Ku Arrondissementeel bestuur Agnes De Pelsmaeker voorgedragen als burgemeester Onverdraagzaamheid is troef in Oostvlaams cultuurbeleid Een nieuw gemeentebeleid te Herzele Kadervormingsa SP-Arrondissementsfederatie Denderleeuw feest Visserij en de Europese Gemeenschap CSC-Vormingswerk G Aalst Binnen in Donderda november 1982 om 20 uur ing van het Vrijdag 12 november 1982 44' jaargang nr. 44 Weekblad van de S.P Zondag 10 oktober 1982, het is een datum die ons nog lang zal bijblijven, omdat vreugde en verdriet die dag zo dicht bij mekaar lagen. Ondanks het feit dat we uit de opposi tie kwamen en de voorbije zes jaar zoveel mogelijk in het verdomhoekje gezet wer den, behaalden we een schit terende overwinning. Deze overwinning was te danken aan de onverdroten inzet van onze kandidaten en de socia listische militanten en sym pathisanten in onze gemeen te. De ontgoocheling was dan ook groot toen bleek dat de VU en de CVP ons kost wat kost uit de meerderheid wilden houden. De CVP die een beleidspartij pre tendeerde te zijn, ging liever in de boot met een politiek avonturier. De VU, die in volle kiescampagne de CVP gekatalogeerd had als «Corrupte Volks Partij» kwam met deze «Corrupte Volks Partij» maar al te graag tot een bestuursak koord. Nochtans waren de voor stellen die de SP ten opzichte van deze partijen gedaan had heel rede lijk. Achteraf bleek duidelijk dat de contacten die zowel de VU als de CVP met ons gehad hadden alleen maar dienden om de eigen positie binnen deze monstercoalitie te versterken. Tegen de wil van de bevolking in werd er dus opnieuw een monster coalitie gevormd. Deze monster coalitie werd in onze gemeente dan ook erg koel onthaald. Er was geen feest in Denderleeuw, alleen maar ontgoocheling en ongeloof om het miskennen van de uitspraak van de kiezer. Al vlug werd echter duidelijk dat het niet boterde binnen de verschil lende meerderheidsfracties. Adrien De Vreeze werd als tweede verko- zene van de SLVI het eerste kind van de rekening. Adrien De Vreeze, die al een keer in de kou gezet was door zijn groep, zou zich terecht van zijn groep distanciëren. Dat had voor gevolg dat deze mon stercoalitie tot 13 man gereduceerd werd. Net genoeg dus om de huidi ge coalitie voort te zetten. Vanaf dit moment werd het een echte thriller, want bij de CVP waren er vijf kandidaten voor vier ambten. Uittredend schepen Michel Bee- rens, die het met een paar stemmen moest afleggen tegen Jan De Vocht, voelde zich bekocht en wou niet wijken. De ambitie van Mare Van der Poorten was grenzeloos. Ook Iddergem dat het met zijn 3 CVP-verkozenen binnen de CVP onverwacht goed deed, eiste een mandaat op. Kortom men zat in een patsituatie. Donderdagavond zou dan binnen de CVP de knoop Trofee «Vrouw van het seizoen» te Erpe-Mere, pag. 2 Geraardsbergen: Agnes: 0 - Adrien: 2; pag. 6 Georges de Smeyter in de Senaat, pag. 7 De wet van 1/4/1969 tot instelling gewaarborgd inkomen voor be jaarden. p^g. 8 doorgehakt worden. Wie wat kreeg werd door de CVP-top bepaald. De uitslag was verrassend en gaf een beeld van de machtshonger van sommige verkozenen binnen de CVP. Marc Van der Poorten, Jan De Vocht en Van Eeckhout zouden voorgedragen worden als schepen. Michel Beerens zou het OCMW- voorzitterschap krijgen. Wie in de kou bleef staan en het tweede kind van de rekening moest worden was Gustaaf De Backer, die niet alleen uittredend schepen is maar boven dien ook het tweede grootste aantal voorkeursstemmen bij de CVP be haalde. Gustaaf De Backer, die