Een krachtige verenigde vuist tegen het regeringsbeleid Coöperatieve beweging groeit snel Solidariteit is ons sterkste wapen «De toekomst van het socialisme» «25 jaar Links in arrondissement Aalst» Onderhandelingen met Spanje en Portugal over lidmaatschap CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Gewestelijke kadervormingsavond Binnen in Roger D'Hondt Gemeenteraadslid pflllll11 organiseert «open» gesprek onder SP-mandatarissen en militanten over Het aantal mensen dat in Europa in een arbeiders- koöperat'ie werkt is de afge lopen vijf jaar bijna verdub beld. En dat ondanks de toe nemende werkloosheid, al dus Ivor Richard, Europees commissaris voor sociale za ken en werkgelegenheid. Gemeenteraad Zottegem, pag. 7 Eliane, de onversaagde... te Herzele, pag. 3 De Groentenboer uit Geraardsbergen, pag. 6 Mensenketting rond Florennes op 29 april. een pagina vol raketten, pag. 8 De ABVV-betoging te Aalst in beeld, pag. 5 Wat met de Vlamoven te Denderleeuw? pag. 6 Vrijdag 13 april 1984 46' jaargang nr. 15 Weekblad van de S.P. De Socialistische Beweging heeft met twee ABVV-sta- kingen en een SP-massakon- centratie te Brussel een krachtig offensief ingeluid te gen de regering Martens-De Clercq. In Wallonië gebeurt dit traditioneel heviger dan in Vlaanderen maar de aktie leidde in het algemeen tot verlies aan geloofwaardig heid in ACV-rangen. De A B. V. V. -betoging te Aalst. op vrijdag 13 april 1984 te 20 uur in het Volkshuis van Ninove. De werknemers kapituleren onder druk van de liberale demagogie. Welke strategie heeft de SP nodigwelke is haar politieke toekomst, met welke middelen zal zij anno 1984 de arbeidersklasse bereiken? Deze en andere problemen komen ter sprake op deze bezin- ningsavond waarvoor alle SP-mandatarissen en militanten worden opgeroepen er aan deel te nemen. De laatste weken waaide een nieuwe wind door de federatie, gekenmerkt door talrijker wordende politieke en syndikale aktiviteiten (men moet er de vorige nummers van Voor Allen maar eventjes op naslaan) die alle één ding gemeen hebben: een steeds intenser wordende strijd tegen het voor de arbeiders en bedienden rampzalige «Spaarplan» uitgedokterd door Martens en Co. Mede door diezelfde belangrijke strijdopties kwam een vernieuwd elan in de arrondissementele Socialistische Gemeenschappelijke Aktie, met onmiskenbare uiterst positieve gevolgen die reeds in de afgelopen week tot tweemaal toe sukses opleverde. Op de socialistische massakoncentratie kwamen niet minder dan een zeshonderd militanten opdagen. Bond Moyson en ABVV droegen daartoe een meer dan behoorlijk stuk toe. Anderzijds was er het geenszins onbelangrijk aandeel van de partij in het absoluut welslagen van de arrondissementele A BW-betoging tegen het regeringsbeleid van dinsdagavond. Het zijn twee zaken die de noodzaak aan een eendrachtige samenwerking in deze harde tijden meer dan ooit beklemtoond hebben. Voeg daarbij de geplande slogancampagne rond het populariseren van het ekonomisch SP-alternatief en we kunnen gerust stellen dat de federatie bruist van politieke aktiviteit, geruggesteund door vakbond, mutualiteit en partij die op dezelfde positieve golflengte zitten. Het is ons inziens broodnodig met enerzijds de traditionele aktiedag van 1 mei in het verschiet, waarvoor alles in het werk moet gesteld om die tot een échte strijddag te laten uitgroeien, en anderzijds de Europese Verkiezingen die tevens een belangrijke test zullen zijn voor de nationale politieke toestand. Met de SP die luidens gevoerde enquêtes duidelijk in de lift naar boven zit, en met een uitstekende figuur als onze Willy Vernimmen op de tweede