/IV Voor Allen wenst aan allen een Vrolijk Kerstfeest Pleidooi voor fietsbeleid in Vlaanderen Editoriaal De wurggreep van Coens De vaudeville van CVP'er Gustaaf De Backer NIET VERGETEN Betrekkingen EEG-Marokko V Vrijdag 24 december 44' jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P Verslag van kerstfeest voor leden V.F.G.Z. te Mere,pag. 3 Werner Vanden Stockt schrijft over de politieke verleugening van Denderleeuw, pag. 3 Wat met de pensioenen van de openbare diensten;pag. 5 Onze reizende reporter ging in Ierland eens kijken hoe het met de bruinkool en turf gesteld is;pag. 5 De tuinbouw in de E.E.G.;pag. 5 Bij het afscheid van burgemeester Thienpont te Oudenaarde;pag. 8 G. De Smeyter: «Hoe vlugger Martens verdwijnthoe leiver!»;pag. 7 Dierenmishandeling te Ronse;pag. 7 Mare Galle Evolutie inzake verkeersinfrastructuur Traditioneel hebben de wegbeheer- ders zich tot nog toe hoofdzakelijk tot doel gesteld in de eerste plaats de noden van het autoverkeer te le nigen. Dit heeft voor gevolg dat al ruim 35 jaar de verkeerspolitiek uitsluitend op het principe «ruim de baan voor de auto» gestoeld is. De fietspaden, voetpaden en bermen verdwenen of werden tot parkeerruimte herin gericht. Mede gestimuleerd of gedwongen door de gevoerde subsidiëringspoli- tiek werd ook bij de nieuwbouw of de herinrichting van gemeentewe gen praktisch uitsluitend aandacht besteed aan het autoverkeer. De woonstraten werden, zoals de eigenlijke verkeersaders, wegen die uitsluitend in funktie van de vlotte en snelle bereikbaarheid met de auto werden opgevat en waarin deze het grootste gedeelte van de overblijvende openbare ruimte toe gewezen kreeg. Naarmate het rijdend en staand autoverkeer op het verblijfsgebied beslag legden ontstonden grauwe, onleefbare en onveilige woonge bieden. De woonstraten verloren hun socia le funktie als ontmoetingsplaats en als leefruimte voor de bewoners en het fysisch leefmilieu werd aange tast door grond- en ruimteverspil ling, luchtvervuiling, geluidshinder, visuele hinder e.d. Is er een alternatief? In de bebouwde kom is de ver- keersomgeving nagenoeg altijd de woon- en leefomgeving. Bewoners uit dichtbevolkte gebieden hebben recht op een gezonde, ontspannen en veilige woonomgeving, waar voldoende ruimte overblijft voor aktiviteiten van hogere orde dan gemotoriseerd verkeer. In dichtbevolkte gebieden, waar open ruimten schaars zijn en een hoge verkeersdichtheid heerst, dient voorrang verleend aan ver keerswijzen en vervoermiddelen die ruimte sparen, het milieu zo weinig mogelijk belasten en de be reikbaarheid van bestemmingen en de bewegingsvrijheid van andere «zwakkere» verkeersdeelnemers niet in het gedrang brengen. In dit verband vertoont de fiets, naast het openbaar vervoer een aantal voordelen ten overstaan van het individueel gemotoriseerd verkeer. Het is daarom dat er een beleid moet gevoerd worden ten voordele van de fietser en andere zwakke weggebruikers temeer daar geble ken is dat de verkeersproblemen niet opgelost worden door het steeds verder vergroten van de ver keersruimte voor de auto. De grondbeginselen van een alternatief beleid 1. Voorkomen van «hard verkeer» in stad en dorp Een doeltreffend verkeersbeleid is slechts mogelijk in samenhang met het gevoerde beleid op andere ter reinen. Verkeersplanning en stads en dorpsherwaardering dienen hand in hand te gaan. De belangrijkste verwekkers van verkeer zijn inderdaad reservaat vorming en suburbanisatie. Dit schaalvergrotend proces moet plaats maken voor een optimale koncentratie en verweving van akti viteiten (wonen, werken, verzor ging, rekreatie e.d.) binnen de be bouwde kom, zodat de meeste be stemmingen te voet, per fiets of gemakkelijk per openbaar vervoer bereikbaar zijn. Het is in dit verband niet denkbeel dig te spreken van het instellen van een vorm van hiërarchie van ver voersystemen met betrekking tot de bereikbaarheid van bestem mingen. 