Bestuur SP-federatie Aalst stelt verantwoord ekonomische herstel- en^ tewerkstellingsbeleid prioritair Katolieker dan de paus en konservatiever dan Reagan Staking gemeenschappelij k vakbondsfront: sukses Belangrijke diskussietekst van Willy Vernimmen 3 A.B.V.V.-leden afgedankt wegens deelname aan de staking van 30.11.1982 Confectiebedrijf PVBA Staels te Erembodegem mm Vrijdag 3 december 1982 44' laargang nr. 47 Weekblad van de 8.P Een druk bijgewoonde arrondissementele bestuursvergade ring besprak donderdag 25 november laatstleden in het Aalsterse Volkshuis, nst een aantal zaken van administra tieve aard («Voor Allen», afdrachten partij, SP-ledenblad «Doorbraak»), aan de hand van een bondige uiteenzetting en een brochure van federaal sekretaris Chris Vancoppenolle de - positieve - verkiezingsuitslagen van 10 oktober. Ook hechtte het bestuur zijn goedkeuring aan een motie van de mu •J Een 1 mei-slogan van enkele jaren terug. Holle slogans brengen echter ontmoediging met zich mee. De SP-federatie Aalst wil er nu ook effektief iets aan doen De diskussienota van Willy Vernimmen is een waardevolle vertrekbasis. Wat is de bedoeling? Een eerste gespreksronde, dat was het inderdaad. Want zoals federaal voorzitter Alois Van den Bossche het in de inleiding, en Willy Ver nimmen het achteraf in een bondi ge omschrijving van de nota stel den, mag het niet bij een eenmalige behandeling van de materie blij ven. Ter informatie de volledige titel van het werkdokument (dat ook aan de weerhouden bestuursle den zal bezorgd worden): «Enkele voorstellen voor een verantwoord ekonomisch herstelbeleid en voor een doeltreffend tewerkstellingsbe leid in Westeuropees perspektief». Bedoelde problemen kunnen inder daad niet gelicht worden uit de Europese kontekst, maar uiteraard moet - zoals trouwens een aantal kameraden terecht opmerkten - ook de specifieke Belgische situatie van dichtbij ter diskussie onder zocht worden. De bedoeling is dui delijk: te komen tot een politieke en voorlichtingsaktie in alle afdelin- eeuw, paf; 4 betoging VMO te Ant- 4 daert en zijn tijd, pag. 5 Een bok van formaat te 6 een laatste begro te Oude naarde pag. 8 gen op een wederkerige basis (zo wel vanuit als naar de gewone mili tanten toe) teneinde uiteindelijk een ruim aantal mensen te overtui gen dat er een volwaardig socialis tisch alternatief voor de algemene krisissituatie bestaat. De praktische uitvoering van dit initiatief staat nog niet op punt, maar een aantal opties werden toch reeds op de bijeenkomst zelf genomen. Na een kritische doorlichting en bespre king van de nota op een volgende federale bestuursvergadering zou den een aantal kadervormingsda- gen volgen rondom de behandelde temata (hierbij kan CSC-Vor- mingswerk een belangrijke rol ver vullen!). De laatste stap zou dan gebeuren op afdelingsvlak: vor mingsavonden, algemene ledenver gaderingen, open hoorzittingen waarbij zoveel mogelijk mensen (dus niet beperkt tot de partijle den) gemobiliseerd kunnen wor den. Voor enige weken schreven wij reeds in een editoriaal in «Voor Allen» dat evenredig met de om vang van de krisis de behoefte aan een valabel alternatief voor de hui dige sociaal-ekonomische, mone taire en politieke janboel bij de massa groeit. Het voorstel van de kameraad Vernimmen lijkt ons in dit opzicht een ideale kans op poli tieke motivering van een groot aan tal van diegenen die nu reeds schij nen te berusten in hun lot. Inspraak en participatie moeten daarbij cen traal staan. Als federale verant woordelijken moeten wij open staan voor de opvattingen en de problemen van de gewone mens. Ook daarom wordt deze groot scheepse aktie binnen het arrondis sement Aalst gepland. De thans veel gehoorde en smalende opmer kingen in de zin van «De socialisten kunnen het toch ook niet oplossen» krijgen met de nota nu echter rui mere en zeker ernstige perspektie- ven. De SP-federatie Aalst heeft immers een konkreet uitgangspunt voor diskussie en aktie. Ook voor het Congres van de Vlaamse socia listen rond ekonomische proble men en alternatieven, dat vermoe delijk in het voorjaar zal gehouden worden (niettegenstaande er tot op heden weinig schot in de zaak is gekomen) is het dokument een goe de vertrekbasis. Belangrijkste aksenten van de diskussienota Uiteraard is het onmogelijk binnen het bestek van dit artikel de lijvige, 25-tal pagina's tellende tekst van Willy Vernimmen, integraal weer te geven. Het is trouwens slechts Staels deed als baas wel dwaas. Het A.B.V. V. neemt het echter zomaar niet. Bij het confectiebedrijf PVBA Staels in de Ille industriezone te Erembodegem werden 3 A.B.V.V.