Eerstkomende jaren geen geld voor zuivering Zwalm Herzele: binnenkort twee werkgroepen Leefmilieu? Aalst: Paniek in O.C.M.W.-rustoorden Onze aandacht niet laten afleiden Bert Van Hoorick ontvangt de «Dirk Martensprijs» Zg0 Editoriaal Jan Lenssens aan Herman De Loor /J2 CSC-Vormingswerk gewest Aalst Kadervormingsavond Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 10 februari 1984 46' jaargang nr. 6 Weekblad van de S.P. Op een milieuweekend te Zottegem had gemeen schapsminister van Leefmi lieu, Waterbeleid en Onder wijs, Lenssens, verklaard geen voorstander te zijn van een «grootse aanpak» van het afvalwaterzuiveringspro bleem in de Zwalmstreek. Daar deze visie totaal nieuw is en ingaat tegen de tot op heden verdedigde opties (of wel één, ofwel twee grote zuiveringsstations), stelde volksvertegenwoordiger en burgemeester van Zottegem Herman De Loor minister Lenssens op 14 december 1983 een zestal vragen om trent de zuivering van het afvalwater in de Zwalm streek. De antwoorden van de minister zijn inmiddels bekend. Het belangrijk ste dat eruit te onthouden valt, is de nuchtere vaststelling dat voor 1984 alweer geen kredieten voorzien zijn. «Red de Zwalm», de nieuwe leuze van de v.z.w. «Vrienden van de Zwalm» blijft dus een wan hoopskreet die wel op het plaatse lijke vlak gehoor vindt, doch zeker nog niet blijkt door te klinken tot de beleidslieden, die uiteindelijk verantwoordelijk zijn voor de ver dere verloedering van het mooie Zuidoostvlaamse natuurpark dat de Zwalmstreek vroeger was. De Zwalm, het riviertje waarrond het tenslotte allemaal draait, is een troebele en stinkende riool ge worden. Het lozen van afvalwater van grote re woongebieden, doch vooral van industriewater van diverse bedrij ven is hiervan wel de grootste oor zaak. Terecht worden •de groene jongens boos op een groot aantal firma's die dé wettelijke bepalingen terzake met de voeten treden. Uit een recente studie is gebleken dat de pollutie het grootst is op de volgende plaatsen: 1. stroomafwaarts het centrum van Brakel door lozing van huishou delijke afvalwaters afkomstig van het centrum van Brakel; 2. de Traveinsbeek door lozing van huishoudelijk afvalwater van de wijk Wurmendries te Zot tegem. 3. zeer sterke verontreiniging van de Molenbeek te wijten aan lozing van huishoudelijke en in dustriële afvalwaters van Zotte gem en Velzeke. 4. de Passemarebeek door lo zing van het afvalwater van het slachthuis Adriaens te Velzeke. Verder werd vastgesteld dat het zuurstofgehalte sterk daalt onmid dellijk stroomafwaarts van boven genoemde lozingspunten. Het is logisch daL-bij de zuivering voorrang wordt ^gegeven aan de knelpunten in volgorde van hun belangrijkheid. Het rapport dat Herman De Loor van de Minister mocht ontvangen, zegt dat lokale zuivering (de centra Zottegem en Brakel worden hier bedoeld) zou volstaan opdat het Zwalmwater het Scheldewater niet nadelig zou beïnvloeden. Deze op lossing zou minder kostelijk uitval len omdat het kollektorennet dan eenvoudiger kan worden opgevat en het zelfreinigend vermogen van de Zwalm en zijn bijrivieren maximaal benut worden. Door progressief de belangrijkste knelpunten aan te pakken en on dertussen via e£ji verdere verwe zenlijking van de T.R.P.'s (Totale Riolerings Plannen, die de gemeen ten verplicht zijn op te maken) de bijzonderste lozingspunten op te nemen, kan een-geleidelijke verbe tering van de waterkwaliteit wor den nagestreefd: Indien men een R.W.Z.I. Riool-Waterzuive ringsinstallatie)-zou plannen voor het goed gerioleerd gedeelte van de fusiegemeente Zottegem, kan de inplantingsplaats voorzien worden ofwel aan het einde van de al be staande koliektor aan de Bettelho- vebeek, ofwel na verdere doortrek king van deze koliektor langs de Molenbeek vóór de samenvloeiing van de Molenbeek en de Zwalm. Vermelden wij ook nog de optie op lange termijn van de kaptatie van het oppervlaktewater van het Zwalmbekken voor het voeden van een spaarbekken