Willy Vernimmen interpelleert de commissie omtrent de werking van het Europees Monetair stelsel Vernieuwd profiel en konkrete aktiepunten C SC - Vor mings wer k sprak met Bert Van Hoorick Gemeenten in wurggreep SP Groot-Ninove Binnen in: Kopij «Voor Allen» Opgelet Europese Gemeenschap komt Libanon te hulp SP-Federatie Aalst Arrondissementeel Bestuur Vrijdag 10 daeamber 1982 44* Jaargang nr. 48 Waakbtad van da S.P. Tijdens de Ministerraad Fi nanciën/Economie van 15.2.1982 werd door vice- voorzitter van de Europese Commissie Ortoli verslag uit gebracht omtrent de werking van het Europees Monetair Stelsel en werden voorstellen voor een versteviging en ver dieping van de monetaire sa menwerking besproken. Naar aanleiding hiervan wenste Willy Vernimmen van de Commis sie het volgende te vernemen: welke tot nu toe de resultaten geweest zijn van de werking van het EMS en of speculatiebewegingen tegen bepaalde valuta's bestreden konden worden; wat de toekomstperspectieven zijn voor een eventuele toetreding van nieuwe lid-staten tot het stelsel; hoe men vanuit EMS-standpunt aankijkt tegen de aanstaande toe treding van Spanje en Portugal tot de E.E.G.? In zijn antwoord aan Willy Vernim men deelde dhr. Ortoli, namens de Commissie, mede dat uit de mede deling van de Raad blijkt dat het Europees Monetair Stelsel tot dus verre suksesvol is geweest. Het E.M.S. heeft in het bijzonder ge leid tot een grotere stabiliteit van de wisselkoersen van de deelne mende valuta's dan deze voordien vertoonden. De nodige veranderin gen in de wisselkoersen werden geleidelijk aangebracht en de stabi liserende speculatieve transacties werden tegengegaan. Volledige deelneming aan de wis selkoersmechanismen door het pond sterling is herhaaldelijk door de Commissie aanbevolen. De re gering van het Verenigd Koninkrijk heeft deze kwestie nog steeds in studie en er zijn een aantal officiële verklaringen dat het V.K. op het passende tijdstip zal deelnemen. In tegenstelling tot het Verenigd Ko ninkrijk heeft Griekenland niet 20% van zijn reserves overgemaakt aan het Europees Fonds voor Mo netaire Samenwerking tegenover Ecu's, noch hebben de autoriteiten officieel verklaard volledig aan het EMS te gaan deelnemen, aldus dhr. Ortoli. Volgens de Commissaris valt de Geen enkele politieke partij of beweging zal zo maar uit bazuinen dat het hun geen zier uitmaakt al dan niet in bestuur óf oppositie te zitten. Het streefdoel - ook van de SP - is aan het bestuur deel te nemen, omdat dit mede zeggenschap betekent. Ze ker op 't gemeentelijk vlak, betekent dit dan macht om een gedeelte van uw pro gramma te verwezenlijken. Als dusdanig is onze opposi tierol vanaf 1 januari 1983 er één tegen wil en dank. Desondanks zijn er aan al die nega tieve beschouwingen over die ver doemde oppositie, toch een aantal positieve elementen, uit het oog punt van de partij en onze organisa ties zelf. Wij zullen meer aandacht kunnen besteden aan de uitbouw van onze beweging, de inhoud van_ onze politieke akties verbeteren en onze aktiviteiten terzake te verho gen. Het is toch duidelijk dat bij voorbeeld een schepenambt enorm veel van uw vrije tijd vraagt en derhalve weinig of geen tijd over blijft voor het partij werk. Het is aldus dat het partijbestuur Groot-Ninove deze week een ern stige diskussie zal hebben over de te voereif^ktie van uit de oppositie. De persoonlijke inzet van onze ver kozen mandatarissen, het vastleg gen van-verantwoordelijkheden, de vorming van werkgroepen en dus «Petjen Cyriel» is niet meer> pag. 6 Joseph Camiïle Standaert, pag. 5 Hoe diefstal wettelijk wordt!?, pag. 6 niet het minst de goede interne werking van de partij, zowel wat onderafdelingen als hoofdbestuur betreft. Nieuwe aktieve mensen en medewerkers worden aangetrok ken, de aktie aan de basis moet worden uitgebreid. Onze inzet moet ook gaan naar de neven- en zusterorganisaties, die in onze so cialistische beweging met de partij zelf, één geheel vormen. Er is dus veel werk op de plank, en er zèl gewerkt worden. Duidelijke standpunten Maar wij moeten hiervoor onze partijgenoten-sympatisanten aan spreken en aanzetten tot medewer king. Wij zijn er van overtuigd dat vele partijgenoten zullen medewer