Een SP- drieluik in 1984 Geen belastingsverhogingen voor 1984 Tombola gezinsfeest Voor Allen»: de gelukkige winnaars Met de regering Martens V van de regen in de drop Opening van het nieuwe zwembad verdronken in speeches Editoriaal Groot-N inove Jacques Timmermans Politiek sekretaris SP-Groot-Ninove Benelux: een lengte voor Aalst SP - Arrondissementsfederatie Aalst Bij de publikatie van het der de en laatste deel van mijn tussenkomst in de gemeente raad, ter gelegenheid van de bespreking van de stadsbe- groting 1984, kondigde ik aan in een volgende bijdrage onze beschouwingen weer te geven over de reakties van het PVV-CVP schepencolle ge en besluiten te trekken uit ons eerste jaar oppositiewer- king. Doelstellingen Hulpmiddelen Schepen van financiën Mau rice Minnebo brengt de be groting van 1984 voor met een batig saldo van 15.900.000 fr en een investe ring van 35.000.000 fr voor openbare werken, wat bete kent dat er voor de Ledenaar geen belastingsverhoging in zit voor het komende jaar en er op het gebied van openba re werken heel wat uitge voerd zal worden. «Voor Allen» SP-leden Honderden nieuwsgierigen verdrongen zich vorige zater dag in de inkomhal van het nieuwe zwembad - en ook in de cafetaria - om het binnen ste van het nieuwe komplex te kunnen bewonderen. Maar vóór het tricolore lint officieel werd doorgeknipt moesten de aanwezigen heel wat geduld opbrengen. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 13 januari 1984 46* jaargang nr. 2 Weekblad van de S.P Daar evenwel de aktuele politieke situatie belangrijker is dan het ver leden en heden zaterdagavond alle verantwoordelijken uit onze socia listische beweging in «nieuwjaars zitting» samenkomen, is het pas send - gebaseerd op de ervaring uit het verleden - als het ware een ontwerp van politieke boodschap voor 1984 ter diskussie in te leiden. Bij een andere gelegenheid kome" wij dan wel terug op de politieke werking 1983. In 1984 heeft de socialistische be weging in Groot-Ninove een reeks belangrijke doelstellingen te reali seren of er alleszins een aanzet toe te geven: 1. in kwasi elke deelgemeente van Groot-Ninove de socialistische aanwezigheid te realiseren door het oprichten van aktieve SP- kernen. 2. bij bestaande SP-kernen een vernieuwde politieke werking stimuleren daar waar zij onvol doende is; 3. aktieve en degelijk werkende SP-onderafdelingen verder steu nen om deze werking te be stendigen. Om onze socialistische gedachte te verspreiden en uit te dragen moe ten wij dus zoveel mogelijk mensen bereiken. Om die aktiviteiten te organiseren, om met de partijgenoten-militanten te kunnen diskussiëren en te verga deren, kortom, om «mensen te ont moeten» moet de SP en de neven- en zusterorganisaties over een de gelijk en aangenaam lokaal be schikken. Ik moet hier nu niet herhalen wat de enorme inspanning betekent, die de partij en haar militanten uit Groot-Ninove, zich getroosten om Burgemeester Grepdon deelt de aanvaarding van het ontslag mede van de heer politiekommissaris Van Hauwermeiren en feliciteert daarna de gemeentesekretaris dhr. Huyle- broeck voor zijn jaarverslag over het beheer en de toestand van de gemeentezaken over het jaar 1983. Hierna wordt overgegaan met de eigenlijke dagorde. Schepen Min nebo stelt een kapitaalsverhoging van 2,6 miljoen voor bij het Ge meentekrediet van België en het afsluiten van een renteloze lening voor hetzelfde bedrag. Beide pun ten worden eenparig door de raad goedgekeurd. Een aankoop van twee dompel- pompen voor de brandweer op de buitengewone dienst verkrijgt eveneens een algemene goedkeu ring van de raad. Bij de bespreking over de vaststel ling van de provinciale belastingen op