9 RONSE Voorstel van wet tot oprichting van een fonds voor huisvestingskrediet Sinterklaasfeesten op een rijtje Het brugrustpensioen Aan alle Ronsenaars W.T.C. Jong van Hart huldigde zijn laureaten Nieuwe rolschaatsklub te Ronse Fietsers en bromfietsers aandacht Vrouwen en zelfstandigen uitgesloten Minder interessant als huidig systeem Ronse Huldiging laureaten van de arbeid 8 -10 december 1982 «Voor Allen» (ingediend door senator Geogres de Smeyter c.s.) Toelichting De crisis in de bouwbedrijven en in de toeleveringsbedrijven slaat hard toe. De werkloosheid wordt angst aanjagend. De tewerkstellingskan sen worden onzeker, om niet te zeggen hopeloos. De tot nu toe genomen maatrege len om de nieuw- en de vernieuw bouw te stimuleren blijken onvol doende om de gewenste bouwacti viteit op peil te houden. De oorza ken van de crisis in de bouwnijver heid zijn vooral de hoge rentevoe ten en de algemene onzekerheid, waarvan de kandidaat bouwers of kopers zich geplaatst zien. Het pre miestelsel voor de bouwers is on voldoende tegenover de zware fi nanciële verplichtingen, die ze te dragen hebben. De kandidaten, die het risico nog durven nemen, kun nen dan weer geen geld tegen aan vaardbare rentevoeten krijgen. Bij de erkende kredietmaatschappijen overtreft de vraag het aanbod. De A.S.L.K. kan nog slechts 5 miljard ter beschikking stellen om een van-haar sociale opdrachten de financiering van de volkshuis vesting te vervullen. Voorstel van wet Artikel I De ASLK, het Gemeentekrediet van België, de banken, de private spaarkassen en alle andere instel lingen, die spaar- of depositoboek jes beheren, zijn verplicht 1 pet." van het saldo op de spaar- en depo sitoboekjes van hun spaarders te storten in een Fonds voor Huisves tingskrediet, hierna het Fonds ge noemd. De koning kan, op voorstel van de Toezichtsraad, het percenta- aanpassen aan de behoefte van iet Fonds. Artikel 2 Het Fonds wordt beheerd door de A.S.L.K. Artikel 3 Een toezichtsraad, waarin de ver tegenwoordigers van de bij Art. 1 bedoelde instellingen zitting heb ben, houdt toezicht op het beheer der gelden. De Raad wordt voor de eerste maal samengesteld bij een in Ministerraad overlegd besluit. De koning bepaalt de wijze waarop de bijdragen van de in art. 1 bedoelde instellingen worden opgevraagd. Artikel 4 De beschikbare gelden worden aan het Fonds overgedragen. Het Fonds stelt via de erkende krediet maatschappijen de beschikbare middelen ter beschikking van de ontleners tegen rentevoeten, die door de Raad worden voorgesteld en goedgekeurd door de bevoegde Minister. De Raad bepaalt de krite- ria tot verdeling van de beschikbare gelden onder de erkende krediet maatschappijen. Artikel 5 De Toezichtsraad stelt eveneens de vergoeding vast van de door in Art. 1 bedoelde financiële instellingen ingebrachte kapitalen. Artikel 6 De ontleners kunnen bij de erken de kredietmaatschappijen van de ASLK een sociale lening aangaan. De door de Toezichtsraad gestelde voorwaarden voor het bekomen van een dergelijke lening zullen door de ontleners bij gelijk welke financiële instelling kunnen vervuld worden. Artikel 7 De beheerskosten van het Fonds worden aan de ASLK betaald, na goedkeuring van de rekeningen door de Toezichtsraad. Artikel 8 Het in Art. 1 ingeschreven percen tage kan jaarlijks aangepast wor den op voorstel van de Raad en op basis van de jaarbalansen van de betrokken instellingen. Het boek jaar valt samen met het burgerlijk jaar. Het eerste boekjaar