IhaaltIrt Twee vormen van privatisering pensioenen: de groepsverzekeringen en de pensioenfondsen NATIONALE BETOGING ABW-ACV ERPE-MERE Neem deel met het ABW aan de Reuzebiet te Erpe in 't Zevecoot (Erpe-Mere) Nieuwe fiets voor John De Mesmaeker uit Oordegem Te begeven betrekkingen in Openbare Dienst voor mannen en vrouwen Brussel, 26 februari 1983 Subsidiëring kulturele aktiviteiten te Haaltert: nieuwe regeling Voorbije palmares Achtmaal bracht de jonge renner de bloemen huiswaarts, achtmaal 1 werd hij tweede, negenmaal derde en zesmaal vierde. Daarbij aanslui tend werd hij in 35 wedstrijden genoteerd binnen de eerste vijf. Voeg daarbij dat John liefst 52 Toekomst Grote jaarlijkse kaarting te Erpe De statistieken inzake pen sioenen die meestal aange haald worden zijn beperkt tot de wettelijke pensioenen uitbetaald door de Rijkskas voor Rust- en Overlevings pensioenen aan werknemers en zelfstandigen en tot de pensioenen der ambtenaren uitbetaald door de Openbare Schatkist, ministerie van Fi nanciën. We hebben gepoogd ook ge gevens te verzamelen betref fende de buitenwettelijke pensioenen en aanvullende voordelen die verstrekt wor den door de groepsverzeke ringen en de pensioenfond sen. Het zou ook aanduidin gen moeten geven in hoe verre de privatisering van de pensioenen, gesteund door de regering, is gevorderd. Individuele en kollektieve levensverzekeringen Expansie van de groepsverzekering sedert 1963 Algemene Vergadering Kultuurraad Haaltert Maandag 28 maart 1983, Raadszaal Warande AGENDA Grote winsten van de levensverzekeringen Pensioenfondsen Waarom geen aftopping van de buitenwettelijke pensioenen? Tegen: Het patronaat, dat miljarden cadeaus krijgt maar geen werk verschaft. De regering, die de sociale zekerheid afbreekt, de patroons verrijkt zonder hen enige verplichting op te leggen, de belastingontduikers, ongemoeid laat en geen nieuw industrieel beleid voert. Voor: werk herstel van onze koopkracht vrijwaring van onze sociale zekerheid OMDAT WE ER GENOEG VAN HEBBEN VANUIT ALLE HOEKEN VAN HET ARRONDISSE MENT AALST VERTREKKEN ER A.B.V.V.-AUTO CARS NAAR DE GROTE BETOGING VAN HET GE MEENSCHAPPELIJK VAKBONDSFRONT. lil! üt 8 - 25 februari 1983 - «Voor Allen» «■3SS8S Onze twee plaatselijke helden met hun reuzebiet: D'Herde Roger en Cockx Tbeo, met onze reporter ter plaatse. (Foto P. Cl.) Op een zondagmorgen rond 11.30 uur kwamen twee klanten van café De Vos, beter gekend als «bij Ju- lien» met een reuzebiet binnen. De klanten van Julien wikten en wo gen: de ene zei rond de tien kilo, de andere woog en opperde zeker rond de vijftien kilo. D'herde Ro ger en Neerinckx Etienne namen het initiatief en samen met de schoonzoon van de dichts bij gele gen groentenwinkel gingen zij hun wonderbiet wegen. De balans wees juist 15 kilogram aan, aan de wed ders aan de toog een nieuw start sein om het schuimend bier te be stellen. Onze fotograaf Patrick was ter plaatse en legde vlug het reuzenexemplaar vast op de gevoe lige plaat. Er werd zelf geopperd om de reuzebiet op te sturen naar de uitzending van Jacques Martin, ge weet wel van de uitzending 'on gelooflijk maar toch waar' (maar dan in 't frans). Maar de meerder heid besliste om dat niet te doen want zei er een met de Fransen weet je nooit... We zullen hem maar aan onze eigen koeien en varkens geven. Ghijsens Eric Even poseren met de nieuwe fiets voor renner John De Mesmae ker. (foto P. Cl.) Alhoewel John De Mesmaeker niet van Erpe-Mere komt, toch heeft hij er de meeste supporters. De stap naar de liefhebbers komend sei zoen, is voor John De Mesmaeker ook de start met een nieuwe klub. Deze klub die zondag laatsleden werd opgericht in het nieuwe sup porterslokaal met name het «Bui tenbeentje» te Impe bestaat uit een sterk bestuur met name: Gerard De Clercq, Johan Van Huffel, Willy D'Flauwe, De