Denderleeuw steunt vluchtelingen in Guatemala jÖËNDËRLEEUW Ninovieters naar Siberië en de Kaukasus! C.V.P. en A. De Riemaecker ongemakkelijk over coalitievorming CSC-Appelterre vierde in laatste kwisavond «Help Elkaar» Het rijke Ninoofse politieke leven Staatssecretaris P.T.T. weigert oprichting Telefoon! Van horen zeggen... Onder de loupe van K. Ritikaster 11.11.11-aktie Een stichtend voorbeeld... (om niet na te volgen) K. Ritikaster hoopt dat de Ninoofse afspiegeling van de rooms- blauwe nationale regering zich voor hun toekomende zesjarige bestuurstermijn niet al te zeer zullen laten inspireren door een hunner grote socialistenvreters, met name minister Daniël Coens. Uit hetgeen men «doorgaans goedingelichte bronnen» noemt, overweegt men binnen de diverse rijksscholen elke week een T- dansant afgewisseld met een trippenfestijn of mosselslag (naarge lang van het seizoen) te organiseren teneinde de thermometer in de klaslokalen enigszins op peil te kunnen houden. Minister Coens zal dus zeker niet kunnen klagen over de positieve attitudes der leerlingen uit het V.S.O. Kreativiteit, zelfwerkzaamheid, stimuleren van aktiviteiten in basisgroepen - m.a.w. de beste pedagogische doelstellingen - worden dus ijverig toegepast. Louis Waltniel heeft ondertussen reeds, als steeds overtuigde en fervente aanhanger van het rijksonderwijs, zijn volledige instemming met dit (letterlijk) hartverwarmend initiatief betuigd. Zou men koude lijden om een leerling meer, excellentie Coens? Naar men verder vertelt zou de eerbiedwaardige minister zich in zijn mazoutbesparingswoede laten leiden hebben - nee, niet door Ar- mand Pien - door ene Hugo Poppe, zijnde een weerorakel van de Leuvense zeer katolieke universiteit. Een zeer zachte winter voor spelde deze hooggeleerde ziener, en met een paar graadjes minder en een truike meer zou het in de rijksscholen dus wel ruimschoots volstaan. Wat betreft de dagen van eind oktober begin november pakte de reeds hoger geciteerde eminente vorser er al grandioos tegen: zeer koud, zware regenbuien voor Allerheiligen. Amaai, mijne frak, het belooft maar zoals steeds «honni soit qui mal y pense», ook Daniël Coens. I love Louis Waltniel (of course not) K. Ritikaster heeft er tijdens en na de verkiezingen een spelletje van gemaakt een aantal voorwerpen behorende tot de propaganda van de staatssekretaris te verzamelen, als daar zijn boodschappentassen, t-shirts, sweaters, vaandeltjes, vaatwasdoeken en diverse typische andere kiesprullaria. Eerste vaststelling: Louis zorgt voor de herop leving van de Vlaamse textielsektor, ten ware natuurlijk dat het etiketje «made in Taiwan, Singapore, Hong Kong...» netjes verwij derd werd. Heeft hij daar ten andere ooit geen ontwikkelingssamen- werkingskonnekties gehad in die kontreien? Tweede reaktie: Louis bewijst dat hij niet voor niets voorzitter van het Liberaal VLAAMSE verbond is geweest. Op alles staat immers bevallig - want met een hartje - gedrukt «I Love Louis Waltniel». K. Ritikaster meent dat dit geen Vlaams gezegde is. Derde vaststelling: dat liefde blind is weet eenieder al lang, maar voor onze Louis bleek zij ook nog zeer beperkt want ocharme iets meer dan 2000 ingezetenen beantwoordden zijn smachtende lokroep. Volhou den, excellentie en... misschien volstaat een nieuwe after-shave reeds. «L'air du temps» is aangeraden in Uw geval. In de «Groene Lach» Tijdens een gezonde herfstwandeling in het Aalsterse park vernam K. Ritikaster dat het lokaal der Christelijke Sociale