omwille van zijn verdraagzaamheid een ge respecteerd man is en zich als ACV-man al meer dan dertig jaar voor de kristelijke arbeidersbewe ging inzet, zou uit deze ontwikke ling de nodige conclusies trekken. Numeriek kon er nu een nieuwe coalitie gevormd worden aangezien Jan Eeman van de PW principieel akkoord ging om mee te doen. Vrijdagavond al kwamen de verko zenen van de nieuwe coalitie bij mekaar en werd er tussen de ver schillende betrokkenen een eerlijk en redelijk akkoord afgesloten. Ag nes De Pelsmaeker wordt voorge dragen als burgemeester, Frans Coppens wordt schepen van Sociale Zaken, de bekende sportfiguur Jean Van der Weeën wordt sche pen van Sport en Feestelijkheden, Georges Couck wordt OCMW- voorzitter, Adrien De Vreeze krijgt Financiën, Onderwijs en Kuituur en Jan Eeman wordt schepen van Burgerlijke Stand, Middenstand en Landbouw. Gustaaf De Backer blijft schepen van Openbare Wer ken en Onthaal. Deze politieke ontwikkeling zorgde (en zorgt!) voor een grote feest vreugde in de gemeente. De SP- verkozenen en de socialistische ver antwoordelijken en militanten kon den hun vreugde niet op. In onze partijlokalen werd er gezongen en gedanst en in de volkscafés werd er getoost op het nieuwe bestuur. Overal waar onze mensen kwamen werden ze gefeliciteerd en met vreugde begroet door de bevolking, want uiteindelijk heeft deze dan toch gekregen waarop ze recht heeft: een representatief en geliefd bestuur! Werner VAN DEN STOCKT De vis wordt schaars beweert men..., een repor ter van de Voor Allen ging even een kijkje nemen ter plaatse, lees pagina 5. Het is niet de eerste keer en het zal allicht evenmin de laatste keer zijn dat we op deze pagina's de CVP-onver- draagzaamheid op cultureel vlak aanklagen. Van enige kentering ten goe de is er helaas geen sprake. Integendeel. Tijdens de ok- toberzitting van de Oost- vlaamse provincieraad werd dit door SP-provincieraadslid Freddy Van den Bossche eens te meer aangetoond. Wij geven hierna de belangrijkste punten van zijn tussenkomst. Visie op cultuurbeleid ontbreekt In het Oostvlaamse (CVP)-kultuur- beleid ontbreekt elke visie op een samenhangend cultuurbeleid. Ten zij men het voeren van een Sinter- klaas-subsidiepolitiek als een «be leid» durft bestempelen. Feit is dat de provincie het vertikt om enig pluralistisch gemeen schapsinitiatief te ontwikkelen en zweert bij het verspillende privé- initiatief. Waar de provincie door de nationa le overheid gedwongen wordt om wel initiatief te nemen (zoals in de sector van de bibliotheken) gebeurt dit minimaal en onwillig. Typisch is daarbij dat de CVP- PVV-deputatie het gemeentelijk bibliotheekwezen voorstelt als een dubieuze uitgave die weinig of geen zin heeft. Ondanks alle financie- ringsmoeilijkheden blijft zij dan ook veel miljoenen voorzien voor het voorbijgestreefde en bodemlo ze vrij initiatief der parochiebiblio theekjes. Een modern pluralistisch en goed uitgebouwd bibliotheekwe zen ten dienste van de gehele be volking vinden de Oostvlaamse CVP-mandatarissen een overbodi ge luxe. Deze houding treft men vandaag evengoed aan bij de meeste lokale CVP-ers. De vernieuwende wind uit de periode van het tot stand komen van het bibliotheekdecreet blijkt helaas een tijdelijk briesje te zijn geweest. Culturele centra zijn taboe Eenzelfde enggeestige en partijdige visie wordt gehuldigd op het vlak van de culturele infrastructuur. Uit vrees dat de parochiezaaltjes hun kliënteel zullen verliezen en uit vrees dat de katholieke verenigin