Decker Gustaaf, Sonja Schokkaert, Herman Rot- tiers, Gerard Impens, De Waele Cyriel en Temmerman Gaston. De ze negen man sterk bestuur heeft maar een doel hun renner te steu nen door dik en dun nu hij voor een moeilijk eerste seizoen staat bij de liefhebbers. maal in de eerste tien voorkwam en ik geloof dat dit een palmares is waar ieder van zijn supporters prat kan op zijn. Bij het in ontvangst nemen van zijn nieuwe fiets vroegen wij even iets over zijn toekomst, John een be scheiden vriendelijke jongen be loofde ons zijn uiterste best te doen in deze voor hem nieuwe kategorie en droomde reeds van zijn eerste palm. Hopelijk blijft deze jonge renner gespaard van allerlei tegen slagen daar het wielrennen een mooie maar harde sport is. Aan het bestuur wensen wij dat deze men sen deze jonge renner zullen bege leiden op een eerlijke en rechtvaar dige manier zodat hij steeds fier mag zijn op zijn toekomstige over winningen want deze komen er ze ker. Aan de mensen van het vroe ger bestuur, een woord van dank voor de voorbije jaren van inspan nen en trouw aan het jonge idool. John we wensen je nog vele sukses- sen in de nabije toekomst. Ghijsens Eric in café «Fonteintje» Bossestraat, Erpe op vrijdag 25 februari 1983 te 20 uur stipt Ten voordele van de vriendenkring «Honegem» Ge meentelijke Basisschool II van Erpe-Mere. Teneinde een minimale kontrole mogelijk te maken op de ingediende aktiviteiten dienen deze vanaf heden vooraf gemeld aan de kultuurraad, p.a.: Diepeweg 17a, Haaltert. De Jeugdverenigingen mogen hun aktiviteiten melden door maandelijks eeh verslag in te sturen. Enkel de aktiviteiten met een algemeen vormende waarde zullen in aanmerking worden genomen. Gelieve dus telkens het doel en het onderwerp van de bijeenkomst te vermelden. Het spreekt vanzelf dat de bijeenkomsten daarnaast nog een ontspannend karakter kunnen hebben. Einde 1981 waren 94 verzekerings ondernemingen toegelaten om de levensverzekering te beoefenen. Van die 94 hebben een zestigtal naast de tak individuele levensver zekering ook nog de kollektieve of groepsverzekering. De financiële macht van de levensverzekeringen blijkt uit volgende cijfers: geïnde premies, 40 miljard per jaar; wis kundige reserves einde 1981 circa 300 miljard; jaarlijkse prestaties, namelijk de bedragen die in de loop van het jaar worden betaald, 20 miljard. Uit de laatste jaarverslagen van de Beroepsvereniging der Verzeke ringsondernemingen blijkt dat er een aanhoudende verslapping is van de individuele levensverzeke ringen. Dit is een aanduiding dat de publiciteitskampagne van de priva te levensverzekeringsondernemin gen met als slogan «pension beton» of «steengoed pensioen» toch zo geen groot sukses is geworden. Het heeft velen verwonderd dat de Al gemene Spaar- en Lijfrentekas op haar beurt grote aanplakbrieven heeft geplaatst met als tekst: «Wat gaat u zich ontzeggen wanneer u op pensioen gaat? ASLK de goed koopste pensioensverzekering». Het is een bekentenis dat de wette lijke pensioenen onvoldoende zijn, maar in de huidige toestand, inge volge de inkrimping van de werke lijke inkomens, kunnen de aktieve werknemers de bijkomende last van aanvullende individuele verze keringen voor pensioen niet dragen. Voor de kollektieve levensverzeke ringen of groepsverzekeringen is het bedrag van de verzekerde kapi talen bij overlijden van 44 miljard in 1963 geklommen circa 49 miljard in 1981. De gestorte premies zijn van 3 miljard in 1963 gestegen tot 18 miljard in 1981. De groei is er vooral gekomen na 1973, jaar van de laatste belangrij ke verbetering van het werkne merspensioenstelsel, dankzij Frank Van Acker en Louis Namèche. Joz. Wijninckx gaf ons nog inhaalrege- len ten voordele van de oude pen sioenen in 1978, maar verder waren er geen belangrijke aanpassingen meer. Het gevolg was een groei