Het rijke (Ninoofse) politieke leven onder de loupe van K. Ritikaster Olieopslagtanks zorgen voor ongenoegen te Ophasselt GERAA Het verdriet van Geraardsbergen Geraardsbergse sportvissers in diepe rouw Zal de betaalteevee nu wel of niet dra klauwen aan ons Vlaamsche zwerk V akantieperiode Socialistische gepensioneerdenbond afd. Ninove CSC Foto-club De Krakeling 16e Fotosalon Het 10e Kleurdiaiestival Korrespondenten «Voor Allen» Recreatieve sportanimatie te Geraardsbergen Hobbyclub Jaarlijkse reis Rouwbetuiging Hengel wedstrijd der Verenigde Sporthengelklubs van Geraardsbergen Lichaamsterapie voor 50-plussers Zitdagen Reis van onze gepensio neerden Eddy De Taeye Sociaal Dienstbetoon Willy Vernimmen, lid van het Europees Parlement Gelieve de kopij binnen te brengen ten laatste dinsdagmiddag. De teksten welke later toekomen zullen in het vervolg slechts de volgende week verschijnen. CSC IDEGEM Vrijdag 5 augustus 1983 vanaf 17 uur AVONDFEESTMARKT 6 - 5 augustus 1983 - «Voor Allen» Zoals steeds was 11 juli ook dit jaar goed voor heel wat uiteenlopen de toespraken. Nogal wat gevarieerd in toon, was ook de inhoud soms wel vrij eigenaardig en niet altijd even goede maatjes met de realiteit (om niet te zeggen helemaal on-waar). Sjareltje Poma, Antwerps kuituurminister voor Vlaanderen, deed zo «den Vlaamsche volke kond», dat de oprichting van een kommercieel TV-net in de maak is. Ook stelde hij betaaltelevisie in 't zicht. Wie extra betaalt, zou ook extra uitzendingen kunnen ontvangen. Volgens hem was voor beide items een politieke meerderheid voorhanden: CVP en PW waren het roerend eens géwordén. Twee dagen later werd Sjareltje echter flink op zijn nummer en dito plaats gezet door zijn gouwgenoot Frankie Swaelen, die tussen haakjes de funktie van burgemeester van Hove kumuleert met die van de «grote gids» van de CVP. Uit het interview dat de «tsjeevenvoorzitter» weggaf aan het BRT-magazine «Aktueel» plukte K. Ritikaster voor U volgend erg leuk ruikertje. «Er is nog helemaal geen overeenkomst tussen PW en CVP. Wij als CVP, zijn altijd al tegenstanders geweest van kommerciële TV, maar wij zijn wel voorstanders van een onafhankelijke omroepdie zijn inkomsten haalt uit publiciteit. De verklaring van de heer Poma is heel voorbarig, zeker in verband met betaal-TV. In de Vlaamse deelregering is hier bij mijn weten met geen woord over gesproken». Het zal wel aan zijn slecht karakter liggen, maar deze uitspraken inspireerden een zonnende K. Ritikaster tot volgende bedenkingen: - Wat is dat nu weer voor typische CVP-dubbelzinnigheid van «wij zijn tégen kommerciële TV, maar wij zijn vóór een omroep die zijn inkomsten haalt uit publiciteit»? Waarschijnlijk moet men door een serie keiharde jezuieten geschoold zijn om uit dergelijke sibillijns gedoe wijs te worden. Gelieve deze zin NIET te interpreteren als verkapte reklame voor het vrij onderwijs. - Ofwel weet Frankie Swaelen duidelijk niet wat er allemaal in de Vlaamse deelregering omgaat. Doe er dan wat aan, jong! - Ofwel weet hij het wél, en is Pomaatje rechterduim de bron van diens toespraak, uiteraard na flink wat gelurk aan het lichaams deel in kwestie. - Ofwel krijgen wij in de naoorlogse Belgische Politiek nu ook een «Sjareltje-de-leugenaar» ten tonele gevoerd. Het ligt misschien aan de ietwat schizofrene neigingen van K. Riti kaster dat hij steeds met problemen zeult om zijn