingsuren. Wanneer g(j zelf niet om de premie komt, doch uw lidboekje met ie mand meegeeft: Schrijf dan de naam en adres van de firma waar g(j werkt op een blad papier en voeg dit b(j uw lidboekje! Vóór 30 oktober e.k. wordt geen enkele premie betaald! De betalingen kunnen pas dan aan vangen!

Voor Allen | 1982 | | pagina 4