NMBS-personeel wil werken in Aalst Gebouwen «De Bom» Sombere toekomst Nieuws voor treinreizigers uit het Ninoofse mm SP-Arrondissementsfederatie Aalst Uitgebreid arrondissementeel bestuur «De Europese Verkiezingen» Editoriaal Brief aart mandatarissen Aalst en politieke vertegenwoordigers arrondissement Dorpskern van Denderleeuw behouden SP-Herzele Solidair met Nelson Mandela Roger D'Hondt Politiek sekretaris Partij Gemeenteraadslid Aalst Tijdens de karnavalstoet is aan de politieke mandataris sen-genodigden door leden van het NMBS-treinperso- neel een brief overhandigd waarin gewezen wordt op de sociale gevolgen van het NMBS-herstrukturerings- plan voor het depot Aalst. - - .-f - 1ÜmtOÊÊÊÊ Op zaterdag 3 maart jongst leden werd de gemeenteraad van Denderleeuw uitgeno digd om de gebouwen «De Bom» te bezoeken. Op de laatste gemeenteraad werden deze gebouwen voorgesteld als mogelijk «nieuw gemeen tehuis». Zondag 25 maart 1984 om 10 uur Achturenhuis, Stationsstraat 37, Denderleeuw Vorig jaar kwam Volksverte genwoordiger Herman De Loor tussen bij minister De Croo van Verkeerswezen in verband met het herstructu reringsplan van de NMBS, specifiek voor de treinreizi gers van de regio Ninove. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 16 maart 1984 46* jaargang nr. 11 Weekblad van de S.P. De gevolgen zijn rampzalig voor tenminste 50 procent van de perso neelsleden die moeten afvloeien naar andere diensten. De meeste onder hen worden overgeplaatst naar het depot-Brussel. De trein wachters werken in ploegen en dat heeft tot gevolg dat door overplaat sing naar Brussel zij onderworpen zijn aan allesbehalve sociale werk tijden. Een voorbeeld: een treinwachter die om 4 uur 's ochtends in Brussel zijn taak moet aanvangen wordt door de dienstregeling verplicht reeds met de middernachttrein in Brussel te arriveren. Hoe hij de dode tijd moet opvullen tot wan neer hij zijn dagtaak begint is een levensgroot vraagteken. Tegen deze anti-sociale maatregel hebben de treinwachters (87) van Aalst een staking ontketend. Het eerste resultaat is dat de NMBS de regeling aan een nieuw onderzoek heeft onderworpen. Wat er uit de bus zal komen is nog een vraagte ken. De Aalsterse spoormannen zijn echter de voorlopers geworden van talrijke akties die de voorbije dagen in verschillende stations door hun kollega's zijn gevoerd rond hetzelfde probleem. In de brief die ze aan de mandata rissen van de stad en het Arrondis sement hebben overhandigd, spre ken de personeelsleden namens het Werkingsfonds voor Treinperso neel Aalst, een vereniging zonder politieke of syndikale binding. Wel zijn de meeste treinwachters bij het ACOD en CVCC gesyndikeerd. De personeelsleden wijzen in hun brief op de relatie die is gegroeid met de 18.000 reizigers die dage lijks het station van Aalst betreden. Aalst beschikt bovendien over een jong personeelskader waarvan de meeste leden zich de voorbije jaren in onze stad of onmiddellijke buurt hebben gevestigd, er een familie en kennissenkring hebben gebouwd. De personeelsleden komen door gaans pas op hun standplaats aan nadat ze zelf jaren hebben gepen deld naar verschillende werkplaat sen in andere stations. De NMBS-maatregel maakt aan deze sociale geruststelling een ein de voor ongeveer 40 van de 87 personeelsleden. Zij zullen worden overgeplaatst naar andere diensten. Solidair hebben de personeelsleden tegen deze maatregel aktie ge voerd. Zij hadden geenszins op het oog schade aan te brengen aan de duizenden reizigers/pendelaars naar Brussel en Gent die twee da gen na elkaar met lichte vertraging hun werkplaats bereikten. De treinwachters vragen begrip voor hun akties. Op het ogenblik dat deze regels worden gelezen is er misschien al een hopelijk gunstige oplossing voor het probleem. Minister Mare Galle heeft inmid dels bij zijn kollega Herman De Croo gevraagd het gestelde pro bleem opnieuw en grondig te on derzoeken. De SP heeft Mare Galle opgedra gen bij de NMBS-direktie met klem aan te dringen op een gunstige oplossing. Het gaat hem hier im mers ook om