gen aan beïnvloedingsmacht zullen inboeten, wordt het uitbouwen van gemeenschapscentra tegengewerkt. Typerend daarbij is dat de CVP- deputatie voor Onderwijs (bij mon de van haar depute Van Steenber gen) het vlakaf weigert om ook maar te discussiëren over het na schools gebruik van de vele honder den miljoenen kostende onderwijs infrastructuur. Mits een beetje goe de wil en de politieke bereidheid zou de gemeenschap veel geld kun nen besparen indien men naar het veelzijdig gebruik van overheidsge bouwen zou willen stimuleren. Als socialisten pleiten wij immers niet voor het bouwen van dure culturele prestigeprojecten. Wij vragen allereerst dat men de be staande of nog te bouwen scholen, administratieve centra, enz... zoda nig zou inrichten en plannen dat zij maximaal gebruikt worden. In Oost-Vlaanderen is dit voor de CVP in ieder geval te veel ge vraagd. CVP-subsidiëringskoek Waar er niets te veel gevraagd is, is op het vlak van subsidiëring. Op voorwaarde dat men een CVP- vriendelijke organisatie is. Als men vaststelt dat katholeike organisaties in Oost-Vlaanderen met nagenoeg 80% van de subsidie- koek gaan lopen, dan kan men toch nog moeilijk beweren dat alles nor maal verloopt. Dat is nochtans de toestand in de diverse sectoren waar er subsidies worden verdeeld. Schandalig is bovendien te moeten vaststellen hoe dezelfde organisa ties in diverse sectoren «aktief» zijn en aldus twee, drie en vier keren gesubsidieerd worden. Tot op vandaag heeft de CVP- deputatie nog niet de moed gehad te antwoorden op de vraag van Freddy Van den Bossche hoeveel miljoenen in Oost-Vlaanderen op provinciaal en lokaal vlak naar hun achterban worden doorgesast. Integendeel. Het antwoord is en blijft dat de «anderen» maar moe ten werken. Alsof men niet weet dat reglementen op maat werden gesneden van katholieke organisa ties en andere strekkingen «toch ook iets presteren». Portemonné-pluralisme Dezelfde onverdraagzaamheid spreidt de CVP tentoon op het vlak van inspraak- en adviesorganen. Lees door pag. 6 Het is opvallend stil gewor den nu de gemeenteraads verkiezingen een maand ach ter de rug liggen. Het is wachten op het nieuw be stuur voor begin volgend jaar. De openingszitting zal onge twijfeld kunnen rekenen op een grote publieke belang stelling. «Le changement» is iets dat politiek in de mode ligt en zelfs in gemeentepoli tiek de mensen aanspreekt. Maar er is meer. De CVP met 11 verkozenen de sterkste partij, ver zeilt naar de oppositie, en dit wordt even wennen voor een partij die sedert lang de lakens uitdeelt bin nen de acht deelgemeenten van Groot-Herzele. Na zes jaar CVP-SP bestuur dat op een verdienstelijke wijze de fusie in goede banen wist te leiden werd een punt gezet achter die samen werking. De SP (4 verkozenen) en VU (3) en de PVV (7) verkozenen hebben een meerderheidscoalitie afgesloten en senator V. Daele als toekomstige burgemeester voorge dragen. Een forse ommezwaai dus waarbij het gemeentebeleid nieuwe perspectieven krijgt! Maar eerst enkele beschouwingen in het algemeen. De Vlaamse socia listen boeken 3% winst en zijn opnieuw de tweede grootste partij in Vlaanderen. Daartegenover staat dat het kiezerskorps de huidi ge regeringspolitiek niet heeft afge keurd. Men kan zich de vraag stel len of onze partijafdelingen zich ideologisch genoeg gemanifesteerd hebben en niet in hoofdzaak de klemtoon hebben gelegd op perso nen en dienstverlening. De vervlak king in. het «politiek denken», de gemakzucht van de burger om dienstverlening