vakantieweken te spenderen. De baan op of thuis bij moeder de vrouw. Eerste alternatief: het buitenland. Vrouw en kroost in de caravan of in de tent en de hort op. Urenlang in files staan tot de motor en de zenuwen het begeven voor een paar weken zonnebrandvlekken of diarree. Staking van de douaniers, stiptheidsakties van een paar boze boeren, of moet het omgekeerd zijn? Van krisis naar een andere krisis, maar beide nemen een ferme hap uit je portemonnee, buitenland of niet. Nog een vakantiemogelijkheid: je blauw betalen voor amper twee weken chikee in de club méditéranée. Nou, het hoeft allemaal niet. Wat rest er dan? Twee weken of meer verpozing in de Ninoofse kontreien. Huisje opknappen, laagje verf, tuintje kruiden, afdok ken om de kaatsers van Eendracht Ninove weer op hun donder te zien krijgen. Dirk Heirwegh een jump zien plaatsen op de «Poelare- berg» (zoals stond in een ronkende titel van «De Morgen» met een reusachtige dansende kemel), opgescheept zitten met het niet aflatende feuilleton rond het staal, Nobels-Peelman, begrotingste korten, het kleine rijke Ninoofse politieke wereldje van Etjen, Hilaire, Antwan et les autres... Neen, het is ook dat niet... Maar zie, nu gaat K. Ritikaster eens een week niks doen, één week wars van alle kleine of grote politiek, zeker geen «Voor Allen» of enig ander druk gedoe. Vrouwlief en de kleinmannen regelmatig opsturen naar 't stad, boodschappen doen, pistoleekes uit 't Kramiekske, of zo, of een kremglaske smullen in het nieuw etablissement van de zusjes De Backer in de Giesbergsestraat (sluikreklame!), zodat peeke een ruime wijle heer en meester is in het huis. En dan jongens, een lekker luie relax, een fris glas rosé en een paar boeken om gretig te verslinden. Meesterwerken van mensen die met oneindig méér talent dan K. Ritikaster leuk of venijnig uit de hoek kunnen komen, sarkastische trekjes vertonen en politiek en menselijk een aantal figuren in hun hemd kunnen zetten. Meesterwerken voor jong en oud, voor vriend en tegenstrever, voor de burgemeester en de gewone militant, voor boer en tuinder, voor rood en groenblauw, kortom voor elkeen die kan lezen. Zelfs aanbevolen lektuur voor Etjen en zijn schepenen! En een gratis tip: zo kunnen ze vaagjes zien waar K. Ritikaster soms zijn mosterd (onderverstaan inspiratie of iets wat daarvoor moet doorgaan) vandaan haalt. Een paar titels ter informatie: «De boerderij der dieren» van Georges Orwell, «Een feuilleton» van Cyra McFadden, «Een pest voor het milieu» van Tom Sharpe, het onovertroffen «Een samenzwering van idioten» van John Kennedy Toole en last but not least de «Denderklokbrouwsels» van A.D.R. Te koop in elke goede boekhandel, met uitzondering van laatst geciteerde curiosum. Op maandag 8 augustus gaat de eerste hobbyclub na het verlof door. Aanvang om 14.30 u in de oude lokalen van Bond Moyson in de Geraardsbergsestraat. Nu de va kantie voorbij is hopen we op wat meer belangstelling van onze leden. Mis deze unieke kansen niet om U eens in een gezellige sfeer kreatief uit te leven. Op woensdag 17 augustus gaat onze reeds lang geplande reis door. Van Ninove bussen we naar Gent, waar een bezoek gebracht wordt aan het prachtige middeleeuwse Graven kasteel. Daarna eten we een hapje, gevolgd door een boottocht van Gent naar Deurle, m.a.w. we varen «en eind op de Leie. De bus wacht ons op te Deurle en dan rijden we vliegensvlug