plaats kunnen we een beste resultaat verwachten, maar hoe dan ook, dit zal enkel mogelijk zijn met een intense medewerking van onze partners binnen de Gemeenschappelijke Aktie. De SP rekent op hen, zoals zij ook op de partij zullen kunnen vertrouwen telkens als het nodig is! Chris Vancoppenollh Federaal sekretaris In zijn toespraak op de eerste Eu ropese handelsbeurs voor arbei derscoöperaties in Londen ver klaarde hij dat EG-cijfers aantonen dat coöperaties een «opmerkelijk sukses» kennen. Het aantal mensen dat in dergelijke koöperaties werk zaam is steeg van minder dan 300.000 in 1979 tot meer dan 550.000 in 1984. Eind vorig jaar begon de Europese gemeenschap voor het eerst belang stelling aan de dag te leggen voor de coöperatieve beweging. Toen publiceerde de Commissie voorstel len omtrent «plaatselijke werkgele- genheidsinitiatieven». Dit zijn on der meer kleinschalige onderne mingen die gewoonlijk financieel gesteund worden door de plaatselij ke autoriteiten en vaak uitgaan van coöperatieve beginselen. Voorgesteld werd de EG-subsidie aan coöperaties en plaatselijke ini tiatieven te verhogen. Het grootste deel van deze subsidie zou bestemd zijn voor innovatieprojekten waar bij de nadruk wordt gelegd op het opleiden van personeel, leidingge vend personeel en steun bij de aanwerving. Verder hoopt de Commissie een systeem te ontwikkelen voor de uitwisseling van informatie tussen plaatselijke initiatieven en coöpera ties in de gehele Europese Ge meenschap. Daarnaast is ze van plan de juridi sche en fiskale positie van coöpera ties in de verschillende lidstaten te bekijken en hun organisatie, loon systeem en werkomstandigheden onder de loep te nemen. Hoewel de huidige krappe EG- begroting bescheiden zal moeten zijn, blijft Ivor Richard optimis tisch en denkt dat de «opmerkelijke groei en het sukses» van deze sek- tor in de toekomst nog meer banen zal opleveren. «Er is een bijzondere rol weggelegd voor coöperaties nu de Europese Landen voor de dubbele uitdaging staan de werkloosheid te bestrijden en de industrie nieuw leven in te blazen». EUROFOCUS 9/84 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Het is duidelijk dat de 24-urensta- kingen het ACV pijn gedaan heb ben. In de basis van de christelijke vakbond zijn bressen geslagen. De schuld daarvoor ligt niet bij de christene arbeiders maar bij de lak se ACV-top met Jef Houthuys op kop. Zij zijn er mede verantwoor delijk voor dat de regering haar politieke verarming kan teerder zet ten. Zij verlenen de regering Mar tens-De Clercq de steun die ze niet verdienen. Aan vele fabriekspoorten en in Openbare Diepsten drukken chris tene arbeiders hun ongenoegen uit over de rol van Houthuys en de zijnen. Op vele plaatsen in Vlaan deren betuigden zij hun steun aan het ABVV door in «gemeenschap pelijk front» te staken. Dit noopte het ACV tot het inderhaast verstu ren van een circulaire waarin met nadruk wordt gezegd dat de vak bond geen stakersvergoedingen aan de leden zal uitbetalen. Op sommi ge plaatsen, zoals aan de poorten van het bedrijf Scheerders van De S.P. concentratie te Brussel. alternatief voor de krisis hebben. Enkele maanden geleden slaagde diezelfde pers er in om in alle talen te zwijgen over het SP-kongres van Antwerpen waar het Socialistisch alternatief is goedgekeurd. De waarheid is, dat rechts ten allen prijze wil verhinderen dat de rege ring onder druk van de werkne mers, sneuvelt. Verkiezingen kun nen tot een katastrofe leiden voor laag afstevent en de SP (+3%) de wind in de zeilen heeft. Deze opi niepeiling uitgevoerd door het in teruniversitair Instituut voor Vor ming en Ontwikkeling werd