Werken «Het Groen Kruis» aldaar herdoopt wordt in «De Groene Lach». Het lamentabele tussen de schepenzetels vallen van een zekere Clement Prieels, die op de werkdagen vernoemd bouwwerk frekwenteert, zou daar niet vreemd aan zijn. Groen is trouwens de nieuwe modekleur voor een aantal gebuisde Cevepekens. Zo legt Michel De Bodt regelmatig een kaartje in de Outerse afspanning «De Groene Kanarie». Naar verluidt klapt hij daar ook tegen de vogeltjes. Nabij de spoorweghalte te Eichem hoort Paul Cosijns voortaan weer naar «het ruisen van het groene riet». Ten teken van rouw dacht Hugo Torrekens er aan de kleuren van voetbalklub Eendracht Appelterre te veranderen in groen-zwart. Michel Cas- teur, zelf ook nog aktief geweest in die scheenstampersbende en bij de gratie van zijn kapstok Petrus Deprets bij toeval verkozen, heeft daar een stokje voor gestoken: de kleuren zullen voortaan blauw groen zijn. Rijke kleurschakering K. Ritikaster aanschouwt met een steeds crescendo gaande verba zing welke weelderige kleurenpracht de veren van de Centrumboys siert. Zo zijn er blauwe kandidaat-schepenen, maar ook groene, blauwgroene, groenblauwe, blauwblauwe en zelfs groengroene. En maar in eikaars pluimen zitten pikken jongens. Een prognose: K. Ritikaster denkt dat de genaamde De Ville wellicht tot zijn eigen blijdschap definitief ontlast zal zijn van het bijhouden van de agenda en de data van schepenkollegevergaderingen en feestelijkheden. Voor hem ook geen fusieproblemen meer. A propos, wat impliceer de die bevoegdheid nu ook al weer, mijnheer de (ex-)schepen? Fusieproblemen? Connais pas! Partnerruil De recente partnerruil van de F.D.P., de Duitse liberalen, kan men moeilijk geslaagd noemen. Ruzie in het huishouden, serviezen naar eikaars kop gooien, echtscheiding... verkiezingsnederlagen. Ook bij onze Ninoofse vrije vooruitgaanders begint men zich al te beklagen over de liederlijke levenswijze van sommigen om zomaar aan te pappen, ja zelfs zonder enig voorbehoud bij de CVP en bij Etjen in bed te kruipen. K. Ritikaster kan de tegenwringers geen ongelijk geven: wie delft er nu zonder sputteren zomaar zes jaar van tevoren zijn eigen (politiek) graf. Nagekomen nieuwtjes Rechtzetting Naar aanleiding van het kultureel artikel van vorige week is de heer Freddy Van Eeckhout zo vriendelijk geweest K. Ritikaster mede te delen dat in de bibliotheek een speciale leeshoek zal ingericht worden met de werken van de Goede Pers van de Paterkens van Averbode en met de verzamelde brochures, brieven en recht van antwoorden van de Spekpater. Waarvan akte. Indianenverhaal Uit goede bron verneemt K. Ritikaster dat Clement Prieels de tomahawk opgegraven heeft en de oranje-groene oorlogskleuren op voorhoofd, neus en wangen aangebracht heeft. De respektievelijke scalpen van Timmermans (Johnny!) Norbert Coppens en Armand De Riemaecker staan op zijn verlanglijstje. Doel: het bereiken van de grote OCMW-wigwam. Zal Clement in zijn snode plannen slagen? Come and see next week. Programma Ook gezien hoe de Beatles moeten dienen om de Librado- uitzending vol te krijgen. K. Ritikaster kan zich daarnaar refereren de al goed indenken dat de eerste programmabrochure van de Centrumboys - als die er ooit komt natuurlijk - ruime aandacht zal spenderen aan de eklatante stamppartijen van VK Ninove. Uw genegen K. RITIKASTER Het S.P.