Een meer frontale opstelling meer dan wenselijk! Monopolie Boerenbond bekritiseerd in Oostvlaamse provincieraad Editoriaal Basiswerk meer dan ooit een politieke realiteit Kalme raadszitting te Zottegem Thema: INSPRAAK VERGT INZICHT: DE CULTUURRAAD SP-Arrondissementsfederatie Aalst Arrondissementeel bestuur CSC Vormingswerk gewest Aalst KADERVORMINGSAVOND Binnenin: /-/ Vrijdag 19 november 1982 44* jaargang nr. 45 Weekblad van de S.P. Het is duidelijk dat de laatste ontwikkelingen in verband met het inter-professioneel akkoord tot nadenken stem men. Het moet nu wel voor iedereen duidelijk zijn dat de Eerste Minister en de A.C.V.-leiding van meetaf aan dezelfde gedragslijn heb ben gevolgd. Dinsdag 30 november 1982 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Onder deze titel bracht het dagblad De Morgen verslag uit over de tussenkomst van het Zottegemse S.P.-provin cieraadslid Freddy Van den Bossche tijdens de voorbije oktoberzitting van de Oost vlaamse provincieraad. Aktiviteit kleine landei gendom wordt afge remd, pag. 5 Verhaalbelastingen te Ninove, pag. 3 Alain De Rijst over het recht op een bestaans minimum, pag. 5 Optimisme en strijd vaardigheid, pag. 7 Is Jotie T'Hooft sant in eigen stad? pag. 7 K. Ritikaster neemt op nieuw de Ninoofse poli tiek onder de loupe op pag. 3 Bond Moyson Aalst in feeststemming pag. 2 Gezien de weerklank van de ze tussenkomst in de regio nale dagbladen geven we hierna een uitgebreide ach tergrondinformatie van deze bespreking. Monopolie Boerenbond Donderdag 25 november 1982 om 20 uur Vergadering van het Gelieve er rekening mee te houden dat de kopij ten laatste dinsdagmiddag op het secretariaat dient te zijn! De redaktie Vorige week werd het wel licht de laatste gemeente raadszitting van het jaar en bovendien van de huidige C.V.P.-S.P. coalitie. Geheime zitting Rtedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitge\er: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalsl Het was voldoende dat de A.C.V.- leiding enige aktie aankondigde op dat het op voorhand geplande sche ma werd uitgevoerd. Hierbij ston den zowel de liberale regeringspart ner als onze eigen vakbond ergens met de rug tegen de muur ge plaatst. De grote vraag die zich nu stelt (vermits heel wat van de voor gestelde oplossingen worden ver zonden naar de paritaire comité's) is «hoe reageert de S.P. op deze opstelling?» Deze vraag stellen is niet erg moeilijk maar men moet ze beantwoorden! Het moet duidelijk zijn dat een bezuinigingspolitiek moet verbon den zijn aan enkele essentiële voor waarden: het behoud van de koopkracht voor de meest bescheiden inkomens; de garantie dat de vrijgekomen fondsen werkelijk worden aange wend voor een ernstig «tewerkstel lingsbeleid». Het moet duidelijk zijn dat aldus een «globale politiek» noodzakelijk is, dit betekent dat deze politiek zich moet kaderen in een Europees en wereldperspektief. Wanneer wij de Regering daarop beoordelen, dan moeten wij zeer negatief opkijken tegenover de voorgestelde politiek; d.w.z. men ziet niet verder dan zijn neus lang is; een totaal nieuw industrieel be leid, rekening houdend met de technologische ontwikkeling, en dit vinden wij niét terug in een beleid dat meer dan rechts getint is. Ons federaal sekretariaat doet er dus goed aan een voorstel van een breed aktieprogramma aan het fe deraal bestuur ter overweging voor te leggen. Een aktieprogramma dat moet gepaard gaan met een ruime informatie- en consultatiecampag ne met al diegenen die begaan zijn met onze beweging. Dit betekent ook dat wij moeten