tewerkstelling in ei gen streek van mensen die hier wonen en dat verworven recht met alle voorhanden zijnde middelen verdedigen. rv t s r.f*:- Als de NMBS-direktie en minister De Croo hun zin krijgen dan gaan in het Station-Aalst-Noord minimum 40 werkplaatsen verloren door de herstruktureringsplannen. Deze personeelsleden worden wel niet afgedankt maar in sociaal onaanvaardbare omstandigheden overge plaatst naar andere diensten. Namens de SP-fraktie waren de kdn. Paul Van der Niepen, Frans Coppens en Rudy De Leeuw aan wezig. Groot was hun verwonde ring dat van de zijde van het sche pencollege enkel Van der Poorten was afgevaardigd. Wat Van Ister- dael met veel tam-tam aankondig de, als van enorm belang voor de komende Denderleeuwse genera ties, mocht voor hem die zaterdag in mineur eindigen. Al lijkt een concensus rond deze zaak mogelijk te zijn, op voorwaarde dat over de bestemming van deze gebouwen op een open, democratische en effi ciënte manier kan gepraat worden. Maar laten we de gebouwenzaak even op een rijtje zetten. Herinneren we even aan de koop van de eeuw toen het Dender leeuwse Gemeentebestuur voor et telijke miljoenen het Doktershuis Van Stalle wou inkomen. Onder druk van voogdijminister Galle moest echter van deze verspillende aankoop worden afgezien. De Denderleeuwenaren zijn de spilzieke aankoopmanie van de ge meente niet vergeten. Vroeger reeds heeft het gemeente bestuur ook een kleine burgerwo- Ter voorbereiding van het nationaal SP-Congres van 31 maart e.k. - Bespreking ontwerpprogramma - Bespreking modell(jst (zie elders in het blad) - Organisatie propaganda Alle arrondissementele bestuursleden, afdelingsvoorzitters en -sekretarissen en lokale bestuursleden worden verwacht. ning op het Dorpsplein nr. 3 aange kocht (±3 miljoen). Dit veel te nauwe en onveilige woninkje wordt nu toch gebruikt voor de diensten bevolking, militie, burgerlijke stand, informatie-, cul tuur- en groendienst. Ook de stem- pelkontrole en het dienstbetoon van de burgemeester worden hier afgehandeld. Gezien de vele kosten die aan dit gebouw werden gedaan, moet dit een funktie blijven behouden. Maar dan liefst geen loketfunkties. Anderzijds werd een duur gebouw ingehuurd (13.000 fr./m.) aan de overkant van het dorp, het vroege re café Roman. Hier werd de zwaar bemande financiële dienst onderge bracht. Intussen werden geen ernstige po gingen gedaan om de resterende delen van het vroegere gemeen tehuis te verbeteren. De magazijnen werden onderge bracht op het oude kerkhof. De politiediensten zijn in Welle ondergebracht, de bibliotheek in het Centraal Complex, de brand weer in de vroegere cinema Het Kursaal (bij Nette-Kaat). Tegenover deze halfslachtige en dure oplossingen hebben de socia listen steeds geopteerd voor een centraal administratiegebouw. Deze bouw kon worden opgericht langs het sportpark. Waar door een verdere uitbouw van de infrastruk- tuur het sportpark en de omliggen de gemeentelijke gronden kunnen ontsloten worden. In plaats van een sober projekt, stelde het gemeentebestuur een su- perprojekt van meer dan 100 mil joen voor! De socialisten hebben steeds geop teerd om de loketgebonden diensten en de raadszaal in het centrum te houden. Dit is van levensbelang voor de dorpskern van Dender leeuw. Voor de deelgemeenten moet door middel van kontakt- of kulturele centra, het dorpsleven ge waardeerd blijven. Welk standpunt kunnen wij dan aannemen tegenover de aankoop van de gebouwen «De Bom»? Zonder vooruit te lopen op de diskussie binnen de SP-Groot-Den- derleeuw over deze zaak, kunnen hier toch reeds een aantal beden kingen geformuleerd worden. Deze bedenkingen kunnen de dis kussie alleen verruimen en hopelijk verrijken! Wat de ligging betreft, liggen deze gebouwen tamelijk centraal tegen over de verschillende leefkernen Welle, Leeuwbrug, Denderleeuw- Dorp, Huissegem, Iddergem. Lees door pag. 3 Op zijn laatste vergadering heeft het SP-bestuur beslist zich aan te sluiten bij de landelijke aktie van het AKZA (Aktiekomité Zuidelijk Afrika), In Herzele is het