-bestuur Groot-Ninove verwoordde in een motie haar standpunt over het verloop van de coalitievorming tussen de Centrum- lijst en de C.V.P. Deze motie ver scheen verleden week ook in «Voor Allen». De C.V.P. en A. De Riemaecker hebben het blijkbaar moeilijk met deze motie. Want in «De Dender- klok» werd deze motie wel opgeno men, maar met een repliek van «de aangevallen scheidende beleids mens». Maar deze repliek is niet terzake, omdat voorbij wordt ge gaan aan het reeds maanden vooraf ondertekende voorakkoord tussen C.L. en C.V.P. De heer A. De Riemaecker haalt wel de spreek woordelijke «oude koeien uit de gracht», ten opzichte van onderge tekende («de goede verstandhou ding C.V.P./S.P. werd in 1971 ge compromitteerd door de intrede van een nieuwe jonge S.P.-schepen in het College...») en de coalitie vorming C.L. - S.P. in 1976. Dit laatste aspect hadden wijzelf reeds als oorzaak onderstreept, omdat de C.V.P. zeker op weer wraak uit was. Uiteraard zijn wij als S.P. té goedgelovig geweest in de C.L.-S.P. coalitie. Éénmaal dat dit akkoord ondertekend was voor zes jaar, hebben wij deze overeen komst steeds in al zijn facetten verdedigd. Wij kregen inderdaad aldus het deksel op de neus. Maanden terug bracht A. De Riemaecker zelf in «De Denderklok» het relaas over het verloop en de totstandkoming van de coalitie in 1976. «Zijn vriend» Cosyns heeft dit op een weinig benijdenswaardige manier Voor een eivolle zaal «Breugel» in de Hellestraat heeft de CSC-ploeg bestaande uit Hedwig D'Haeseleer en Chris Vancoppenolle de ver wachtingen, hoewel in de loop van de week reeds fel getemperd we gens tijdsgebrek om de zaak dege lijk voor te bereiden, niet helemaal ingelost. Een vierde plaats en slechts zes punten minder dan de derde, is natuurlijk niet slecht, maar na afloop van het spel was men toch overtuigd dat er meer inzat en dat men ook meer verdien de. Hoewel, na de twee eerste proeven (uitbeelden van zelfstandi ge naamwoorden, het raden van zogenaamde «internationale zan gers - deze laatste rubriek met de hulp van Gery Coussens -) stond CSC op de laatste plaats. Het dient gezegd - grote mea culpa - dat de uitbeelding van ondergetekende niet steeds getuigde van grote origi naliteit. Het beterde wel naarmate de avond verder ging: twee ernstige vragenreeksen over tuinkruiden en Belgische monumenten werden als enige ploeg foutloos beantwoord. De hulp van Jean-Luc Franchet was daarbij zeer welkom. Ook bij de resterende kennisvragen scoorden we een goed gemiddelde. Zo waren er vragen rond bekende figuren, dansmelodieën, film- en showve detten (n.b. indien er slechts één filmacteur gevraagd wordt, kan men dan spreken van dergelijke rubriek?) en tot slot een allegaartje van geschiedenis, sport, aktualiteit, aardrijkskunde en kunst. De behendigheidsproef die erin be stond een aantal gladde palingen in de kortst mogelijke tijd van een aquarium naar een emmer over te brengen was een tegenvaller, on danks de inzet van de nog in extre mis - het moest een vrouw zijn - bereidwillige. Ook de opvoering van een sketch werd niettegen staande de originele en fijne uit beelding van gelegenheidspater Hedwig door de jury blijkbaar niet naar waarde geschat. Tot besluit nog een persoonlijke opmerking maar dat duidelijk zon der afbreuk te doen noch aan de inzet en de goede bedoelingen van de mensen van de jury (wij houden er ten andere aan hen te feliciteren met hun blijvende suksesvolle ini tiatief) noch aan de verdiensten van de winnende ploeg «De Reisduif» Appelterre. Voor ons is een kwis een kwis, m.a.w. het al of niet objéktief kunnen beantwoorden van een aantal vragen zonder bijko mende clowntoeren als palinggrab- belen