2. Bescherming en bevordering van zacht verkeer In een beleidsplan «zacht verkeer» horen alle straten thuis. Voetgan gers en fietsers moeten in alle stra ten gemakkelijk en veilig hun be stemming kunnen bereiken. Binnen de bebouwde kom vergt dit vooral maatregelen om het autoge bruik te beperken en de snelheid er van te matigen. Niet noodzakelijk stadsbezoek per auto moet ontmoedigd worden door bijvoorbeeld de inkrimping van parkeermogelijkheid in de bin nenstad en door het aanbrengen van verkeersvertragende voorzie ningen die gemotoriseerde wegge bruikers tot veilig rijgedrag dwingen. Buiten de bebouwde kom en langs hoofdverkeerwegen waar in de re gel snel gereden wordt, moeten langzaam en snel verkeer geschei den worden. (Voet- en fietspaden niet aan het tracé van rijwegen gebonden of van de rijweg geschei den door een beschermende tussen- berm.) 3. Bevordering van en voorrang voor openbaar vervoer en dienstver lenend verkeer Prioriteit voor openbaar vervoer is noodzakelijk, zowel uit sociaal, ekonomisch en ruimtelijk oogpunt als vanuit milieu- en veiligheids overwegingen. Tot de belangrijkste maatregelen die de wegbeheerder moet treffen horen de verzekering van de vlotte doorstroming van tram en bus (vrije banen) en de verbetering van de situering, inrichting en akkomo- datie van haltes e.d. Hulp- en veiligheidsdiensten (am bulance, brandweer- en politie voertuigen) moeten gebruik kun nen maken van de voorrangsvoor ziening van het openbaar vervoer ingeval van dringende oproepen. De aanpassing van het voertuigen park van openbare diensten (vuil- ophaling, straatreiniging, brand weer e.d.) aan een kleinschalige verkeersstructuur is noodzakelijk. In landelijke gemeenten moet ge zorgd worden voor een goede aan sluiting van individueel personen vervoer met het openbaar vervoer. In een groot aantal buitenlandse steden is trouwens bewezen dat goed openbaar vervoer in belang rijke mate probleemverwekkende automobiliteit kan absorberen. 4. De organisatie van de inspraak De ombuiging naar een menswaar dig en milieuvriendelijk verkeers beleid moet steunen op ruime me dezeggenschap van bewoners en verkeersdeelnemers in alle stadia van de besluitvorming. Daarbij is het niet voldoende de bevolking te laten zeggen wat ze goed of slecht vindt aan de gemaak te plannen, maar wel de plannen samen met de bevolking op te ma ken in een constante dialoog, des noods en bij voorkeur door middel van een gemeentelijke verkeers- kommissie die uiteraard open dient Lees door pag. 8 Het rondschrijven dat Minister van Onderwijs Coens einde oktober richtte aan de inrichtingshoofden van de Rijksscholen deed reeds heel wat stof opwaaien. Hiermede vaardigt hij maatregelen uit betreffende het gebruik van de infrastruktuur van de rijksinrichtingen, met ingang van vorige zondag, 19 december. De belangrijkste vernieuwing die deze fameuze omzendbrief inhoudt, is de enorme, bijna ongelooflijke, verhoging van de te betalen vergoedingen voor het gebruik, buiten de schooluren, van lokalen, refters, turnzalen, sporthallen e.a. De goedkope tarieven voor weekdagen worden afgeschaft, de tarieven worden per uur berekend in plaats van per aktiviteit en er worden geen kortingen meer toegestaan bij geregeld gebruik. Kortom, de socio-kulturele, de