naar Velzeke: in dan cing Parasol slaan we enkele uur tjes lustig de benen uit. Van Velze ke naar de gekende afspanning De Vlasschaard te Hemelveerdegem/ Lierde waar er nog een laatste hapje tussen de tanden wordt ge stoken. Leden betalen voor dit alles slechts 500 frank, niet-leden 650 frank. Vertrek om 8 uur stipt aan het Volkshuis. Er zijn nog een aantal plaatsen vrij. Liefhebbers contac teer dus ten spoedigste een van onderstaande bestuursleden: Louis Van Steenberghe, Ooststraat 46 of Petrus Van Impe, Preulegem 90, beide te Ninove. Eens temeer is ons een trouwe gezellin ontnomen, met name mevr. Irma Guldemont, weduwe van Gustaaf Van de Perre, overle den in de leeftijd van 83 jaar. Het bestuur en de leden van onze ge pensioneerdenbond bieden aan bei de families hun oprechte deelne ming aan. dat de bezwaren als gegrond kun nen beschouwd worden wat het op richten van bovengrondse houders voor 395.000 liter stookolie betreft; dat bedoelde tanks een hoogte van zes meter zouden bereiken; dat dit in een woongebied niet kan toegela ten worden wegens stijdigheid met de bestemming ervan.» Dus een weigering in niet mis te verstane bewoordingen. Niettegen staande dat alles begint de firma aan de uitvoering van de noodzake lijke bouwwerken, zonder dat we dan nog gewag maken over het begin van de exploitatie. De heer Herpelinck laat het daar in het geheel niet bij en dient in de lente van dit jaar een nieuwe aan vraag tot het bekomen van een vergunning in, nu voor onder grondse tanks met een inhoud van 345.000 liter. Eigenaardig genoeg is er opnieuw tevens een aanvraag voor 75.000 liter in ondergrondse reservoirs, welke nochtans eerder toegestaan was. Op zijn zachtst gezegd een louche zaak. Het aktiekomitee van de buurtbe woners blijft vanzelfsprekend niet bij de pakken zitten. Het aantal protesterenden is verdubbeld en op 23 mei 1983 wordt een nieuw geza menlijk schrijven aan het college van Burgemeester en Schepenen overgemaakt. Refererende naar de weigeringen van de Bestendige De putatie en Stedebouw blijven zij zich verzetten tegen de voorgestel de uitbatingsvergunning. Grosso modo komen de geuite be zwaren overeen met deze reeds geformuleerd in de brief van 27 juni 1980, met name de onvermijdelijke milieuvervuiling en -hinder binnen de bebouwde woonzone, het este- tisch onverantwoord zijn van de uitbreiding van de zaak (in se een benzinestation), de beperkte af stand tussen de opslagtanks en de zeer drukke rijksweg nr. 9, enz. Nieuwe elementen worden echter ook aangehaald en zeker niet van de minst belangrijke: Is het omdat de Burgemeester en de meeste schepenen woonachtig zijn in de Geraardsbergse deelge meenten, en ieder van hen de la kens naar zich wil toehalen dat zij het centrum vandaag laten verloe deren? Er zijn weliswaar een paar schepe nen van daar, een «paardeprosser» en een madam die van kuituur geen kaas gegeten heeft, maar ook van die moet geen heil verwacht worden. Het park naast de hrooiweg, dat moet u eens zien: de bramen en distels groeien over de baan, het gras is er minstens een meter hoog. Op de wandelpaden kunnen twee auto's naast elkaar rijden zonder ongelukken te veroorzaken. Bezoekers van onze stad moeten natuurlijk de Muur zien en beklim men, maar voor zij daar geraken komen zij voorbij het domein Fla- mée, of althans hetgeen wat ervoor moet doorgaan. Noch de eigenaars noch het stadsbestuur