De weekbladen in de XIX" eeuw Tentoonstelling A.M.S.A.B.: «Uit der dagen grauwe zorgen» Memoires 1919-1956 Aanbevolen programmatip Coens nekt niet-katolieke socio-kulturele organisaties Jongsocialisten protesteren tegen de racistische betoging van de VMO te Antwerpen De tijd van toen Bert Van Hoorick Een indringend politiek testament Jongsocialisten - Kultuuropbouw Dender leeuw C.S.C. De Rank Welle «De kat op het spel» door Tejater 13 Kadervorming VFG J door C.S.C.-Vormingswerk Aalst We hebben moeten wachten tot het begin van de XXe eeuw, namelijk tot 30 de cember 1900, om het eerste socialistisch weekblad Recht en Vrijheid te noteren. Dit betekende een achterstal van circa 60 jaar, daar reeds in 1840 een eerste katholiek weekblad te Aalst verscheen. Het gebrek aan een degelijke lokale pers heeft zeker de doorbraak van het socialisme niet vergemakkelijkt en waarschijnlijk in belangrijke mate vertraagd. In zijn repertorium van de pers in het Arrondissement Aalst, heeft de heer H. Liebaut een zeer volledige evolutie van de weekbladen in de verschillende steden gegeven. We beperken ons in het artikel van vandaag tot Geraardsbergen. We delen de weekbladen in de twee groepen: de katholieke en de libe ralen die vooral in die periode radi cale standpunten innamen en voor al zich aanstelden als de verdedi gers van het officieel onderwijs. Maar de laatste jaren, zijn zowel op nationaal als op gemeentelijk vlak, de liberalen van nu niet meer te vergelijken met de liberalen van toen. Liberale en radicale weekbladen 1. In 1846, het jaar van de oprich ting van een Liberale Associatie te Geraardsbergen, stak René Spi- taels, die reeds vroeger zijn mede werking had verleend aan in Brus sel verschijnende weekbladen o.a. Méphistophelès, van wal met de uitgave van de Volksverdediger. Het werd een vooruitstrevend libe raal weekblad en René Spitaels was berucht om zijn anti-klerikalisme. In een volgend artikel leggen we maer de nadruk op de figuur van René Spitaels en het belang van de familie Spitaels in die periode. We zullen ook een paar uittreksels ge ven uit het weekblad van 31 decem ber 1847. Het plotse overlijden van René Spitaels in 1849 stelde een vroegtijdig einde aan de publicatie van de Volksverdediger. Het week blad werd gedrukt door Raphael Ceuterick, wonende Brugstraat te Geraardsbergen. Zijn zoon Alfons, geboren in 1844, was betrokken in de stakingen van 1868 te Brussel. Ook in februari 1877 werd hij on- derhoord in verband met opstand in da Brusselse drukkerij. 2. Drie jaar na De Volksverdedi ger stichtte Adolf Lievens, De Ge- raardsbergenaar. Dit nieuwe libe rale weekblad moest de toenemen de aanvallen op de liberale partij beantwoorden. Bij de dood van Adolf Lievens in 1852, volgde een neef Jaan-Jacques Lievens, hem op als drukker-uitgever. Blijkbaar werd de krant geen succes, want in 1856 verliet Lievens de stad. Adolf Lievens en zijn neef waren niet afkomstig van Geraardsbergen. Ze werden beiden te Aalst geboren. In zijn repertorium van de pers, legt H. Liebaut de nadruk op het feit dat zeer vele drukkers-uitge vers van de politieke weekbladen te dien tijde "niet afkomstig waren uit de stad of gemeente waar ze hun drukkerij vestigden. De verklaring hiervan zou te zoeken zijn in de aard van het van hen verwachte werk. De gepubliceerde bladen kenmerkten zich immers door hun toon en de felle aanvallen op de tegenstanders. Voor iemand die sinds vele jaren een stad bewoonde en door dat lange verblijf reeds te zeer bekend was en te gebonden door familierelaties, vriendenkring en klienteel, was het te gewaagd om zich te ontdoen van vertrouwde banden en om zich naar voren te werpen in een daverende journalis tieke aktie. 3. In 1859, stichtte de toenmalige voorzitter van de Liberale Associa tie van Geraardsbergen de bankier René Van Santen De Onpartijdige Van Geraardsbergen. Dit blad kwam op zijn beurt de belangen van de liberale opinie verdedigen en bleef gedurende vele jaren de enige verdediger van het locale li beralisme. 