Het verraad van Michiels en de Centrumlij st te Haaltert Ontsluiting van arrondissement Oudenaarde Editoriaal De strijd gaat onverminderd voort Stakingen: een remedie tegen de krisis CSC- V ormings werk Gewest Aalst Kadervormingsavondprogrammatie 1983 vrijdag 17 december 1982 44* jaargang nr. 49 Weekblad van de S.P. Iedere inwoner te Haaltert wist op 10 oktober jongstle den dat hij de keuze had tussen twee blokken: - het CVP-PW-blok waar reeds in 1980 een elekto- raal pre-akkoord was afge sloten. - het CL-SP-VU-blok dat zich in de zomer van 1981 had gevormd. De bevolking heeft zich dui delijk voor de tweede groep (CL-SP-VU) uitgesproken: zowel de CVP als de PW inkasseerden een verkie zingsnederlaag. Na 10 oktober hebben dan ook de respektievelijke partijbesturen van SP en VU zich unaniem geschaard achter het akkoord, en iedere dis- kussie met het andere blok gewei gerd. Michiels dacht er evenwel anders over. Na de verkiezingen was hij haast nooit te bereiken, en het herhaald aandringen om het koali- tie-akkoord op papier te zetten, werd steeds met drogredenen afge wimpeld. Uiteindelijk namen op 19 november 1982 de verkozenen van de drie partijen toch plaats rond de tafel. Michiels deelde mee dat zijn be noeming als burgemeester waar schijnlijk niet zou geregeld zijn te gen 1 januari 1983, dat de CL derhalve met slechts éën mandaat zou starten en dat het normaal zou zijn dat de VU voorlopig één sche penambt aan de CL zou afstaan. De VU-vertegenwoordiging vroeg beraad en raadpleegde zijn partij bestuur. Enkele dagen later wist iedereen (en dus ook Michiels) dat de VU niet akkoord ging met de vraag van de CL en dat zij de strikte uitvoe ring vroegen van het gesloten ak koord (waarbij iedere partij twee mandaten in het schepenkollege bekwam, met het burgemeesters ambt en de voorzitter O.C.M.W. voor de grootste partij). Op 30 november 1982 troffen de drie partijen elkaar opnieuw. Tot Senator Georges De Smeyter blijft in de bres voor de «Ontsluiting» van het arron dissement Oudenaarde. Geen enkele gelegenheid laat onze senator voorbij gaan om de aandacht te trek ken op de problemen van de Vlaamse Ardennen. Hij «ha mert» maar verder door. Ter gelegenheid van de interpella tie in de Senaat over het vastleggen van de ontwikkelingszones in Vlaanderen door de regering, de Vlaamse deelregering en de EEG, was onze partijgenoot terug op de tribune. Zijn tussenkomst was kort maar duidelijk en nog «raak» ook voor ons gewest. Hierna volgt zijn tus senkomst in het parlement. Ontwikkelingszone Een deel van de Vlaamse Arden nen, het arrondissement Oudenaar de, geniet dus tot 31 december 1983 van de niet fameuze reputatie een «ontwikkelingszone» te zijn, kate- gorie B met steunverlening tot 15%, netto subsidie-equivalent van de investering of 2.500 ECU per geschapen arbeidsplaats tot een maximum van 20% netto subsidie equivalent van de investering. Ik heb altijd de nadruk gelegd op het feit dat deze mooie streek na tionaal verwaarloosd werd, doch het arrondissement Oudenaarde kreeg nooit gehoor. Nochtans gingen de falingen van jaar tot jaar in stijgende lijn: om einde 1981 het cijfer van 196 te de en aktie rond ernimmen, Pag.5 SP-Ninove: basis voor op positie gelegd. Zie pag. 6 Raadszitting Ronse, pag. 7 1847: voorstel tot billijke verdeling van de belastingen, pag. 8 bereiken, voeg daarbij de 14 kon- kordaten of 210 sluitingen, meestal textielbedrijven. In 1980 en 1981 noteerden wij zelfs 55 procent van de sluitingen over de voorbije 15 jaar. Alle akties voor de ontsluiting van het arrondissement Oudenaarde kenden geen gehoor. Zuid-Oost-Vlaanderen werd in zijn verleden systematisch achteruit ge steld inzake verbindingen en eko- nomische mobiliteit. Lees door pag. 4 -as- Dinsdag 21 december 1982 om 20 u Volkshuis, Houtmarkt 1, Aalst Thema: De Krisis Toelichting door kd. Martine I.emonnier (nationaal sekretaris C.S.C.