CVP en PVV: belastingen verhoogden reeds 50% Gerant/Gerante mm Het rijke Ninoofse politieke leven onder de loupe van K. Ritikaster Aandelenverkoop «Vooruit Ninove» enorm sukses! S.M. «Vooruit-Ninove» Tijdens de laatste gemeente raadszitting kantte kameraad Jacques Timmermans zich namens de SP sterk tegen de opnieuw verhoogde gemeen tebelastingen en retributies. Een archief(je): nuttig, maar voor sommigen o zo lastig! Een regenboog stadskernvernieuwingen? Of wint president J.T.-O.C.M.W. ook op dit onderdeel?... of niet? Zijn er in het eigen kamp dissidenten die zich tegen de president verzetten? Wordt «Leuks uit de geburen» ook op de Ninoofse gemeenteraad een vaste rubriek? Reeds ten tweeden male en nog laten ze hun vuil achter... SP-Groot-Ninove Groot Eetfestijn Vrijdag 16 december 1983 vanaf 18 uur Zaterdag 17 december 1983 vanaf 17 uur Zondag 18 december 1983 vanaf llu30 Op het menu: Verschillende steaks of kip (met frieten) Demokratische prijzen Gezellige sfeer Feestzaal De Redding, Geraardsbergsestraat 119, 9400 Ninove Beheerraad: vele werkzaamheden Jacques Timmermans Politiek sekretaris SP Tweede standopgave aandelenverkoop: Neem uw kans waar! Deelbewijzen SV Vooruit Ninove Belottersclub «Voor Allen» Klassement Appelterre-Eichem Rouwbetuiging Coöperatieve Venootschap Geraardsbergsestraat 119, 9400 NINOVE werft aan 6-16 december 1983 - «Voor Allen» Niet alleen de personenbelasting steeg van 6 naar 7 procent, maar opnieuw steeg het aantal opcentie men op de onroerende voorheffing, fitmaal van 1600 naar 1800. maar evens werd een nieuwe taks ge- :emd door de PVV en CVP: 500 ank per gezin voor het ophalen tn huisvuil plus daarbij de verho- ng van de kostprijs van één huis- ilzak van 8 naar 10 fr per stuk. ver dit laatste meende Jacques mmermans dat deze financiële aatregel de sluikstortingen nog il in de hand werken. Het tegen- jorstel van de SP bestond er in dat oor genoemde vijfhonderd frank 0 huisvuilzakken in de plaats zou- en worden afgeleverd, zodat de lleenstaande hierdoor een redelij ke prijs zou betalen. Voor de grote gezinnen stelde Jacques Timmer- nans voor hen een verhoogde te- uggave te doen langs de tussen komst voor nutsvoorzieningen, die eveneens in de begroting is inge schreven. Dit SP-voorstel werd door de CVP en PVV weggestemd! Hierbij geven wij het gedeelte van de toespraak van Jacques Timmer- nans, die handelt over het aspekt relastingen en retributies. De SP-fraktie wil niet louter vanuit de traditionele oppositierol de fi nanciële situatie van onze stad be naderen. Wij hebben zelfs bepaal de verhogingen van retributies en belastingen, voorgesteld door het schepencollege, mee goedgekeurd, omdat deze billijk zijn. De gemeentebelastingen vormen de voornaamste inkomstenbron van de gemeente. De gemeentelij ke opcentiemen op de onroerende voorheffing en de aanvullende be lastingen op de personenbelasting zijn de meest rendabele. Het toenemend aandeel van de ge meentebelastingen in de totale ge meentelijke inkomsten is een ant woord op de afroming van het ge meentefonds. Het systeem tot stij ging van het gemeentefonds, waar in de wet van 5 januari 1976 voor zag. namelijk 7,65% van de totale belastingsontvangsten van de staat, kende slechts een kortstondig be staan. Sedert 1979 voorzagen bij zondere wetten jaarlijkse afwijkin