Een terugblik op zes jaar vreugde en pijn Demokratie: wil van het volk? AALST IHAALTERT pËÉHlilË Filmavond «Being There» CSC Haaltert «Voor Allen» - 21 januari 1983 -3 Interview met Minister Mare Galle Gijzegem En 1983 begon Hofstade Provinciaal V eldloopkampioenschap vrouwen ACOD - Afd. Aalst Hofstade Vrijdag 28 januari 1983 om 20 uur Uitstekend psychologische komedie van Hal Ashby (1980) met Peter Sellers e.a. Inleiding: Rudy Eeckhout Zaal Warande te Haaltert Informatiebijeenkomst S.P.-V.U. te Haaltert Onder ruime publieke be langstelling ging op vrijdag 14 januari 1983 te Haaltert een eerste informatiebijeen komst van de SP-VU opposi tie door. A.C.O.D. - Onder wijs SP Nieuwerkerken Berichten Aktiviteitenkalender socio- cultureel centrum S.V.V. W.V. Louis Major Karei Van Miert, Frank Van Acker en Mare Galle: een quartet van tenoren aan het werk. Zaterdag 15 januari 1983 kwamen de gepensioneerden voor de eerste maal in het nieuwe jaar samen. De traditionele nieuwjaarsbood schap werd uitgesproken in naam van het bestuur door kd. Hendrickx Maurits, voorzitter. Hij deed een oproep tot allen om verder te blij ven ijveren zoals dat steeds het geval is geweest. Ook de Eerwaarde heer pastoor en onderpastoor waren present om al len een prima 1983 toe te wensen. Nadien konden de aanwezigen zich goed doen aan een gebakje en vervolgens aan het echte goede boerenbrood met kopvlees aange boden door onze lokaalhouders. Sedert lange tijd geleden weerklon ken nu nog eens de tonen van ons lied der ouden van dagen. Op het einde van de dag werd dan de januari-tombola getrokken met vele waardevolle prijzen. Maar voordien werd de eerste beurt van het kaart- en bakschie- tingskampioenschap afgewerkt. De bakschietsters gingen er onmid dellijk met de grove borstel in; de winnares behaalde zo maar even tjes 790 punten, terwijl nog drie andere deelneemsters 600 punten of meer totaliseerden. De uitslag 1. Schuddinck Mariette 790 2. Mertens Rachel 650 3. Van Zande Chr. 620 4. Matthijs Alice 600 5. Lowie Maria II 570 Bij de k-arters was Petrus Van Extergem eerste; bijna gewoonte- trouw zou kunnen gezegd worden, want Petrus won reeds een viertal maal de eerste jaarbeurt. Totnog toe ontbrak het hem enkel aan dat beetje geluk om eens een kam pioenschap te winnen. De uitslag 1. Van Exterghem Petrus 319 2. Goetvinck Henri 316 3. Janssens Maurits 313 4. De Wilde Elvire 310 5. Mathys Constant 300 Wij namen een goede start, laten wij ervoor waken dat 1983 een heel bijzonder jaar wordt. Op zondag 6 februari 1983 te 14.30 uur op de wijk Steenberg Ingericht door de Atlietiekvrienden Hofstade Programma Pupillen 1000 m (2 reeksen) Miniemen 1000 m (2 reeksen) Kadetten 2000 m (2 reeksen) Scholieren 3000 m (2 reeksen) Juniores 4000 m Seniores 5000 m Veteranen 4000 m Kleedkamer In de gemeenteschool en in het RIBSO, beide gelegen op 200 me ter van de omloop. Wedstrijdsekretariaat In cafétaria van voetbalklub WILSKRACHT. Prijsuitreiking Vanaf 15.15 uur in kantine van voetbalklub WILSKRACHT. Inschrijving Ter plaatse of vooraf bij Erik Cop- pens, Albert Liénaertstraat 18, 9300 Aalst. Algemene statutaire ledenvergade ring zondag 30 januari 1983 om 10 uur in 't Volkshuis, 2' verdieping. Dagorde 1. Openingsrede door de voor zitter 2. Moreel en activiteitsverslag 3. Financieel verslag 4. Gedeeltelijke bestuursverkie