-Vormingswerk) over het thema. Voorstel federale kadervorming door kd. Chris Vancoppenolle (gewestelijk sekretaris) Gewestelijk filmaanbod door kd. Philip Bogaert (stafmedewerker) Suggesties van harte welkom. Een must voor alle CSC- afdelings verantwoordelij ken en belangstellenden! eenieders verbazing stelde Michiels dan de eis dat zowel de VU als de SP (voorlopig) een schepenambt zouden inleveren. Voor de SP was dit een nieuw element, maar verdere diskussie was niet nodig, want de CL verliet de vergadering, en dezelfde nacht nog werd een akkoord ondertekend tussen de CL en CVP. Uit dit alles kunnen de volgende konklusies worden getrokken: - de CL, en zij alleen, heeft de inhoud van de overeenkomst niet willen respekteren. - de CL, en zij alleen, heeft na de verkiezingen onderhandeld met de CVP. - Op het ogenblik dat de CL met haar partners op 30 november 1982 bijeenkwam was het ak koord met de CVP voor wat Michiels betreft, bijna rond. - Michiels heeft nooit de intentie gehad om een koalitie te vormen met SP en VU, laat staan om zijn handtekening van het akkoord na te leven. De schade en het kiezersbedrog zijn des te groter wanneer rekening wordt gehouden met het feit dat de CL in haar kiespropaganda zich duidelijk anti-CVP heeft opgesteld, en trouwens op die basis kandida ten voor haar lijst heeft gerekru teerd. De verbijstering is derhalve groot, ook bij sommige verkozenen op de CL-lijst die in de rug werden ge schoten door Michiels. Daarmee is een eerste stap gezet in het verder felijk scenario, opgezet door Mi chiels en een bepaalde clan uit de CVP: de terugkeer van Michiels naar de CVP! De bevolking mag in 1988 dan ook met quasi zekerheid Michiels als lijsttrekker op de CVP- lijst verwachten. Begrijpe wie het kan! R. Eeckhout De enorme krisis, waarin wij ons vandaag bevinden, schijnt in genendele te verbeteren. Integendeel, hij dreigt nog harder toe te slaan in de komende dagen, weken en maanden als dit eerder het geval was. Gans de bevolking, met uitzondering van een kleine groep bevoorrechten, riskeert het gelag verder te betalen. Vooral de gewone arbeider en bediende, de zieke, de werkloze en de gepensioneerde.kortom, de meest zwakken uit de maatschappij, die de grote massa uitmaken, zullen blijven opdraaien. De ultra-rechtse CVP-PW-regering van Martens V-De Clercq, die sedert december van vorig jaar- dus nu een vol jaar - aan het bewind is, slaagt er niet in ondanks haar volmachtenpolitiek, om tot nog toe een ommekeer in gunstige zin te brengen. Wel wist zij door de devaluatie van onze munt, het beperken van de index en andere forse investeringen van de werknemers, overvloedige geschenken aan het patronaat toe te bedelen, met de bedoeling nieuw leven in het bedrijfsleven te blazen en aldus meer werkgelegenheid te bekomen. Dit laatste weliswaar zonder enig resultaat. Deze deugddoende maatregelen voor de bedrijfswereld, waarvoor mijnheer Pullinckx van het V. B. O. en andere patronale vooraanstaanden, de regering veel lof toezwaaien, omdat zij enig soelaas brachten in onze export en onze betalingsbalans, hebben helaas de overheidsfinanciën niet kunnen gezond maken, noch het overheidstekort noch de steeds maar toenemende hoge werkloosheid kunnen wegwerken. Het planbureau voorspelt trouwens voor 1986 circa 670.000 werklozen. Ondertussen gaat de levensstandaard van onze bevolking steeds maar verder en verder bergaf. De pogingen van de vakbonden, doch vooral van het ABW, om tegen de onwil van het patronaat - dat de werktijdverkorting van 5% afwijst en aldus 3% nieuwe aanwervingen verhinderd alsmede om tegen de ongelukspolitiek van de regering een dam op te werpen..en haar nefaste gevolgen ongedaan te maken, resulteren momenteel weinig effekt. Inderdaad, de regering blijft maar ongestoord volmachtenbesluiten uitvaardigen zoals deze van vorige week, waarvan de meesten in de sociale sektor liggen en bijgevolg andermaal zwaar zullen aankomen bij de grote massa. Bovendien is zij zinnens in 1983 haar volmachtenbeleid te verlengen en voort te zetten terwijl het patronaat obstinaat weigert maar enige toegeving te doen aan de rechtmatige verzuchtingen van zijn sociale partners. Het ziet er dus naar uit dat 1983 een zeer somber jaar wordt. doch waarschijnlijk een jaar van strijd, van verzet en desgevallend van zware konfrontatie. De bevolking kan niet langer lijdzaam blijven toezien, tot wanneer het patronaat en de CVP-PW-regering haar tot de bedelstaf hebben gedoemd. Onrust en onzekerheid groeien immers gestadig aan bij honderdduizenden in ons land in verband met de afbraak van onze welvaart en met de weinig rooskleurige toekomst.zodat zulks uiteindelijk zal uitmonden in een massale reaktie. Hoe dan ook, de tijd breekt aan om zich voor te bereiden op de grote