van de groepsverzekering. De bijdrage van de werknemer wordt vooraf ingehouden op loon of wedde. De aanvullende voordelen van de groepsverzekeringen gaan naar de zen die tewerkgesteld zijn in dyna mische en voorspoedige onderne mingen, vooral naar beperkte groe pen: hogere bedienden, kaderper soneel en beheerders. De statistieken van de Kontrole- dienst der verzekeringen, openbare instelling en nog minder deze van de Beroepsvereniging der verzeke ringsondernemingen laten niet toe zo als met de statistieken van Rijks kas voor rust- en overlevingspen sioenen en van het Ministerie van Financiën voor de openbare dien sten, na te gaan waar de grote pensioenen liggen en wat het be drag ervan is. Inspecteur-boekhouding rang 10 Vereiste: universitair diploma Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssekretariaat Precisiewerklieden (elektriciteit) rang 30 Vereist diploma: A3 of A4 of B2 of B6/B1 Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssekretariaat 2 plaatsen van attaché of assistent bij het Koninklijk Meteorologisch Instituut van België Vereiste: universitair diploma Inschrijven voor 15.3.83 bij Ministerie van Nationale Opvoeding Tolken-vertalers (Nederl.-Frans-Duits) rang 10 Vereiste: universitair diploma Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssekretariaat Amanuenses-technici (mechanica) - rang 30 Vereist diploma: A3 of A4 of B2 of B6/B1 Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssecretariaat Telefonisten - rang 42 Vereiste: op inschrijvingsdatum minstens 1 jaar ervaring hebben als telefoniste Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssekretariaat Autobestuurder-mecanicien Vereiste: dilp. lager sec. onderwijs rijbewijs B Inschrijven ten laatste op 15.3.83 bij Provinciaal Gouvernement van Oost-Vlaanderen Toeristisch attaché Dipl. hoger technisch onderwijs (Al) Inschrijven voor 2.3.83 bij de Stad Poperinge Parlementaire stenograaf (bij Kamer van Volksvertegenwoordigers) Vereist diploma: hoger middelbaar Inschrijven voor 28.2.83 bij Quaestuur van de Kamer Inspecteur bij het Fonds voor Arbeidsongevallen (rang 10) Vereist: universitair diploma Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssekretariaat Duitstalig maatschappelijk assistent (rang 22) Vereist diploma: maatschappelijk assistent Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssekretariaat Hulparbeider B (elektriciteit) (rang 40) Vereist diploma: geen Inschrijven voor 22.3.83 bij Vast Wervingssekretariaat Voor verdere inlichtingen kan men zich steeds wenden tot één van onze mandatarissen. Aanstelling voorzitter, ondervoorzitter en sekretaris Aktiepunt: eenvoudige (polyvalente) zaal in deelgemeente Haaltert Meer en betere koördinatie tussen de verenigingen Kontakt gemeentebestuur-bevolking: hoorzittingen stimu leren Hoe kultureel leven uitbouwen? Nut van wijk- en/of dorpsraden? Oprichting Erkenningskommissie. Verenigingen die nog niet in deze raad vertegenwoordigd zijn en een afgevaardigde willen sturen dienen dit te laten weten bij de dienstdoende voorzitter Willy De Loose, Diepeweg 17a 9450 Haaltert. In het jaarverslag dat in december 1982 verschenen is, gaat de Be roepsvereniging in 1981 tot een her verdeling van 7,4 miljard als aande len in de winst voor de verzekerden is overgegaan. Wanneer die win staandelen gevoegd worden bij de opbrengst van 4% die door het tarief zelf als technische rentevoet aan de verzekerden gegarandeerd wordt, werd dikwijls dit jaar een netto-opbrengst van 10% bezorgd aan de spaarbelegging van de ver zekerden op het leven. Tussen 1980 en 1981 zijn de winstaandelen in de levensverzekering bijna met 25% gestegen. Volgens het verslag, zouden die winsten in de toekomst ernstig kun nen verminderen indien de daling van de rentevoeten, die van de andere kant nodig is voor de relan- ce van de