zing 5. Gelegenheidstoespraak door kd Eugeen Lambrecht, Regionaal Se cretaris. Gelet op de belangrijkheid van on derhavige dagorde, rekenen wij op een talrijke opkomst van onze le den. Het lidmaatschapsboekje dient voorgelegd aan de ingang van de zaal, waar de stembiljetten wor den overhandigd. Stemvoorwaar- de: minstens 3 maand lid en in regel met de bijdrage. Sociaal dienstbetoon Vanaf februari a.s. zal kd. Eddy Dierickx in samenwerking met mi nister Mare Galle zitdag houden in het Volkshuis van 10.30 uur tot 11 uur. Gratis geheimhouding verze kerd. Party berichten Algemene ledenvergadering Groot-Aalst op vrijdag 21 a.s. Bij eenkomst in het Volkshuis te Hof stade om 19 uur. Er is vervoer en niemand mag ontbreken! Hans Sonck VU-raadslid, Piron Paul-Emiel voorzitter VU-Haal- tert, Rudy Eeckhout en Roger De Cock SP-verkozenen voerden het woord namens beide partijen, ter wijl Lieven Matthieu, politiek se- kretaris, optrad als moderator en de vergadering inleidde: 'Het politieke jaar zette zich voor Haaltert op een ongewone wijze in. Tijdens de installatievergadering van de nieuwe gemeenteraad werd tegen de verwachtingen in een be stuur met een katholieke absolute meerderheid gevormd door het sa mengaan van CVP met Centrum- lijst (Michiels). De oppositie verliet de vergadering uit protest en uit solidariteit met de gedupeerde kie zers. Daarom deze vergadering waarin chronologisch de feiten wor den behandeld.' Als eerste spreker kwam Rudy Eeckhout SP aan het woord die de gebeurtenissen sinds '76 nader toe lichtte: De oorsprong van de breuk in het vorige college tussen SP en CVP is te zoeken in de zeer nipte meerder heid die in 76 gevormd werd, be noemingen in het vast kader van familieleden van volgende CVP- raadsleden: Dierick, Van Keymeu- len en Vijverman. Bij een dergelij ke benoeming mochten familiele- den-verkozenen niet mee stemmen en was er dus geen meerderheid voorhanden. De steun die de CVP daartoe in 1980 zocht bij de PW- verkozenen op de centrumlijst ver oorzaakte een breuk en was ver bonden met een pré-elektoraal ak koord tussen CVP en PW voor de gemeenteverkiezing van 1982. Hierop heeft Michiels die al sinds de oprichting van het vorig college op een breuk aanstuurde de SP en VU uitgenodigd tot het sluiten van het pré-elektoraal akkoord waarbij aan elk der partijen 2 mandaten in het toekomstig bestuur werden toe gewezen. Vanuit de zaal wordt de vraag ge steld of deze breuk met de CVP in 1980 niet door de SP geprovoceerd werd door besprekingen te voeren met Michiels, die deze laatste mid dels een bandopname misbruikte om het vertrouwen in de meerder heid te breken, de SP kende aldus vraagsteller, toch ook een benoe- Bedrag van de syndikale bijdragen voor 1983: - volledige betrekking: 296 fr maand - onvolledige betrekking: 145 fr./ maand - gepensioneerden: 125 fr./maand. Mededeling: de verkozen be stuursleden vergaderen op woens dag 26 januari a.s. om 20 uur in het Volkshuis. Algemene Partijvergadering, vrij dag 21 januari '83 te 20 uur in het Volkshuis Aalst. Alle partijleden worden dringend uitgenodigd deze belangrijke ver gadering bij te wonen. Teneinde de leden die over geen vervoersmogelijkheden beschikken te helpen bij de verplaatsing naar Aalst, vergaderen wij om 19.30 in ons lokaal «bij Omerken». Wij rekenen op uw aller aanwezig heid. Gelieve het