Regelrechte aanval, die we niet onbeantwoord mogen laten Een dringende noodzaak Het is om van te kotsen Vlaams Socialistisch energiebeleid voor vernieuwd Europa 1984 SP-Arrondissementsfederatie Aalst Uitgebreid arrondissementeel bestuur «De Europese Verkiezingen» Martensspaarplan m# Stadsherwaardering Geraardsbergen Willy Claes dirigeert het Westvlaams Orkest op 23 maart 1984 te Geraardsbergen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 23 maart 1984 46' jaargang nr. 12 Weekblad van de S.P. Na het krokuskonklaaf in de Brusselse kastelen is Premier Martens op 15 maart voor het Parlement gekomen met een soort nieuwe 46 bladzij den tellende regeringsverkla ring die werkelijk allé ver beelding tart. Het wordt het zoveelste inle veringsplan dat vooral op nieuw de kleine man, de werklozen, de zieken, de we duwen en wezen zwaar treft. Daarom vragen wij ons af welke invloed de kristelijke arbeidersbe weging nog heeft in deze regering? Zij zou zich moeten schamen voor het verraad dat zij pleegt ten op zichte van de arbeidende bevolking die zij vertegenwoordigt. Hoe is het mogelijk dat zij zo fors laat snijden in de koopkracht van de kleine man, van de lage inkomens waar van er door dit besparingsplan tien duizenden naar de marginaliteit zullen worden verwezen. De ar moede en miseries die ons aldus te wachten staan zijn nog niet te voor zien.' Een grote mislukking De regering Martens V is reeds meer dan twee jaar aan het bewind. Van meetaf aan voerde zij een krachtig neo-liberaal beleid. Met de volmachtentreinen en de deva luatie van de Belgische frank in februari 1982 en de blokkering van de index, poogde zij «het ekono- misch klimaat» te verbeteren. Door omvangrijke inleveringen van de loon- en weddetrekkenden ener zijds en door grote fiskale cadeau's aan de gefortuneerden en onderne mingen anderzijds, werd getracht het konkurrentievermogen en het rendement van de bedrijven fors te verhogen. Evenwel moeten we vaststellen dat het beleid van Martens V totnogtoe ekonomisch ondoelmatig is geble ven. De schaarse resultaten inzake konkurrentievermogen en handels balans wegen niet op tegen de mis lukkingen inzake tewerkstelling, openbare financiën, investeringen en prijsbeheersing. Voor wat het aantal volledig uitke ringsgerechtigde werklozen betreft, is dit aantal in twee jaar toegeno men met 97.618 eenheden. In de privé-sektor gingen sinds het aan treden van deze regering niet min der dan 85.000 arbeidsplaatsen ver loren. Daarbij komt nog dat de bijzonde re tewerkstellingsprogramma's voor de overheid jaar na jaar wer- .den afgeremd. De bestaande syste men (Bijzonder Tijdelijk Kader, Tewerkgestelde Werklozen) wer den gevoelig verminderd en slechts zeer weinig vervangen door het nieuwe stelsel inzake Derde Ar beidscircuit. De overheidsfinanciën gingen zien derogen achteruit. In 1982 bedroeg het verschil tussen de begroting en het resultaat 85 miljard en in 1983 was dit 80 miljard. Daartegenover konstateerden we een forse stijging van de onderne mingswinsten: in 1982 met 16% en in 1983 met 23%. Hoewel ons land traditioneel be hoort tot de naties met een lage inflatiegraad, is deze regering er in geslaagd ons uit dit koppeloton te drijven. Ondanks de aanzienlijke daling die zich thans internationaal manifesteert, blijft onze inflatie om en bij de 7%. De prijsstijgingen van de meest uit eenlopende produkten en diensten zijn dan ook nog amper bij te houden. Van de «selektieve prij- zenstop» die Eyskens beloofde, is er reeds lang geen sprake meer. Alle soorten openbare tarieven ste gen aan rekordtempo, waardoor de daling van de koopkracht nog toenam. Ook de monetaire onzekerheid blijft bestaan door de duidelijke speculaties die blijven verder duwen. Vandaar de deviezenverslindende interventies van de Nationale Bank die voor de eerste twee maanden van 1984 reeds opliepen tot 117 miljard. Ook ontbreekt het deze regering aan enig sociaal fatsoen. Reeds twee jaar lang verarmt ze de armen en verrijkt ze de rijken. Kijken we hierbij naar de inkomensevolutie, zoals blijkt uit het jaarverslag van de Nationale Bank. In 1982 en 1983 kenden we respektievelijk een reële daling van de bezoldiging van de loontrekken- den met 1,2% en 2,6%, terwijl we een reële toename vaststelden van de partikuliere inkomens uit finan ciële en vastgoedbeleggingen met 4,3% en 3,5%. Daarbij komt nog dat er voor de loon- en weddetrekkenden nog een ganse