doen iets om die vuiligheid op te ruimen; gras en netels groeien tot halverwege de straat. Wat moeten de toeristen wel denken van dergelijke slordige stad? Op het wandelpad achter de Ou- denberg, dat het domein van het Sint-Catharinacollege en dat van Putzeys scheidt hebben de vroede collegeheren zeven volwassen bo men geveld, alsook een eeuwenou de eik die daarenboven op stads- Vervolg van pag. 1 - Gezien er zich in de direkte na bijheid een industriezone be vindt, is het voor het aktiekomi tee niet meer dan logisch dat de tanks op die terreinen zouden - gebouwd worden en niet in de bebouwde kom van de ge meente. - Op enkele tientallen meters van de opslagplaats bevindt zich een bejaardentehuis. Een moge lijk ongeval of brand in de tanks zou kunnen uitgroeien tot een onvoorspelbare ramp. - Volgens de ondertekenaars van het bezwaarschrift zou het onderzoek «de commodo et in- commodo» zelfs niet meer in overeenstemming zijn met de huidige plannen. Het stadsbestuur acht het niet no dig te reageren. Ook geen vuiltje aan de lucht blijkbaar voor schepen Noël De Vleesschouwer, die noch tans met zijn neus op het feit woont. Het volgende stadium van het pro bleem is de gemeenteraad van dins dag 12 juli. Ingelicht door de be trokkenen legt arrondissementeel SP-sekretaris Vancoppenolle kon takten met Dirk Van der Maelen teneinde op de raadszitting de noodzakelijke verduidelijkingen te eisen. Het blijkt echter dat het ganse dossier op het stadhuis spoor loos verdwenen is. Door iemand meegenomen ter bestudering, of steekt er meer achter? Op de zitting zelf schijnt niemand in staat een vlug passend antwoord op de ge stelde vragen te kunnen geven, zo dat de zaak zal onderzocht worden. Dat beloofde althans mevrouw de Burgemeester. Afwachten nu maar of de vakantieperiode raad zal brengen. Intussen kan de heer Her pelinck waarschijnlijk rustig ver dergaan met de uitvoering van zijn plannen. Het aktiekomitee en wijzelf zullen alleszins deze zaak op de voet vol gen. Te gepasten tijde vindt U in ons weekblad verdere informatie. grond stond en die zij zich dus klaarblijkelijk zonder boe of bah toegeëigend hebben. Tevens heb ben zij een mooie doornhaag ver wijderd om ze te vervangen door een plastieken omheining. Waren de beschermingswetten niet toepas selijk voor het college op de Ou- denberg of liet het stadsbestuur zomaar begaan? De vijver die eer tijds oogstrelend was bezaaid met witte en rode en wemelde van de rode vissen en karpers, is thans verworden tot een stinkende poel, waar het wier en het lis tot boven het wateroppervlak komen. Een echte schande om de flora en fauna zo rampzalig te laten evolueren! Sedert tientallen jaren staat Ge raardsbergen gekend als een der Vlaamse toeristencentra bij uitstek en wij hebben oo, alles om dat blijven waar te maken en zelfs uit te bouwen. Maar hoe laat men de stad onbekommerd vervuilen, verwilde ren en verloederen... Men zou zelfs beschaamd zijn als een toerist U de weg naar de Abdij vraagt: een staat vol putten en bulten en waar de netels en de distels komen zeggen hoe goed zij het hier wel hebben. Geraardsbergen is ongetwijfeld een der mooiste steden in Vlaanderen, maar ze primeert nu ook inzake de vuilste ter steden. En dat zonder staking der vuilophaaldiensten... Albert Maudens Felix Minne is niet meer. Dat was het droevige nieuws dat ons dins dagnamiddag bereikte. Felix Min ne, die