Eindelijk een oplossing voor rijksweg Zottegem-Brakel? Meer werklozen in België dan uit officiële statistieken blijkt Ge moet maar durven! Opnieuw drie schorsingen Editoriaal De man gediscrimineerd Binnen in NATIONALE BETOGING SP federatie Aalst Bericht aan de SP-afdelingen Vrijdag 2 maart 1984 46* jaargang nr. 9 Weekblad van de S.P Vele Zottegemnaren herin neren zich ongetwijfeld de slagzin «geen riolering, geen stem», waarmee de bewoners en gebruikers van de rijks weg nr. 62, meer bepaald van het vak ter hoogte van de Kloosterstraat en de Smis- senhoek te Erwetegem de Zottegemse gemeentelijke politici op de vooravond van de verkiezingen van 10 okto ber 1982 met de neus op de feiten drukten. Uit een werkdocument over de werkloosheid in België, dat door een medewerker van het Planbureau is opge steld en op de Internationale Arbeidsconferentie te Ge- nève is besproken (x), blijkt dat de werkloosheidssituatie in ons land veel ernstiger is dan de officiële statistieken laten uitschijnen. Eendracht Aalst krijgt zittribune, pag. 2 Inspraak-belofte wordt ingelost te Herzele, pag. 5 De fierheid van Geraardsbergen, pag. 6 Samenstelling partij bestuur Zottegem, pag. 8 Zegels 1984 Feest Voor Allen 1982 A. Van den Bossche Arrondissementeel SP voorzitter Na het voorlezen van het verslag van de vorige raads zitting vroeg kd De Rouck en De Kerpel het woord bij or demotie. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst En terecht, want de ongemakken die de aktievoerders aan de kaak wensten te stellen, dateren niet al leen van gisteren! Het wegdek bevindt zich in erbar melijke staat. Het verkeer is er nochtans erg druk: zeer veel fiet sers maken gebruik van deze weg (wat verband houdt met de cen trumfunctie van Zottegem op on derwijsgebied: meer dan 4.000 leer lingen) en meer dan 100 lijnbussen per dag eveneens. Een recente ver keerstelling heeft zelfs uitgewezen dat dit vak, samen met de Buke, tot de drukste wegen van Zottegem behoort. Bovendien hebben er zich al tal van ongevallen voorgedaan in de be ruchte bocht ter hoogte van de Smissenhoek. Uit dit alles blijkt, dat het bovenge noemde wegvak, dringend aan her structurering toe is. Een tweede punt, dat zich zoals boven blijkt, als een noodzaak op dringt, is de riolering, aangezien de gebrekkige waterafvoer voor de omwonenden veel hinder mee brengt. In de winterperiode maakt de wateroverlast het wegdek op de koop toe uiterst gevaarlijk. Riole ringswerken en herstructurerings- werken zijn derhalve niet van el kaar te koppelen. Reeds in 1975 had de toenmalige Zottegemse gemeentelijke over heid zich tot de Minister van Open bare Werken gewend om de pro blemen van haar ingezetenen uit de Kloosterstraat en de Smissenhoek te willen behartigen. Tastbare resultaten of toezeggingen van overheidswege bleven echter uit. Ook de tussenkomst van de Staats- sekretaris voor het Openbaar Ambt, toen L. D'Haeseleer, moch ten niet baten. Op 20 maart 1981 ontving de ge meente dan een schrijven van de minister van Openbare Werken, waarin deze meedeelde dat zijn bevoegde diensten opdracht had den gekregen het definitief tracé van bovengenoemd vak zoals het Volgens de RVA-tewerkstellings- en werkloosheidsstatistieken be droeg de actieve bevolking in 1981, 4.180.000 eenheden tegenover 3.820.000 in 1970, werkgelegenheid was er in 1981 voor 3.745.000 men sen in plaats van voor 3.751.000 in 1970 en het werklozenaantal liep op tot 435.000 in 1981 tegenover 69.000 in 1970. De Heer Vanden Boer, auteur van het Planbureau-verslag, zegt dat deze cijfers het werkloosheidspro bleem duidelijk onderschatten, om dat ze door allerhande overheids maatregelen artificieel laag zijn ge houden. Vooreerst zijn alleen vol tijdse werklozen in die cijfers opge nomen, dat wil zeggen tegen werk loosheid verzekerde en derhalve uitkeringsgerechtigde werklozen, alsmede werklozen die beroepsop- leiding volgen. Vervolgens wordt het jaarcijfer officieel vastgesteld op vaste datum, namelijk