voor drinkwater. Deze mogelijkheid van oppervlak tewinning samen met de grote toe ristische waarde van de Zwalm streek verplichten ons het Zwalm bekken tot een prioritair te saneren gebied uit te roepen. Jammer alleen dat op het investe ringsprogramma 1984 geen frank aan krediet voorzien is en dat er zelfs een grote twijfel is voor de investeringsprogramma's van 1985 en 1986 zegt Gemeenschapsminis ter Lenssens. Hopen wij alleen maar dat al het politieke en administratieve getalm voor de mooie Zwalmstreek niet het definitieve einde inluidt. Nu de CVP in Herzele in de oppositie zit, is het uiteraard gedaan met stemmekes te winnen via de vriendjes- en Sint-Niklaaspolitiek met de middelen van de gemeente. Wil de CVP niet wegdeem- steren tegen de volgende ver kiezingen, dan zal zij effek- tief aan politiek moeten gaan doén. Zij kiest dus voor de harde oppositie, op zichzelf nog niet eens negatief: zo komt er wat leven in de brou werij van de gemeenteraad. Alle middelen zijn dus goed voor Frans en zijn medestanders om de nieuwe koalitie het vuur aan de schenen te leggen. Het ligt voor de hand dat de CVP hierbij gebruik maakt van onderwerpen die kun nen rekenen op een ruime belang stelling bij brede lagen van de be volking. Sedert Eric Van Rompuy, je weet wel, de Guy Verhofstadt van de CVP-jongeren, openlijk erkende dat de groenen (Agalev) het tuinhuisje van de CVP veroverd hadden, wil öok de CVP er zo groen mogelijk uitzien: niet voor niets zijn het-3-CVP-ministers die het gros van bet leefmilieu onder hun bevoegdheid hebben (Akker mans, Lenssens, Aerts...). Het CVP-PVV-bestuur in het OCMW voert dezelfde politiek als de nationale re gering, nl. rijken worden rij ker en armen worden armer. Sinds decennia heeft de SP- fraktie zich verzet in het OCMW tegen de aanvallen van CVP-PVV -zijde om enerzijds de dagprijs in de rustoorden gevoelig te ver hogen en anderzijds tegen het toepassen van de onder houdsplicht. het doen betalen door de kinderen of kleinkinderen in dien het pensioen ontoerei kend is). Dit CVP-PW-bestuur heeft nu een aantal maatregelen genomen die een golf van paniek hebben veroor zaakt. De manier waarop dit alles aan de ingezetenen en hun kinde ren werd aangebracht is werkelijk .onmenselijk. Sommigen werden gewoon een nieuw contract onder de neus gestoken met de vraag dit vlug te naamtekenen zonder één woordje uitleg. Kd. Martin Van der Speeten heeft deze praktijken tijdens zijn inter pellatie in de gemeenteraad op een passende manier aangeklaagd. On dertussen werden de voorgestelde maatregelen van het CVP-PW-be stuur nl. 1. verhoging van de dagprijs van 450 fr. naar 650 fr. voor al leenstaande en van 800 fr. naar 1.100 fr. voor een echtpaar. 2. de toepassing van de onder houdsplicht voor wie onvoldoende pensioen heeft door het Provinciebestuur niet aan genomen. Ook het Provinciebestuur heeft aanstoot genomen aan de onrecht vaardige manier waarop het CVP- PW-bestuur de onderhoudsplicht wou toepassen. De SP-fraktie heeft zich met alle middelen verzet tegen deze on rechtvaardige maatregel. De SP vindt het onlogisch dat mensen die hun hele leven tot de sociale zeker heid hebben bijgedragen nu extra moeten betalen wanneer ze perma nente verzorging behoeven in de bejaardentehuizen van het O.C.M.W. Ook in de studie betreffende be hoeftige bejaarden en onderhouds plichtige kinderen (Van Houtte, Breda, 1976) worden argumenten aangevoerd om opneming in een bejaardentehuis te laten bekostigen door de sociale zekerheid. Dat de opgenomen bejaarde met eigen in komsten de kosten moet dekken en dat de alimentatieplichtigen zo no dig in die kosten moeten bijdragen, wordt geacht in strijd te zijn met de evoluties binnen het sociaal recht dat de eigen verantwoordelijkheid van de gemeenschap voor het waar borgen van het levensminimum van alle rechtsonderhorigen wil be werkstelligen. Bovendien zijn er op het feitelijke vlak heel wat empirische aanwijzi- gingen die pleiten