ken als hun er om wordt verzocht. Daarom moet deze «Voor Allen» opnieuw het bindmiddel worden tussen partij en leden. Wij moeten informatie brengen over onze hou ding, onze zienswijze, onze akties. Maar dat is niet voldoende. Ook de bevolking in het algemeen moet worden voorgelicht. Wij moeten dus als S.P. naar buiten treden, met duidelijke standpunten. Ook hier voor moeten een aantal kameraden aan het werk gezet worden. Volgende week brengen wij nieuws over de eventuele beslissingen van het partijbestuur. Ondertussen volbrengen wij verder ons ambt tot 31 december. Wij kennen nu het oordeel van de kie zer: zij hebben ons werk iet afge keurd, integendeel! Wij werken dus voorC Aanleg omgeving sporthal Wij kregen immers nog twee be langrijke toezeggingen inzake openbare werken. Vooreerst keur de minister Mare Galle de werken goed en dus de toewijzing aan de aannemer voor de uitvoering van de aanleg van de omgeving van de sporthal. De aanvang van deze be langrijke 'werken: toegangswegen, parkings, beplantingen zal dus spoedig kunnen worden aange vangen. Voetpaden Rosier en Elsbeek Vanwege de dienst Gesubsidieerde Werken kregen wij het bericht dat de aanleg van de voetpaden en laanbeplanting op de wijken «Ter Duyst» (uitbreiding Roslaer) en Sint-Pietersstraat (Elsbeek Meer- beke) mag uitgevoerd worden. De raming van deze werken beloopt 8.523.394 fr. waarvan 1.128.535 fr. ten laste van de stad. De aanbeste ding zal dus kortelings plaatsheb ben. Een nieuws dat de aangelan-< den en inwoners van voormelde wijken zeker met genoegen zullen vernemen. jaCqUes Timmermans mÊÊmmmmm^tmÊÊÊrnrn Onlangs publiceerde Bert Van Hoorick bij het Mase- reelfonds zijn mémoires on der de titel «In Tegenstro om». Zowel in Nederland als in Vlaanderen werd dit boek door de persmensen met lof onthaald. De Nederlandse schrijver Wim Zaal ver klaarde in Elseviers Week blad: «In Tegenstroom» zou in het Noorden verschenen, als een uniek dokument zijn ingehaald». Een uniek doku ment is het ook voor ons in Vlaanderen en in Aalst. Op elke bladzijde voelt de lezer de solidariteit van Bert met de arbei dersklasse in de strijd tegen uitbui ting en onderdrukking. «In Tegen stroom» is uitgegroeid tot een mee slepend boek, geschreven in een levendige en vlotte stijl, nu eens ontroerend dan weer humoristisch. Het is net alsof men Bert in levende lijve tussen pot en pint of op een debatavond aan het woord hoort in zijn geëigende sappige en pittige taal. Hij spreekt en schrijft steeds de taal van de arbeider, zoals zijn betreur de vriend Louis-Paul Boon. «In Tegenstroom» strekt zich uit over de periode 1919-1956. Het verhaalt de plaatselijke Aalsterse sociaal- politieke geschiedenis tegen de ach tergrond van het nationaal en inter nationaal gebeuren. Daardoor heeft dit boek een méér dan plaat selijke reikwijdte. Naar aanleiding van het verschij nen van dit merkwaardig politiek testament, hadden wij een gesprek met Bert. Bert, hoe kwam je tot het socia lisme? Bert: Van huit uit daensist, behoor de een van de eerste Aalsterse socialisten, Vaatje Van Cutsem, tot mijn familie. Vandaar knoop ik aan bij het einde van Boon's boek over Pieter Daens. Waar het boek van L.P. Boon «Pieter Daens of hoe in de 19de eeuw de arbeiders streden tegen onrecht en verdrukking» ein digt met de dood van Pftter Daens, daar begin ik mijn boek. Vertrek kend bij de dood van Pieter Daens behandel ik de neergang van het daensisme en de gelijktijdige op gang en doorbraak van het socialis me in het arrondissement Aalst. Dit alles speelt zich af in mijn kindertijd. Het was niet alleen een tijd van grote ellende bij de arbei ders, maar ook een tijd waarin het Vlaamse volk van veel rechten ver stoken bleef. Vandaar dat ik als "rling van het atheneum te Aalst volop in de strijd sta voor de rech ten van de Vlamingen. Langs bro chures en pamfletten kom ik bij de jeugdbeweging in aanraking met de Socialistische Anti-Oorlogsliga. Wat was die Socialistische Anti- Oorlogsliga? In je boek blijkt dit niet zo duidelijk. Bert: De Socialistische Anti-Oor logsliga leunde aan bij de B.W.P. (Belgische Werkliedenpartij - voorloper van de BSP en de SP). Zij was anti-militaristisch en anti fascistisch. Daarenboven