jeugd- en sportorganisaties die van deze infrastruktuur gebruik maken en zich tot een breder en minderbedeeldpubliek richten, komen in de wurggreep van Coens terecht. Deze huurverhoging betekent voor velen een onoverkomelijke hinderpaal en voor sommigen komt zelfs hun verder bestaan in het gedrang. Voor ons is het duidelijk dat deze maatregelen niet uit louter financiële overwegingen zijn ingegeven. Zij zijn de zoveelste aanslag op het Rijksonderwijs en op het gewone verenigings- en sportleven in Vlaanderen. Nochtans zijn deze scholen gebouwd met het geld van de gemeenschap en moet deze gemeenschap er ook gebruik kunnen van maken. De CVP'er Coens heeft zijn schaapjes wel op het droge, want zijn organisaties kunnen veelal gebruik maken van een andere infrastruktuur in Vlaanderen en niet in het minst van de gemeentelijke en provinciale, waar over het algemeen de CVP nog steeds de touwtjes in handen heeft. Ook de betere klasse heeft die demokratische sportkring, die gepensioneerdenbond, die vrouwenorganisatie, die ontspanningsklub niet nodig, aangezien hij gemakkelijk de toegang tot allerlei dure private instellingen kan betalen. Bijgevolg wordt de kleine man opnieuw het slachtoffer van dit opzet en betekent dit de zoveelste aanslag op zijn verworvenheden door het huidig reaktionair CVP-PW- bewind. Hoe lang gaat dat nog duren? Herman DE LOOR Volksvertegenwoordiger Vorige week werd de koalitie SP-PVV met Adrien De Vreese en Gustaaf De Bac ker verbroken door laatstge noemde, nadat hij eerst zijn eigen partij en koalitiepart- ners had verloochend, omdat hij door zijn partij buitenge- walst was. Toen hij deze stap voor de vorming van hogervermelde koalitie deed, mocht hij op een brede sympatie rekenen bij voor- en tegenstanders. Vandaag, nu hij naar zijn oude schaapstal is teruggekeerd, wordt deze daar op gemengde gevoelens onthaald. Elkeen beseft dat hij niet alleen zijn eigen partijgenoten en koalitiepartners maar ook de ande re partijen flink bij de neus heeft genomen. Hij heeft de SP en PW gechan teerd tot het uiterste om elders in eigen rangen gerehabiliteerd te kunnen worden en zijn «manda- ten»slag thuis te halen. Bij de mensen bij wie hij politiek afgeschreven was zullen zijn dub belzinnigheid en zijn oneerlijk spel zeker niet van dien aard zijn om hem nu meer dan ooit hoog aan te schrijven. Zijn heen- en weergeloop zal hem uiteindelijk bij niemand in dank worden afgenomen. Hecht hij niet veel belang aan zijn eigen geloof waardigheid dan zal hij bij de be volking zeker als een onbetrouw baar iemand overkomen. Neemt hij de politiek op een lachertje, voor ons niet gelaten. Een feit is zeker, dat zijn moeilijkheden pas nu zijn begonnen. Al wat men hem heeft beloofd om in de oude koalitie terug te komen, zal hij wellicht nog rapper dan hij denkt duur moeten betalen. De politiek van de ge- Het maandblad van de S.P.-leden Slechts 200 fr. per jaar Vernieuw uw abonnement of neem er een. Stort nu de som van 200 fr. op P.R. 870-0001030-26 van CSC- Vormlngswerk, Houtmarkt 19300 Aalst. meente zit thans vast aan een De Backer-komplex. Later komen wij uitvoeriger hierop terug. Inmiddels heeft de bedrogen koalitie SP- PW-De Vreese een kommuniqué verstrekt, die wij graag integraal hierna laten afdrukken: Persmededeling De SP, de PW en Adrien De Vreese hebben met verbazing ken nis genomen van het feit dat Gus taaf De Backer de oude koalitie heeft hersteld. Daar waar hij als een politiek have loze met voornoemden een ernstig bestuursakkoord had afgesloten, was het er hem uiteindelijk alleen om te doen de nieuwe