gaat evenwel in bij de inwerkingtreding van deze wet en het verstrijkt op 31 december daarop volgend. Artikel 9 Aan de financiële instellingen kan belastingsvermindering wegens winstderving worden toegestaan op de overdracht van de spaargelden naar het Fonds op basis van boek houdkundige gegevens. De toepas sing wordt bij een in Ministerraad overlegd besluit bepaald. Indien dit voorstel van onze senator wet kan worden, dan zullen de kan sen voor wie nog wil een woonhuis bouwen merkelijk beter worden, omdat de leningen tegen een veel lagere intrestvoet zullen kunnen af betaald worden. Terzeifdertyd een stimulans om de werkloosheid in de bouwnijverheid te doen afnemen. W.T.C. Jong van Hart, gevestigd bij Adrien Pot, café Au Doux Repos, Steenweg op Leuze, huldigde in eigen kring zijn laureaten 1982. Vanwege het stadsbestuur mocht klubkampioen A. Vander - zwalmen en prestigelaureaat J.P. Krols, het stadsplaket in ontvangst nemen. Op de foto, beide laureaten met de beker, en de bestuursleden van W.T.C. Jong van Hart. 6 DBR Sinds enige tijd is er in de St.- Hermesstad een nieuwe rol schaatsklub opgericht met als bena- ning: «Rolschaatsklub Ronse» on- ier het voorzitterschap van de h. )any De Smet en deze nieuwe ereniging kende onmiddellijk een nderende start. Niettegenstaan de de vereniging nog maar een paar «ken erkend is door de Vlaamse Rolschaats bond tellen zij reeds een 4)-tal uitgeschreven vergunningen *.n niet minder dan 156 leden wat sen totaal maakt van 206. Deze bloeiende vooruitgang is toe te schrijven aan de goede verstand houding onder de leden en be stuursleden, die zich met raad en daad inspannen om tot een goede Op zaterdag 18 december om 20 u. Monsterkaarting mamllen in café «Union», Kruisstraat 70 begiftigd met 10.000 fr. prijzen 2.500 fr., 2.000 fr., 1.500 fr., 1.200 fr., 800 fr., 600 fr., 500 fr., 400 fr., 300 fr., 200 fr. Inschrijving vanaf 19 u. Inleg 20 fr. Inrichters: Supportersclub Kruisstraat De tijd is weer aangebroken dat de goede kindervriend zijn jaarlijkse ronde aan het maken is. In het VOLKSHUIS Stookt had het Sinterklaasfeest plaats voor alle kinderen van de wijk en kregen van de Sint een passend geschenk overhandigd. Op de foto is de kindervriend omringd door een hele bende kinderen, samen met de lokaalhoudster Lucie en het toekomstige OCMW-lid A. Van Achter. DBR Ook in wijkklub «Eugène Soudan» kwam Sinterklaas op bezoek met een geschenk voor de kinderen. Dit feest ging gepaard met een koffietafel voor de ouders. Op de passende foto is de Sint omringd door de bestuursleden van de Kruissens samen met enkele kinderen. DBR Bij supportersklub «De Leeuwkens» (Assa Ronse) kwam de kinder vriend eveneens op bezoek. Er was iet enkel het geschenk uitdelen, maar aan dit feest was tevens een grote tombola verbonden. Op de foto kan men zien dat de Sint het soms moeilijk had bij zijn bedeling aan de kinderen terwijl de bestuursleden een oogje in het zeil hielden. DBR Bommelskaarting Ronse Op zaterdag 6 november 1982 had in de stedelijke feestzaal de eerste Bommelmanillenkaarting plaats. Vanaf 18 uur hebben een zestigtal mannen en vrouwen van alle ou derdom in een zeer sportieve sfeer en onder vakkundig oog van de kaartingleiders, verbeten gekaart voor prachtige prijzen. Rond middernacht was de zaak beslecht en kreeg men het volgende klassement: 1. Platteau René en Van Cauwen- berghe August, 2.500 fir. 2. Opsomer Jean-Pierre en Vanden Hole Valère, 2.000 fr. 3. Geenens André en