gen van de dotatie aan het gemeen tefonds. Het aandeel van de gemeentebelas tingen in de totale gemeentelijke inkomsten bedroeg in 1980 33.5%. in 1982 34,8%. Het aandeel van de fondsen bedroeg in 1980 30.2%. in 1982 nog slechts 27.7%. Het is voornamelijk daardoor dat vele gemeenten in financiële moei lijkheden verkeren. Komt daarbij ook nog dat de staat een zeer slechte betaler is en voor vele hon derden miljoenen in het krijt staat bij de gemeenten en dikwijls veel te laat. toegekende subsidiëringen en/ of voor de gemeente geïnde belas tingen overmaakt. Maar om konkreet tot de situatie Ninove terug te komen dient ge steld dat de financiële situatie niet zodanig katastrofaal is, dat nu weer de opcentiemen op de onroerende voorhëffirg van 1600 naar 1800 moeten worden opgetrokken en de personenbelasting van 6 naar 7% Wij hebben niet alleen de indruk, maar tevens de stellige zekerheid dat het PVV-CVP-schepenkollege thans bij haar tweede jaar van de legislatuur de twee geciteerde be lastingsverhogingen doorvoert om in de komende vier jaar een appel tje voor de dorst te hebben en in het laatste gedeelte van haar legis latuur nog links en rechts een ka- dootje te kunnen doen. Namens onze SP-fraktie zal kollega Walter Moens straks cijfermatig bewijzen dat de eerder goedge keurde verhoogde personenbelas ting en het optrekken van de op centiemen op de onroerende voor heffing niet noodzakelijk waren en puur volksbedrog zijn. Maar ik wens naar het beleid toe. speciaal te onderstrepen hoe de zogenaamde «slachtoffers» van de verhaalbelastingen nu in het ootje genomen werden door het schepen kollege. De met veel omhaal en viktorie bekendgemaakte vermindering van de verhaalbelastingen wordt door het schepenkollege nu dubbel en dik omgezet in een gepeperde reke ning! Weliswaar kwam de eenmalige te betalen som als verhaalbelasting hard aan. maar door alleen al de verhoging van het aantal opcentie men van 1222 tot 1600 verleden jaar. zullen zij wel reeds «ontnuch terd» geworden zijn: de meesten betaalden dit jaar 1.000 tot 2.500 fr. méér aan onroerende voorheffing. Nu komt daar in 1984 nug eens 200 opcentiemen bij plus de 1% verho ging op de personenbelasting. Maar blijkbaar leeft de Ninoofse burger dan nog altijd boven zijn stand, want méér dan 12.000 gezin nen moeten nog eens extra 500 fr. huisvuiltaks betalen plus een aan passing van de retributie van 8 naar 10 fr. per huisvuilzak. of een verho ging van de inkomsten van 4 naar ongeveer 11 miljoen frank voor het ophalen van huisvuil 1.000,000 fr. diverse ontvangsten. Daar waar de totale kostprijs be groot wordt op 9.505.645 fr. tenzij alle uitgaven hiervoor niet in deze rubriek vermeld staan, gaat de stad warempel nog winst maken op de rug van haar burgers. Deze wel zéér liberale opvatting van dienstverlening aan de inwo ners. steekt schril af tegen de minis teriële onderrichting dat het voor deficitaire gemeenten aangewezen is 60 procent van de kostprijs voor de huisvuilophaling bij haar inwo ners te rekupereren. Maar wat uw PVV-CVP-meerder- heid vanaf 1 januari 1984 invoert gaat noch min noch meer in tegen elk welzijnsbeleid. Daarentegen blijven de tarieven voor het ophalen van handels- en industrieel vuil op hetzelfde niveau en wordt sedert verleden jaar een jaarlijks kado gedaan van 3 miljoen