Rsy, "i Annie De Maeght in rol van onverdraagzame zedenmeesteres En de boer. hij ploegde voort Wordt Denderleeuw onbestuurbaar Oost-Vlaamse provincieraad Editoriaal Een politieke poesjenel Binnen in Naar aanleiding van de Boekenbeurs: twee pagina s vol met boeken, boeken, boeken..., pag. 4 en 5 Georges De Smeyter Senator vrijdag 5 november 1982 44* jaargang nr. 43 Weekblad van de S.P Een maat voor niets De voorbije zittingen van de Oost- vlaamse provincieraad zijn zeker geen politieke hoogtepunten ge weest. Zowel de totaal voorbijge streefde manier van werken als de voorbije gemeenteraadsverkiezin gen liggen hiervan aan de basis. Alle hoogdravende beschouwingen en plannen ten spijt, blijft de pro vincie als politieke instelling im mers een lachertje. Niet alleen wordt de echte politieke beslis singsmacht volledig in haden ge speeld van enkele deputé's (die dan ook als koningen ongenaakbaar zijn), maar bovendien maakt de wijze van samenkomen (in principe twee weken per jaar in oktober) het onmogelijk om als provincieraadlis enig zinnig werk te doen aangezien men de rest van Jiet jaar niet bij de provinciale werking wordt be trokken. Voeg daarbij dat de meeste provin cieraadsleden dit jaar meer bekom merd waren om hun gemeentelijke coalitievormingen en het wordt be grijpelijk dat de bijeenkomst van dit jaar een maat voor niets werd. P.V.V., de cravattenpartij In de CVP-PW meerderheid is matheid trouwens troef. Niet alleen werd aan de begroting voor 1983 bijna niets veranderd ten opzichte van vorige jaren, maar bovendien vonden CVP en PW het niet nodig om veel verklarende tussenkom sten te doen over het beleid dat zij wensen te voeren. Enkele PW-leden vielen alleen op door hun gebrek aan respect voor het werk van anderen. Haantje vooruit was het Aalsters PW-lid Annie De Maeght die het nodig vond op oppositie-tussenkomsten bestendig te onderbreken met schampere opmerkingen en in houdloze uitspraken. Een zinnige tussenkomst mochten we noch van haar noch van haar partijgenoten aanhoren. Bij gebrek aan inhoud werd dan maar het argument van de verpak king gebruikt. Anno 1982 vond deze Aalsterse schepen het immers nodig om in naam van haar partij (die zogezegd de persoonlijke vrijheid centraal stelt) enkele leden te beschuldigen van gebrek aan lichamelijke rein heid omdat... zij geen das droegen. Arm Vlaanderen. Indien dat het soort politici is dat morgen moet waken over de morele vrijheden, dan gaan we zwarte tijden tege moet. Een centrumlij st te Ninove: hoelang nog?, pag. 3 K. Ritikaster neemt de CVP-kultuur onder de loupe, pag. 3 Koopkracht gepensioneerden zal dalenpag. 7 Gemeenteraad te Ronse, pag. 7 Kuituurpagina, deze week pag. 8 Incidentrijke slotzitting Dat de Oostvlaamse goeverneur het nodig vond om zich later tijdens de sluitingslunch hierbij aan te slui ten, vinden we gewoonweg schan dalig en... politiek onaanvaard baar. Een provincieraadslid heeft immers het recht zijn eigen politieke opvat tingen te uiten (alhoewel PVV-er De Maeght het onderscheid zal moeten leren tussen aanvaardbare politieke tussenkomsten en onaan vaardbare persoonlijke beledi gingen). Een goeverneur heeft dit recht niet. Als vertegenwoordiger van de Ko ning moet hij zich op de vlakte houden of op zijn minst de politie ke moed hebben om zijn politieke stellingen te verwoorden op een moment dat de provincieraadsle den er politiek kunnen op reage ren. Morele waarden, VSO, Am nestie, sociaal-cultureel vormings werk en andere tema's zijn immers sterk gevoelige punten waar de po litieke tegenstellingen zeer groot