ook nogal revolutionair georiënteerd. Toen de BWP grotendeels het Plan van de Arbeid liet vallen om toe te treden tot de regering van de ban kier Van Zeeland, koos ik, aanslui tend bij de krachtlijnen van de Socialistische Anti-Oorlogsliga, de radikale, revolutionaire weg naar de verwezenlijking van het socialis me. Ik werd uitgestoten en kwam in de Kommunistische Partij terecht. Bert Van Hoorick vertelt dan ver der zijn wedervaren in de Kommu nistische Partij, de strijd van kom- munisten en socialisten tegen het opkomend fascisme, de oorlog met de verzetsbeweging in de klandesti- niteit, de koncentratiekampen van Breendonk en Buchenwald, waar hij gevangen was. Een verhaal van bloed en tranen. Verder komen nog uitvoerig ter sprake: de euforie van de bevrijding, het uitbreken van de koude oorlog, die zich in de na-oorlogse periode aandiende, en tenslotte de geleidelijke afgang van de kommunistische partij, die meer en meer buiten de realiteit van de arbeidersstrijd in België ging staan. Na de onthullingen van Kroestsjev over het stalinisme en de onder drukking van de opstand in Honga rije verlaat Bert de KP en treedt opnieuw toe tot de BSP. Hiermee zijn we dan aangeland in het jaar 1956 en bereiken het einde van het boek. In je boek komen naast namen van politieke personaliteiten en sociale voormannen ook opvallend veel na men voor van arbeidersmilitanten. Dit is in de meeste memoires van politieke figuren niet het geval. Is dit een toeval, Bert, of heb je dit bewust gewild? Heb je daar een verklaring voor? Bert: Ja, de geschiedenis wordt gemaakt door het volk, door de basis zoals men dat tegenwoordig noemt. Met dit gewone volk heb ik mij in mijn politieke strijd altijd verbonden gevoeld. De geschiede nis is de geschiedenis van de klas senstrijd, van de strijd van de pro letariërs tegen de klasse van groot kapitalisten. Lees door pag. 4 beslissing omtrent het tijdstip van deelneming in de eerste plaats on der de bevoegdheid van de autori teiten van de betrokken Lid-Staat, doch het is duidelijk dat voor een geleidelijke intrede in het stelsel volledig overleg niet de andere deelnemers vereist is. Volgens dhr. Ortoli is de toetreding van Spanje en Portugal tot de ge meenschap eveneens een positief element uit oogpunt van het EMS. Het doel van het stelsel is de vesti ging van een zone van monetaire stabiliteit en de uitbreiding van een dergelijke zone zal van groot voor deel zijn voor het aangaan van iiauwere betrekkingen tussen de handelspartners binnen Europa en »n het internationale monetaire stelsel. i Minister Nothomb heeft vorige week een volmachtenbesluit door de nationale regering laten stemmen dat een kaakslag betekent voor de gemeenten. Door dit besluit wentelt de nationale regering haar eigen tekortkomingen ten overstaan van de gemeenten af op diezelf de gemeenten. Inderdaad, reeds maanden klagen we het feit aan dat de centrale regering moet ophouden haar eigen financiële proble men over te hevelen op het gemeentelijk niveau. Laattijdig uitbetalen van tegoeden, het knagen aan de dotaties van het Gemeentefonds zijn op zichzelf reeds in belangrijke mate oorzaak van de deficieten van sommige Vlaamse gemeenten. De aangroei in 1983 volstaat zelfs niet om de inflatie op te vangen. Het nu genomen volmachtenbesluit betekent nog min nog meer een grondige aantasting van de gemeentelijke autonomie. Zowel inzake gemeentebelastingen en taksen als inzake de bezoldiging van het gemeentepersoneel wordt de beslissings macht aan de gemeenteraad onttrokken in de deficitaire gemeenten. Dit betekent het in gevaar brengen van het bestaan zelf van het demokratisch bestel van de verkozen gemeentebesturen. Ook het tot stand komen van een diskriminatie in bezoldiging naargelang een gemeente deficitair is of niet, is onduldbaar Tevens betekent de wijze waarop dit besluit aanduidt h*u de toeziende overheid de gemeentebegrotingen in evenwicht moet brengen, een inbreuk op de staatshervorming. Sinds de wet van 8 augustus 1980 is deze bevoegdheid uitsluitend toever trouwd aan de Vlaamse regering. Hoeven we er in dit verband ook nog op te wijzen dat steeds meer vragen rijzen over de houding van de CVP-minister die een voor