bereid zijn te luisteren, ook naar de eenvoudige militant die misschien beter dan wijzelf deze moeilijkheden aan voelt. Dergelijke vergaderingen vergen een goede voorbereiding. Ook de verantwoordelijkheid van onze lo kale bestuursleden is hier van het grootste belang. Wij hebben en met voldoening kunnen vaststellen dat naar aan leiding van de gemeenteraadsver kiezingen de inzet van vele kandi daten zeer groot was. Het mag niet zó zijn dat deze inzet alléén aanwe zig is bij akties waar het persoonlijk effekt present is, ook voor een werkelijke politieke aktie moet de ze inzet aanwezig zijn. Dit is een voorafgaandelijke voor waarde opdat onze akties naar de basis toe met sukses worden beant woord. Voorbeelden moeten van de verantwoordelijken zelf komen, de basis zal alsdan zeker positief reageren op de door ons voorge stelde akties. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement Inleiding door gewestelijk secretaris Chris VANCOPPENOLLE Uiteenzetting over de algemene aspecten van de Cultuurraad door Freddy VAN DEN BOSSCHE (gewezen nationaal secreta ris (CSC-Vormingswerk. Uiteenzetting over de practische aspecten door Georges DE VILLE (reeds 12 jaar secretaris Cultuurraad Ninove). Groepsgesprek. Aangezien de cultuurraden na de gemeenteraadsverkiezingen die nen hernieuwd te worden verwachten wij ten stelligste talrijke afdelingsverantwoordelijken, bestuursleden, mandatarissen en be langstellenden. N.B. Gelieve ook alvast de programmatieavond van dinsdag 21 december 1982 te noteren. Wie het wereldje van land- en tuinbouw enigszins volgt, zal het opgevallen zijn dat er de voorbije jaren veel aan het veranderen is. Nadat de Belgische Boerenbond er gedurende tientallen jaren het goed en slecht weer bepaalde, groeide de laatste jaren meer en meer verzet tegen deze monopolietoestand. Gangmaker van dit verzet was en is het Algemeen Boeren Syndikaat (A.B.S.). De oorzaak tot dit verzet ligt voor de hand. Gegroeid als belangenver- dediger van de kristelijke boeren stand heeft de Boerenbond zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een staat in de staat, waarbij de financiële verwevenheid met spaar kassen, verzekeringswezen en het commerciële bedrijfsleven meer en meer centraal is komen te staan. De individuele belangen van de gewone land- en tuinbouwer zijn aldus reeds lang niet meer dezelfde als de belangen van de op kapitalis tische basis gestoelde belangen van de groot-industrieel Boerenbond. Dit individuele ongenoegen bij de landbouwers bundelde zich de voorbije jaren meer en meer en resulteerde in het ontstaan van het A.B.S. Dat de Boerenbond de groei en de werking van het A.B.S. met alle mogelijke middelen tracht te belet ten ligt voor de hand. Daar waar de Boerenbond direct verbonden is met de CVP, stelt het A.B.S. zich bovendien politiek open op en legt zowel kontakten met S.P. als met andere partijen. Dit uit zich in het feit dat ook in de politieke discussie het C.V.P.-land- bouwmonopolie wordt doorbro ken. De S.P. neemt terzake een spitsrol in. In nauw overleg met het A.B.S. diende S.P.