op 30 juni van het jaar, en dat is nu precies het cyclisch laagste punt van het jaar (het jaargemiddelde zou 10 a 15% hoger liggen). Bovendien zijn er verschillende categorieën werklo zen die niet in de officiële werk loosheidsstatistiek zijn opgenomen maar in wezen toch daarbij moeten gevoegd worden, met name: de gedeeltelijk werklozen, de in de publieke sector tijdelijk tewerkge stelde werklozen, de bruggepensio neerden, de stagiairs en het bijzon der tijdelijk kader (BTK-ers). Het aantal gedeeltelijk werklozen zou in 1981 op 93.588 (man/jaren) moe ten gerekend worden en in datzelf de jaar zouden 188.015 werklozen tijdelijk in het kader van speciale programma's zijn tewerkgesteld. Alles bij mekaar zou de werkloos heid aldus de auteur in 1981 al zijn opgelopen tot 760.389 en in 1982 zelfs tot 870.842, terwijl het officiële werkloosheidscijfer voor 1981 nog 433.000 bedroeg. Op basis van zijn gecorrigeerde werkloosheidscijfers komt de au teur dan tot de conclusie dat het aandeel van de werkloosheid in de totale bevolking is gestegen van 1,3% in 1970 tot 7,7% in 1981. Het aandeel in de actieve bevolking steeg van 3,21% in 1970 tot 17,78% in 1981. Het aandeel in de in nijver heid en handel tewerkgestelde werknemers (waarvoor bijdragen voor de werkloosheidsverzekering worden betaald) is opgelopen van 5,23% in 1970 tot 34,69% in 1981. Dit laatste komt er op neer dat er één werkloze is per drie werkne mers in ondernemingen. Wat de toekomst betreft, is het geciteerde verslag erg pessimis tisch. Voor de periode van 1982 tot 1987 voorspelt het een verminde ring van het aantal arbeidsplaatsen in de ondernemingen met ongeveer 200.000 en een stijging van de actie ve bevolking met ongeveer 100.000. Het totale werkloosheids cijfer zou derhalve met nog eens 300.000 toenemen, zodat er tegen 1987 één werkloze zou zijn per twee werknemers in de onderne mingen. (x) Mare Vanden Boer: «(An) em ployment and forecasting mo dels: the Belgian experience». Marc Galle geherstruktureerd dient, vrij te ge ven. Van bij de start van de nieuwe SP-VOP coalitie nam het schepen college dit dossier ter hand en op donderdag 17 november 1983 vond ten gemeentehuize een belangrijke koördinatievergadering plaats. Op deze vergadering waren uitgeno digd: het Ministerie van Openbare Werken (Bestuur der Wegen), de ontwerper zijnde de n.v. Studiebu reau voor Wegen en Kunstwerken en de gemeente Zottegem. Op deze vergadering werd o.a. beslist de Minister van Openbare Werken te verzoeken de nodige herstructure- ringswerken zo snel mogelijk te doen uitvoeren. De Minister werd een eerste maal aangeschreven op 29 november 1983 en een tweede maal door de Zottegemse burgemeester Herman De Loor persoonlijk op 13 decem ber 1983. Wegens technische en economische redenen is het zoals gezegd aange wezen de rioleringswerken en de herstructureringswerken als niet weg te denken onderdelen van één zelfde project te beschouwen. Op 17 februari 1984 mocht de ge meente van de minister een gunstig antwoord verwachten. Hij gaat in principe akkoord om de nodige herstructureringswerken aan het bewuste vak van de rijksweg nr. 62 te laten uitvoeren. Ook zal de mogelijkheid worden nagegaan om, niettegenstaande de beperkte beschikbare breedte tus sen de bebouwing, afzonderlijke fietspaden aan te leggen. Deze uitvoering van de werken zou al kunnen geprogrammeerd wor den voor 1986, dit na uitvoering in 1985 van de nodige onteigeningen en na de nodige begeleidende studies. De onteigeningen en verbeteringen vallen ten laste van het Rijk, terwijl de rioleringswerken en de aanleg der voetpaden (met staatstoelage) ten laste van de gemeente vallen. Het eerste punt zorgt wel voor een probleem: niet minder dan 9 wo ningen zouden immers onteigend dienen te worden. Daar de huidige Zottegemse koali- tie het participatiebeleid in haar banier heeft geschreven, ligt het voor de hand dat ze in deze kwestie de beslissingen niet eenzijdig wenst te nemen. Daarom zullen