enkele dagen later bevestigd door een en quête gepubliceerd in De Stand aard en Het Nieuwsblad. De opiniepeiling werd bovendien nog kracht bijgezet door de machti ge SP-koncentratie in Brussel vori ge zaterdag. Ruim tienduizend mi litanten aanhoorden een gloedvolle speech van Willy Claes die de rege ring omschreef als een autokerkhof \vaarvan er niet veel bruikbare on derdelen meer zijn. Voor de SP is de bestrijding van de werkloosheid top-prioritair en moet de index hersteld worden. Duidelijk is dat onze partij niet zonder eerst verkiezingen te heb ben gehouden aan een regering zal deelnemen De Europese verkiezingen van 17 juni zijn een eerste barometer die zal aantonen welke verliezen CVP en PVV zullen leiden. In de strijd die door het ABVV ingezet is. moet de partij een rol vervullen De sensibilisering van de massa misnoegden is een werk van lange adem en geen enkele aktie zal vanzelf slagen. Uit de stakersvergaderingen en de massa-optocht van vorige dinsdag blijkt zeer duidelijk dat de werkne mers bereid zijn de aktie tegen de regering Martens-De Clercq verder te zetten. Een mars op Brussel, demonstraties van ongenoegen in kleinere gemeenten en zelfs wij ken, prikakties in bedrijven en openbare diensten zullen tot een stroming leiden in de strijd tegen de regering. Er zal geduld nodig zijn om de massa te mobiliseren maar de sfeer is aanwezig om in onze opdracht te slagen. Solidariteit is ons sterkste wapen. Kerckhove te Sint-Niklaas dreven ACV-sekretarissen hun leden naar binnen. De geschiedenis herhaalt zich met taferelen die ons doen terugdenken aan de stakingsgolf van de 60-er jaren. Over de ACV-houding en het op treden van de Christelijke vakbond staat in de regeringsgezinde pers weinig te lezen. Men tracht er in tegendeel de publieke opinie van te overtuigen dat de socialisten geen CVP en PVV die met nauwelijks zes zetels verschil in de kamer van Volksvertegenwoordigers het land besturen. Dat is de waarheid waar om Houthuys de regering bij springt. De vrees voor een nieuwe nederlaag van de CVP is de prijs die de christene arbeiders betalen. Uit een opiniepeiling die vorige week door De Morgen gepubli ceerd werd, blijkt duidelijk dat de CVP (—4%) op een nieuwe neder- Volgens de Franse minister voor buitenlandse zaken en tevens de huidige voorzitter van de Raad van ministers, de heer Claude Cheys- son, zouden de onderhandelingen over de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeen schap eind september voltooid moeten zijn. Hij sprak in Brussel ter gelegenheid van de publikatie van een 60 pagi na's tellende verklaring waarin een overzicht wordt gegeven van de positie van de Europese Gemeen schap op Landbouwgebied. Hij verklaarde dat de Raad het eens was geworden over de september- limiet hoewel er nog geen formeel tijdschema is opgesteld. Verwacht wordt dat de onderhan delingen moeizaam zullen verlo pen. Er moet bijvoorbeeld nog ge sproken worden over landbouw, visserij, sociale zaken, aanpassing van de instellingen en de financie ring van de Europese Gemeen schap. De Spanjaarden maken zich vooral zorgen over de overgangsperiode die de Gemeenschap heeft voorge steld. Het zou zo'n 7 a 10 jaar duren voordat de Spaanse land bouw volledig zou zijn opgenomen in het Europese stelsel. Eukohx i s Donderdag 19 april 1984 om 20 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove «Zin of onzin van het Europees Parlement» «Het Europees Parlement, een socialistische inbreng» Lesgever: Willy Vernimmen (Europarlementslid) Twee premières van Europese films Documentatiemateriaal en tips voor afdelingsaktiviteiten

Voor Allen | 1984 | | pagina 1