Verleyen A- drien 1.500 fr. 4. Goussens Alice en Deridder Jean-Pierre 1.000 fr. 5. Vallez Martial en Geenens Ro ger 900 fr. 6. Verleyen Georges en Vander- haeghen Philippe 800 fr 7. Boyart Armand en Putman A- chille 700 fr. 8. Vunck Luc en Huilbosch Mauri ce 600 fr. Ook de teerlingbak had een reuze- sukses en tot laat in de nacht werd er voor levende eenden gedobbeld. Tot onze spijt moeten •wij aan de bevolking mededelen dat het vierde koppel D'Hondt-Bauwens dat zich had laten inschrijven om te dingen naar de konings- en koninginstitel niet is komen opdagen bij de Raad der Bommels en zodoende niet aan de strijd voor de zo begeerde Bom- melstitel maag meedoen. Wij wen sen aan de drie overige kandidaten- koppels veel sukses en een faire kiescampagne die op zaterdag 11 december in het C.O.C. om 20 uur zal haar toppunt vinden tijdens het koningsbal. Het is bewezen dat enkel de Ronse naars bekwaam zijn een sfeer te creëren zoals op dit bal en voor 1982 zijn wij reeds zeker dat een fantastische opkomst zal zorgen voor ambiance, leute en plezier. De inkomkaarten kunnen bekomen worden bij de kandidaten en bij de leden van de Raad der Bommels. Tevens wordt gemeld dat de heer Robert Clement eerstdaags de no tabelen en handelaars met een steunkaart zal bezoeken. samenwerking te komen. Niet minder dan drie vakkundige trainers staan ter beschikking van hun atleten die tijdens de zomer maanden buiten, en tijdens de win termaanden in een ruime zaal ge traind worden. In het begin van de maand novem ber kregen alle ingeschreven atle ten een gratis uitrusting aangebo den samen met een gedenkteken. Nog dit: kinderen vanaf 5 jaar, die zich aan deze sporttak interesseren, al kunnen ze nog niet op de schaats staan, kunnen voor alle inlichtingen terecht op de volgende adressen: Mevr. C. Wasseuil, Wodecqstraat 15 en de h. Trouwaert, Zonnestraat 169. Ronse. De aandacht van het publiek wordt hierbij gevestigd op de talrijke fietsdiefstallen die de jongste tijd in de stad worden gepleegd. Ook bromfietsen worden regelmatig ontvreemd. Ten einde dit euvel in de mate van het mogelijke te keer te gaan is het noodzakelijk het publiek terzake te sensibiliseren. Er wordt dan ook aan de bevolking in het algemeen en aan de jeugdige bezoekers van dancings en drank- Bond van Socialistische Gepensioneerden COC - De Malanderplaats 9600 Ronse gelegenheden in het bijzonder aan geraden meer waakzaamheid aan de dag te leggen. Het is totaal onverantwoord fietsen ganse dagen en nachten onbeheerd te laten buiten staan. Het is ook ten zeerste aangewezen de fietsen en bromfietsen uit te rusten met een degelijk werkend anti-diefstalslot, hetwelk voor een luttel bedrag kan worden aange kocht in iedere fietsenzaak. Met deze hebben wij het genoegen U uit te nodigen naar ons jaarlijks kerstfeest op zaterdag 18 december 1982 in de grote zaal van het COC Nieuwe Brugstraat. Bij het binnenkomen overhandigen van het kerstgeschenk, enkel en alleen, tegen afgifte van de lid- kaart, in regel, voor het jaar 1982. Daarna koffietafel voor alle aanwe zigen. Om 16.30 u. optreden van het dansorkest «The Diamonds» dat er het zijne zal toe bijdragen om er de goede stemming in te houden. Het feest is kosteloos voor de le den. Niet-leden betalen 35 fr. als deelname in de kosten. Deuren open te 14.30 u., begin te 15 u. De nieuwe lidkaarten voor het jaar 1983 kunnen afgehaald worden ge durende gans de maand januari eerstkomende, iedere dinsdagna middag tussen 15 u. en 17 