voor de afschaf fing van de alimentatieplicht: de noodzaak om bloedverwan ten financieel aan te spreken is beschamend voor de behoeftigen, voornamelijk voor de ouders. De goede relaties bdjaarden-kinde- ren kunnen er onder lijden ten nadele van het psychisch evenwicht en het welzijn van de bejaarden; de alimentatieplicht treft de maatschappelijke zwaksten en werkt de verschillen in welstand in de hand. Immers de welstand van de even tuele alimentatieplichtigen die zich in bescheiden mate hebben opge werkt wordt erdoor beknot; de hulpverlenende instantie, die verhaal uitoefent, schaadt haar hulpverlenende functie door deze daad, die door de bejaarde als repressief wordt ervaren; met de veroudering van de be volking zal plaatsing, waarbij ge neeskundige hulp noodzakelijk is, toenemen. Pensioenen zullen nog zelden vol staan voor plaatsing van bejaarden zeker niet in geval van verzorgings behoeftigheid. Op grond van de huidige wetgeving zullen bijgevolg aan alimentatieplichtigen niet on belangrijke sommen worden ge vraagd. Ondertussen heeft het dossier inge volge de bemerkingen van het Pro vinciebestuur een andere wending genomen en er zal moeten overge gaan worden tot het betalen van de reële kostprijs. Het lijdt geen twijfel dat met al deze wijzigingen en overhaast ge nomen beslissingen door het huidi ge CVP-FW-bestuur er heel wat ongerustheid is ontstaan bij de in gezetenen-van de OCMW-rustoor- den en hun alimentatieplichtigen. Eddy Dierickx SP-fraktieleider OCMW Natuurlijk dat ook in Herzele de CVP op dit karretje springt. Tij dens de vorige legislatuur hebben zij zich niet druk gemaakt over leefmilieu en inspraak, maar nu in de oppositie... dat is een ander paar mouwen. Schepen van Leefmilieu, Serge Van Hende, is zo verstandig geweest een werkgroep Leefmilieu op te richten om een en ander uit te werken wat inzake leefmilieu op gemeentelijk vlak mogelijk is. De werkgroep zou van start gaan met twee vertegenwoordigers van elke fraktie in de gemeenteraad. Het getuigt van enige verdraag zaamheid dat ook de oppositie, dus de CVP, uitgenodigd werd twee mensen af te vaardigen. Tijdens de eerste bijeenkomsten van de werkgroep werd hoofdzake lijk werk gemaakt van het intern reglement. Daarin werd voorzien dat naast de vertegenwoordigers van de frakties, de werkgroep uit gebreid kon worden. Dit met als doel deskundigen en milieugroepen bij de werkgroep te betrekken. Zo begreep de CVP het echter niet. Zij eist, en ik citeer: «...Er moet niet alleen een evenredige ver tegenwoordiging van elke fraktie komen. Belangrijker is dat geen enkele van de vele organisaties die bekommerd zijn om het leefmilieu bij de zaak betrokken waren. Lees door pag. 8 De voorbije weken werden op politiek vlak vooral gekenmerkt door communautaire problemen en twisten. De afzetting als gemeenteraadslid van burgemeester. Happart door de Bestendige Deputatie van Limburg, het wetsvoorstel Galle en het staalontwerp in de Kamer, dat zaterdagavond eerder onverwacht werd opgeschort, haalden de krantenkoppen. Ook radio en T. V. lieten niets onverlet om deze feiten dik in de verf te zetten. Aldus zijn de media er opnieuw in geslaagd de aandacht van de publieke opinie af te leiden van de sociaal-economische problemen, die nochtans primordiaal zijn. Hierbij willen we zeker niet ontkennen dat deze communautaire kwesties van enig belang ontbloot zijn, helemaal niet, want in ons blad Voor Allen» van 27 januari hebben wij ondubbelzinnig duidelijk gemaakt dat wij achter het wetsvoorstel Galle staan. Wij socialisten moeten echter onze aandacht ook blijven toespitsen op de bestrijding van de werkloosheid. Als we zien dat ons land thans 523.000 volledige werklozen telt, is het te vrezen dat dit voor de arbeidende klasse een ramp wordt, voor zover het dit al niet is. Als we daarenboven vaststellen dat onze sociale verworvenheden in die mate worden afgebouwd dat de klok ineens jaren wordt teruggezet, zijn het vooral deze problemen die onze aandacht moeten bezighouden. Wij beseffen wel dat Martens nog hooguit 16 maanden het roer in handen mag houden vooraleer hij zich aan de uitspraak van de kiezer zal moeten onderwerpen. Nu reeds zijn wij er vast van overtuigd dat de arbeidende bevolking het beleid van deze rechtse bewindvoerders zal afstraffen. Doch eigenlijk zullen we niet hoeven te wachten tot het einde van deze legislatuur om de afkeuring van deze regering mee te maken. 