of onnozele vermommings toestanden, waarvan de uitslag af hangt van teveel andere faktoren (stemming, aantal supporters, lage of hoge beginkwotering, enz.). Ook bij de palingproef is er on danks de loting vooraf voor de bepaling van de volgorde een niet te miskennen negatief element: bij de derde beurt zijn de beesten al bij de C.V.P. tegen ons uitgespeeld en dus «zijn relaas» uit de doeken gedaan. Maar dit relaas is niet juist, want het waren niet Timmermans en burgemeester Milo die op 9 mei 1976 kontakt hebben opgenomen met Burgemeester Cosyns van Meerbeke. Het tegéndeel is waar! In «'t Kloksjieel» moet ook C. Prieels met veel woorden toegeven dat een nieuwe coalitie «reeds maanden vooraf groeit», en met het tegenargument dat de S.P. ook bij de C.V.P. toenadering zocht. In derdaad, nadat sedert februari ge ruchten de ronde deden over de nieuwe coalitie C.L.-C.V.P. en ook belangrijke P.V.V.-verantwoorde lijken ons persoonlijk het veto van Burgemeester Cosyns tegen het verder zetten van de C.L.-S.P. coa litie hadden bevestigd, hebben wij de C.V.P.-verantwoordelijken be vestigd dat de S.P. bereid was met de C.V.P. te onderhandelen over een bestuursakkoord 1983-1988. Raadslid Norbert Coppens, Voor zitter C.V.P. Groot-Ninove, be loofde ons zelfs een onderhoud op zondagavond 10.10.1982. Deze af spraak ging evenwel niet door, om wille van het nu officieel bevestigde voorakkoord C.L.-C.V.P. Ook deze week maandag nog geen verder nieuws over de aanduiding van de C.L.-schepenen, of wordt het een zuivere PW-aangelegen- heid? Jacques TIMMERMANS meer dan murw, wat zich dan ook duidelijk weerspiegelt in de respek tievelijke tijden. Deze opmerkingen mogen geenszins beschouwd worden als ongerechtvaardigde kritiek van een verliezer. Eerder moeten zij ge ïnterpreteerd worden in de richting van een (te wensen) aanpassing van het reglement. Voor de rest niets dan lof voor de ganse kwisreeks. De ploeg van CSC Appelterre zal zeker ook volgend jaar nog van de partij zijn. Uitslag vierde kwisavond 1. De Reisduif, Appelterre 469 2. Wielerklub Appelterre 446 3. Hans Goessensvrienden, Outer 408 4. CSC Appelterre 402 5. Stalen Pen Galmaarden 356 6. S.V.H. Outer 350 7. Snelvliegers Zandbergen 296 Uitslag tombola «Help Elkaar» t.g.v. de kwis Damesfiets: 07836 (geldig tot 15 december 1982) reserve 01024 Frigo: 13221 (geldig tot 15.12.82), reserve 09498 Stofzuiger: 03201; broodrooster: 18504; elektrische koffiemolen: 05608 Verder winnende nummers: 00087 02732 05721 08921 11195 14375 17251 00132 03333 05829 09415 11318 14687 17607 00418 03527 06203 09743 11708 14898 17773 00812 03819 06695 09817 12520 15045 18019 01001 04107 06923 10219 12745 15545 18565 01379 04318 07423 10349 12777 15999 18694 01782 04615 07583 10534 13115 16141 19387 02218 04714 08291 10586 13429 16462 19414 02447 05318 08634 11001 14127 16881 19913 Prijzen af te halen bij Bockstael Floris, Wilderstraat 82, 9498 Ap- pelterre-Eichem, tel.: 25 12 82. Chris Ninove Socio-Cultureel Centrum van de S.V.V. Op zaterdag 27 november 1982 te 15 uur stipt in de kleine feestzaal van het Volkshuis, Geraardsberg- sestraat, 9400 Ninove, kinderfeest voor alle kinderen van 2 tot en met 12 jaar waarvan de ouders aange sloten zijn bij de mutualiteit van Bond Moyson en wonende te: Ni nove, Outer, Nederhasselt. Het Bestuur Bond Moyson Ninove De leden van de Mutualiteit Bond Moyson .Gewest Ninove worden er van verwittigd dat de burelen en winketten in onze afdeling zullen gesloten zijn op vrijdag 12 en