u. in het café COC en dit vanaf 4.1.83. Ook nieuwe leden worden ver wacht en zijn van harte welkom. Met genegen groeten, Het bestuur. Eind september verscheen in het Staatsblad het Volmachtsbesluit dat het zgn. brugrustpensioen in voert voor werkende mannen die ten minste 60 jaar oud zijn. De werkgever moet bereid zijn de ou dere werknemer door een jongere te vervangen. Het financieel veel gun stiger wettelijk brugpensioen wordt daarmee afgeschaft. Het volmachtenbesluit komt erg fragmentair over. Het pensioen op zestig is niet voor iedereen. Alleen de als werknemer tewerkgestelde mannen is het toegelaten het brug rustpensioen voor de leeftijd van 65, doch ten vroegste vanaf 60 jaar, aan te vragen. De voorwaarde dat het om aktieve werknemers gaat, sluit meteen de werklozen uit of de werklozen die tewerkgesteld zijn in openbare diensten. Ook de slacht offers van een arbeidsongeval of de zieken zijn inaktief. Evenmin kun nen zelfstandigen en ambtenaren met brugrustpensioen. Voor de vrouwen blijft de gewone pensioen leeftijd, dus 60 jaar, behouden. Zij kunnen vervroegd met pensioen gaan als zij nog werken vanaf 55 jaar, maar moeten dan wel een vermindering van hun pensioenbe drag met 5 procent per jaar voor lief nemen. Overigens niet alle vrouwen kunnen met 60 OP PEN SIOEN. Vrouwelijke ambtenaren moeten 65 zijn, voor ze mogen afhaken. Het brugrustpensioen wordt voorts alleen toegekend als de werkgever van de kandidaat verzekert dat de gepensioneerde in het bedrijf, door een jonge werknemer wordt ver vangen. In het verslag aan de Ko ning bij Volmachtenbesluit nr. 95 wordt hierbij aangestipt dat het oude brugrustpensioen terzake de verwachte resultaten niet heeft op geleverd. In het straks afgeschafte stelsel van wettelijk brugpensioen werden nogal gemakkelijk uitzon deringen gemaakt voor de verplich te aanwerving van jongeren. Dat kan nu niet meer en op overtredin gen staan administratieve straffen. Hoe het ook zij, wij vrezen dat de resultaten inzake tewerkstelling van het nieuwe systeem niet hoger zullen liggen dan in het vroegere stelsel. Het bedrag van het brugrustpen sioen zal evenwel lager liggen dan het bedrag van het vroegere wette lijk brugpensioen. Hier moet ech ter wel worden gewacht op het onheil dat de geplande afhouding van 7% vanaf januari 1983 in deze uitkeringen zal aanrichten. Wel mag de brugrustgepensioneerde binnen bepaalde limieten beroeps arbeid verrichten. Georges De Smeyter Senator Werknemerspensioenen Gewaarborgd inkomen voor bejaarden De Rijksdienst voor werknemer spensioenen brengt ter kennis van de toekomstige gepensioneer den dat er regelmatig zitdagen ge houden worden, waar zij kosteloos alle gewenste inlichtingen kunnen bekomen inzake werknemerspen sioenen (arbeiders, bedienden, oijnwerkers, zeelieden) en aan gaande het gewaarborgd inkomen voor bejaarden. De eerstvolgende zitdag gaat door te Ronse, Stadhuis op woensdag 15.12.1982 van 10 u. tot 12 u. Zelfstandigen Pensioenen - Kinderbijslag - Ziekte- en invaliditeitsverze kering Het Rijksinstituut voor de Sociale Verzekeringen der Zelfstandigen brengt ter kennis van de zelfstandi gen, zowel actieve als gepensio neerde, dat er regelmatig zitdagen gehouden worden waar zij koste loos alle gewenste inlichtingen kun nen bekomen. De eerstvolgende zitdag gaat door te Ronse, Stadhuis, woensdag 15.12.1982 van 10 tot 12 u. Prys voor plastische kunsten 1982 Tekenen Het stadsbestuur Ronse nodigt de bevolking uit tot de tentoonstelling