resem bijdrageverhogingen voor de sociale zekerheid werden doorgevoerd (o.a. op de ziektever zekering, het pensioen, het vakan tiegeld enz...). Globaal is de koopkracht van de werknemers de voorbije twee jaar met nagenoeg 10 procent afgeno men. Ook de mensen die van een vervangingsinkomen moeten leven zoals werklozen, gepensioneerden, zieken en invaliden, werden door Martens V niet ontzien. Ook zij moesten sterk inleveren en hun koopkracht werd eveneens fors aangetast. Nochtans bedacht de re gering de hogere inkomens rijkelijk met fiskale geschenken, zoals de wet Cooremans-De Clercq, verho ging van de forfaitaire aftrek van de bedrijfslasten, het bevrijdend ma ken van de roerende en onroerende voorheffing en als toppunt een fis kale amnestie. Solidariteit van de sterken met de zwakken zou in krisistijd nochtans een basisregel moeten zijn. Echter mogen we zoiets niet verwachten van een geel-blauw kabinet. Lees door pag. 5 Zicht op de oude stadskern van Geraardsbergen die weldra kan gerenoveerd worden. In gemeenteraadszitting van 20 februari 1984 werd bij eenparigheid besloten tot de aanvraag bij de gemeen schapsminister voor Ruimte lijke Ordening tot erkenning van de Oude Stadskern als herwaarderingsgebied Europees parlementslid Willy Vernimmen, voorzitter en de leden van de Socialistische Fanfare «De Verbroedering» nodigen U en uw familie uit op het Concert door het Westvlaams Orkest in de zaal «Marbol», Markt te Geraardsbergen om 20 uur. PROGRAMMA Ouverture tot «De Barbier van Seviüa» (G. Rossini) Peer Gynt Suite nr. 1 (E. Grieg) Concerto voor Trompet in Es (J. Haydn) Solist: Carlos Balcaen Dirigent: Dirk Varendonck PAUZE Ouverture tot «Die Fledermaus» (J. Strauss Jr.) Rozen uit het Zuiden Pizzicato Polka De Blauwe Donau Tritsch-Tratsch-polka Dirigent: Willy Claes Organisatie in samenwerking met het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, Dienst voor Muziek en Lyrische Kunst. Hierbij werd het voorontwerp van het BPA nr. 8, dat door de vorige bestuursmeerderheid werd opge steld en om onbegrijpelijke rede nen meer dan twee jaar was blijven liggen, geaktualiseerd en aangepast aan het besluit van de Vlaamse Executieve van 8 juni 1982, gewij zigd door het besluit van 30 maart 1983. Herwaarderingsgebied Herwaarderingsgebieden zijn vol gens voormelde besluiten sociale noodgebieden met een sterke terug loop van de ingebouwde bedrijven en een achteruitgang van de kom- merciële voorzieningen en/of ruim telijke entiteiten die gekenmerkt zijn door een maatschappelijke ach teruitgang: -ontvolking vergrijzing, groot getal alleenstaanden, slechte kwalitatieve toestand van het wo ningbestand, verkrotting en leeg stand, tekort aan groen en voorzie ningen. Bij herwaarderingswerken wordt dan ook voornamelijk gedacht aan renovatie, aan verantwoorde slo ping, aan aangepaste invulbouw en vervangbouw, aan het verbeteren van het openbaar domein in funktie van het wonen en de kleinschalige voorzieningen. Herwaarderingsoperatie In het erkende herwaarderingsge bied kunnen initiatieven genomen worden zowel door de openbare sektor als door de partikulieren. Gemeentebesturen, OCMW's, ver enigingen van gemeenten en erken de huisvestingsmaatschappijen kunnen worden betoelaagd voor 60 procent wat de werken, voorzienin gen en studiekosten betreft evenals de verwervingen. De renovatiepremie voor partiku lieren bedraagt 30% of 50% van de kostprijs van de herwaarderings werken per woning (minimum 60.000 fr.) of van de koopprijs van de woning, naargelang het inkomen van de aanvrager meer of minder bedraagt dan 400.000 fr., te verho gen met 30.000 fr. per kind ten laste. Dit premiebedrag wordt ver hoogd met 25 procent per kind ten laste. De aldus vastgestelde renova tiepremie kan ten hoogste 300.000 fr. eveneens te verhogen met 25% per kind ten laste, bedragen. Wan neer de aanvraag betrekking heeft op renovatiewerken, uit te voeren aan een woning die de aanvrager ten vroegste vijf jaar voor de aan vraag gekocht heeft, wordt het be drag van de premie verhoogd met 20%, met een maximum van 60.000 fr. Lees door pag. 6 Na drie dagen debat in de Kamer werd het spaarplan van Martens V met 111 stemmen tegen 93 goedgekeurd. De gevolgen ervan zullen zwaar aanuomen en vooral de kleine man treffen. Een algemene verarming wordt georganiseerd. Heel de operatie houdt in feite één grote bekentenis in van de mislukking van twee jaar Martens V. Buiten