drijfkracht, nijverheidsperso- neel, drankslijterijen, aanvullende gemeentebelasting op de personen belasting en de heffing van opcen tiemen op de onroerende voorhef fing 1984, stelt schepen Minnebo voor die te behouden op respektie- velijk 400, 200, 300, 6%-en 1600 zoals voorzien in de begroting voor 1983. Hij voegt er tevens aan toe dat hij moeilijk zou begrijpen, dat er hier zou kunnen een neen-stem uitge bracht worden. Lede is hiermede één van de weini ge gemeenten van het Vlaamse landsgebied met een personenbe lasting van 6%. Vanwege de CVP- oppositie wordt hierbij ingebracht dat zij wat de heffing van opcentie men op de onroerende voorheffing betreft, voor 1983 heeft tegenge stemd en dat zij zich nu op dit punt zal onthouden. De andere belastingen worden door de raad eenparig goedge keurd. Bij de bespreking van de begroting 1984 stelt schepen Minnebo dat deze opmerkelijke verbetering van de financiële toestand van de ge meente (een batig saldo van 15.900.000 fr) te wijten is aan de bezuinigingen en de belastingsver hoging van 1983, maar tevens aan de forse toelage van de overheid toegekend bij K.B. 202. De schepen wil nu de financiële gevolgen nagaan van de investerin gen in 1984 en de volgende jaren, maar is toch van oordeel dat deze de gemeentekas niet in moeilijkhe den kan brengen, echter op voor waarde dat er verder wordt bezui nigd waar het mogelijk is. De CVP- oppositie kon hier werkelijk weinig over inbrengen, de weinige opmer kingen hadden betrekking op de gelegde prioriteiten inzake openba re werken en de toelagen toege kend aan de verschillende vereni gingen inzonderheid het 11-juli-ko- mitee. Raadslid Alice De Coensel merkte op dat de verenigingen moeten le ren zichzelf te bedruipen en deelde zelfs mede dat ze als voorzitster van SVV vrijwillig afziet van de ge meentetoelagen. Ook stelde raads lid A. De Coensel de vraag aan de CVP-oppositie wat hun nationaal partij gedaan heeft bij de benoe ming van Happart als burgemeester van het Vlaamse Voeren, niette genstaande de motie tegen de be noeming van Happart, tijdens een gemeenteraadszitting begin 1983, ingediend door een gemeente raadslid van hun eigen partij en die eenparig werd goedgekeurd, van Vlaamsgezinden gesproken. Het ganse begrotingsdebat van Le de nam nauwelijks één uur in be slag. Als laatste punt op de dagorde werd de voorlopige vaststelling BPA in de Spoorstraat en het rooi- plan Rijksweg nr. 342 met eenpa righeid van stemmen goedgekeurd. In geheime zitting werd dhr. Schamfeleer, Frans als le kandi daat voorgedragen voor het ambt van politiekommissaris en dit met eenparigheid van stemmen. W. Van Den Abbeele Politiek Sekretaris de wankele situatie van de uitbating van het Volkshuis en de bijhorende feestzalen, voor de toekomst te redden en er opnieuw een groot aantrekkingspunt van te maken. De positieve invloed die deze aktie «overleving» op militanten en orga nisaties heeft, kan nu reeds duide lijk worden aangevoeld. Eens de aktie volledig zal zijn afge rond, zullen alle bestaande organi saties - door verhoogde aktivitei ten en medewerkers - tot volledige ontplooiing kunnen komen. De koppen worden nu reeds bij elkaar gestoken om ook nog nieu we klubwerking en organisaties mogelijk te maken. 