zijn. De goeverneur van Oost- Vlaanderen is er dan ook zelf de oorzaak van dat de sluitingslunch een incidentrijk verloop kende. Het feit dat diverse raadsleden om diverse redenen de zaal verlieten, zal in de eerstvolgende bijeenkomst van de Oostvlaamse provincieraad tot scherpe vragen aanleiding ge ven. Annie De Maeght en de goe verneur De Kinder wezen gewaar schuwd. Socialistische oppositie Was het verloop van de zitting mat en het slot incidentrijk, dan heeft de socialistische oppositie op zijn minst de verdienste gehad via di verse tussenkomsten het gebrek aan een politiek beleid aan te klagen. In volgende bijdragen zullen we hierop nog terugkomen. Uit de discussies in de provincie raad hebben we echter overduide lijk kunnen ervaren dat het huidige CVP-PW beleid op provinciaal vlak even asociaal en onverdraag zaam is als het nationaal beleid. Dat in veel gemeenten van ons arrondissement CVP en PW el kaar eveneens gevonden hebben, toont aan hoe de verrechtsing hoogtij viert. Politiek zullen we hieruit als socialisten de nodige les sen moeten trekken door ons orga nisatorisch voor te bereiden op een harde confrontatie. Freddy Van den Bossche Het zal iedereen wel stilaan duidelijk geworden zijn, dat de regeringsploeg Martens-De Clercq zijn afbraakwerk verder gaat zetten, ook in 1983, dit niettegenstaande de zware opdoffer die zij vanwege de bevolking mochten inkasseren op 10 oktober. Z(j zijn nog niet geleerd en volharden in de boosheid! Hoe schijnheilig, goed voorbereid zij de bevolking nog verder in de luren gaan leggen om nog meer geschenken aan de rijken cadeau te doen en de kleine man te doen matigen en inleveren om de put te vullen, zal niet baten. De ogen van de werkers gaan stilaan open en zij beginnen des te beter te begrijpen dat Martens-De Clercq spelen met de Welvaart van zovelen hier te lande. Het kan inderdaad anders. In plaats van zoveel cadeaus te geven aan hen, die het niet nodig hebben en deze hun rechtmatig deel te doen betalen, waartegen zij best aan kunnen om de krisis te bestrijden, stuurt Martens-De Clercq nog meer aan op een nefast deflatoir beleid, met niets anders voor ogen: Koopkracht vermindering - de kleinen Ik was in de gelegenheid, als woordvoerder van de SP-fraktie in de senaat tijdens het begrotingsdebat Financiën 1982, harde waarheden het halfrond in te slingeren tot groot ongenoegen van de uberale gangmaker W. De Clercq, vice-eerste minister en minister van Financiën, die het maar moest slikken en... of hij het verdiende. Het is een schande, te besparen op de rug van de gepensioneerden door hogere belastingen te heffen door samenvoeging van de uitkeringen van man en vrouw, gepensioneerd en hun recht op gratis gezondheidsverzorging zo te beknotten. Niets of niemand wordt ontzien door Martens-De Clercq, zelfs de meest hulpbehoevende kleine kinderen, alle bijslagtrekkende kinderen of het enige of eerste kind, krijgen reeds «hun part» mee. En laat de kristelijke naastenliefde nog zo hard roepen dat zij, en zij alleen, de verdedigers zijn van de familiale politiek, de bevolking ziet vandaag genoeg tot wat de CVP'er Martens in staat is. In ieder geval verkoopt hij, onder liberale druk, zijn kristen idealisme vandaag om aan de macht te kunnen blijven. Ik heb het zo duidelijk gezegd:Deze regering doet pgn omwille van het plezier om pijn te doen maar niet om te genezen». Haar neo-liberaal beleid is gewoon de dekmantel voor een herschikking van de macht ten voordele van de kapitaals- en vermogensbezitters, en ten nadele van de kleine mensen, weze het