Memoires 1919-1956 Het huurderboek. De boze droom het medeleven 1983 Eigentijdse visie op socialistisch vormingswerk Sevi-Publikaties '82 Naj aarsaanbieding De mobiele huurbrigade Bert Van Hoorick Een indringend politiek testament in Ward Ruyslinck Maandkalender te koop aan 150 fr. op de Culturele Centrale, Houtmarkt 1 te Aalst. am JONGEREN in Beluië IN EEN LAND WAAR DE RIJKEN WORDEN ONTLAST MOETEN 0£ WERKERS KUNNEN LEUEN kapellekensbaan/Zomer te Ter- Muren». Wie zich verder wil ver diepen in het veelvormig en gigan tisch oeuvre kan zich uit de slag trekken met de lektuur waarnaar verwezen wordt in de «Secundaire bibliografie over Boon, 1975-1980» (samengesteld door Conny Ten Houten-Biezeveld) Ook de lijfelijke aanwezigheid van de auteur laat zich in dit Maatstaf nummer voelen. Enerzijds krijgt de lezer een voorsmaakje van het pos tuum verschenen werk «Eros en de eenzame man». Anderzijds ont waart hij de echte Boon in het ingelaste fotoalbum: gelovend in de mens en het leven zoals het zich manifesteert in de massa. Een negatief punt is het ontbreken van enige ordening in de bijdragen overeenkomstig het hoof daksent. Was die kriskrasmengeling te wij ten aan de laattijdige inlevering en het wegvallen van aangekondigde essays waarnaar we tevergeefs zochten? Wij hopen echter dat deze eerste, zij het nog onvolledige, in ventarisering de weg opent voor een verdere, grondigere Boonstu die waarnaar alle Boon-fans met belangstelling en nieuwsgierigheid gretig uitkijken. Paul Van den Wijngaerde Handleiding bij de huurwetgeving, Kritak, Leuven, 1982, 300 blz. Prijs: 365 fr. De titel laat er geen enkele twijfel over bestaan dat de huurproblema- tiek hoofdzakelijk benaderd wordt uit hoofde van de huurder en zijn hulpverlener. De gangbare huur wetgeving, de terzake geldende rechtspraak, de huurcontracten en de plaatselijke gebruiken worden geanalyseerd met het oog op de versterking van de zwakkere positie waarin de huurder zich bijna steeds bevindt. Ter illustratie wordt regel matig teruggegrepen naar prakti sche voorbeelden. Vooral de bijla gen bieden talrijke praktische gege vens zoals modelcontracten en - brieven, uittreksels uit wetboeken, opsommingen van herstellingen die ten laste van de huurder en de verhuurder vallen, de lokale ge bruiken. Het eerste deel omvat de hoofd- brok: de privé-huur. Zonder van een juridisch jargon gebruik te ma ken worden de voornaamste aspec ten ervan toegelicht zoals rechten en plichten der partijen, de huur prijs en het einde van de overeen komst. Het beknoptere tweede deel betreft de sociale huur. Deze regio gebon den materie wordt vanuit Vlaams standpunt belicht. De hoofdklem toon ligt terug op de praktische informatie voor de sociale huurder. De overige delen behandelen sum mier administratieve aspecten van het wonen, de betwistingen tussen de partijen, de hervormingsvoor- waarden voor de huurwetgeving. Wat dit laatste punt betreft werpt de mobiele huurbrigade zich op als een voorvechter voor het recht op wonen. De praktische bruikbaarheid wordt verder aangehouden tot het einde met een trefwoordenlijst en een adressenlijst van organisaties en hulpverleningsdiensten. Die prakti sche huurdersgezinde inslag maakt van dit huurboek een onmisbaar naslagwerk voor alle «veldwer kers». Ondanks het juridiche niet primeert, kan het als vulgarisatie- werk moeilijk geweerd worden uit de afdelingen recht en/of sociale zaken van ieder goed gestoffeerde openbare bibliotheek. Paul Vanden Wijngaerdè Bert Van Hoorick's meeslepende memoires