4. Slechts gedurende een korte pe riode verscheen bij Victor Clarot nog een ander liberaal weekblad, als herinnering aan de aktie van René Spitaels, de titel droeg van De Volksverdediger. Met de dood van Clarot in 1890 verdween ook dit weekblad. Volgens H. Liebaut was de inhoud ervan verbeten anti godsdienstig. Het was de grote De Liberale Kring op de Markt te Geraardsbergen. strijd voor het verdedigen van het officieel onderwijs. De houding van de liberalen is het laatste jaar hele maal veranderd. Voor de eerste maal in de politieke geschiedenis werd in het kader van een koalitie- regering het onderwijs in Vlaande ren aan een katholieke minister overgelaten. Hiervan zullen de so cialisten die alleen nog overblijven als verdedigers van het officieel onderwijs de gevolgen heel snel ondervinden. 5. Bij de gemeenteverkiezingen van 1895, waren de radicaal-libera len na een jarenlange strijd binnen de liberale associatie doorgebroken en hadden ze het stadhuis ver overd. Na dit verkiezingssucces verscheen een radicaal-liberaal weekblad Het Verbond. De druk ker ervan waren de Gebroeders Van Hauwermeiren, afkomstig van Aalst. De katholieke weekbladen 1. Het was in 1843 dat Josep-An- toine Stocquart, een gewezen schoolmeester, met de uitgave van een katholiek weekblad Gazet van Geraardsbergen begon. Na de dood van de vader werd de zaak in 1859 overgenomen door de oudste zoon, die in 1881 werd opgevolgd door zijn jongere broeder. De evolutie van de weekbladen is in ruime mate gelijkenlopend met de politieke strijd. Vanaf de ge meenteverkiezingen van 30 oktober 1860 werd de positie van de liberale partij sterk afgezwakt. Bij de ver kiezingen van 1 juli 1872 was het succes van de katholieken volledig en het was maar in 1895 dat de liberalen het bestuur opnieuw in handen kregen en dit tot enkele jaren voor de eerste wereldoorlog. 2. Deze politieke strijd maakte het natuurlijk de katholieke drukkers gemakkelijker om weekbladen te publiceren. Paul Quintyn in 1863 begon met Het Zondagsblad van Geraardsbergan en hetzelfde jaar Victor Byl met Stad Geraardsber gen. Paul Quintyn werd in 1877 opgevolgd door zijn neef Arthur Pauwels. Victor Byl die naar Aalst verhuisde liet zijn blad over aan Gustave Broeckaart. 3. Alphonse Van Nieuwenhove be gon in 1877 met De Dendergalm. Het verdween reeds in 1880 en werd vervangen door De Ridder Geerard en verder door Jantje Klaas dat het ook niet lang vol hield. Het waren tenslotte de zonen August en Victor Van Nieuwenho ve die het werk van hun vader met nieuwe krachten hebben voortgezet in De Geraard, een katholiek en Vlaamsgezind weekblad afgekocht in 1907 van Cesar Pieraart. 4. Vanaf 1907 verscheen De Vaan drig met als hoofdredacteur Jules Pieraert, later opgevolgd door zijn zoon Robert. De socialisten hebben tot 30 de cember 1900 moeten wachten om met hun eigen weekblad te kunnen starten. Een grote verdienste komt toe aan Richard Clarebaut die de administratie in die pionierstijd waarnam. Recht en Vrijheid is als zelfstandig weekblad blijven be staan tot in 1934, wanneer werd overgeschakeld naar Voor Allen. Maar ons arrondissement heeft gro te verdiensten om na de Tweede Wereldoorlog terug over te gaan naar een afzonderlijk Vlaams Weekblad Voor Allen voor ons arrondissement. Het vraagt vele in spanningen, maar het loont de moeite er aan mede te werken. E. DE NAUW Het Gentse Archief en Mu seum van de Socialistische Arbeidersbeweging (AM- SAB) stelt een «reizende» tentoonstelling over het «Ontstaan en evolutie van de socialistische beweging» ter beschikking van de socialisti sche beweging. Aan de hand van oude fotos, origi nele affiches en pamfletten worden enkele markante perioden en ge beurtenissen uit de geschiedenis van 100 jaar socialisme in België aangeduid. Beelden van een zwan gere vrouw, zwoegend in de ka toenspinnerij, kinderen in grauwe werkkledij in de ateliers. Maar ook de middelen tot verzet: de pamflet ten, de affiches die door hun visue le vorm vooral voor de ongeschool de arbeiders een belangrijke propa gandistische funktie hadden. Dit