afrekening met deze ongeluksregering. De Vlaamse socialisten staan hiervoor aan uw zijde.op hen kan men meer dan ooit rekenen! Paul Van der Niepen Senator Het patronaat heeft er alle belang bij het sukses van de voorbije stakingen te kleine ren. Hun enige kans om deze «bedrijfsvriendelijke» rege ring in het zadel te houden bestaat er immers in verwar ring te zaaien in de gelederen van de werkenden. Hun ge liefkoosd stokpaardje is dan ook het in vraag stellen van het nut van dergelijke akties. «De ekonomie wordt er ver der door geschaad!», klagen zij. Heeft het nut te staken? Zeker! We mogen nooit vergeten dat alles wat we bezitten aan sociale voorzienin gen, levensstandaard en arbeids voorwaarden, afgedwongen wer den in massale stakingsakties van de vakbonden, gesteund door de SP. Het patronaat werd ertoe gedwon gen stap voor stap toe te geven op de eisen van de georganiseerde ar beidersbeweging in aktie. In een periode van kapitalistische bloei, zoals we die gekend hebben tot het begin van de jaren zeventig, kon den zij zich dit vrij makkelijk per mitteren. De minder-winsten die zij hadden, bijvoorbeeld door toe te geven aan looneisen, konden zij zonder veel moeite rekupereren door de produktie op te drijven, nieuwe exportmarkten aan te boren enzovoort. Nu ligt de situatie anders. Zelfs de geringste eisen van de arbeiders voor de verbetering of zelfs voor het behoud van hun rechten, kan door de patroons niet gerekupe- reerd worden indien zij eraan zou den toegeven. De wereldkrisis laat dit niet toe. De enige uitweg om hun winstmarges in stand te houden bestaat er juist in de verworvenhe den van de werkenden verder af te breken. De tegenstellingen tussen arbeid en kapitaal komen nu meer dan ooit op de voorgrond. De patroons kun nen niet toegeven en de arbeiders kunnen zo niet verder blijven le ven. Het is buigen of barsten. De sterkste zal winnen. Ofwel zege viert het kapitaal en worden de werkenden rechteloos, ofwel wint de arbeidersbeweging en wordt het kapitaal vernietigd. Deze evolutie zal in de toekomst steeds duidelij ker zichtbaar worden. Daarom ligt het nut van een staking in het effekt ervan op de arbeiders zelf. Zij leren hun krachten ken nen. Zij proeven de solidariteit en winnen bij een geslaagde aktie aan zelfvertrouwen om verder te zetten tot de overwinning. Schaadt een staking de ekonomie Welk een lef van het patronaat om dit te beweren! Wie heeft de macht over de bedrijven, over de ekono mie en over de staat in handen? Het patronaat! Wat hebben zij er van gemaakt? Een puinhoop! Niet de werkenden, maar de patroons zelf zijn de daders van de ekonomi- sche ontmanteling. De stakingsak ties zijn er juist op gericht de verde re ondergang van de ekonomie te stoppen. Het A.B.V.V. heeft in dit verband een belangrijke taak. De situatie is veranderd. Onze vakbond mag zich niet langer beperken tot behouds gezinde eisen. We moeten vooruit! We moeten zo snel mogelijk naar -en socialistische samenleving. Daartoe is het nodig dat het A.B.V.V. zijn achterban mobili seert rond een begrijpbaar anti- krisisprogramma. Dit moest tot doel hebben de direkte eisen zoals werktijdverkorting, tewerkstelling en behoud van de koopkracht te binden aan een echt socialistisch programma, waarin het verwerven van de staatsmacht door de georga niseerde arbeidersbeweging cen traal staat. Chris Van de Wijgaert voorzitter JS-Ronse Gewoontegetrouw lanceren wij ook dit jaar een eindejaarskampagne voor ons weekblad «Voor Allen». Voor deze aktie stellen wij kadertjes ter beschikking van 1.000 en 500 fr.dat stemt overeen met een formaat van twee kolommen op 10 en 5 cm. Wij durven de hoop uit te drukken dat opnieuw vele vrienden en organisaties of verenigingen zullen reageren, en hetzij ten persoonlijke titel, hetzij voor de vereniging die zij vertegenwoordigen, een nieuwjaarswens zullen formuleren in Voor Allen. Gelieve hiervoor de tekst met nieuwjaarswens plus naam en adres op te sturen naar: Weekblad Voor Allen - Nieuwjaarswensen, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst, met vermelding van het gewenste formaat en aantal verschijningen. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.5! - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst Aantal 1967 4 68 9 72 15 74 17 77 18 78-79 27-27 80 52 81 59

Voor Allen | 1982 | | pagina 1