over een halve eeuw sociale strijd in Vlaanderen Een unieke getuigenis over de fabrieksstad Aalst in het spoor van L.P. Boon, de krisis van de jaren dertig, de ilegaliteit en de strijd tegen het razisme, de concentratiekampen, de Kommunistische Partij, het Stalinisme en de koude oorlog... geschreven in een adembenemend ritme dat van dit boek een politieke triller maakt, waarin treurnis, afgrijzen en humor om beurten de bovenhand halen. In tegenstroom, herinneringen 1919-1956 Te verkrijgen in elke goede boekhandel of bij Uitgeverij Masereel- fonds, stort dan de prijs van het boek (plus 37 fr. verzendingskos ten) op nummer 123-6106078-61, Paperback, 695 fr. B*rt VAN HOORICK IN TEGENSTROOM Uitgeverij Manteau, Antwerpen, 1982, 346 blz., prijs: 495 fr. Met deze roman bevestigt en accen tueert W. Ruyslinck zijn overtui ging die hij in 1981 reeds in een in het Nieuw Vlaams Tijdschrift gepu bliceerde «Open brief aan de Ge voelsafschaffers» naar voren schoof. Hierin brak hij, als de voor loper van een neo-humanisme, een lans voor het dulden van de emotie in onze rationalistisch ingestelde maatschappij. Of deze boodschap zal aanslaan, is niet zeker. Spreekt die twijfel ook niet uit de op het eerste gezicht eigenaardige titel? Deze roman kadert wonderwel in het totaal oeuvre van Ruyslinck. De hoofdmotieven ervan zijn erin terug te vinden. De auteur werpt zich allereerst op als een bescher mer van de overal uitgestoten Wies Van Peene wiens «intens inlevings vermogen» hem overal achtervolgt en slachtoffert. Dit voortdurend lij den onder die overgevoeligheid en kwetsbaarheid vertolkt Ruyslinck meesterlijk in volgende sleutelpas sage: «Het besef dat de wreedheid die hij overal ontmoette, door bijna iedereen als iets vanzelfsprekend werd beschouwd, als een natuurlijk gevolg van de erfzonde en van de menselijke zwakheid, maakte hem angstig en schuw en onhandelbaar. Het week zozeer af van zijn eigen behoeften en verlangens, van zijn instinktief geloof in goedheid, dat hij er niet durfde aan denken hoe veel moed en zelfvertrouwen het hem zou kosten om zich te leren aanpassen aan de wreedheid en zich te leren verzoenen met het lijden dat daar het gevolg van was. Dat zou waarachtig nooit kunnen, dat stond nu al vast. En hij wilde het ook niet. Het idee, dat hij zou moeten leren de pijn en het ver driet bij anderen te aanvaarden als iets dat Godzijdank jezelf niet overkwam, als een gesel die je eigen botten niet raakte, was hem een gruwel» (blz. 55). Dit opgeroe pen personage komt als waarachtig over, zelfs als het er psychisch on deruitgaat. Het voorspeld onver mijdelijk lot van Wies Van Peene en zijn identifikatie door Ruyslinck met de gekruisigde Christusfiguur kaderen in de opzet van de schrij ver, hij wou de beschreven werke lijkheid in het teken van zijn niet verholen overtuiging stellen. Hierin wijkt deze roman enigszins af van «Het reservaat» waarvan hij toch reminiscenties oproept. Het hoofd personage gaat ten onder aan de krachten die van het maatschappe lijk bestel uitgaan. Hij onderneemt geen enkele poging een alternatief ervoor te ontwerpen. Het profetis- me dat van vroeger werk uitging, lijkt teloor gegaan te zijn! Het opgaan in de Christusfiguur zal Ruyslinck door zijn vrijzinnige en agnostische broeders niet in dank afgenomen worden. De voor de hand liggende rechtvaardiging met de verwijzing naar Christus' solida riteit met minderbedeelden en ver drukten is moeilijk aanvaardbaar. Alras ervoer Wies toch in het Theo logisch en Pastoraal Centrum dat «vruchteloos op zoek (was) naar de lijdende Christus, die toch, als ik me niet vergis, het symbool is van de lijdende mensheid» (blz. 111). De prangende vraag blijft dan ook waarom Ruyslinck niet de voorkeur gaf aan één van de talrijke vrij heidsstrijders uit de profane wereld! Naast zijn sociaal engagement dat hem met de underdog bindt, uit de auteur ook onomwonden zijn ver bondenheid met het dier dat mach teloos staat tegenover de wreedhe- islische 1918 -1940 Iedereenvoelt de nood aan vorming aan. Toch is niet iedereen het erover eens wat vorming nu precies inhoudt, hoe ze dient aangepakt. Ook binnen de socialistische bewe ging bestaat daarover geen eensge zindheid. Vormingswerkers uit alle takken van de socialistische bewe ging zochten in een werkgroep van het SEVI samen naar een gemeen schappelijke kijk op de politieke vorming. Hun bevindingen schre ven ze neer in een aantrekkelijk boekwerkje «Omvormen. Vorming in socialistisch perspektief». «Omvormen» vertelt vooreerst hoe de vorming in de verschillende tak ken van de socialistische beweging ervoor staat. Het blikt uitvoerig terug op het rijke verleden. Uit dat overzicht trekken de auteurs de konklusie dat er meer dan ooit behoefte is aan socialistische vor ming met een ideologische diep gang. Wat de methode betreft, zoe ken ze hun inspiratie bij het exemplarisch leren van Oskar Negt. Ze pogen dat methodisch uitgangspunt te toetsen aan de praktijksituatie waarmee ze dage lijks worden gekonfronteerd. Ze besteden ruime aandacht aan de rol van de animator. En ze voeren een hanteerbare opdeling van vor mingsniveaus in, namelijk politise rende vorming en militantenvor- ming (waarbij ze basisvorming, doorgedreven en specifieke vor ming en funktionele vorming on derscheiden). Verder handelt het boek over permanente informatie en ziet het een oplossing voor de organisatorische problemen waar mee socialistische vormingsinstan ties vaak zijn gekonfronteerd in het oprichten van een koördinatie- en overlegorgaan en op langer zicht van een gemeenschappelijke vor mingsinstelling. Omvormen. Vorming in socialis tisch perspectief telt 112 blz. Het is keurig uitgegeven en kost 150 fr. Daarbij komt nog 14 fr. verzen dingskosten, als u het bestelt bij SEVI, Grasmarkt 105 bus 47 te 1000 Brussel (tel.: 02/513 58 50). U stort dit bedrag op rekening 870- 0060204-30 van SEVI, 1000 Brus sel, met vermelding «Omvormen». den die de mens op hem pleegt. De striemende aanklacht van «In naam van de beesten» brengt de «Ridder van het Weerloze Dier» weer in herinnering als hij Wies van Peene laat ageren tegen de dierenmishan deling (door het loslaten den inge- kuipte kikkers) of het wetenschap pelijk onderzoek op dieren (door het bevrijden van de opgesloten dierenvoorraad) Inzake struktuur verschilt deze ro man van vroeger werk van Ruys linck. Het verhaal verloopt zuiver rechtlijnig en chronologisch, daar enboven wordt het slechts ge schraagd door een beperkt aantal personages gekoncipieerd in funk- tie van de hoofdfiguur Wies van Peene, de «zelfkweller». Slechts zijn taalvirtuositeit maakt de auteur niet dienstbaar: de strekking die hij zijn jongste roman meegaf. In tegendeel zijn taalvaardigheid drijft de boodschap menigmaal naar de achtergrond: de rijke woordenschat en overdadige beeldspraak wedij veren vaak met elkaar. Zeldzame, taaleigene vondsten als «kwekke- bekken» (blz. 15), «loenseriken» (blz. 23), een «toefje» (blz. 26), een «zepige zeiker» (blz. 50), «paarde- keutel» (blz. 298) en soms bombas tisch klinkende