WEEKBLAD Editoriaal VLAAMS genoten wensen en lezers een v en striidbactr 1983 Gepensioneerden hebben in 1982 zwaar moeten inleveren Een rookgordijn QRBRM* Afscheid van een vriend CSC- V ormings wer k gewest Aalst stelde programmatie 1983 op !Lv Aan de abonnenten van de Federatie Oudenaarde-Ronse Binnenin BLOED ONS Vrijdag 31 december 1982 44' jaargang nr. 51 Weekblad van de S.P. Bij het einde van het jaar maken de ondernemingen de bilan van het jaar op. Velen onder hen zullen, dankzij de maatregelen genomen door de regering, zich kunnen ver heugen in een stijging van hun winstcijfer voor het jaar 1982. Voor de gepensioneerden, is het helemaal anders. 1982 is voor hen een zeer slecht jaar geweest. Ze hebben zwaar moeten inleveren. We hebben een eerste bevestiging hiervan in -de financiële weerslag van de maatregelen genomen door de regering in 1982: besparingen rechtstreeks opgelegd aan de ge pensioneerden en verhoging van bijdragen geeist aan bruggepensio neerden en actieve werknemers. Maar hierbij komen nog heel wat andere gegevens: o.a. de beslagna me op de laatste reserves van de Kas voor weduwen en wezen, de zwaardere barema's van fiskale voorheffing, geen welvaartspremie in 1982, geen inhaalregelen ten voordele van de oudere gepensio neerden, ook niet voor de wedu wen die het moeten stellen met slechts een klein overlevingspen sioen, enz. Financiële weerslag van de regeringsmaatregelen De cijfers die we laten volgen wor den door de regering niet betwist. Ze zijn overgenomen uit het ver slag van de commissie van financiën bij de bespreking van de begroting rn pensioenen. Ze zijn ingedeeld in twee groepen; enerzijds de be sparingen rechtstrer ks toegepast op de pensioenen, meer da;; 4 miljard en anderzijds de orgelegde verho gingen van bi'lrapen en nieuwe inhoudingen voor meer dar. 16 miljard Een voorspoedig nieuwjaar..., pag. 4 Xamille Standacrt, pag. 4 And'é Vanden Brccke, nieuwe voorzitter van het nationaal A .B.V.V., r*g- 5 Motie Jongsocialisten Aalst, pag. 5 Ronse zet v" or de 33ste keer de zotskap op t pag. 7 Nieuwjaarswensen een pagina vol, pag. 8 De besparingen treffen verhou dingsgewijze het meest de gepen sioneerden van de openbare sector: 2.723 miljoen onderverdeeld als volgt: wijziging van de modaliteiten van de indexering, 1.100 miljoen; beperking cumulaties van rust- en overlevingspensioenen, 823 mil joen; gelijkaardige maatregelen in zake cumulatie van het pensioen met een beroepsactiviteit, 500 mil joen en aftopping van de grote pensioenen, 300 miljoen. Ook aan de gepensioneerden van de privé sector werden zware be sparingen opgelegd- 1.112 miljoen ingevolge de beperking van hot glo baal bedrag van het vakantiegeld tot het maaiiclbediug van het pen sioen en 430 miljoen door de ver vanging van de aan de #eduwn van werknemers en zelfstandigen toeg^kenue aanpassingsver«oeaing .'oor de brtalinj van een oveile- vingspensiocn «edure ■•de ;en jaar, vat nadelig uitvalt. Er waren n:.-uwe inkomsten oor meer dan 16 miljan De verdeling is de volgerde: 925 miljoen daar een bijdrage van 3,5% -verd opge legd ann bruggepensioneer len en rechthebbenden op Oe invaliditeus- vergceding, mew dan 10 miljard d or ve hoging van de pensioenbij drage van wei nemers van openba re en priv sector en 5.600 miljoen ingev< lge een afhouding v-r, op .iet vakantieg 'd van de werkne mers. De nieuwe inkomsuii werden niet aangewm,' om de pensioenen te verhogen. Ze waren om ildoende om het deficie: van het pensioen- stelstel te dekken. Andere besparingen op rug van gepensioneerden Er ontbreekt de financiële weerslag van wat normaal in 1982 aan de gepensioneerden had moeten toe gekend worden ingevolge bestaan de wetten en formeel aangegane verbintenissen. 1. In toepassing van de wet van maart 1973 betreffende de aanpas sing van de pensioenen aan de evolutie van het algemeen welzijn hadden de gepensioneerden in 1982 een verhoging van hun maandelijks pensioenbedragen moeten beko men of zoals de laatste jaren een «welvaartspremie», uitbetaald in oktober. Het werd geschrapt. Het zou nochtans hebben toegelaten voor een gedeelte de stijging van de verwarmingskosten te dekken. In gevolge de zeer laattijdige raadple ging van de Nationale Arbeidsraad is de adviesraadpleging louter for meel. Het schrappen van de pre mie. zoals vorig jaar beperkt tot 1.000 fr., voor een gezin en 800 fr., voor alleenstaanden, vertegen woordigt door de gepensioneerden een verlies van minimum 1 miljard. 