men de vader van de Ge raardsbergse sportvissers noemde, was terecht de grote bezieler van het verzet tegen de privatiserings- aktie op de Gavers enkele jaren geleden. Sindsdien bleven alle hen- gelclubs verenigd onder zijn ge waardeerd voorzitterschap. Zo ook groeide de jaarlijkse vissers-T.D. uit tot een grandioos sukses, even als een grote jaarlijkse hengelmee- ting die nog zondag laatstleden plaats greep. Het was mede dankzij Zondag 31 juli 1983 De Gavers - Geraardsbergen Vergeylen Frans 3.070 kgr., Van de Storme A. 2.600, Van Herzele R. 2.260, Van de Pontsele L. 2.140, William A. 2.080, Daem M. 1.990, Minne P. 1.970, Casieur M. 1.790, Krikilion R. 1.650, De Cubber M. 1650, De Coninck M. 1.550, De Cremer G. 1.530, Ghilain M. 1.510, Van de Pontseele P. 1.480, De Smet C. 1.470, Eggermont M. 1.460, De Pelsemaeker V. 1.430, Panis M. 1.420, Manghelinckx A. 1.360, Demarbaix S. 1.350, Van den Herreweghe M. 1.310, Durieux R. 1.300, Nicaise A. 1.210, Huy- bens H. 1.080, Dernoncourt 1.020, Demoor M. 1.010, Van Den Daele 0.940, De Bakker Y. 0.870, Du- De onderlinge samenspraak tussen de Stedelijke Sportraad, de vzw Sportinfrastruktuur en de schepen van Sport, heeft aanleiding gegeven tot de goedkeuring van een BTK- projekt waarbij de recreatieve sportanimatie zal bevorderd wor den. Inderdaad, een regent licha melijke opvoeding werd ter be schikking gesteld om dit projekt uittevoeren. Een eerste opdracht bestond er in zwemlessen te geven aan kinderen van 8 tot 13 jaar en zulks verliep zeer goed in de week van 25 tot 29 juli en van 1 tot 5 augustus. Een tweede plan werd in uitvoering ge bracht en het bestond in het samen brengen van 60-plussers in het zwembad, elke dinsdag tussen 10 en 11.30 u. Tijdens een vergadering met ver tegenwoordigers van de bonden van gepensioneerden werd voorge steld de zwemrecreatie uit te brei den, en de organisatoren stemden in met volgend programma. Elke dinsdag en vrijdag, tussen 10 en 11.30 u mogen zowel mannen als vrouwen van boven de 50 jaar, gezellig in het zwembad samenko men om er in het verwarmd zwem badwater zekere lichaamsterapie te doen. Méér dan één lesgever staat er ter beschikking, al naargelang het aantal opgekomenen. Deze reeks zwemoefeningen (due u ook kunt doen als je niet kunt zwem- De zitdagen van de kden. Coppez en Walraet zullen niet doorgaan tijdens de periode van 30 juli tot 13 augustus, noch de donderdag, noch de zaterdag. Men gelieve hiermee rekening te houden. De jaarlijkse reis van onze Bond van Soc. Gepensioneerden zal dit zijn inzet dat Gëïèardsbergen de laatste jaren voor honderddui zenden franken visuitzettingen kreeg. Zijn heengaan betekent een onherstelbaar verlies voor de plaat-' selijke hengelsport. Zaterdag a.s. 6 augustus, om 11 uur, wordt onze betreurde vriend te Overboelare ten grave gedragen. Een zeer innige blijk van deelne ming aan mevrouw Minne en aan het ganse gezin, namens alle Ge raardsbergse sportvissers, is het al lerminste wat wij voor onze be treurde vriend nog kunnen doen. rieux T. 0.840, De Laeter A. 0.830, Modderie D. 0.820, Bourgeois L. 0.780, Brisard F. 0770, Minne R. 0.750, Van de Kerkchove J. 0730, De Spiegeleer B. 0.720, Michiels F. 0.720, Modderie R. 0.700, Wiche- leer G. 0.690, Daneels R. 0.670, Knappenberg G. 0.640, Eggermont R. 0.600, Van Lierde D., 0.590, Mollet J. 0.590, Van Schoors K. 0.540, De Smet M. 0.500, Lim- bourg W. 