frank door de aanslagvoet voor de drijfkracht met de helft te vermin deren. zonder dat ook maar de tewerkstelling daar enige baat bij kan hebben. Hiermee is wel voldoende duidelijk wiens belangen U verdedigt, heren burgemeester en schepenen. Een niet-ingeloste belofte is de af schaffing van de gemeentelijke op centiemen op de rijwielen. Onze fraktie heeft eerder reeds i een amendement ingediend om voor deze niet beschermde en aan de gemeenschap weinig kostende weg gebruikers enige principiële stimu lans te geven. Wij zullen dat straks hernieuwen. Namens de SP stelde Jacques Tim mermans bij de artikelsgewijze be spreking een amendement voor om vanaf 1 januari a.s. reeds de opcen tiemen op de rijwielen af te schaffen. Dit voorstel werd door PVV en CVP verworpen omdat zogenaamd moet gewacht worden tot wanneer het reglement weer moet her nieuwd worden... Met andere woorden: kom volgend jaar nog eens terug! «De CVP. de Janus der politieke partijen». «De CVP. de partij met de vele gezichten». «De CVP. de partij met de gespleten tong»... Holle slogans van kwaadwillige politieke tegenstrevers of pijnlijke werkelijkheid? Zoals nu welhaast iedereen in dit leuke landje-bij-de-zee. opteert K. Ritikaster nu wel definitief voor het tweede. Met de verkiezingen was het al overduidelijk: kleur bekennen was er voor hen niet bij. integendeel, deze handige jongens spreidden een ganse regenboog tentoon. Sindsdien lieten ze zeker niet af. Vandaag meelopen - voorop! - in de anti-rakettenbetoging. 's anderendaags pro stem men in het parlement, vandaag méé een motie stemmen tégen de aanleg van de RW 80. enkele maanden nadien hemel en aarde bewegen om deze weg zo vlug mogelijk aangelegd te zien (het is waar, toen waren de verkiezingen wél al voorbij!)... Kortom, meer en meer wordt duidelijk waarom precies funkties als die van archivaris, voor onze makkers geen zin hebben. Men zou zich wel eens kunnen herinneren wat zij kortgeleden nog voorston den ook, stel U voor! K. Ritikaster verzamelt echter vanalles en nog wat. zelfs de uitgetypte tekst van het fameuze «Wakkere Burger Debat» van 10 september 1982. is nu in zijn grijpgrage klauwen terechtgekomen. En wat blijkt nu bij het doorbladeren van dit bijzonder boeiend dokument? Inderdaad, er werden daar nogal wat boeiende problemen ter sprake gebracht én uitspraken gedaan, die nu met een beetje «recul» des te «plezanter» (nou ja) blijken te zijn. Het door Dirk Van de Perre (Werkgroep Leefmilieu Ninove) gestelde thema: «Stadskernvernieuwing wordt zowel door de Vlaam se deelregering, de bouwwereld als de vele stedebouwkundigen als een taak van eerste belang erkend. Te Ninove is op dat vlak nog maar weinig gebeurd en is er voor wie wat rondkijkt veel te doen. Daarom ijp/r yrsii"! welke nttiaïretieltii voorzie! uw psrtijprograrnrpB inzake de deelgemeenten, enkel Ninove-stad. de stadskern. Gevraagd wordt ook niet naar algemene intenties, maar naar konkretc realisaties in de komende zes jaar». Klémang Prieels vertolkte het standpunt van de partij-met-vele- gezichten: «Ja, mijnheer de voorzitter, wij hebben bij herhaling de specifieke accenten onderstreept die het huisvestingsbeleid in de stad zou moeten kennen naar sanering. Het is de laatste tijd dat er heel wat wettelijke mogelijkheden geschapen zijn, die dan... mogelijkheden