-er Eddy Balde- wijns vorig jaar een wetsvoorstel in ter hervorming van de pachtwet waarbij de landbouwers meer be drijfszekerheid zullen verkrijgen. De Boerenbond ziet dit alles met groot ongenoegen gebeuren. Haar financiële en commerciële bindin gen laten het immers moeilijk toe om mee te werken aan dergelijke initiatieven ten voordele van de kleine landbouwers omdat zij nade lig uitvallen voor de Boerenbond als groot industrieel. Zij tracht dan ook met alle midde len haar machtspositie te verdedi gen. Uiteraard met de volledige steun van de C.V.P. die een van haar pijlers in gevaar ziet komen. Enkele jaren terug is het de C.V.P. aldus gelukt de officiële organisatie van de landbouw dermate bij wet vast te leggen, dat de Boerenbond opnieuw nagenoeg als enige officië le vertegenwoordiger van de land bouw wordt beschouwd. Lees door pag. 8 Agenda: - gemeenteraadsverkiezingen (uitslagen, koalities) - voorstel politieke voorlichtingsaktie in de afdelingen - SP-ledenblad «Doorbraak» - afdrachten «Voor Allen» - allerlei Volkshuis, Houtmarkt I, Aalst Alle leden worden ten stelligste verwacht De voorzitter, A. Van Den Bossche De secretaris C. Vancoppenolle Het succes van de S.P. in de voorbije gemeenteraadsverkiezin gen in ALLE afdelingen van het arrondissement Aalst, waarvoor ik een laatste maal alle militanten onafgezien van hun persoon of inzet wil bedanken moet ons inziens een reden temeer zijn om niet op zijn lauweren te gaan rusten. Het is frappant dat een aantal militanten inderdaad enkel in het vooruitzicht van verkiezingen (bij voorkeur die voor de gemeen teraad) een niet te stuiten activiteit aan de dag leggen... om dan opnieuw voor een relatief lange periode terug te trekken in een ivoren toren. Dergelijke opvatting betekent een totale misken ning van de politieke realiteit. Ik richt me hierbij speciaal tot de mandatarissen en de bestuursleden van de partij en de nevenor ganisaties (J.S., S.V., S.C.S., enz.): politiek bedrijven impli ceert veldwerk, vorming, verruimen van de werking naar andere (linkse) progressieve basisgroepen toe, maar ook een uitdieping van de eigen partij-ideeën en -structuren. Een regelmatige consultatie van de achterban is derhalve aangewezen. In dit verband gaf ik dan ook mijn volle steun aan het initiatief van europarlementair Willy Vernimmen om in alle afdelingen een voorlichtingsaktie (wederkerig, zowel vanuit als naar de gewone militanten toe) op touw te zetten teneinde over te gaan tot een grootscheepse federaal gecoördineerde politieke actie. De praktische uitwerking staat op de agenda van het arrondisse menteel bestuur van donderdag eerstkomend. Als federale verantwoordelijken mogen wij niet voorbijgaan aan het feit dat de kennis van de massa aangaande sociaal- economische, monetaire en politieke aangelegenheden vaak eerder gering is. Evenredig met de crisis groeit echter de behoefte; daarop moet ingespeeld worden, maar uitgaande van het beginsel «luisteren om te leren, begrijpen om te handelen». Op het gevaar af in herhaling te vallen zou ik tevens willen pleiten voor het intenser betrekken van het weekblad «Voor Allen» bij het basiswerk. Het is inderdaad belangrijk dat in de verkiezingsperiode de pagina's gevuld worden met inslaande politieke informatie. Maar ook daarna dient deze lijn doorge trokken te worden, of dit nu dient te gebeuren vanuit de oppositie of vanuit de bestuursmeerderheid. Anderzijds zou binnen elk afdelingsbestuur een verslaggever, voorlichtingsman of hoe men de functie ook wil noemen aangesteld dienen te worden. Alleen dan kan «Voor Allen» als federaal en afdelingsblad zijn drie belangrijkste opties, zijnde informatie, kommunikatie en bin ding, met succes verwezenlijken. Niemand zal betwisten dat een ruime uitstraling van ons ideeën goed en activiteiten aanbod een positieve bijdrage leveren in een nog grotere impact van de partij op de bevolking in het arrondissement. Chris Vancoppenolle Secretaris S.P.