0.500, Van de Walle J. 0.490, Van den Eynde R. 0.450, Pirreux M. 0.440, De Laeter N. 0.390, Blaton E. 0.370, Gommers M. 0.320, Ricour R. 0.320, Duhau A. 0.320, Van Waeyenberghe I. 0.320, Poulaert G. 0.320, De Lae ter R. 0.310, Van Waeyenberghe O. 0.300, Poulaert F. 0.260, Man- gelinckx F. 0.250, De Vuyst G. 0.240, Duhau M. 0.230, Janssens E. 0.180, Snoeck J. 0.180, De Spie geleer B. 0.160, Knappenberg N. 0.160, Collijns M. 0.110, Suys B. 0.000, Suys R. 0.000, Bauwens D. 0.000 men) die in het ondiepe gedeelte plaats hebben, lopen tot einde sep tember op voormelde dagen en uren. Er wordt aan de kassa 30 fr. betaald bij het binnenkomen. De lessen die reeds achter de rug zijn verliepen zeer hoopgevend. Na het zwemseizoen zal er gestart worden met turn- en bewegings- gymnastiek in vier verschillende za len: namelijk in de grote sportzaal achter de Rijkswacht, en in de sportzalen van de gemeentescholen te Onkerzele, Grimminge en Moer- beke. De dagen en uren zullen vastgesteld worden na kontakt te hebben genomen met de plaatselij ke besturen der gepensioneerden bonden en andere socio-culturele verenigingen zoals SW, KAV, KWB en zovele andere. In de jongste contactvergadering welke plaats had tussen de organi satoren (Sportraad, VZW-Sport en Schepencollege) en de gepensio neerden werd overeengekomen dat elkeen zijn eigen bijdrage (30 fr. per beurt) zou betalen om de orga nisatiekosten te helpen dragen. Einde september zal een bijeen komst gepland worden om de da gen en uren vast te leggen voor deze winteraktiviteit ten gunste van de 50-plussers. Wie wil meedoen aan deze campag ne voor een gezondere oude dag, kan zich nu reeds laten inschrijven op het adres van het zwembad, Guilleminlaan 4A. Suggesties ter zake zijn aldaar eveneens zeer welkom. jaar doorgaan op donderdag 25 augustus en zal Erezee tot doel hebben. De inschrijvingen kunnen nu reeds geschieden. De deelnameprijs is vastgesteld op 50 fr. Verdere inlichtingen worden ver strekt op onze 14-daagse bijeen komsten. Men zegge het voort! Het bestuur Op 11, 11, 17 en 18 september 1983 heeft in de zaal St. Bavo Hoge Buizemont te Geraardsbergen het jaarlijks fotosalon van de Ge raardsbergse Foto-club De Krakeling plaats. Naast een tachtigtal zwartwit en kleurfoto's van de eigen leden worden honderd Cieachrome kleurfoto's getoond die werden weer houden tijdens de jurering van de Grote Prijs van België voor diapositieven. Verder wordt een groot aantal reportagefoto's getoond van diverse Krakelingestoeten. Wie hierop zichzelf herkent mag gratis zijn foto meenemen. Op zaterdag 11 en 17 september 1983 telkens om 20 uur in dezelfde zaal St. Bavo, wordt een bijzondere dia-reeks in overvloeiing en aangepaste muziek vertoond over Sri-Lanka. Deze diareeks is een verwezenlijking van voorzitter August Ghijsbrecht de wereldreizi ger uit Geraardsbergen. Reeds meer dan een jaar werd hieraan met zorg gewerkt zodat men gerust mag stellen dat het de verplaatsing meer dan waard is. Voor al deze organisaties is de inkom gratis. Europees Parlementslid Willy Vernimmen houdt geen zitdag gedurende de periode van 11 juli tot en met 19 augustus. Voor dringende aangelegenheden kan men terecht in het Euro-info, Willy Vernimmen, Brugstraat 9 te Geraardsbergen (tijdens de kantooruren) vanaf heden tot en met 21 juli. In de verkeersvrije Ankerstraat Animatie in het Volkshuis

Voor Allen | 1983 | | pagina 6