der door de Jury weerhouden teke ningen. Deze tentoonstelling gaat door in het stadhuis op zaterdag 11 en 18.12.82 en op zondag 12 en 19.12.1982, telkens van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. In de week is de tentoonstelling enkel toegankelijk op afspraak voor schoolbezoeken. De proclamatie van de Prijs zal plaats hebben ten stadhuize, op zondag 12.12.1982 om 11 uur. Senator Georges de Smeyter heeft het genoegen u te kunnen meede len dat ingevolge zijn bemiddeling heden de principiële belofte van overheidssubsidies werd verleend door de heer Mare Galle voor de wegen- en rioleringswerken in de buurtweg nr. 40 (Scheldekouter- straat) te Ronse. Het betreft de kosten ten belo- pe van 5.942.000 fr ten laste van het departement van de Gemeen schapsminister. De administratieve bundel zal via de administratieve weg aan het op drachtgevend bestuur gorden te ruggezonden. We zijn ervan overtuigd dat senator De Smeyter u allen voldoening heeft geschonken door het beko men van deze betoelaging in het belang van onze ganse stadsbevol king. Het Belgische Rode Kruis Anti-tabakskampagne De dienst «Gezondheidsopvoe ding» van het Belgische Rode Kruis, Vleurgatsesteenweg 98, 1050 Brussel, tel.: 02/647 10 10 heeft een aktie ingezet: «Afspraak: In dit lokaal wordt niet gerookt». De mo tivering is de volgende: het is we tenschappelijk bewezen dat tabak roken de gezondheid schaadt en dat daarenboven roken een dure on derneming is. De lokale afdeling Ronse sluit zich volledig aan bij deze aktie. Daarom doet zij beroep op alle mogelijke groepen: familie, professionele groepen, verenigingen e.a. om in onderlinge afspraak hun lokalen rookvrij te houden. Eventueel dient aanmoediging en steun ver leend te worden aan kandidaat stoppers. Als hulpmiddel kan één of meerde re jaarkalenders, met tekeningen van bekende kartoenisten, speciaal voor deze aktie ontworpen, worden aangevraagd bij het Koördinatieko- mitee Anti-Tabak, Nederlandse Gemeenschap, Stevinstraat 8, bus 38, 1040 Brussel, tel.: 02/230 38 85. In principe zijn deze kalenders gra tis, maar er zal een stortingsbriefje bijgevoegd worden om de verzen dingskosten te storten. Good luck met uw inzet. Laureaat van de Arbeid: De Vuyst Georges: Gouden Ere- kenteken. Groep: Brood- en Ban ketbakkerij. IJsbereiding. Debels Andreas: Zilveren ereken- teken. Groep: Brood- en banket bakkerij. IJsbereiding. Dejonghe Cyrille: Zilveren ereken- teken. Groep: Wasserijen. Pycke Jacques: Zilveren erekente- ken. Groep: Handel in voedings waren. De Vuyst Hubert: Bronzen ereken- teken. Groep: Banketbakkerij. Platteau Marcel: Bronzen ereken- teken. Groep: Personenvervoer over de weg. Rogge Hervé: Bronzen erekente- ken. Groep: Personenvervoer over de weg. Seynaeve Dirk: Bronzen erekente- ken. Groep: Banketbakkerij. Van Maelsaeke Jozef: Bronzen ere- kenteken. Groep: Personenvervoer over de weg. Cadet van de Arbeid De Bleecker Livinne: De Titel en de Ster. Groep: Handel in voe dingswaren. Dejonghe Marie-France: De Titel en de Ster. Groep: Handel in voe dingswaren. De Vuyst Paul: De Titel en de Ster. Groep: Brood- en Banketbakkerij, Chocolade bewerking Michez André: De Titel en de Ster. Groep: Handel in voedingswaren. Hartelijk pfoficiat aan allen. Ciné Feestpaleis - Ronse Zaterdag 11.12.82 om 19.30 u. Zondag 12.12.82 om 16 u. en om 19.30 u. K.T. cf V Qpnatnr flpnropc Hp Smp.vfpr hpp Le tandem Ie plus explosif depuis Nitro et Glycérine ujea

Voor Allen | 1982 | | pagina 8