arbeiders, bedienden, minstbedeelden, k.m.o.'sof zelfstandigen. En toch, er komt een sprankeitje hoop. De uitslagen, die de SP op 10 oktober mocht behalen, zijn beduidend en hoopvol en bewijzen dat de bevolking opnieuw haar hoop stelt op de socialisten, die een ander beleid kunnen en willen voeren om de krisis aan te pakken. Vanaf nu, meer dan ooit, alle socialisten de handen aan de ploeg geslagen en vooruit! Vrienden, wij laten ons niet doen, wij geven niet af, het getij is aan het keren! De bevolking rekent op de SP om de toekomst terug rooskleuriger te maken. kopij moet binnen zijn op maandag 8 november om 15.00 u. Er zal dinsdag geen meer aanvaard worden. De Redaktie De verdeling van de sche penambten onder de coalitie partners (SLVI-VU-CVP) wordt stilaan een onoplos baar kluwen! De coalitie schijnt wel een burgemeester voorgedragen te hebben. Dit is wel triestig, aangezien diens groep slechts een klein deel van de bevolking ver tegenwoordigt. Voor het overige bestaat onder de partners geen éénsgezind heid. Durft men een burge meester benoemen die geen stabiele meerderheid achter zich heeft? of nog: wordt Denderleeuw onbestuur baar? Van Isterdael de sleutel van de oplossing Met het ineentimmeren van de anti-socialistische coalitie, blijkt de kardinaal wel één van de merk waardigste zetten uit zijn grijze be staan geplaatst te hebben. Meer dan ooit heeft hij zijn liefde voor de CVP betoond. Dit is ongetwijfeld een wederdienst voor het OCMW- voorzitterschap dat de Katholieken hem in '58 schonken, ten nadele van kameraad Arthur Bourgeois; om maar te zwijgen van de steun die de CVP-baron hem schonk 6 jaar geleden. Iemand die zijn partij verlaat uit eigenbelang, keert nooit terug. Bij verraad gaat men niet over ijs van één nacht. Jarenlang heeft Van Isterdael zich bediend van het woord «socialist», evenzeer als hij zich uitgaf voor «Vlaming», «liberaal» of «Kristendemokraat», naargelang het publiek waarin hij zich ophield. Van Isterdael heeft de laatste zes jaar het socialisme verraden. Het is een illusie te rekenen op diens terugkeer! Herinneren we maar de voorstellen tot terugkeer, kartel vorming of stembusakkoord, die de SP maanden vóór de verkiezing formuleerde. Welke voorstellen kan en mag men deze man nog voorhouden? We moeten immers rekening houden met onze ruime socialistische basis (militanten, le den, nevenorganisaties) die haar 6 jaar lange inzet tijdens de oppositie als nodeloos en overbodig zouden kunnen beschouwen. En wat met de geloofwaardigheid van de par tij? En de achterban van de SLVI? Ongetwijfeld zijn de kiezers van de SLVI eerder socialistisch gezind. Bij nationale verkiezingen immers, blijkt de SP het hier nog beter te doen dan tijdens de gemeente raadsverkiezingen! Deze kiezers zullen echter hoe langer hoe meer, de nostalgieke overwegingen en dromerijen achterwege moeten la ten. We roepen deze kiezers dan ook op de toekomst te zien- De drie SLVI-verkozenen: Allard, De Vreese en Van Schandevijl, moe ten een balans durven opmaken. Wat zijn hun inspanningen t.o.v. hun organisatie? Wie hebben ze de burgemeesterssjerp bezorgd? Wat heeft die man, nu het opdoeken van hun groepering voor de deur staat, t.o.v. hen gepresteerd? Wat heeft Van Isterdael nog te bieden voor hen en hun nakomelingen, dit op moreel, materieel en politiek vlak? Dankbaarheid van zijnen 't wege hield in, dat hij zich ten voordele van hen terugtrok. Neen hoor, hij verdeelt zijn drie volgelin gen. Hij speelt hen tegen mekaar uit voor één schamele schepenze tel, terwijl hij veilig op de troon zit. Durven de socialisten