partij-lidboekje niet te vergeten. De voorzitter mingsprobleem: Eeckhout: Het benoemingspro bleem rond de zoon 'De Leu' werd door de CVP als voorwendsel aan gevoerd. Erik De Leu waarom het gaat had een tijdelijke benoeming die op regelmatige wijze verlengd was geworden. Het feit dat de SP met de CVP een bestuursmeerder- heid vormde mocht toch niet belet ten dat de partij kontakten onder hield met andere partijen. Bij het stemmen was de SP loyaal t.o.v. de CVP en het is deze laatste die de breuk veroorzaakte door onze schepenen zonder bevoegdhe den te plaatsen. Andere reakties uit de zaal stellen een voor-akkoord in vraag met per sonen die als onbetrouwbaar be stempeld worden. Piron VU antwoord daarop dat zijn partij deze ervaringen met Michiels nog niet had en dat Michiels indien er geen voor-akkoord zou zijn ge weest niet zou zijn opgekomen, wat aldus Piron, zou neergekomen heb ben op een absolute CVP-meerder- heid. Hans Sonck VU geeft vervolgens nog eens het verloop der gebeurte nissen na 10 oktober 1982. Tijdens de verkiezingsnacht zelf zocht Michiels ons op voor het ondertekenen van zijn voordracht akte. Later komt hij op de proppen met eisen in strijd met het akkoord en een bevoegdheidsverdeling die voor ons weinig ruimte liet, onder tussen onderhandelde hij met de CVP en verbrak uiteindelijk zijn woord. Wat is dan de waarde van een handtekening onder een voor-ak koord wordt gevraagd. Heeft het nog zin te stemmen wanneer één persoon de touwtjes in haden heeft? Hebben SP en VU dan geen andere mogelijkheden onderzocht? Eeckhout: Een dergelijke handte kening heeft geen grotere waarde dan deze die de persoon die ze plaatste er zelf aan hecht. Het zal aan de kiezers zijn om de houding te veroordelen van hen die van het akkoord een vodje papier maakten. De Cock SP: De SP heeft voorstel len gekregen van de CVP om met elkaar samen te gaan. We zijn daar duidelijk in geweest, er kon geen sprake van zijn! Eeckhout: Het grote schandaal ligt in het kiezersbedrog bij de Cen trumlijst. Verschillende kandidaten voerden een anti-CVP propaganda, zelfs diegenen die vandaag zetelen als schepen in de nieuwe meerder heid. We betwijfelen trouwens dat deze meerderheid lang zal stand houden. Nu reeds is er verdeeld heid en de laatste CL schepen kon slechts op de steun van 16 van de 19 meerderheidsleden rekenen, dat is een teken aan de wand. Krijgt de bevolking in de toekomst de kans om alle partijen rond een zelfde tafel vragen te stellen? Sonck: De VU moet hierover met haar bestuur nog een standpunt in nemen. Onze partij is voor de openbaarheid in bestuur en ik zie geen persoonlijke bezwaren. Eeckhout: Voor de SP zijn dergelij ke bijeenkomsten essentieel, het is evenwel de vraag of de meerder heid daartoe het initiatief zal ne men. Hoe dan ook, de SP zal verder uitnodigen tot informatie bijeenkomsten. Lieven Matthieu Hofstade: 23.1.83: om 14.30 u.: algemene vergadering met voor stelling van het jaarprogramma 83. Volkshuis, Blektestraat 41. Elke woensdag van 19.30 u tot 20.30 u turnen - Volkshuis, Blekte straat 41. Zottegem: 26.1.83 om 19.30 u: al gemene vergadering met voorstel ling van het jaarprogramma 83 - Volkshuis, Markt Zottegem. heb ik gedurende drie jaar alleen het werk moeten doen dat in de huidige Vlaamse regering drie mi nisters uitvoeren. Het laatste jaar dacht ik het wat