scheppen om eigenlijk bepaalde gebieden als dusdanig binnen de stad te saneren..Wij vooral streven naar het behoud van het inwonersaan tal in de stadskern. Want als ge de verkrotting ziet, men drijft de mensen eigenlijk naar buiten...». En dank zij Johny Timmermans, president van ons OCMW, weten we nu ook hoe de CVP deze mooie intenties in daden omzet. De woningen tussen de Stedelijke Kliniek van het OCMW moeten tegen de grond om er parkings van te maken. Wil hij zijn illustere voorganger uit CVP-rangen, die zó aktief aan stadskernvernieuwing deed, dat men hem «dén bulldozer» is gaan noemen? Dan volgt hier al alleszins zo'n gratis K. Ritikaster-tip: de zaken groot zien. jongen! Scheer Ninove kompleet van de aardbol weg en K. Ritikas ter himself zal de eerste zijn om er op aan te dringen dat de eretitel «Barbier van Ninove» u niet zal ontsnappen. Dat voor Oh Johnny auto's-tot-in-de-kleinste-onderdelen belangrijk zijn. weten alle Ninovieters ondertussen wel. Op de laatste gemeen teraad vond Freddy Van Eeckhout het echter nodig wat mist te spuiten rond de «cassante» uitlatingen en voorstellen van onze voortvarende president. De informatie die onze schepen van informatie over de plannen van zijn partijgenoot wenste te verschaffen, was nauwelijks weeral alles behalve glashelder. «Johny zou het allemaal zo niet bedoelen», «Afbreken, ja. maar een vlakte zou het niet worden...». Begrijpe wie kan. Enkele huisjes meer afbreken? Afbreken en nieuwbouw? Van alle huizen de eerste verdieping afbreken... Jongens, wordt dit even voer voor stadsvernieuwers, ja. Als V.U. er Renatus Raes vragen stelt aan schepen van sport Antwan. hangt er telkens elektriciteit in de lucht. Ook op de laatste gemeenteraadszitting was het niet anders, er werd zelfs een extra piment aan toegevoegd. Raes vond het nogal eigenaardig dat kinderen-met-een-abonnement in ons plaatselijk zwembad 21 fr. per uur betalen, en de scholen 25 fr. per leerling, voor een zwembeurt van hooguit 20 a 25 minuten. Uit de uitleg die volgde, bleek dat een brief met uitleg een brief van Raes had «gekruist».'en ook dat een aantal scholen uit de Ninoofse overdekte warme wateren waren weggebleven. «Maar», triomfeerde Antwan. «de meisjesschool van Welle bleef weI weg maar nu gaan ze terugkomen! Ze gingen naar Liedekerke, maar daar hadden ze problemen». Misschien was het omdat heel wat raadsleden zich nog de fameuze duels tussen Lukken Durang en Antwan herinnerden, duels waarbij beiden veelvuldig bepaalde praktijken van de Winnikse dorpsjeugd ter sprake brachten, feit is alleszins dat er van heel wat kanten werd op aangedrongen om te weten wat voor «problemen» dat nu eigenlijk wel wqren. die de maskes van Welle terug hadden gedreven naar de warme, vochtige, veilige schoot van ons aller Stedelijk Zwembad. Antwan moet wel gedacht hebben: «Ze zullen mij hier geen twee keer voor hetzelfde gat vangen» en weigerde dieper op het onderwerp in te gaan. Toch moest hij uiteindelijk onthullen wat voor problemen Welle zó zwaar op de maag laeen. en ja: het was weer van dat: in Liekerk waren er ook jongens in het zwembad! Groot gelijk, moedige Wellenaarsters! De dekadentie van de Westerse wereld neemt toch al met schrikbarende zevenmijlslaar- zenschreden toe!! Alle beetjes helpen om hier moedig maar onvervaard een