1984 betekent dus een nieuwe start voor onze socialistische organisaties. Willen wij de kring gesloten ma ken, dan mag de belangrijke scha kel van informatie, kontakt en op voeding niet ontbreken: ons «Vlaams weekblad Voor Allen». Beter dan wijzelf beseffen onze politieke tegenstrevers over welk sterk wapen de SP uit ons arrondis sement beschikt. In Groot-Ninove kan ons lezers aantal zeer sterk worden uitge breid, voornamelijk naar de buiten gemeenten toe. Door allerlei om standigheden werden de laatste ja ren geen speciale inspanningen ge leverd, om het lezersaantal op te drijven. Nu de wekelijkse berichtgeving vanuit Groot-Ninove optimaal wordt verzorgd (dank aan K. Riti- kaster!) moet het mogelijk zijn om een nieuwe lezerswerving te organi seren. Ik neem mij voor om binnen de kortste termijn terzake een voorstel aan het partijbestuur Groot-Ninove en onze onderafdelingen ter diskus sie voor te leggen. Nu reeds wil ik nochtans onze mili tanten oproepen om hun volle me dewerking te verlenen bij het wer ven van nieuwe lezers. Verder is de regelmatige ophaling van het abon nementsgeld een absolute nood zaak om het huidige lezersaantal te behouden. Het laatste uitvloeisel van een ak tieve werking en een passende uit straling is de werving van nieuwe leden SP, als barometer van een degelijke socialistische aanwezig heid en werking in Groot-Ninove. Wanneer de eerst geciteerde pun ten zoals aktieve werking van SP en neven- en zusterorganisaties, een degelijk lokaal en de passende ini tiatieven inzake pers (Voor Allen, De Morgen, d'Ander Klok) wor den uitgevoerd, dan leidt dit auto matisch tot een verhoogd ledenbe stand. VOORUIT, Kameraden, een be langrijk aktieterrein ligt voor ons in 1984. Wees erbij. Samen zijn wij sterk. De eerste prijs van de tombolaeen TV-toestel, verhuisde van het federaal sekretariaat naar de SP-afdeling Denderhoutem, meer bepaald naar het echtpaar De Pelsmaecker-BaelBorre- kent 132 te Denderhoutem, hier samen op de foto met de verkoper van het winnende biljet, kd. Jozef Triest. Andere winnaars van hoofdprijzen zijn de vrienden Frans Soetaert uit Voorde en Kamiel Goessens uit Burst die een prachtige kinderfiets wonnen. Een Sole Mio-deken ging naar kd. Frans Lammers eveneens uit Burst. De meeste prijzen werden inmiddels afgehaald. Nochtans dienen er nog een aantal winnaars uit de bus te komen. Haast u dus vrienden, want prijzen vóór 15 januari niet afgehaald op het sekretariaat van de SP-federatie Aalst (Houtmarkt I, blijven onverbiddelijk eigendom van de federatie. 1 juli 1984: een belangrijke datum voor de Benelux. De ministers van buitenlandse zaken van België. Ne derland en Luxemburg hebben na melijk besloten dat vanaf die dag volstaan kan worden met slechts één enkel douane-formulier voor goederenverkeer binnen de Benelux. Daarmee is dan aan alle verplich tingen (BTW, statistische gege vens. enz.) voldaan. De ministers van de drie landen zijn van mening dat dit dokument een belangrijke stap voorwaarts betekent op weg naar een geheel open en vrije Be- nelux-markt. waarin grensobstakels tussen de drie landen tot het verle den behoren. Het besluit werd op 17 oktober 1983 genomen en sluit aan bij de onlangs door de Europese Commis sie gedane voorstellen om de doua ne-formaliteiten binnen de Ge meenschap zo eenvoudig mogelijk te maken. In afwachting daarvan ligt de Benelux al aardig voor! ElKOHMUS De regeringsploeg onder leiding van premier Wilfried Martens is thans ruim twee jaar aan het bewind. Opnieuw zou het volgens de tenoren van liberale en katholieke zijde eens gaan veranderenmaar wat stellen we vast? Het wordt integendeel steeds duidelijker dat het gevoerde beleid ons geenszins dichter brengt bij een voor de bevolking aanvaardbare uitweg uit de krisis. Om het falen van de regering te vergoelijken wordt teruggegrepen naar mogelijke fouten van de vorige regeringen (zat de CVP-PSC niet in alle voorgaande regeringen?) om budgettaire of andere tegenslagen te verklaren, of wordt verwezen naar het argument dat dat belangrijke ekonomische evoluties tijd vragen. Wat we echter beleven is een terugkeer naar de oude liberale waarden en theorieën, naar een grotere