-federatie Aalst Op de eerste gemeenteraadsverga dering na 10 oktober, waren burge meester Van de Meulebroucke die nog steeds ziek is sinds de gemeen teraadsverkiezing, en de raadsle den Roger Otte (verlof) en Herman Van Herzeele (beroepsbezigheden) afwezig. Er was wel ruime publieke belangstelling wat laat vermoeden dat het brandweerarsenaal te klein zal zijn bij de installatievergadering van de nieuwe gemeenteraad. Voor zover onze voorgedragen kandidaat burgemeester Herman De Loor tijdig benoemd wordt door de Koning, mag deze installa tievergadering tijdens de eerste da gen van januari 1983 worden ver wacht. De vele punten (53 in totaal) op de agenda werden in vlug tempo en zonder veel discussie afgehandeld. Slechts twee uitschieters zorgden voor wat animo. Toen aan de raad gevraagd werd de besluiten van het schepencollege goed te keuren waarbij via een beperkte aanbeste ding de uitbreiding van de verwar mingsinstallatie in het A.T.C., van het inrichten va de centrale verwar ming in het Kasteel van Egmont (waar thans de gemeentelijke open bare bibliotheek is ondergebracht) in de pastorie te Sint-Goriks Ou- denhove, werd toegewezen aan de firma De Vuyst uit Herzele, maak te V.U. raadslid Geens de opmer king dat hij zware vermoedens koesterde over het feit dat het tel kens dezelfde aanbesteder is ge weest die de laagste prijs instak. Hoewel deze beschuldiging vooral gericht was aan het adres van sche pen De Buyst van Openbare Wer ken, liet schepen De Loor deze verdachtmaking zomaar niet over zich heen gaan en verzocht Geens voorzichtiger te zijn met zijn uitla tingen zo die niet met bewijsbare feiten kunnen worden gestaafd. Geens zat erg verveeld met wat hij had gezegd en gaf er zich blijkbaar nadien maar echt rekenschap van, tot wat dergelijke uitlatingen wel eens zouden kunnen leiden. Hij gaf dan ook geen enkele repliek meer en zat er als een geslagen jongen bij. Het andere agendapunt dat door de P.V.V.-raadsleden Kool- brant en Galle op de korrel werd genomen was de verhuring van een stukje gemeentegrond op de Op stalstraat aan De Roover Nestor. Hier stelde het Schepencollege een huurtijd voor van drie jaar, terwijl de P.V.V. deze wou terugbrengen op één jaar. Na enige discussie werd het voorstel van schepen De Loor, waarbij een huurkontrakt van twee jaar vooropgesteld werd, met algemene instemming aan vaard. Al de andere punten onder meer betreffende de dienstjaarrekening 1981 van het O.C.M.W., de verlen ging van de vereffeningstermijn van de intercommunale Denderoord te Geraardsbergen, het kasnazicht van de gemeente over het2* en 3d* kwartaal 1981, en de gemeentelijke V.Z.W. Sport en Rekreatie, wer den met algemeenheid van stem men goedgekeurd. Tijdens de geheime zitting werd overgegaan tot een paar bevorde ringen bij de politie. Zo werd on dermeer Ghislain Gosseye, die vo rig jaar het eksamen slaagde van politiecommissaris, tot adjunct-po litiecommissaris aangesteld en werd André Persoons tot politieinspec- teur bevorderd. Aan Van Keymeu- len Maurice, gemeentearbeider, die sinds enige tijd met verlof zon der wedde was, werd ambtshalve ontslag gegeven. Vermelden we tenslotte nog dat deze gemeenteraadszitting voor sommigen misschien wel hun laat ste raadszitting is geweest voor lan ge tijd. Immers op 10 oktober wer den de C.V.P.-ers De Wolf en Bral, de P.V.V.-ers Van De Maele en Speltdoorn en de S.P.-ers Otte en Serbruyns niet meer verkozen. Ook de C.V.P.-ers Baron della Faille en De Roover en de P.V.V.- er Van der Stichelen komen na 1 januari 1983 niet meer terug, want zij waren bij de laatste gemeente raadsverkiezing geen kandidaat meer.

Voor Allen | 1982 | | pagina 1