2. Er was voorzien dat periodiek afzonderlijke stijgingscoëfficiënten zouden worden toegepast ten voor dele van de oudere gepensioneer den, ^ie het moeten stellen met een kleiner pensioen dan hun jongere collega's. Dit gebeurde in 1973 en eens in 1978 dankzij Wijninckx maar sedert dien niets meer. De financiële weerslag van de toen toe gekende aanpassing was circa 5 miljard. 3. De bepalingen van de E.E.G. verplichten tot gelijkheid van de sociale zekerheid voor mannen en vrouwen. De weduwen die slechts aanspraak kunnen maken op een overlevingspensioen moeten het nog steeds stellen met een lager pensioen dan dat toegekend aan alleenstaande mannen of vrouwen. 4. De verhoging van de fiskale voorheffing op de pensioenen ging het zwaarst doorwegen op de pen sioenen van het personeel van de openbare diensten. Maar ook bij de kleine pensioenen uitbetaald door de Rijkskas voor Rust- en Overle vingspensioenen kwam het zwaar aan, vooral in de maand mei bij de betaling van het vakantiegeld sa men met het pensioenbedrag van de maand. De Vlaamse Federatie van Socialis tische Gepensioneerden heeft in 1982 weten te feesten ter gelegen heid van haar 35-jarig bestaan. Ze heeft ook weten te strijden, het volstaat te verwijzen naar de aan wezigheid van 10.000 gepensio neerden op de betoging te Blanken- berge en naar de symbolische be zetting van de zuidertoren. De bon den van socialistische gepensio neerden hebben in tegenstelling met de anderen, bewijs geleverd van hun vitaliteit. Aan de lezers en vooral aan de gepensioneerden de beste wensen voor 1983 opdat we de strijd verder zouden kunnen zetten. E. De Nauw Onder leiding van voorzitter Alois V„.i den Bosfhe en secretaris Chris v'ancoppenolle wijdde CSC- Vormingswerk Gewest-Aalst een geslaagde kadervormingsavond aan de programttie 1983. Een twinti gtcd verantwoordelijken uit de hoe kan het ook anders? actief ste afdelingen uit h„-< arrondisse ment beraadden zich die dinsdaga vond 21 dece.nber ec idrietal uur ovf de mogelijkheden om, in de loop van het nieuwe jaar, geweste lijke kadervormingsinitiatieven op te zetten rond het thema «DE CRI SIS». Het thema is natuurlijk niet nieuw. Zowat alle vormingsorgani saties zijn thans wel ergens actief rond de problemen die op diverse gebieden de crisis met zich mee brengt. CSC-Vormingswerk werd echter als socio-culturele organisa tie va de SP door dé partijleiding specifiek ingeschakeld om vor mingsinitiatieven op touw te zetten rond het fameuze «Economisch Al ternatief». Vandaar ook dat gast spreker, nationaal secretaris van CSC-Vormingswerk K. Martine Lemonnier, na een overzicht te hebben gegeven van de problemen waarmee sommige afdelingen kun nen te kampen hebben (financiën, lokaal, voldoende leden, dyna misch bestuur), haar aandacht toe spitste op een aantal alternatieve en ook ludieke vormingsactiviteiten (gaande van echte militantenvor- ming tot opvoeren van bvb crisiska- baret) rond het algemeen thema. Vanzelfsprekend dienen de afdelin gen in 1983 zoveel mogelijk op dit thema in te spelen, hoewel hun programmatie volledig vrij is. Het gewest kan enkel een paar aanbe velingen geven. Lees door pag. 4 De steeds achteruitlopende ekonomie schudt meer en meer de politieke stelling door elkaar. In eigen land blijft het staaldossier het hete hangijzer, waarop de politieke commentaren zich vastbijten. Elke regeringsmededeling is een verwijzing naar vroeger aangegane verbintenissen; terwijl iedere CV P-verklaring zó dubbelzinnig gesteld is dat niemand er nog iets van begrijpt. Intussen voeren extreem-rechtse elementen, zoals E. Van Rompuy iedere dag een nummertje op dat de verwarring ten top drijft. Rechtse praat wordt ook graag aanhoord, vooral als dit doorweven wordt met een Vlaams-Waalse verhouding. Het gaat bij Van Rompuy niet zozeer om Vlaams-Waals geld, maar veel meer om een anti-sociaal noem het maar kortweg een uiterst rechts beleid. Om dit doel te bereiken is het maar al te gemakkelijk een rookgordijn te kreëren. Inderdaad, de mensen zijn uiterst gevoelig voor wat men noemt «Vlaams geld». En hier komt dan inderdaad de tweede