aanbod is zonder twijfal zeer interessant voor de CSC-afdelin- gen. De overzichtstentoonstelling be staat uit foto's met onderschrif ten en een vijftiental ingekader de, originele affiches samen 254 nummers. De tentoonstelling is zo uitge bouwd dat ze zonder veel proble men kan opgesteld en afgebro ken worden. Gemiddeld mag u rekenen dat twee mensen ze op één dag kunnen opstellen. De nodige richtlijnen voor opstelling en schikking worden bij het huurkontrakt ingesloten. De exposant dient een expositie ruimte te voorzien die 27 panelen van ongeveer 1.20 m kan herber gen. Daarbij moet nog ruimte voorzien worden voor de 15 gro te affichekaders. Wat de huurvoorwaarden be treft, vraagt men vooreerst aan de exposant om lid te worden van het AMSAB: lidgeld voor lokale organisaties bedraagt 500 fr. Daarmee is men meteen ook geabonneerd op het tijdschrift «AMSAB-Tijdingen» voor de duur van één jaar. Verder vraagt men om per expositieweek een aantal AMSAB-affiches aan te kopen (minimum 10 voor de kleine gemeenten tot 18 sets AMSAB-affiches voor afde lingen met meer mogelijkheden). Deze sets bevatten elk 6 affiches, reproducties uit de AMSAB-col- lectie. De inkoopprijs per set bedraagt voor 600 fr., men kan ze voor eigen rekening verder verkopen. Da officiële verkoopprijs be draagt 750 fr. per set en 150 fr. per poster. Men maakt dus van 150 tot 300 fr. winst per verkoch te set posters. Het tentoonstellingsmateriaal moet vooraf door de exposant verzekerd worden voor een waarde van 150.000 fr. (Polis: alle risicos-tentoonstelling, nagel tot nagel; premie bij PS: ong. 750 fr.). Een waarborgsom van 10.000 fr. wordt bij het ophalen van de tentoonstelling aan AMSAB overhandigd. Dit bedrag wordt een week na het terugbrengen Bert Van Hoorick's meeslepende memoires over een halve eeuw sociale strijd in Vlaanderen Een unieke getuigenis over de fabrieksstad Aalst in het spoor van L.P. Boon, de krisis van de jaren dertig, de ilegaliteit en de strijd tegen het razisme, de concentratiekampen, de Kommunistische Partij, het Stalinisme en de koude oorlog... geschreven in een adembenemend ritme dat van dit boek een politieke triller maakt, waarin treurnis, afgrijzen en humor om beurten de bovenhand halen. In tegenstroom, herinneringen 1919-1956 Te verkrijgen bij C.S.C.-Vormingswerk, Houtmarkt 1 te 9300 AALST; prijs 635 fr. Zaterdag 18/12/82 zal Bert zijn boeken signeren in Netwerk. fteït VAN HOORICK IN TEGENSTROOM De Socio-Culturele organisaties, en met name - de Socialistische Vooruitziende Vrouwen - de Vlaamse Federatie Socialistische Gepensioneerden - de Mutualiteit der Jonge Arbeiders - de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid, Vormingswerk - de Vlaamse Federatie Gehandicapte Jongeren - de Vlaamse Federatie voor Gehandicaptenzorg - Zonnige Uren - Federatie voor Rekreatie en Omnisport - de Socialistische Federatie voor Plaatselijk Open Jongerenwerk - de Vlaamse Federatie Gehandicaptensport hebben met ontsteltenis de nieuwe besparingsmaatregel van minister Coens vernomen. Het betreft hier een ongehoorde verhoging van de huurprijs van de lokalen in de Rijksscholen. Enkele voorbeelden: zo durft de betrokken minister voor een sportzaal die één uur per week wordt gebruikt 5.850 fr. per trimester aanrekenen; het afhuren van een refter door een seniorenklub voor wekelijkse aktiviteiten wordt drastisch verhoogd tot 21.768fr. per jaar. Idem voor klubs van gehandicapten, jongeren, sportverenigingen die eveneens hierdoor sterk beknot worden in hun aktiviteiten. De hogergenoemde organisaties gaan uit van het standpunt dat akkomodatie die door iedereen betaald is, ook door iedereen moet kunnen gebruikt worden. Zij stellen dat de infrastruktuur die zij hoogstnodig hebben om hun aktiviteiten te laten plaatsgrijpen niet met winstgevend doel moet worden uitgebaat. Daarbij komt dat de betrokken scholen niet eens over deze inkomsten mogen beschikken, terwijl in het vrij onderwijs de huurgelden ten goede van de instelling komen. Zij dringen dan ook met klem aan dat