-leden, woensdagmorgen om 7.30 uur de toeng tot het werk ontzegd omdat zij gevolg heb ben gegeven aan de oproep van hun vakbond om deel te nemen aan de stakingsaktie. Deze leden hadden respektievelijk negen en zeven jaar dienst. In dit confectiebedrijf, waar blijk baar nog schrijnende toestanden heersen, was het in het verleden voor het personeel onmogelijk om aan stakingsacties deel te nemen, door de zware druk waaronder zij van de werkgever werden geplaatst met dreiging tot afdanking, e.d. Nu uiteindelijk een aantal mensen toch weerstaan hebben aan deze druk van de werkgever, komt er onmiddellijk deze reactie van dui delijke patronale willekeur en on begrip waartegen juist de akie van de vakbonden was gericht. De Centrale van de Kleding van het A.B.V.V., vakcentrale waarbij de ze 3 vakbondsleden zijn aangeslo ten, heeft dan ook beslist om aan deze zaak de nodige ruchtbaarheid te geven, aan het personeel van de firma Staels een oproep te richten 'om hun solidariteit met de afge dankte werknemers te betuigen en om deze willekeurige afdankingen voor het arbeidsgerecht te brengen met eis tot zware schadevergoedin gen te betalen aan hun leden. R. STABEL Adj unct-secre tar is Jongsocialisten over de racistisch getinte VMO-betoging te Antwerpen. Belangrijkste brok op de agenda was echter een voorstel voor politieke aktie binnen de federatie en de afdelingen naar aanleiding van de huidige nefaste sociaal- ekonomische situatie. Speciaal voor deze bijeenkomst schreef onze Europarlementair Willy Vernimmen een waar devolle diskussienota. Onderstaand vindt men hetsentiële van deze eerste gespreksronde. een eerste versie: korrekties, aan vullingen enz. zullen welkom zijn. Te gepasten tijde en in het vooruit zicht de diskussie in de afdelingen te aktiveren, zal de in zijn definitie ve vorm gegoten nota in «Voor Allen» gepubliceerd worden. Niet temin is een korte samenvatting wenselijk. Waar gaat het om? De huidige ekonomische situatie en de tewerkstelling zijn thans de voor naamste Europese problemen en vereisen een prioritaire aanpak. Vooral de werkloosheid neemt ka- tastrofale gevolgen aan. Zo zijn er in België alleen reeds om en bij de 500.000 mensen zonder werk. Ver nimmen geeft nog een aantal ande re aspekten van de krisis (o.a. de zware implikaties voor vrouwen en jongeren) en drukt terecht zijn vrees uit, refererende naar de ana loge situatie in de dertiger jaren, voor het in gevaar komen van de demokratie. Door het struktureel karakter van de krisis moet ook de Europese ekonomische en politieke onafhankelijkheid (cfr. de macht van de multinationals) veilig ge steld worden. Daarvoor is in de eerste plaats een globaal beleid van de 10 EEG-landen vereist, maar ook met deelneming van de sociale gesprekspartners. Chris Vancoppenolle Federaal sekretaris Er worden de laatste dagen binnen en buiten onze grenzen heel wat standpunten ingenomen die ons Europeanen en Belgen in het daglicht stellen van een voorbijgestreefd konservatisme. Nemen wij het probleem van de bewapening bijvoorbeeld: daar waar zelfs op dit ogenblik in Ameri ka zich tendenzen ontwikkelen voor een vermindering van nuttelo ze bewapening, blijven wij in de Europese landen meestal vasthou den aan raketten en andere moord wapens, alsof dit de enige mogelij ke weg is voor onze veiligheid. Wanneer onze partijvoorzitter Ka- rel Van Miert tijdens een vergade ring van de Unie van de Socialisti sche Partijen te Parijs een vurig pleidooi houdt voor een socialisti sche visie ter zake, is het sukses hiervan - naar mijn gevoelen - vandaag nog eerder beperkt. Al hoewel het nu duidelijk is dat ook binnen de Duitse SPD een merkba re wijziging in de standpunten waar te nemen is. Misschien betekent dit reeds een aanvang van een ernstige gedachtenwisseling en mentaliteits verandering, in ieder geval zou het treurig zijn achteraf te moeten vast stellen dat onze houding nog kon servatiever is dan deze van Presi dent Reagan. Een tweede voorval binnen de grenzen van de Europese Gemeen schap dat mij tot nadenken aanzet te, was het debat over de boterver- koop aan de Sovjetunie. Dat deze handelswijze bekritiseerd wordt door leken in deze aangelegenheid, kan ik nog wel begrijpen, dat door winterde politici hierop ook kritiek hebben, doet mij huiveren, daar gaat het er alleen om de Europea nen opnieuw in een eng keurslijfje steken, om hun werkelijke politie ke