beschrijvingen (zoals de interieurtekening bij Oom Mich, blz. 59) vormen slechts lite rair welgekomen onderbrekingen in de opgedrongen gedachtengang. Ze bevestigen de door Ruyslinck in interviews bekende spontane schrijvers (waaraan hij heel wat schrijfplezier beleeft aan de weel derig opduikende beelden. Hij brengt de moed niet op om er het mes in te zetten... Hoewel deze ideeënroman niet tot Ruyslincks voornaamste romans ooit zal behoren, loont de lektuur ons inziens de moeite. De humane toon die de auteur aanslaat, kan de moderne, gevoelsarme lezer tot be zinning, bewustwording en omme keer brengen. Gelet op dit moge lijk effekt mag de waarschuwende stem die Ruyslinck laat horen niet in de doofpot gesmoord worden. Een exemplaar van dit sombere verhaal hoort dan ook thuis in iede re bibliotheek! Paul Van den Wijngaerde Noord-Zuid: Progressief benaderd (264 blz. - 360 fr.) Vanuit een socialistische kijk op de Noord-Zuidverhouding wordt de Belgische ontwikkelingssamenwer king besproken. De Belgische wa penhandel, onze relatie met Zuid- Afrika en het Zaïrebeleid krijgen speciale aandacht. Dit alles gaat gepaard met opties voor een socialistisch beleid terza ke. Deze zijn opgenomen onder de vorm van stellingen. Een opvallende lay-out maakt het geheel bijzonder goed hanteerbaar. Omvormen Vorming in socialistisch perspectief 112 blz.) Vorming is niet neutraal. Ze kiest stelling. Zo ook de vorming binnen de socialistische beweging, waarvan dit boek een beschrijving maakt. Hoe ze historisch groeide, hoe de vormingstheorie van het exempla risch leren als leidraad dient en getoest wordt aan de praktijkerva ringen. Wat doet de staat met ons geld? E. Deloof 70 blz.) Het tekort op de overheidsbegro ting... een nijpend én veelbespro ken probleem. De auteur legt klaar en duidelijk uit wat de overheidsbegroting nog meer is dan een optel- en aftrek som, hoe uitgraven en inkomsten de economische en sociale realiteit beïnvloeden. Het beeld van de overheid als grote slokop wordt flink aangetast. Uit de Crisis. Een socialistisch alternatief (in voorbereiding, 100 blz.) Dit plan voor economisch en so ciaal herstel is gebaseerd op de werkzaamheden van diverse Sevi- werkgroepen. Het beoogt een co herent en concreet socialistisch al ternatief voorop te stellen voor zo wel het huidig regeringsbeleid als voor het internationaal deflatiebe- leid. Aansluitend op dit synthesedocu ment worden diverse deelaspecten verder uitgediept en afzonderlijk gepubliceerd. Een publicatie over het energiebe leid opent de rij. Een socialistisch energiebeleid (in voorbereiding) Moeten er nieuwe kerncentrales gebouwd worden, of kunnen wij al onze hoop vestigen op de zg. alter natieve energiebronnen? Is er nog toekomst voor de Limburgse steen koolmijnen? Hoe kan België zijn afhankelijkheid t.o.v. de Opec- Landen verminderen? Deze en nog veel meer politieke knelpunten in het energiedebat worden uiteengezet in dit dossier, dat een eerste concrete uitwerking vormt van het globale socialistisch economisch alternatief. De coöperatie: kritisch naar morgen. Luc Van den Bossche 130 blz.) Politieke en juridische handelei ding. Omschrijving van de ideologi sche inhoud van het begrip coöpe ratie, en vertaling van de politieke betekenis. Onderzoek naar de wijze waarop de Belgische wetgeving de coöpera tieve geïnstalleerd heeft. Met alter natieven en modelstatuten. «Voor Alton» - 5 november 1982 - 5 eken Boeken Boeken BERT VAN HOORICK Herinneringen 1919-1956 Paperback, 695 fr.

Voor Allen | 1982 | | pagina 5