koalitie te gebruiken om zijn eigen positie te verstevigen binnen de CVP en het nieuwe gemeentebestuur. Tot tweemaal toe moest hij hier voor zijn woord en zijn handteke ning verloochenen. Wij stellen ons de vraag of een dergelijk iemand nog geloofwaar dig overkomt en of dit geen school voorbeeld is van politieke zeden verwildering. De bevolking moet hieruit haar konklusies trekken. «Omdat centen belangrijk zijn» is de CVP bereid gevonden dit wan smakelijke spel te organiseren en tot het treurige einde uit te voeren. Haar eigen geloofwaardigheid wordt opgeofferd. Daar waar de lokale CVP-bonzen er niet in slaag den De Backer door de knieën te doen gaan, moesten de nationale instanties het kluchtspel maar mee spelen. Waar wij dachten aan het eigenbe lang een einde te kunnen stellen door het op de been brengen van een gezonde koalitie, wordt dit ei genbelang voor de komende zes jaar opnieuw troef. Zowel de VU als de SLVI-verkozenen waren slechts bereid dit spel mede te spe len op voorwaarde dat ze een hoofdprijs, in de vorm van een schepenmandaat, kregen toebe deeld. Er wordt met belangstelling uitge keken naar de zekere «esbattemen ten» van de nieuwe, oude koalitie. Tijdens de eerste raadszitting van januari zal blijken hoe de kronkel gedachten van de nieuwe, oude machthebbers gestalte zullen krijgen. De politiek voor de komende zes jaren schijnt wel boeiend te wor den, vol van mogelijke verras singen. P.V.D.N. Op 10 juni 1982 werd tussen de EEG en Marokko het tweede fi nancieel protocol ondertekend. Dit protocol voorziet vanwege de EEG een financiële hulp van ongeveer 10 miljard BF aan Marokko, waarvan 3,35 miljard BF als niet-terugvor- derbare hulp. In de doelstellingen van het akkoord heet het dat «de EEG wil bijdragen tot het bevorde ren van de economische en sociale ontwikkeling van Marokko en dat de EEG haar relaties met Marokko wil verstevigen». Gezien het feit dat de mensenrech ten en vakbondsrechten in Marok ko niet altijd gerespekteerd wor den, wenste Willy Vernimmen van de Commissie te vernemen welke garanties ingebouwd werden in dit tweede protocol opdat deze miljar- densteun ook de sociale ontwikke ling van de bevolking zou dienen. Tevens vroeg Europees parle mentslid Willy Vernimmen of de Europese instanties eraan gedacht hebben tijdens de onderhandelin gen het respekt van mensenrechten en van minimale sociale normen (B.I.T.) als voorafgaandelijke eis te stellen vóór het toekennen van de hulp en vóór het «verstevigen van de banden». Namens de Commissie antwoordt de h. Pisani dat bij de programme ring van het tweede protocol reke ning is gehouden met de doelstel lingen en prioriteiten van het eco nomisch en sociaal ontwikke lingsplan van Marokko. Hierbij wordt speciaal gelet op de projec ten die zeer ten goede kunnen ko men aan de armste bevolkingsgroe pen, vooral op de gebieden land- bouwproduktie, stadssanering, on derwijs en scholing. Volgens de h. Pisani hecht de Commissie groot belang aan alles wat raakt aan de rechten van de mens, zoals blijkt uit de talrijke verklaringen van haar vertegenwoordigers voor het Europese Parlement. Zij heeft ech ter gemeend dat het opnemen van bepalingen betreffende de mensen rechten en de sociale normen van de IAO in de overeenkomst niet de beste manier was om deze proble men aan te pakken. Vanaf 10 december 1982 wordt er geen kopij meer aanvaard de woensdag. Alles wat tèekomt op het sekretariaat de woensdag zal dan de volgende week verschijnen. Wij hopen op jullie medewerking. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst

Voor Allen | 1982 | | pagina 1