gewilde dubbelzinnigheid, namelijk de regionalisering van de grote ekonomische sektoren. De CVP heeft ten onrechte trouwens de bevolking doen geloven dat zij en zij alleen bereid zijn tot het opentrekken van de nationale sektoren. Het volstaat inderdaad dat de SP zich aansluit bij het standpunt «regionalisering» opdat diezelfde grote monden (men moet nog beleefd blijven) van de CVP vervallen in duistere standpunten. Ook daar dus een rookgordijn..en zij weten wel waarom, want boven alle belangen heen en na al het gereutel over Vlaams en Waals geld zullen zij in de eerste plaats de hoeders zijn van ons zó liberaal-ekonomisch systeem. En hier beland ik bij het derde rookgordijn, namelijk dat van de politiek en de bevoegdheid van de gewesten. Enkele jaren geleden ook in de politiek is een goed geheugen wn belang) was de gewestvorming één der belangrijkste problemen in ons politiek wereldje. En hier wens ik inderdaad - mét een gevoel van bitterheid - te verwijzen naar enkele standpunten die meer dan 10 jaar geleden ingenomen werden door onze SP- federatie. Voor ons was het dan reeds overduidelijk dat een gewestvorming zonder financiële verantwoordelijkheid een slag in het water was. Men hoeft maar eventjes onze standpunten ingenomen op het Kongres té Marcinelle te herlezen om verstomd te staan van de juistheid ervan. Helaas, nu moet men vaststellen dat men ergens «halfweg» van een werkelijke gewestvorming is blijven steken. En ook deze situatie moet kunnen rechtgezet worden, doet men het niet dan zullen een heleboel troebelwatervissers wel het middel vinden om op de verkeerd ingeslagen weg verder te gaan.. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement Het maandblad van de S.P.-leden Slechts 200 fr. per )aar Vernieuw uw abonnement of neem er een. Stort nu de som van 200 fr. op P.R. 870-0001030-28 van CSC- Vormlngewerk, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Het jaar 1982 eindigt voor de trouwe lezer van «Voor Allen» uit het arrondissement Oüdenaarde-Ronse in mineur. Inderdaad, vanaf 1 januari komt er een einde aan de jarenlange samenwerking met de vrienden uit Aalst en stopt de federatie Oudenaarde-Ronse met het leveren van bijdragen. Deze beslissing, genomen op het laatste federaal bestuur, is het gevolg van een financiële noodzaak. De kostprijs, in verhouding tot de impact van dit blad, trok in zoverre de financiële toestand van de politieke SP-federatie scheef, dat er geen ontkomen meer aan was. Het was stoppen of sterven. Het gezond verstand deed er ons dan ook een punt achter zetten, hoe moeilijk deze beslissing dan ook viel. Het probleem pers is niet nieuw en ook niet typisch voor de federatie Oudenaarde-Ronse. Het zal ondertussen wel iedereen duidelijk zijn geworden dat partijgebonden publikaties nu moeilijk aan de man te brengen zijn. Enerzijds is er de steeds terugkerende zorg om de financiële bestaansmogelijkheid. Dit is enerzijds te wijten aan het feit dat de oplage te gering is en anderzijds drukt de konkurrentie van de gratis bedeelde huis-aan-huis-reklamebladen steeds zwaarder. Daarbij komt nog dat de vrijwillige medewerking om kopij te leveren aan de lage kant is en de koördinatie van de administratieve afhandelingen via postabonnementen niet altijd korrekt verloopt. Daarmee is de cirkel rond en dit was uiteindelijk de strop die het doodvonnis uitvoerde. Een werkgroep binnen de federatie heeft zich reeds voor een paar jaar met de ganse problematiek bezig gehouden en de konklusies die toen werden getrokken, blijven nu nog altijd geldig: - de uitgave «Voor Allen»-Aalst wordt ten zeerste geapprecieerd voor de waardevolle algemene artikels die dit partijblad op een hoog niveau tillen. - toch was bij iedereen duidelijk de behoefte aanwezig om zo vlug als mogelijk was over te schakelen op een zelfstandige uitgave, dit om ondermeer de betrokkenheid van de verschillende afdelingen te verhogen en aan de plaatselijke gebeurtenissen meer ruimte te bieden. Daarom besloot het federaal bestuur vanafJ983 over te stappen op een systeem waarbij elk SP-gezin maandelijks een informatieblad van de SP-federatie, met bijdragen van alle afdelingen, zal ontvangen. Lees door pag. 7 LLEN Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst i

Voor Allen | 1982 | | pagina 1