rustiger te hebben, maar dan werden tientallen Vlaam se gemeenten plotseling door de schuld van de centrale regering Martens-De Clerck deficitair en voegden zich bij de andere, waar voor ik een saneringslening bij het Gemeentekrediet heb afgesloten. In 1977 toen ik volksvertegenwoor diger werd, waren mijn dochter Ines en mijn zoon Marnix respec tievelijk 19 en 13. Wat hebben mijn kinderen tijdens die belangrijke ja ren van hun vader gehad? Een vluchtig telefoontje, een haastig etentje. V.A.: Waar ging uw tijd dan vooral naartoe? Het is van u bekend dat u al vroeg naar Brussel rijdt en pas 's avonds laat naar Aalst terugkeert. Galle: Toen ik nog tegelijk in de Nationale en Gewestelijke Rege ring zetelde (van 3.4.79 tot eind 1981), hadden we ongeveer elke dag (of nacht) ministercomité, 's vrijdags ministerraad, de maandag voormiddag Vlaamse Executieve, daartussendoor moest ik in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers zijn (als Minister en Volksvertegen woordiger) in de Senaat (als Minis ter) en in de Vlaamse Raad (als Gewestminister en Volksvertegen woordiger). Tegelijk ook mijn ka binetsbeleid, met talrijke bevoegd heden zoals ik al zei, dat ik met mijn medewerkers plande en uit voerde, mijn aanwezigheid ook el ke maandagmorgen in het Natio naal Partijbureau, in het Federaal Secretariaat, in het Federaal Be stuur, in mijn Aalsters Partijbe stuur en in het Partijbestuur van Aalst-Centrum. Daarbij elke maandag- en woensdagavond mijn dienstbetoon in Aalst en als het kan mijn dienstbetoon in de andere Aalsterse deelgemeenten V.A.: En dan geregeld de val van de regering, nieuwe parlementsverkie zingen en nu de jongste gemeente raadsverkiezingen! Galle: Inderdaad, in het arrondis sement Aalst wonnen we dus tel kens een tweede Kamerzetel bij, eerst bezet door mijzelf, dan door (Paul Van der Niepen, die dan naar de senaat overging, dan Herman De Loor. Tientallen meetings (niet alleen in mijn eigen arrondissement want de andere SP-federaties en - afdelingen wensen ook eens een minister bij zich op bezoek te heb ben), daartussen een propaganda- plan samen met vrijwilligers-mili- tanten, teksten schrijven, elke frank daarbij tien keer omdraaiend vóór hem uit te geven. Gelukkig is er in Aalst ons jaarlijks reuzebal van de parlementair dat wat geld in het bakje brengt. Dat mag wel, Na zes jaar nog een blok dynamisme. want van februari tot oktober wer ken hiervoor een honderdtal vrij willigers mee! V.A.: In al die tijd zult U toch wel veel politieke vreugde hebben be leefd? Galle: Gelukkig ja. Mijn decreet waarbij Vlaanderen een Afvalde- creet kreeg is mijn pronkstuk. Daarbij wordt niet alleen een juri dische oplossing gegeven aan de afvalproblemen maar ook behelst het de stichting van de Openbare Vlaamse Afvalmaatschappij die ik in Mechelen heb gevestigd. Een tweede decreet was dat op de op pervlaktewateren, waarbij ik een andere parastatale oprichtte, de Vlaamse Waterzuiveringsmaat schappij, die ik in Aalst heb geves tigd. Die bevoegdheden zijn nu al meer dan een jaar in handen van een andere minister, de CVP-er Lenssens. Daarbij dan heb ik ook vreugde beleefd aan mijn besluiten op het gebied van het natuurbe houd. Maar ik had ook het open baar industriële initiatief in mijn bevoegdheid. Na een lange en har de strijd tegen de rechtse krachten, heb ik de fabriek