Vlaanderen nadelige verdeelsleutel van het Gemeen tefonds blijft dulden daar waar kollega Temmerman een wetsvoorstel heeft ingediend waarbij het Gemeentefonds onder de gewesten zou verdeeld worden via geristorneerde belas tingen, d.w.z. op basis van eigen financiële verantwoorde lijkheid en niet op basis van dotaties waarbij Vlaanderen voor vele miljarden benadeeld wordt. Ook Antwerpen wacht vruchteloos op een stap van de nationale regering om te krijgen waarop het recht heeft. Daar waar Vlaamse Executieve, Raad van State en bevoegde Senaatskommissie het eens zijn over het bedrag van 4,7 miljard als konsolidatielening, wil Nothomb slechts 2,5 mil jard toekennen. Hoe wil men op die wijze de fusie van Antwerpen laten slagen? Hoezeer verschilt deze aanpak met de manier waarop wij de financiële problemen van de gemeenten willen oplossen. In plaats van de gemeentelijke autonomie op losse schroeven te zetten, stellen wij hen in staat zelf te bepalen, via een saneringsplan, hoe zij op beperkte termijn hun begrotings evenwicht kunnen herwinnen en dit zonder dat het bijkomende lasten voor de gemeente meebrengt, daar de aflossing van de saneringslening via het Hulpfonds geschiedt. De publieke opinie heeft allicht zeer snel begrepen wie het met haar het beste meent. Ook de gemeenten weten nu waaraan zich te houden. Mare GALLE Minister Vanaf 10 december 1982 wordt er geen kopij meer aanvaard de woensdag. Alles wat toekomt op het sekretariaat de woensdag zal dan de volgende wedt verschijnen. Wij hopen op jullie medewerking. De Redaktie Toen de Libanese President Amin Gemayel zijn dramati sche oproep deed tot de Ver enigde Naties voor hulp voor de wederopbouw van zijn door oorlog verscheurde land, wist hij zich in ieder geval gesteund door Europa. Een dag eerder was de situatie in dit land uitvoerig besproken op een informele bijeenkomst van de Eu ropese Ministers van Buitenlandse Zaken in Nyborg, Denemarken. Besloten werd voorzitter Uffe Elle- mann-Jensen de Deense Minister van Buitenlandse Zaken de volgen de weken een bezoek te laten bren gen aan Libanon en andere belang rijke landen in het Midden-Oosten. Tijdens zijn bezoek zou hij moeten bekijken welke bijdrage de Tien Gemeenschapslanden kunnen leve ren om de situatie in Libanon te stabiliseren en de vrede te bevor deren. Eerder in oktober was Europa een van de eersten die de bevolking te hulp schoot die het slachtoffer was geworden van de gevechten. Het Disaster Relief Office (Rampen fonds) van de Verenigde Naties was van mening dat een bedrag van 775 miljoen BF nodig was om de eerste nood te leningen. Europa droeg meer dan de helft hiervan bij. Deze hulp had tot doel de meer dan 230.000 Libanezen en Palestijnen in West-Beiroet en Zuid-Libanon te vorzien van de meest elementai re goederen, diensten en snelle her stelwerkzaamheden te verrichten. Deze EG-hulp bracht, samen met eerdere voedselnoodhulp de geza menlijke EG-hulp voor de Libane se bevolking op 1 miljard BF. In juni keurden EG-ministers even eens een lening goed van de Euro pese Investeringsbank aan de Liba nese regering voor een bedrag van 2,28 miljard BF. Met deze lening wil de regering de verwoeste econo mie van het land weer opbouwen. Door de Israëlische invasie was de economische bedrijvigheid tot stil stand gekomen en waren er hon derdduizenden daklozen bijge komen. De hulp van de EG ging gepaard met een oproep van diplomatieke zijde voor de terugtrekking van Israëlische en andere buitenlandse strijdmachten. De Raad van Minis ters besloot steun aan Israël te bevriezen maar zag af van verdere economische sancties. De EG-top in Brussel van 29 juni veroordeelde de invasie als «een flagrante schen ding van het internationale recht en de fundamentele humanitaire be ginselen» en verlangde een onmid dellijke terugtrekking van de Israë lische en Palestijnse troepen in en rondom Beiroet. Tweede gespreksronde diskussienota Willy Vernimmen m.b.t. het ekonomisch herstel- en tewerkstellingsbeleid Donderdag 23 december 1982 om 20 u in het Achturenhuis, Stationsstraat 37, Denderleeuw Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy ■Vernimmen, Houtmarkt I. 9300 Aalst •m t 7 -

Voor Allen | 1982 | | pagina 1