vzw 't Uilekot die de aktie aanbrengt. De aktie heeft tot doel Nelson Mande- la vrij te krijgen als een van de meest bekende slachtoffers van het racistisch Apartheidsregime in Zuid-Afrika. De aktie wordt on dersteund door parlementairen van alle strekkingen (behalve van de PW). Hierna volgt de tekst van de motie zoals die door de SP-fraktie naar voor zal worden gebracht op de volgende gemeenteraad: «Het aktiekomitee Zuidelijk Afri ka «AKZA) voert momenteel een aktie in het land voor de vrijlating van Nelson Mandela. Deze zwarte vrijheidsstrijder zit sinds 1962 gevangen wegens zijn engagement in het ANC (Afri kaans Nationaal Congres). Dit ANC richt zich tot alle rassen van Zuid-Afrika en vecht voor een vrij en demokratisch Zuid-Afrika. waar de apartheid opgeheven zal zijn. Dit blanke minderheidsregime ont zegt immers de elementairste de- mokratische rechten aan het over grote deel van de bevolking (de zwarten en kleurlingen). De gemeenteraad van Herzele ver klaart zich solidair met deze strijd en wenst zich aan te sluiten bij de kampagne tot vrijlating van Nel son Mandela. De raad vraagt met aandrang dat de Belgische overheid alle midde len die in haar bereik liggen, zal aanwenden bij de Zuidafrikaanse regering om de vrijlating van Nel son Mandela te bekomen. De tekst van deze motie zal overge maakt worden aan de minister van buitenlandse betrekkingen, de h. Tindemans, en aan de ambassadeur van Zuid-Afrika in ons land.» Meteen is dit een oproep aan alle SP-afdelingen van het arrondisse ment om ons voorbeeld te volgen. D. Van Melkebeke Politiek Sekretaris Tijdens de eerste helft van haar ambtsperiode is de regering Martens-De Clercq er niet in geslaagd de sociaal-ekonomische krisis in te dijken, ondanks haar drastische inleveringsmaatre gelen. De doorsnee burger werd hiervan het slachtoffer terwijl de bezittende klasse eens te meer werd bevoordeligd. Miljarden, die door de massa van de bevolking werden ingeleverd, om zogezegd voor meer tewerkstelling te zorgen, zijn terecht gekomen in de zakken van de bedrijven. Gaat de regering er prat op dat hierdoor de handelsbalans en het konkurrentievermogen van de bedrijven zijn verbeterd, dan hoeft zij geenszins fier te zijn op de steeds maar toenemende werkloosheid, op de groeiende openbare schulden en het stijgend begrotingstekort van meer dan 560 miljard en op de steeds maar zwakker wordende Belgische frank. Ongetwijfeld zijn de levensstandaard en de welvaart van de bevolking, behoudens voor de bevoorrechte middens, met grote schreden achteruit gegaan. De algemene verarming, die steeds meer veld wint, begint bij sommige gezinnen dramati sche vormen aan te nemen. De menselijke miserie komt geweldig aanzetten. Zo te zien heeft de regeringspolitiek van Martens V tot nu toe aan de bevolking niet veel baat bijgebracht. Maar al wie nu denkt dat ingevolge de recente heropleving van de ekonomische bedrijvigheid in de Verenigde Staten van Amerika er bij ons een verbetering in het zicht is, zonder het brengen van nieuwe en zware offers, heeft het mis voor. Niemand heeft zich hieromtrent illusies te maken. Inderdaad, in de voorbije dagen is de regering Martens-De Clercq begonnen met de opmaak van haar soberheidsbeleid voor de tweede helft van haar ambtstermijn. Hiervoor heeft premier Martens zich met zijn topministers in het geheim teruggetrokken in het Kasteel van Hertoginnedal. Wat zij daar bekokstoven overtreft alle grenzen van de redelijkheid. Van hetgeen van dit geheime beraad bij het ter perse gaan van dit artikel is bekend geraakt, weet men dat de bevolking opnieuw een geweldige aderlating zal ondergaan. Niet minder dan 250 miljard moet binnen de drie eerstkomende jaren bespaard worden op de Openbare Financiën. Het grootste pak hiervan zal andermaal worden ingeleverd door de steungenieters en de loon- en weddetrekkenden. Bevoegde specialisten spreken van een inkomensderving van 7 procent op jaarbasis. Hoe dan ook, de minder-begoeden zullen terug moeten opdraaien voor de betere klasse in ons land. Dit dank zij de liberale