met politiek te ver warren is voor de tegenstrevers van de socialisten een uitstekende basis om de politieke demokratie uit te hollen. We stellen toch maar op nieuw vast dat vele arbeiders en bedienden op CVP, PW en VU stemmen, maar zich zelfs kandidaat stellen op die lijsten...! Eens te meer dus de conclusie dat de werkers in dit Vlaamse land de weg niet vinden naar hun arbeiders partij, en dit om diverse redenen... Voor wat de verkiezingsuitslag van de SP te Herzele betreft zou ik ook enkele beschouwingen willen ma ken. Voor sommigen onder ons waren de verwachtingen 20% van de stemmen en 5 raadszetels geen utopie. Een blik op de parlements verkiezingen binnen ons kanton (Herzele, St. L. Houtem en Haal- tert) staafde die verwachtingen: In 1977: 17.8% In 1978: 18.9% In 1981: 20.3% tegen een arrondis sementeel gemiddelde van 23,5%. Er was een duidelijk stijgingsritme. De uitslag van 10 oktober jl. liegt er evenwel niet om. Arrondissemen teel haalt de SP 23% der stemmen (de gemeente Lede niet meegeteld waar de SP deel uitmaakte van de fusielijst). Vergeleken bij de vorige gemeente raadsverkiezingen stijgt de SP te Herzele van 15,5% naar 17,6%, te Haaltert van 12,2 naar 13% (beiden na 6 j. bestuursmeerderheid) en te St. L. Houtem behaalt de SP 8,6% der stemmen (geen aparte lijst in 1976). Als we daarnaast even de SP-cijfers behaald in de andere gemeenten bekijken: Denderleeuw 34,3%, Zottegem 27,9%, Geraardsbergen 25,3%, Aalst 24,3%, Ninove 21,8% en Erpe-Mere 18,5% zijn we rond voor een paar beschou wingen. 1. De SP boekt een lagere score voor de lokale gemeente raadsverkiezingen vergeleken bij de parlementsverkiezingen (gemeenten Herzele, Houtem en Haaltert) 2. Diezelfde gemeenten liggen ver onder het peil van de stedelijke centra; vergelijk bv. Zottegem 10% meer stemmen! Maar ook het arrondissementeel gemid delde van 23% is nog altijd een hoog streefdoel voor het kanton Herzele. Ik durf dan ook amper te gewagen van de resultaten in Wallonië waar in de 13 Waalse arrondissementen de cijfers liggen tussen 23,5% te Aarlen en 52,1% van Charleroi. Voor onze SP te Herzele, die in de afgelopen 6 jaar twee schepenamb ten bekleedde op drie mandaten en met de komende legislatuur twee schepenen en de voorzitter OCMW puurt uit slechts 4 verkozenen, is de uitdaging dus groot om de werkers bevolking van Herzele «op het goe de spoor» te zetten. Met een goed programma waarbij de klemtoon ligt op een sociaal beleid en een ruimtelijke ordening met sociale bouwgronden, speel pleinen en het creëren van in spraakmogelijkheden voor de be volking moet de SP de kloof dich ten naar de 24%. Een streefdoel dat vroeger al gesteld werd binnen onze partij afdeling! Onze verkozen kameraden staan voor een zware taak! En met hen de SP afdeling Herzele die mede zal moeten instaan voor de betrokken heid van de gewone burger bij een socialistisch gericht gemeentebe leid. F. Uyttendaele i. «Inspraak vergt inzicht»: de Cultuurraad Inleidingen: Freddy Van den Bossche en Georges 2. Programmatie 1983 - Voorstellen nationale kadervorming Inleidingen: Martine Lemonnier (nationale sekretaris) Vancoppenolle en Filip Bogaert. Suggesties voor bepaalde thema's zijn van harte welkom afdelingsverantwoordelijken en belangstellenden worde zocht beide bovenstaande te noteren, aktiviteiten gebeuren alle twee in het Volkshuis. Aalst. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeninjjnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst

Voor Allen | 1982 | | pagina 1