geen gesprek aan? De socialisten zijn niet bang voor een coalitie. Dit moet echter op een eerlijke manier gebeuren. Weder zijds respect en vertrouwen zijn immers geen ijdele woorden voor de socialisten. Slechts één man is ons vertrouwen niet waard! De SP gelooft dat een socialistisch getinte coalitie mogelijk blijft; daartoe zijn nu nog verschillende mogelijkhe den open! Wij opteren echter voor: duidelijke afspraken, eerlijke behandeling van de coalitiepartners, evenwicht in de beslissingen. We vallen dan ook scherp uit tegen het hutsepot- bestuur dat in januari van wal wil steken. Wij vinden de wijze waarop deze mensen willen besturen on waardig. Het favoritisme, het wan beheer, de onbekwaamheid... zul len meer dan ooit hoogtij vieren. Welke CVP-er offert zich op? De CVP die steeds de mond vol heeft over een efficiënt en bekwaam bestuur, kan deze CeVerPraat dan best inslikken. Nu hun raadsleden macht geroken hebben komen de 'Triestistische' trekken weer boven. Een pedante showman, een geflikte harde werker, een iddergemse frac tieleider, een bijwijlen simpatieke en sportieve jezuiet, een openbare bak ker; ziedaar de paradepaardjes van een machtshongerige kliek. Van de ze vijf wil niemand wijken in de koers voor vier mandaten! Tegen deze verscheurde groep zal indien de huidige coalitie blijft de oppo sitie gevoerd worden door een be kwame, gewetensvolle, hardwerken de en verjongde socialistische ploeg. Als de SP-ploeg wil, houdt zij heel het gemeentelijk raderwerk stil! Totdaar een tekst die de discussie over de politieke toestand kan sti muleren. PS en de VU...? Wie? De VU! Connais pas! R. De Leeuw Degenen die de politieke confron tatie met radio MIG gehoord heb ben, zullen wel goed beseffen hoe beroerd de heer Rens uit het debat is gekomen. Dat Jean-Loiske een socialist op zijn neus heeft staan wisten wij reeds lang, maar dat hij zulks platvloerse laag bij de grond- se en onberedeneerde argumenten naar voor bracht, was rechtuit ge meen en hem onwaardig. Dat «Wil ly Vernimmen een rijke man moet zijn» en meer van dergelijke non sens hebben zijn partijgenoten en ook de katholieken in het verleden zelfs voor simpele socialistische mi litanten gebruikt. Toen vader An- seele ooit in Geraardsbergen een meeting kwam geven beweerden liberalen en katholieken in koor dat hij 2 kastelen en 5 eigen huizen bezat. De ketel verwijt de pot dat hij zwart ziet... Anseele ant woordde echter prompt dat al dege nen die in zijn kastelen en huizen woonden voortaan geen huishuur moesten betalen. Willy Vernimmen heeft gegaran deerd zijn kiespropaganda zelf be kostigd en huurt een kantoor in de Brugstraat, welke ten dienste staat van de ganse bevolking. Er is geen enkele groepering die bij hem aan kloppend met ledige handen zal teruggaan. Vernimmen is niet zo schraapzuchtig als talrijke andere vooraanstaanden uit onze stad, in tegendeel. Al met al is er dus met notaris Rens een nieuwe poesjenel in de Ge- raardsbergse politieke arena geko men, maar dan een van het minder fraaie soort. Laat ze bvb. maar blijven beweren, zowel van PW als van CVP-zijde dat er geen voor afgaandelijk akkoord getekend was. Is het niet opvallend dat Mevr. Rens in het «Groen Kruis», het CVP-lokaal, koffie en koekjes aan de bejaarden bedeelt terwijl Mevr. de burgemeester tussen haar partij genoten dartel rondhuppelt. Ja, spijtig genoeg zijn er van die rijke families die uit twee ruiven eten. Albert Maudens Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst m MOETEN ALLES BETALEN.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1