de be trokken eigenaars en bewoners door de gemeente uitgenodigd wor den om samen aan de tafel te gaan zitten om te trachten tot een con census te komen. Dit initiatief mag kortelings ver wacht worden, want een spoedige afhandeling is ongetwijfeld in het belang van alle betrokken partijen. Door een administratieve vergissing (brieven zijn soms lang onder weg) werd vorige week een totaal voorbijgestreefd beeld opgehangen van de afdelingen die hun eindafrekening 1983 nog dienen te regelen. Wij verontschuldigen ons bij de afdelingen die ten onrechte werden vermeld. Volgende afdelingen blijven wel nog in gebreke: Gijzegem, Geraards bergen, Heldergem, Borsbeke, Meerbeke, Denderwindeke en Okegem. Nieuwerkerken, Haaltert (eindsaldo) moeten nog het saldo 1983 betalen. Mogen we aandringen op een vlugge regeling. Afdelingen die niet tijdig afrekenen zullen zoals statutair bepaald hun stemrecht verliezen. Afdelingen die de SP-bijdragezegels 1984 nog niet bestelden kunnen dit rechtstreeks regelen met penningmeester Freddy Van den Bos sche, Kouterken 1 te 9620 Zottegem. De afdelingen Geraardsbergen, Ninove en St.-Lievens-Houtem wor den verzocht dringend het achterstallige saldo van het feest Voor Allen 1982 te vereffenen. Inlichtingen bij de federale penningmeester. A. Van den Bossche, C. Vancoppenolle Federaal voorzitter Federaal secretaris F. Van den Bossche, Federaal penningmeester Dat de huidige meerderheidspartijen CVP en PW negentig procent van de Vlaamse geschreven pers beheersen zal wel door niemand geloochend worden; dat bovendien de top van BRT radio en televisie ook regeringsgezinde ambtenaren zijn is al even waar en toch.zijn ze nog niet tevreden en hebben ze, vooral de CVP, nog negatieve pietluttige kritiek vooral aan het adres van de televisie-nieuwsdienst. Ge moet maar dur ven. Regeren bij volmacht of het parlement muilkorven, de pers georchestreerd laten inspelen op hun niets opleverende inleveringspolitiek, op de televisie te pas en te onpas misleiden de regeringsmededelingen doen en nog is hun onverzadigbare apetijt naar de absolute macht niet voldaan. Het beetje aandacht dat de nieuwsdienst, en dan nog enkel de televisie, besteedt aan de activiteiten van oppositie en ABW is hen nog te veel en daarom een nieuwe meerderheids «rage»: het monopolie van de BRT moet doorbroken worden. Waar de staatshervorming een Vlaamse regering in het zadel bracht proportioneel samengesteld uit CVP, PW, SP en VU-minis ters, zijn ze zelfs zo brutaal en t. o. v. het principe van de staatshervorming zo hypocriet terzake besprekingen te openen enkel binnen de meerderheid. Wat willen ze precies? Voor de PW is dat duidelijk: ontmantelen wat openbaar is en via een privatisering van de media het kapitaal laten heersen en beheersen. De CVP, traditiegetrouw niet zo rechtlijnig, zou het monopolie van de BRT wel aanvaarden indien dit syno niem zou zijn van een CV P-monopolie. Die stoute rakkers van de televisie-nieuwsdienst, in hun poging om een beetje objecti viteit in hun programma te leggen, hebben het nu plotseling bij de CVP verkorven; dus een tweede net met produktreklame naar het voorbeeld van de RTBF. Voorlopig is het nog niet duidelijk of nu het PVV- of CVP-model uiteindelijk zal doorgedrukt worden want er rijzen moeilijkheden uit de hoek van de geschreven pers en dit om andere zuiver financiële redenen. Hoe dan ook als SP willen wij de BRT als staats dienst maximaal verdedigen en bovendien uiten wij hierbij nog een supplementaire wens: meer weekbladen «Voor Allen» en meer progressieve dagbladen «De Morgen» in de toekomst te zien verspreiden. Deze laatste wens wordt essentieel voor het socialisme in het arrondissement en in Vlaanderen. Eerst genoemde vroeg de burge meester welke maatregelen werden genomen aangaande een artikel verschenen in het dagblad De Mor gen van 17 februari (OVAM wijst dertien burgemeesters op schen ding afvalplan). Volgens het artikel in voornoemde krant zou Firma De Letter nog steeds storten te Vlier- zele zonder de vereiste vergunning. De burgemeester antwoordde niet te weten een brief ontvangen te hebben van OVAM. Schepen Hol- Iaert beloofde nochtans de nodige waakzaamheid waar te nemen. Raadslid De Kerpel vroeg om een beter funktioneren van de ver keerslichten te Bruisbeke waarvan vele mensen de slechte werking hadden aangeklaagd. De punten op de dagorde verliepen vlot tot punt zes aan bod kwam: voorstel tot aanleggen van een strooiweide en plaatsen van een columbarium op het kerkhof te St.