17 juni, de dag van de Europese verkiezingen, wordt ongetwijfeld de voorbode van deze afstraffing! Herman DE LOOR V olksvertegenwoordiger Tijdens een zeer stemmige plechtigheid en onder grote belangstelling ontving Bert Van Hoorick de Dirk Mar tensprijs voor literatuur, een prijs waarvoor hij in 1962 zelf een bedrag op de stads- begroting voorzag. (Hij was toen schepen van kuituur n.v.d.r.) Burgemeester Uytersprot die de manifestatie opende loofde Van Hoorick met zijn welbespraaktheid en vooral zijn breeddenkendheid. Het boek «In Tegenstroom» noem de hij een bewijs van de veelzijdig heid van Bert. Willem Roggeman, voorzitter van de jury, schetste waarom het boek «In Tegenstroom» met de prijs ging lopen. Reeds na de eerste ronde bleven er slechts twee werken over: het bekroonde en «Het verdriet van België» van Hugo Claus. De auto biografie van Bert noemde hij een belangrijke brok literatuur van een echte schrijver, met alle ingrediën ten van een goede romen. Het boek is geschreven in een direkte, helde re, maar precies beschrijvende taal. De thematiek het verzet in de tweede wereldoorlog, de concen tratiekampen... is somber en sereen weergegeven en geschreven uit een politieke visie, maar het boek is geen politiek pamflet ge worden. W; Roggeman wees erop dat het boek ook in Nederland heel wat aandacht gekregen heeft. Vervolgens was er een kort gesprek tussen de laureaat en W. Rogge man. Hierin vertelde Bert hoe hij ertoe gekomen was om «In Tegen stroom» te schrijven. Hij zei dat hoe ouder een mens wordt, hoe meer hij in het verleden begint te leven. Een drietal jaar terug ont moette hij een oude vriendin, die hem zei al die herinneringen op te schrijven en wat later kreeg hij het bezoek van de uitgeverij Masereel- fonds. Verder waren er de verschei dene vraaggesprekken die hij ge had heeft met o.a. één voor de BRT, die hem de bedenking liet maken: straks schrijven zij een boek met mijn gegevens, waarom zou ik het dan zelf niet doen. Tij dens het gesprek verontschuldigde hij zich dat het boek in de ik-vorm geschreven was. Dit heeft hij te danken aan zijn Marxistisch-Leni- nistische vorming, die zegt dat het de producerende krachten zijn die de geschiedenis in beweging zetten, de massa stuwt de personen. Ver der vertelde Van Hoorick dat het boek in het verlengde ligt van «Pie- ter Daens» het boek van zijn vriend Louis-Paul Boon. Als hij ooit nog een boek zou schrijven, dan zal het iets worden in de aard van Stijn Streuvels «Teleurgang van de Wa terhoek», namelijk «De teloorgang van een Vechtersstad». De viering werd afgerond met de overhandiging van de prijs aan Bert door schepen Lieven-Borms, deze kreeg hem onmiddellijk terug met de vraag de helft van het bedrag aan Amnesty International en de andere helft aan SOS-Honger te willen storten. Daarvoor had Roger De Wilde, leraar aan de akademie van muziek, ballet en toneel, enke le uittreksels uit het boek voorge lezen. D.B.L. Maandag 13 februari 1984 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst - Rol van de CSC-afdelingen in krisistijd - Programmatic gewestelijke kadervorming 1984 Inleidingen: Martine Lemonnier (nationaal sekretaris) Chris Vancoppenolle (gewestelijk sekretaris) Er wordt met belangstelling uitgezien naar programmatievoorstellen vanuit de afdelingen. Alle afdelings verantwoordelij ken en belangstellenden worden ten stelligste verwacht op deze organisatorisch belangrijke avond.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1