bedoelingen te verbergen. Op een ogenblik waarop zij met de meest onzinnige argumenten deze verkoop in politieke termen trach ten te schandaliseren, vergaderden in Moskou de meest vooraanstaan de Amerikaanse handelsexperten om de handel met het Oostblok te verhogen. Het veroordelen van handelsbetrekkingen met het oost- blok wordt dan meestal doorkruist met politieke aspekten: de situatie in Polen komt alsdan steeds op nieuw naar voren. Vooreerst is het niet alleen in Polen dat er moeilijk heden bestaan en men moet eens de moed opbrengen om de oorza ken en de gevolgen te ontleden. Duidelijk is het nu toch wel dat door een gewijzigde houding van de Kerk er een ander klimaat gaat groeien. Maar sommigen binnen onze nationale of Europese gren zen willen het blijkbaar niet zien, hun houding kan in een nabije of verre toekomst zo bepalend zijn dat wij uiteindelijk wellicht het meest konservatieve werelddeel zullen worden. Tegen deze gedachtengang ingaan is niet altijd gemakkelijk en niet altijd politiek lonend, maar als so cialisten is het geloof ik niet alleen ons recht maar een fundamentele plicht. Willy Vernimmen Lid Europees Parlement Een foto van de optocht t.g.v. de stakingsaktie van dinsdag 30 november. Ook de partij buigt zich over een verantwoord ekono misch herstel- en tewerkstellingsbeleid (foto Filip Bogaert) In de federatie Aalst werd de stakinbsoproep in het alge meen beter opgevolgd dan bij voorgaande akties. Reeds om 5 uur 's ochtends rukten stakerspiketten uit naar de voornaamste bedrijven en werden toegangswegen tot industriezones afgesloten. In Erpe-Mere leidde dit tot pikante woordenwisselingen met de rijks wacht die het piket verzocht op te stappen. Om de moeilijkheden niet op de spits te drijven oordeelden de stakers het nuttig het piket te be houden maar de inrijbaan naar de industriezone vrij te maken. Het bedrijf Pioneer, dat extra werd gevizeerd is daardoor ontsnapt aan de algemene staking. Aan het industrieveld Lion d'Or was de rijkswacht attent aanwezig evenals bij Gates Europe waar de politie evenwel niet diende tussen beide te komen. Bij Gates Europe boekte de staking een onverwacht sukses bij de arbei ders (80 pet.) maar zoals elders bleek het heel wat moeilijker be dienden tot staken te bewegen. Bij bedrijven als De Nul, Tupperware, Amylum en F.F.R. waren er sterke stakingsposten en bleef 60% tot 80% van het personee buiten. Bij Fabelta Ninove werd symbolisch gestaakt omdat men van vakbonds zijde oordeelde dat een algemene staking het bedrijf in de huidige omstandigheden geen goed doet. Ook bij GB-Ninove was er een sterke stakerspost maar het waren huis ging toch open. Bij Unal Ge- raardsbergen staakten de helft van de bedienden en 80% arbeiders. Bij C A en Inno in de Nieuw- straat in Aalst werd de BOB erbij gehaald toen de toegangsdeuren niet konden worden opengemaakt. Inno en Unie bleven dicht. En opvallend veel middenstandsza ken in Aalst centrum bleven 's morgens dicht en betoonden zich na een nationale oproep solidair met de vakbondsaktie. Bij de openbare diensten waren er gisteren nog geen precieze cijfers over stakingsbeweging. Bij de pos terijen werd de staking niet meteen een groot sukses. In Aalst 2 kwa men slechts enkele werkwilligen opdagen en bleef het sorteercen- trum dicht maar in Aalst 1 waren de postboden moeizaam te overreden om het werk neer te leggen. Aan het RTT gebouw in de Vrijheids- straat stond een forse stakingspost, men sprak er van een relatief suk ses (43%). In het reizigersstation Aalst was het treinverkeer tot een minimum beperkt, mede omdat de lijn Gent - Aalst - Brussel werd lamgelegd. Voor de middag werd er in het stadscentrum een optocht gehou den waaraan zo'n drieduizend sta- kers deelnamen. Opvallende xlo- gans waren «Stop kapitalistisch wanbeheer» en «handen af van ons bestaanszekerheid». Opmerkelijk was de toon van gewestelijk ACV sekretaris Van Titelboom die CVP ervoor waarschuwde dat arbeiderswereld weet dat niet iedereen in de kristelijke volkspar tij aan hun ACV-kant staat. Van Titelboom stelde dat de CVP haar houding moet wijzigen. Van Herzeele van het ABW stel de dat matiging mogelijk is op voorwaarde dat de arbeiderswereld kontrole verwerft over het eigen ingeleverde geld. Roger D 'Homêt de de Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST rel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 Ir. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Stan- Lees door pag. 8 Wi&r.y.fyxp*

Voor Allen | 1982 | | pagina 1