Gregg in Lot gered, een fabriek van spoorweg wagons die failliet was gegaan door het gebrek aan belangstelling van wege de Amerikaanse privé-eige- naars. Nu werken er alweer 150 mensen en er zullen er nog wel bijkomen want ze hebben orders tot '85. Ook Barco heb ik boven water gehouden, en Superia... Ze werken allen prima. V.A.: En hebt u ook ontgoochelin gen opgelopen? Galle: Ja, enkele harde noten ge kraakt. Intergem. De kans zat erin dat verschillende gemeenten zich niet door een privé-partner zouden laten binden voor 30 jaar. De ge meenten hebben het monopolie in de elektriciteitsbedeling. Ze mogen een beroep doen op privémedewer- king. Maar die privé-medewerking haalt in de zogenaamde gemengde inter communales op de duur de boven hand en strijkt de grootste winsten op. Als socialist en dus in het belang van iedereen, en niet van enkelen, bevorderde ik de kans om te kiezen tussen gemengd en zui ver. Niet alleen van de CVP en PW, de rechtsen dus die wél voor enkelen ijveren, maar ook van een paar rechtse partijgenoten kreeg ik tegenstand. En dat heeft mij pijn gedaan, geloof me. Dan ten tweede, onze gemeente raadsverkiezingen in Aalst, waar ik gevraagd werd de lijsttrekker te worden, hoewel ik duidelijk had verklaard geen gemeentelijke am bities te hebben en ik oordeelde mijn Stad en arrondissement beter te kunnen dienen als Minister. Het resultaat kent u. Een sprong naar voren (3,5%) en een winst, de enige partij die won, van twee ze tels. Maar alles was allang beklon ken tussen de CVP en de PW. Toch zal ik mij inspannen in de regering en als Minister van Bin nenlandse Aangelegenheden om Aalst uit de financiële moeilijkhe den te halen. Dat ik hierbij streng zal zijn, is normaal. Dat ben ik voor alle gemeenten. Ik hoopt echter dat men het personeel niet de dupe zal laten worden! V.A.: Valt de nationale regering dit jaar? Galle: Ik volg zeer goed het staal- dossier en ik heb al een paar keer het C.V.P.-dubbelgezicht kunnen ontmaskeren. Die dubbelheid, de legendarisch geworden schijnheilig heid van de CVP maakt het de huidige regering moeilijk. Mis schien komt eens de dag, dat de CVP met de PSC in de oppositie verzuilen. Dan zal de toestand klaarder worden. Dit is niet in tegenspraak mét de Doorbraak-ge- dachte, integendeel. In 1983 kan véél gebeuren', ook dèt. V.A.: Weer parlementsverkie zingen? Galle: Die kunnen alleen in ons voordeel zijn. De mensen hebben er genoeg van, dat de rijken rijker worden en de armen nog armer. Ze hebben nu ook, hoop ik, eindelijk beseft, waar hun verdedigers zitten. Er wacht de S.P. nog een moeie toekomst, en in dat geval, ook Vlaanderen. Een gepland Vlaande ren, zonder raketten, en met op nieuw gemotiveerde mensen. Freddy Verkruyssen V.A.: Op 20 januari is het zes jaar geleden dat in het Volkshuis van Aalst op werkelijk grootse wijze uw terugkeer naar uw stad werd ge vierd. Op 3 april a.s. is het vier jaar geleden dat u minister werd, na twee jaar voordien een zetel voor de Partij in de Kamer te hebben bijge- wonnen, die we niet meer hebben losgelaten. Zes drukke jaren geweest? Galle: In sommige omstandigheden is men bekwaam tot bovenmense lijke inspanningen. Ik gaf onmid dellijk ontslag in het onderwijs en de B.R.T. In de Kamer moest ik onmiddellijk de tribune op en wet gevend werk doen. Als minister

Voor Allen | 1983 | | pagina 3