stoere, vastberaden dam van «schoone Vlaamsche Zuyverheidt» tegen op te werpen!!! K. Ritikaster heeft ook van die geruchten opgevangen die kwaadwil lige Ninoofse kwatongen zo kwistig rondkwetteren. als zou o.a. Jakken Evenepoel wel erg letterlijk lid zijn van de «zwijgende meerderheid» in de gemeenteraad. Hij wil dan ook de indruk wegwerken dat onze schepen van Middenstand, die ooit de kortste intentie-toespraak uit de geschiedenis hield op de installatievergade ring van 1 januari 1983, nooit iets zou zeggen. Zo deelde deze Pqllaarse Jakken nummer 2 de aandachtige luiste raars op een recente gemeenteraad mee: «Ik heb al twee keer geschreven naar de marktkramers, toch laten ze hun vuil nóg achter». Waarbij volgende K. Ritikaster-bedenking: toch niet proper hé, jongens! En er bovenop nog een K. Ritikaster-tip: nog een derde keer schrijven. Jakken! en nog eens beleefd vragen!! (of misschien juist wat minder?) Tot slot nog dit: op dezelfde zitting verklaarde Lukken Durang zonder blikken of blozen: «Sluikstorten is niet erg in Ninove, we mogen dat niet overroepen!» Wat K. Ritikaster met de vraag laat zitten of het achterlaten van «zijn vuil» op openbare marktpleinen soms ook geen vorm van sluikstorten is. Of overdrijft hij nu? Oproep aan alle partijgenoten-sympatisanten uit alle deelgemeenten van Groot-Ninove ten voordele van de aankoop en aanpassingswerken aan het Volkshuis De uitgifte van de aandelen met fiskaal voordeel - to'. 31 december a.s. - kent een enorm sukses. De ontvangst van vrienden en par tijgenoten is derwijze dat de 4.000 aandelen van 1.000 fr. elk, spoedig zullen van de hand zijn. Op deze bladzijde geven wij trou wens een tweede standopgave. De reeds behaalde resultaten spreken voor zichzelf en op het moment dat wij dit artikel schrijven (9.12.1983) is de aktie pas goed gestart! Reeds nu willen wij al onze vrien- den-sympatisanten en partijgeno ten danken voor de enorme steun die zij ons betuigen. Het brengt eens te meer het bewijs dat onze mensen voor de socialistische be weging véél over hebben, ondanks hun moeilijke situatie. Nadat met de koöperatieve «De Verbroedering» de onderhandelin gen rond zijn over de aankoopmo daliteiten van het Volkshuis en aan verwante gebouwen, werd ook de overname van de aktiviteiten vast gelegd. De aankoop van het gebouw gaat effektief in op 1 maart 1984. Tegen deze heropening van het Volkshuis, zullen reeds verschillende dringen de werkzaamheden moeten worden uitgevoerd. Denken we maar aan de dringende en kostelijke herstelling van de be daking van het hoofdgebouw (café) en de grote zaal. Over de kleine feestzaal zal eerlang een beslissing worden genomen. Verwarmingsproblemen zijn er eveneens en in eerste fase dient het hoofdgebouw gesaneerd. Voor dit zelfde hoofdgebouw moet eveneens dringend de elektriciteitsleidingen worden vernieuwd, zodat uiteinde lijk de aanpassing van het interieur van het café het einddoel is. Volgende week meer nieuws over onze aktie en vooral: dank aan de vele medewerkers! De SP bewijst dat zij te Ninove over een sterk gemotiveerde militantengroep be schikt. Voorwaar een nieuwe start voor het geheel van onze socialisti sche beweging. SVV-Ninove André Van Eesbeke. Voorde Fons Schorreel. Pollare Onbekend. Ninove Uit simpathie. Nederhasselt Roger De Smet. Pollare Etienne