inkomensongelijkheid, naar een onevenwichtig en onrechtvaardig fiskaal stelsel.dit alles in naam van het initiatiefrijke individu dat de krisis zou moeten oplossen. Enkele geprivilegieerde kapitaalbezitters zullen allicht door dit beleid «gemotiveerd» worden, de overgrote meerderheid van de bevolking die hoe dan ook een verarming ondergaat, de werklozen die geen enkel initiatief kunnen nemen, zullen slechts verder ontmoedigd worden Verdergaan op de door deze regering ingeslagen weg brengt zeker geen oplossing voorde grote sociale en ekonomische problemen. Integendeel, wat men ook probeert, van opportunistische slogans zonder enige inhoud zoals het wegwerken van het overheidstekort met 200 miljard, noch de hele resem gelanceerde «banenplannen», «rekonversieplannen», «industriële strategieën», wijzigen de immer stijgende werkloosheidscijfers. Enkel het ekonomisch SP-alternatief biedt een valabele en grote kans op een drastische ommekeer. Hoe men van regeringszijde ook kunstmatig blijft volhouden dat er voor de huidige politiek géén alternatief bestaat en hoe men het socialistisch plan ook betitelt als onrealistisch en voor sommige zaken (bep. werktijdverkorting) zelfs achterhaald - zie maar naar de CVP'ers Van den Brande en Dupré in «Confrontatie» van vorige zondag de ideeën en de wil tot uitvoering zijn er. Wel dient de bevolking nog grondiger gesensibiliseerd te worden. Dat is nu een der belangrijkste taken van onze mandatarissen, zowel in de kleinste afdelingen en wijkklubs als op federaal en nationaal vlak. Enkel door voldoende en bevattelijke, direkte informatie over het nefaste regeringsbeleid en de inhoud van het Alternatief is verandering mogelijk. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris >-vv«¥x: Eert hele reeks van personaliteiten (de burgemeester, de vice-minister - exkuseer de vice-voorzitter van de Vlaamse deelregering Poma, staatssekretaris Paula Dhondt-Van Opdenbosch, schepen De Maght. schepen Bourlon en deken De Vos) dienden eerst hun openings- en be- dankingswoordjes te spreken. De burgemeester had het vooral over de Aalsterse zwemgeschiedenis en drukte zijn spijt uit dat er geen instruktiebad aanwezig is (gedane zaken maken geen keer...), maar hij was fier dat hij het zwembad mocht openen - een projekt waar drie gemeentebesturen mee bezig- geweest zijn. De h. Poma zei dat Aalst nog een uitzondering was. want dat er normaal gezien geen geld meer is voor zo'n grootse pro- jekten. Hij drukte wel zijn verwon dering uit dat het zolang geduurd heeft voordat het dossier van het zwembad volledig in orde was. Hij waarschuwde voor een slecht beheer. Mevrouw de Staatssekretaris van PTT kwam vertellen dat zij eigen lijk in de sektor sport niet thuis is (maar ja, zij is staatssekretaris, en woonachtig in ons arrondissement). Schepen De Maght bedankte ieder een die met de böuw iets te maken heeft gehad (ook de vorige schepen van openbare werken De Neve van de VU werd hierbij vermeld, maar de schepen van Sport Eddie Mon sieur werd vergeten!). Trouwens, in heel de viering werden de socia listen over het hoofd gezien. Waar was de minister van de Vlaamse deelregering die in Aalst zelf woont? Hij heeft waarschijnlijk niets met sport te maken maar mag wel de stad kadootjes doen. Toen de deken dan uiteindelijk klaar was met zegenen (een gebruik dat om de vijftig jaar terugkomt!) mochten de eerste zwemmers in het bad. Het wachten had toen meer dan één uur geduurd. Volkshuis, Houtmarkt I te Aalst Agenda: - ale« - «Voor Allen» afdrachten partijzegets Nadien volgt de traditionele demokratische hap en drink, leder Alois Van den Bossche Sekretaris SS:®®?®®: Chris Vancoppenolle

Voor Allen | 1984 | | pagina 1