reactionaire politiek van De Clercq-Gol, die zwaar blijft doordrukken op dit kabinet waarin de ACW-strekking nagenoeg niet aan bod komt. Het is dus duidelijk dat voor de gewone burger de toekomst er allesbehalve rooskleurig uitziet. Het ABVV heeft dan ook de regering reeds gewaarschuwd dat het haar verarmingspolitiek niet langer neemt en dat het met alle wettelijke middelen hiertegen zal uitpakken. Ook de Vlaamse Socialisten hebben een harde en onverbidde lijke strijd aangekondigd in het Parlement en daarbuiten. Wij verwachten van de zwaar beproefde bevolking dat ze deze keer haar onverschilligheid zal afleggen om samen met ons, Vlaamse socialisten, en progressieve krachten, te strijden tegen deze ongeluksregering. Paul Van der Niepen Senator Hij stelde hierbij dat vooral de verbinding met de stad Gent moei lijker en langer zou worden inge volge het afschaffen van de recht streekse verbinding, de weinig vlot te aansluitingen en het kleiner aan tal treinen. Dit zou vooral ten na dele uitvallen van de arbeiders en de pendelstudenten. Thans ontving Herman De Loor bericht van Minister De Croo waar bij hij het volgende mededeelt en wij de konklusies ervan aan de lezer overlaten: «Nu de nieuwe dienstregeling defi nitief is vastgelegd is het mogelijk geworden de nieuwe treindienst, en meer specifiek wat de bediening van de regio Ninove betreft, te beschrijven. Vooraleer nader in te gaan op de bediening van Ninove is het nuttig aan te stippen waarom de reorgani satie van de reizigersdienst noodza kelijk geworden was: sedert 1970 verhoogde de NMBS haar ver voersaanbod met 30% en daalde de spoorwegcliënteel met ongeveer 10%. De treindienst moet dus aan gepast worden aan de vraag. Daar bij werd de trein aantrekkelijker gemaakt door de dienstregelingen meer samenhangend te maken. Met het inleggen van klokvaste en snelle Intercity- en Interregiotrei- nen, aangevuld met klokvaste loka le stoptreinen en versterkt met fo- renzentreinen waar het nodig was. De treindienst die op het baanvak Geraardsbergen-Ninove-Dender- leeuw op 3 juni 1984 van start zal gaan is slechts voorlopig. Deze lijn die thans nog met dieseltractie wordt bereden, is voorzien om in de toekomst geëlectrificeerd te worden. Als dat gebeurd zal zijn wordt het mogelijk een interregio- dienst in te leggen op de verbinding Bergen-Geraardsbergen-Ninove- Denderleeuw-Aalst. Moest deze dienst nu reeds ingelegd worden, zouden de dieseltreinen de andere ritten op het drukbereden baanvak Denderleeuw-Aalst hinderen. In de latere geplande electrische dienst zal er ook een beter aansluitingssys teem ontstaan te Denderleeuw. Dit neemt niet weg dat het trei naanbod tussen Ninove en Dender leeuw nagenoeg werd behouden. Ninove wordt in de nieuwe dien stregelingen gedurende het groot ste gedeelte van de dag, ieder uur en in beide richtingen, bediend door een klokvaste omnibustrein Geraardsbergen-Denderleeuw aangevuld met enkele spitsuurtrei- nen die doorgetrokken zijn naar of komen van Aalst en Brussel. De analyse van de reizigersstroming heeft immers uitgewezen dat het overgrote gedeelte van de reizigers op deze relatie, van en naar Brussel sporen. De rechtstreekse ochtendtrein naar Gent kan in de nieuwe dienstrege ling niet weerhouden worden. Net zoals in de huidige dienstregeling, met uitzondering van de ene recht streekse trein naar Gent in de och tendspits, dienen de reizigers van en naar Gent over te stappen in Denderleeuw; de rittijd neemt slechts toe met enkele minuten. Naar en van Brussel is er in de nieuwe dienstregelingen een goede aansluitingsmogelijkheid, zowel op de rechtstreekse verbinding met Brussel als op deze via Ternat. De nieuwe dienstregeling kan reeds geraadpleegd worden in de inlich tingenkantoren, o.a. in het station Gent-Sint-Pieters en de handelsa gentschappen van de NMBS. Het handelsagentschap te Gent is ge vestigd op het Koningin Maria Hendrikaplein 2. Vanaf 1 maart 1984 kunnen ook inlichtingen beko men worden in alle spoorwegsta tions.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1