investeringen en van de ekonomie, moest verder gaan. De aandacht wordt erop gevestigd dat in 1981 in de levensverzekeringen de toename van de omzet beneden die van het indexcijfer der kon- sumptieprijzen lag. Bij de groeps verzekeringen zou de oorzaak van dat negatieve resultaat te vinden zijn in de moeilijkheden van som mige bedrijven maar vooral in de gevoelige verhoging van de pla fonds van het wettelijk pensioen stelsel, die de aanpassing van talrij ke groepsverzekeringen mee brengt. Het afschaffen van die pla fonds sinds 1 oktober 1982 veroor zaakt nieuwe problemen. Wat betreft de fundamentele ver schillen van de pensioénfondsen met de groepsverzekeringen, wordt door de pensioenfondsen naar vol gende punten verwezen: 1. Alle opbrengsten blijven in het fonds. Zij werken zonder winstoogmerk. Er zijn immers geen aandeelhou ders. Er wordt dus niet zoals bij de groepsverzekering rentewinste n in gehouden. 2. De VZW Pensioen fondsen worden paritair beheerd op ondernemingsniveau wat gezien hun sociaal doel maar vanzelfspre kend is vooral als er werknemers bijdragen aan het fonds worden gestort. Het beheer van de groeps verzekeringen in de ondernemin gen valt niet binnen de bevoegdhe den van de ondernemingsraad der betrokken ondernemingen. In toepassing van de groepsverze keringen, hebben heel wat kaderle den buitenwettelijke pensioenen die niet beperkt zijn tot 75% van hun bruto-wedde. Sommigen zijn er zelfs in geslaagd 100% van hun wedde te bekomen. Het is een zware last voor de onderneming daar het gaat om inkomens die hoger liggen dan de wedde van een sekretaris-generaal van een minis terie. De aftopping van de buitenwettelij ke pensioenen zou terugslaan op een veel groter aantal pensioenen dan in de openbare besturen waar minder dan 600 ambtenaren er door getroffen werden. En de op brengst zou heel wat meer bedra gen van 300 miljoen, zo als de openbare diensten. Daaraan zal de huidige regering niet komen, daar de maatregelen de ontwikkeling van de groepsverzekeringen zou ra ken. Het zou niet passen in het kader van de privatisering der pen sioenen. Met de stilzwijgende goedkeuring van de verzekeringsondernemingen heeft men inzake groepsverzekerin gen bepaalde praktijken uitgewerkt die in werkelijkheid een ontduiking uitmaken van belastingen en van sociale bijdragen. Het is dringend nodig dat voor groepsverzekeringen en pensioen fondsen een degelijk statuut wordt uitgewerkt. De minister of staats- sekretaris van de pensioenen zou ook de «Minister» moeten zijn van de groepsverzekeringen en van de pensioenfondsen E. De Nauw v We dringer er bij de deelnemers op aan de verplaatsing te doen met onze autocars. Dit op zichzelf is reeds een manifes tatie. Vertrekuren autocars KANTON AALST Lede. Volkshuis, Nieuwstraat Hofstade, Volkshuis, Blektestraat 41 Herderseret, café Klein Dorp Gijzegem, café Royal, Stationsstraat Aalst, Volkshuis, Houtmarkt 1 KANTON GERAARDSBERGEN Overboelare, café Forum. Grote Weg 232 Goeferdinge, café Van Wijmeersch, Schoolstraat Onkerzele. Volkshuis, Neerstraat Schendelbeke, kerk Idegem, café D'Hoker Danny Zandbergen, zaal Denderhof, Dorp Geraardsbergen, Volkshuis, Markt KANTON HERZELE Herzele, café Germinal, Markt Borsbeke, café De Brug, Ressegemstraat Mere, Volkshuis, Kerkhofstraat 23 KANTON NINOVE-DENDERLEEUW Ninove, Volkshuis, Geraardsbergsestraat Denderleeuw, Achturenhuis, Stationsstraat Erembodegem, Volkshuis, Keppestraat 12 KANTON ZOTTEGEM HILLEGEM) Velreke, C.O.C.. Provinciebaan Velzeke, Romeinsplein Elene, kerk St.-Maria-Oudenhove, Volkshuis Zottegem. Volkshuis. Markt 8 Hillgem, café Coppi 7.45 u. 7.55 u. 8.15 u. 8.30 u. 9.00 u. 7.30 u. 7.40 u. 7.50 u. 8.00 u. 8.10 u. 8.15 u. 8.00 u. 7.45 u. 8.00 u. 8.15 u. 7.45 u. 8.00 u. 8.15 u. 7.45 u. 7.50 u. 8.00 u. 7.45 u. 8.(10 u. 8.10 u.

Voor Allen | 1983 | | pagina 8