- Lievens-Houtem. Raadslid De Rouck welke het punt op de dagor de had geplaatst pleitte nog bij zijn inleiding om de uitbreiding naar de verschillende deelgemeenten. De burg. verklaardde toen dat er een strooiweide was aangelegd op de begraafplaats van Vlierzele en de nodige schikkingen voor het plaat sen van een columbarium zouden genomen worden. Er volgde een unanieme ja-stemming. De verdere punten werden in min of meer discussie afgehandeld zoals punt 11 (uitvoeren voegwerken op diverse buurtwegen voor een bedrag van 3.300.000 fr met een staatssubsidie van 60%). Met de diverse buurtwe gen werden al de betonwegen be doeld in Groot-Houtem met uit zondering van Bruisbeke. Punt 12 (goedkeuren voorontwerp rooiingsplan in de Beekstraat). Rd. Van Den Berghe zorgde onmiddel lijk voor tumult met Burg. Otte en schepen Van Pamel, gevolg schor sing tot 10 u. 10.05 u opnieuw hevige discussie schorsing tot 10.30 u. 10.31 u geen opklaringen en de scheldwoorden volgden elkaar op, schorsing tot 10.45 u. Bij de hervatting verklaarde de burg. het punt te verdagen naar een volgende raadszitting en de rust was hersteld. Punt 15 (invoeren politiereglement op de dierenbescherming), met dit punt werd bedoeld dat er geen honden of andere huisdieren (koei en) zonder leiband op de openbare weg mochten lopen. Hierbij merkte Rd De Rouck en Erauw op dat dit voor sommige landbouwers die ver buiten de dorpskom wonen en hun dieren (koeien) van weide verplaat sen bijna onmogelijk zou zijn dat reglement na te komen. Ook voor personen welke met hun hond gaan wandelen langs de veldwegen zou den die dan ook verplicht zijn hun dier steeds aan de leiband te hou den. Daarom werd het woord be bouwde kom eraan toegevoegd en ieder was het daar mee ten volle eens. Als laatste verschoven punt (aan duiding vertegenwoordiger om deel te nemen aan overleg over het beheer van het ziekenhuis kliniek Dr. Goffaerts en kraaminrichting Zottegem) werd na de tweede stemronde burg. Otte aangeduid voor Hermie Roger. Rd De Kerpel eveneens kandidaat was reeds bij de eerste stemronde niet meer ver kiesbaar. Het Verenigd Koninkrijk zal zich moeten schikken naar een recent arrest van het Europese Hof van Justitie inzake gelijke behandeling van man en vrouw. De Britse regering was ietwat traag met het opnemen van een gemeen schappelijke richtlijn uit 1976 in de Britse wet. Het Verenigd Konink rijk werd in augustus 1980 voor het eerst tot de orde geroepen, in okto ber 1981 ontving het een met rede nen omkleed advies, en in mei 1982 werd de zaak bij het Europese Hof in Luxemburg aanhangig gemaakt. Na het onderzoek bepaalde het Hof dat de Europese regels met betrek king tot gelijke behandeling van man en vrouw niet alleen van toe passing zijn op individuele contrac ten maar ook op collectieve over eenkomsten tussen vakbonden en werkgevers. Groot-Brittannië had uitzonderin gen gemaakt voor werk in de huis houding en was van plan verdere uitzonderingen te maken. Het Hof beschouwt advertenties waarin uitdrukkelijk een gezel- schaps «dame» of een kamer «meis je» wordt gevraagd discriminerend ten opzichte van de man. Deze «sextistische houding past in de Dickens-periode, maar is nu volko men uit de tijd». Mannen zouden volgens het Hof ook de mogelijkheid moeten heb ben een beroepsopleiding te volgen om het vak van «vroedman» te leren, en dat is in Groot-Brittannië nog niet het geval. Eurofocus

Voor Allen | 1984 | | pagina 1