de sociale drama's die voor de deur staan, zal de binnenlandse markt fors verder ineenschrompelen. Met dit spaarplan wordt het aksent nog meer gelegd op het neo-liberaal beleid dat deze regering sinds twee jaar kenmerkt. De grote financiële machten en spekulanten zullen verder het goede en het slechte weer maken op de monetaire markt. Voor de arbeidende klasse moet het thans duidelijk zijn dat de maat vol is. De SP en de socialistische vakbond hebben dit inleveringsplan reeds een duidelijk halt toegeroepen. De Vlaamse socialisten hebben daarenboven een protestkon- centratie gepland op zaterdag 7 april te Brussel. Zij zijn ervan overtuigd dat door een massale deelname duizenden hun ongenoegen en afkeuring zullen doen blijken voor de zoveelste regeringsmaatregelen waarbij de gevolgen van de krisis op de rug van de zwakkeren wordt afgewenteld. Ongetwijfeld zal ook de socialistische vakbond niet bij de pakken blijven zitten en in de komende dagen zijn aktiemidde- len bepalen. De socialistische arbeidersbeweging staat zoals steeds paraat om de belangen en verworvenheden van de werkende bevolking te verdedigen en de aanvallen van Mar tens V af te slaan. Echter ziet het er niet naar uit dat de kristelijke arbeidersbeweging, althans de nationale leiding niet, zinnens is iets te ondernemen om tegen Martens spaarplan te reageren. Alles laat voorzien dat zij voor de zoveelste keer gezichtsver lies gaat lijden, tenware de basis er anders over oordeelt. En die kans zit er wel in, want bij de ACV-militanten is het ongenoegen en de misnoegdheid ten aanzien van de inleve ringsmaatregelen zeer groot. Bewijs daarvan de betoging die de ACW-militanten vorige maandag organiseerden voor het CVP-gebouw in de Tweeker- kenstraat te Brussel, op het ogenblik dat aldaar het CVP- partijbureau vergaderde. In elk geval zouden wij het meer dan normaal vinden dat het ACV eindelijk eens haar tanden zou laten zien. Het is wel de hoogste tijd. Herman De Loor V olksvertegenwoordiger Op 17 juni 1984 - dag van de Euro pese verkiezingen - wordt een nieuwe Europese raad gekozen en naar we hopen een meer socialis tisch Europa waarin ons energiebe leid kan ontplooien. Zo stellen wij in ons SP-energiebe- leid voorop: - een maximaal gebruik van eigen (landgebonden) energiebron nen. Onze Limburgse koolmij nen kunnen terdege instaan om een ruim deel van de totale Bel gische energiebehoefte op te vangen. Hieraan wordt evenwel gekoppeld een onderzoek naar installaties met milieuvriendelij ke verbrandingstechnieken. - dat het Europa van morgen samen met de OPEC-landen (de olieproducerende landen) een verdrag zouden sluiten dat een prijzenstabiliteit inhoudt over lange termijn. - de overkapaciteit, die er be staat in de raffinaderijsektor, mag geen aanleiding vormen tot konflikten tussen onze lidstaten onderling. Een planmatige ver deling van de raffinaderij-totali- teit over de verschillende deel staten is hier nodig, aardgas kan als energiebron gestimuleerd worden. Het gaat hier om een milieuvriendelijke energievorm. met de kernenergie dient voorzichtig te worden omge sprongen, vooral geen nodeloze overkapaciteit. Bij deze energie bron staat de veiligheid priori tair. In geval er nukleaire vesti gingen gebouwd worden, binnen de grensgebieden, moet er een overleg gebeuren tussen de be trokken lidstaten. Het streven naar betere verwerkingstechnie ken van nucleaire afval, zowel laag als hoog radioactieve, is hier een noodzaak. dit in enkele krachtlijnen het naar voor geschoven SP-energie- beleid voor een Europa 1984 waarin de veiligheid primordiaal staat. F. Verbrugge Zondag 25 maart 1984 om 10 uur Achturenhuis, Stationsstraat 37, Denderleeuw Ter voorbereiding van het nationaal SP-Congres van 31 maart e.k. - Bespreking ontwerpprogramma - Bespreking modellijst (zie elders in het blad) - Organisatie propaganda Alle arrondissementele bestuursleden, afdelingsvoorzitters en -sekretarissen en lokale bestuursleden worden verwacht. Bericht aan de leden wan liet Arrondissementeel Uitvoerend Bestuur en de 10 afdelingsvoorzitters (hoofdafdelingen) Een bUkemende vergadering rond de belangrijke SP-koncentra- öe van 7 april e.k. grijpt eveneens plaats op zmtog 25 maart meer dan wel em M5 stmt in bet Achturenbuis te Denderleeuw (dus net vóór de bijeenkomst van bet Uitgebreid Federaal Bestuur ever de Europese Verkiezingen) Kü V J'jSt ijs SSsW

Voor Allen | 1984 | | pagina 1