zater dag 13 november. In onze Polikliniek te Ninove zullen volgende diensten eveneens geslo ten zijn op vrijdag 12-11: rheuma, huidziekten en tandheelkunde. Nadat 32 «moeë maar tevreden» Ninovieters in augustus '78 waren teruggekeerd van een onvergetelij ke studiereis naar de Sovjet-Unie, spraken zij met mekaar af om 5 jaar later terug te keren naar dat land om het nog 'ns allemaal opnieuw te bekijken. De meesten hadden toen de mond vol over en waren erg benieuwd naar... Siberië! Meer dan 4 jaar zijn inmiddels verstreken. De organisatoren van toen (CSC, Masereelfonds en Volkstoerisme) zijn evenwel niet doof gebleven voor de betrachtin gen van de Ninovieters om het immense onbekende Siberië te ont dekken en hebben ondertussen niet stil gezeten om een doenbaar pro gramma ineen te zetten. Vorige week ontvingen zij dat (de finitieve) programma vanuit Mos kou voor een grote veertiendaagse vliegtuigreis naar Siberië en de Kaukasus in de zomer van 1983 (19 juli tot en met 2 augustus). Latijns-Amerika is de laatste jaren niet meer uit het nieuws geweest. Blinde re pressie, verdwijningen, fol terpraktijken en volkeren moord behoren er tot het dagelijkse leven. Guatemala maakt hierop geen uitzon dering. Dit Centraal-Amerikaanse land is vooral een landbouwland. Er zijn zeer veel grote plantages, waarvan de produktie volledig bestemd is voor de export. Zo behoren de gronden in de streek van de Stille Oceaan tot de vruchtbaarste van het land. Minder dan 2% van de bevolking echter beschikt over 80% van de gronden. Meer dan 90% van de mensen, die in deze kuststreek wonen, hebben helemaal geen ei gen grond en zijn voor werk aange wezen op de grote plantages om voor de export te werken. Het gevolg van deze situatie is dat te midden van vruchtbare gronden een bevolking woont die honger lijdt. Op de plantages werken de boeren tegen hongerlonen. Na de periode van de oogst worden tel kens opnieuw tienduizenden werk loos. De sociale gevolgen van deze toe stand zijn zeer ernstig. Alkoholis- me en prostitutie zijn zeer ver spreid in Guatemala. De kinder sterfte is er het hoogst van het hele kontinent. Daartegen proberen de boeren zich te organiseren. Er wordt aan vor ming gedaan: alfabetisatie, gezond heidszorg, betere methoden voor De inwoners van Huissegem, Sas en de schippers vroegen via ons nieuw verkozen raadslid Rudy De Leeuw de oprichting aan van een telefoon aan de Kaaistraat alhier. Senator Paul Van der Niepen drong hiervoor bij PTT-staatssecretaris Paula Dhondt aan om dit te realise ren, helaas zonder resultaat! Uit bijgaand negatief antwoord van de staatssecretaris blijkt immers de onwil om tegemoet te komen aan de gewettigde vraag van de inwo ners en schippers, die aanhangig Op de voorbije gepensioneerden- bond werd het heuglijke nieuws dat de SP dan toch in de bestuursmeer- derheid vertegenwoordigd is uit bundig gevierd. De Internationale werd verschillende keren uit volle borst meegezongen en onze verko- zenen konden stuk voor stuk op een hartversterkend applaus reke nen. Senator Paul Van der Niepen gaf een analyse van de voorbije gemeenteraadsverkiezingen en een kort overzicht van de recente poli tieke verschuivingen. Agnes De Pelsmaeker hield op de haar welbe kende manier een welgesmaakte maidenspeech als toekomstig bur gemeester en onze verschillende verkozenen hielden eraan onze mensen te bedanken voor het ver trouwen dat ze in hen gesteld heb ben. Ondertussen gingen natuurlijk ook de traditionele kaarting en prijsbolling door. De