Deckmijn. Pollare Robert Timmermans. Ninove Guy Timmermans. Ninove Onbekend. Ninove Albert Schepens. Ninove Olga Walraet. Brussel Mireille Walraet. Ninove Frans Van der Kelen. Ninove Etienne Schoup. Ninove Gilbert Van den Hole. Ninove Uit simpathie. Ninove Frank Van Sevecoten. Rijmenam Melanie Van Gijsel.Ninove Jeanne Van der Haegen. Ninove Delphine Van der Haegen unsiiitpatnte. wciiciiüi Uit simpathie. Ninove Onbekend. Ninove Edward De Smet. Ninove Mare De Smet. Liedekerke Hector Viaene, Ninove X. Ninove Uit simpathie. J.D.V. Wilfried Van Isterdael. Okegem Totaal Overdracht van 9.12.1983 Voorlopig totaal 10.000 5.000 10.000 50.000 40.000 5.000 5.000 5.000 5.000 1.000 20.000 1.000 1.000 2.000 5.000 5.000 50.000 5.000 1.000 1.000 1.000 ie fvvi 30.000 1.000 20.000 1.000 40.000 40.000 20,000 3.000 408.000 299.000 707.000 U kunt zich nog deelbewijzen aan schaffen van de SV Vooruit Nino ve. waardoor U minder belastingen voor 1983 zult hoeven te betalen, ingevolge het K.B. van 9.3.1982. Deze belegging stelt U in staat uw belastbaar inkomen voor het vol gend belastingsjaar te verminde ren. Dit brengt U een flinke bespa ring pp. De aanschaffing van deze deelbe wijzen dient echter te gebeuren voor 31 december van 1983. De tijd dringt, wacht niet langer. Wat kunt U investeren? Maximum 40.000 fr. voor een al leenstaande Maximum 50.000 fr. voor een echtpaar 10.000 fr. voor elke bijkomende persoon ten laste. Voorbeeld besparing Een gezin met twee kinderen inves teert 70.000 fr. Op belastbaar inkomen van 400.000 fr. een besparing van 25.910 fr.. dus een besparing van 37%. Op belastbaar inkomen van 600.000 fr. besparing van 30.831 fr. dus een besparing van 44%. Op belastbaar inkomen van 800.000 fr. een besparing van 34.114 fr., dus besparing van 48 procent Op belastbaar inkomen van 1.000.000 fr. een besparing van 35.245 fr., dus 50 procent. 1. Van Vaerenbergh Alfons 13.675 2. Roeland Marcel 13.102 3. Van der Goeten Jozef 12.542 4. De Coorde Jan 12.500 5. Staes Frans 12.367 6. Steenhout Désiré 12.351 7. Reygaerts René 12.343 8. De Feyter Gustaaf 12.188 9. Matthijs Hector 12.055 10. De Maeseneer Eddy 11.926 11. De Coorde Herman 11.389 12. Timmermans Robert 11.355 13. Goossens Edward 11.338 14. Beeckmans Edmond 11.142 15. Van den Bossche Maurice 11.090 16. Posse Frangois 11.027 17. Vandenberghe Hubert 10.967 18. Vandenberghe Marcel 10.922 19. Ooghe Florent 10.888 20. Govaerts Etienne 10.876 21. Eeckhout Johny 10.870 22. Vermeulen Nojbert 10.714 23. DufourPol 10.602 24. Chavatte Arthur 10.527 25. De Weghe Marcel 10.327 26. Goubert Gaston 10.251 Volgende kaartavond op zaterdag 17 december 1983 om 20 uur stipt. Op 7 december laatstleden is gezel lin Rosine Coopman schielijk over leden op de gezegende leeftijd van 86 iaar. Alhoewel zij reeds geruime tijd sukkelde met de gezondheid, heeft dit plotse overlijden zowel haar familie als onszelf zeer verrast. Langs deze weg houdt het bestuur van de afdeling eraan de familie, een fameuze steunpilaar van onze afdeling, zijn deelneming te betui gen in de diepe rouw die hen komt te treffen. JULIF.N COUSSENS De Voorzitter voor de uitbating van het Volkshuis te Ninove. Kandidaturen schriftelijk over te maken aan Edward De Smet, voorzitter, Polderbaan 103, 9400 Ninove, vóór 31 december 1982.

Voor Allen | 1983 | | pagina 6