minister Coens deze maatregel onmiddellijk zou intrekken in het belang van de vele afdelingen die resorteren onder de betrokken organisaties. Toneelbezoek Vrijdag 3 december 1982 om 20 uur Samenkomst in het Achturenhuis te 19.45 uur van het expositiemateriaal, na aftrek van eventuele schadever goeding voor affiches, foto's of opschriften, teruggestort. - Het AMSAB stelt ook een cata logus (ong. 50 blz.) bij de ten toonstelling ter beschikking voor het publiek. Deze mag maximaal aan 60 fr. verkocht worden. De inkoopprijs per stuk is 50 fr. Voor reservatie van de tentoonstel ling en bijkomende inlichtingen kan men terecht tijdens de kantoor uren bij het AMSAB, St. Pieters- nieuwstraat 23, 9000 Gent, tel. 091- 24.00.79. De Vlaamse Federatie Gehandi capte Jongeren organiseert haar eerste kadervorming (van dit schooljaar) in het hartje van de Kempen. Met sneeuwvlokjes be poederd en bijgestaan door promi nente sneeuwmannen, oefenen wij ons in edele kunsten als: theater, mime, kleibewerking, verf, papier, e.h.b.o., enz... De bedoeling is een zekere vorming te bieden aan mensen die mee wil len werken aan onze activiteiten. Zo organiseren wij o.a. kinderva kanties met fysische of mentaal ge handicapte kinderen en jongeren; ontspanningsweekends» buiten landse reizen, enz... Als je mee wil doen, schrijf dan naar V.F.G.J., Sint Jansstraat 32, 1000 Brussel. Of bel naar 02-513.64.70, toestel 2425 Je hebt tijd om in te schrijven tot 7 december ten laatste Datum weekend: vrijdag 17.12.82, 1 18 uur tot dinsdag 21.12.82 14 uur. Plaats: Jeugdcentrum Hoge Rielen, Molenbergstraat 56, 2451 Lich- taart. Prijs: 1200 frank ter plaatse be talen De lijst van fascistische gewelddaden tegen progressieve instellingen en personen wordt steeds langer. Uiterst rechts is blijkbaar een weloverwogen kampagne begonnen om door middel van terreur de aktiviteiten van progressieve organisaties in Vlaanderen lam te leggen. Na de pogingen tot brandstichting in het jeugdhuis De Cluys te Borgerhout, de PvdA-medische groepspraktijk in Hoboken, café Veranda en de gelukte brandstichting in de bioskoopzaal King Kong moest nu het vrouwenhuis Tamara in de Ambachtstraat het ontgelden. Met uitzondering van de King Kong bleef de schade tot nu toe nog zeer beperkt. De systematische fascistische geweldpleging tegen linkse en progressieve instellingen kon tot nu toe ongestraft plaatsgrijpen. De Belgische justitie bemoedigt deze duidelijke anti-demokratische praktijken nog wanneer zij de VMO niet als een privé-militie wenst te veroordelen. Bovendien krijgen diegenen die alles in het werk stellen om het demokratisch funktioneren van onze samenleving te verhinderen de toestemming om op 4 december een racistische betoging tegen de gastarbeiders te houden in Antwerpen. Deze toelating wordt nota bene gegeven in naam van de demokratie en de vrije meningsuiting voor alle strekkingen!! Als demokraten en socialisten kunnen wij niet aanvaarden dat een socialistisch burgemeester een manifestatie toelaat op haar grondgebied van organisaties die de meest elementaire demokratische spelregels met de voeten treden. Alleen zij die de regels van de demokratie eerbiedigen kunnen gebruik maken van het recht tot vrije meningsuiting. Wij eisen dus dat deze betoging verboden wordt en dat dit vanaf nu het geval zal zijn voor alle fascistische, racistische en anti-demokratische manifestaties in Antwerpen. We weten echter ook dat deze fascisten zich niet zullen storen aan dit verbod. Een socialistisch burgemeester moet op dit punt echter een principiële houding aannemen. We roepen dan ook alle socialistische organisaties en iedereen die begaan is met de verdediging van de demokratie en de strijd tegen het fascisme op om massaal aanwezig te zijn om zich te verzetten tegen deze racistische betoging in Antwerpen op zaterdag 4 december: afspraak op de Groenplaats om 13 uur stipt. 4 - 3 december 1982 - «VOOr Allen» \<V" V' tlRMPF .WMIfc- BERT VAN HOORICK Herinneringen 1919-1956 Paperback, 635 fr.

Voor Allen | 1982 | | pagina 4