uitslag: Kaarting: 1. Albert Van Lierde- Paul Deschampheleer Voor slechts 35.000 fr. (dit is een richtprijs op basis van de tarieven van augustus '82) krijgt U een unie ke gelegenheid om onder bege leiding van Urbain Verekens een bezoek te brengen aan: Moskou, Bratsk, de Taiga, Irkoetsk, het Bai- kalmeer, Bakoe (hoofdstad van de republiek Azerbaidzjan aan de Kaspische Zee), Erevan (hoofdstad van de republiek Armenië) en de omgeving van deze steden. Voor inschrijvingen en nadere in lichtingen kunt U terecht bij: Ur bain Verekens, Groeneweg 43, Ni nove (054-33.92.79), Michel Van- derborght, Beukendreef 10a, Polla- re (054-33.47.56) en Volkstoeris me, Geraardsbergsestraat 55, Ni nove (054-33.27.73). Noteer wel dat het aantal plaatsen beperkt is en dat het bijgevolg geraadzaam is om zo vlug mogelijk in te schrijven. In de loop van de komende wintermaanden worden formatie-, filmen dia-avonden georganiseerd. de landbouw, coöperaties... De grootgrondbezitters verzetten zich hiertegen met brutaal geweld. Hierbij kunnen ze rekenen op de steun van het repressieapparaat van de staat. Het gaat hier om intimida- tie-akties zoals willekeurige pu blieke terechtstellingen en het ver branden van huizen tot het laten «verdwijnen» van personen die een zekere verantwoordelijkheid dra gen en het uitmoorden van ganse dorpen en streken. Guatemala telt dan ook tienduizen den vluchtelingen, die proberen Mexico te bereiken. De meest ge troffenen onder hen zijn de kinde ren, die sterk onder de indruk zijn van wat ze meemaakten: repressie, geweld, verloren oogsten enz... De meesten onder hen zijn trouwens wezen. In Mexico werden er al een 200-tal onthaalhuizen opgericht voor de opvang van deze kinderen. In een eerste fase zal men 2.500 vluchte lingen-kinderen kunnen opvangen. Ook in Guatemala zelf wordt aan dergelijke onthaalcentra gewerkt. Denderleeuw wil via de 11.11.11- aktie ook een bijdrage leveren aan dit humanitair initiatief. Ook U kunt daarbij uw steuntje bijdragen! Praktisch: op zaterdag 13 no vember zullen vanaf 9 u. onze medewerkers voorzien van een collectebus de omslagen komen ophalen. Elke gift wordt met dank aanvaard. Wie zelf wil meewerken komt tegen 9 u. naar het gemeentehuis. Werner VAN DEN STOCKT werd gemaakt door een socialisti sche mandataris. Niet alleen voor persoonlijke pleziertjes maar ook voor aangelegenheden van open baar nut, zoals in dit geval wordt door CVP-ministers door een fana tieke partijbril gekeken. Het is tel kens een «njet» voor initiatieven die uitgaan van andersdenkenden en een ja voor alles wat uit hun partij komt! Dergelijke politiek hebben de inwoners de voorbije zes jaar ook ervaren vanwege het CVP- SLVI-VU-gemeentebestuur. 2. Nestor Asselman-Schelfout 3. Van Caenegem-Leroy Albert 4. Van der Weeën-De Dier 5. Jan Van Bockstael- Abel De Neve Prijsbolling gepensioneerden: 1. Lagring - Ancardt - Lanckman - Savoff zoon - Nelis 2. Meert - Van Snick - Van Caelen- berg - De Bolle - Schutijzer 3. Savoff - Van Kerkhoven - Min- ner - Sorgeloos - De Braekeleer 4. Uyttersprot - Borloo - Couck - Van der Weeën V. - De Bolle A. Culturele centrale Op zaterdag 27 november a.s. orga niseert de Culturele Centrale op de bollebaan van het Achturenhuis te 14.30 u. een prijsbolling. Voor de vrouwen is er pitjesbak en koffie met gebak. Belottersclub Achturenhuis Op zondag 14 november te 20 u. gaat de derde belotting door van het clubkampioenschap 1982-1983. «Voor Allen» -12 november 1982 -3 ••ij:":":"#

Voor Allen | 1982 | | pagina 3