MARTENS-DE CLERCQ MASSACONCENTRATIE Het muziekonderwijs in Vlaanderen ondermijnd door besparingswoede van minister Coens De Socialistische Gemeenschappelijke Actie strijdt verder TEGEN DE VERARMING VOOR EEN ECHT HERSTEL WIEZE - DINSDAG, 24 APRIL OM 20 U. Minister Lenssens verantwoordelijk voor kwaliteitsvermindering, chaos, willekeur en politieke benoemingen d Nationaal Cong e Natuurvrienden f Binnen-in ARRONDISSEMENTSFEDERATIE AALST Stop de verarming!!! Het kan anders, het moet anders!!! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 20 april 1984 46* jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P Wittelos Meldert voor derde keer in Aalsterse gemeenteraad, lees pag. 2 Sommige Herzeelse CVP'ers zijn rare gasten, zie pag. 3 SP-fractie tege, dreigende kaalslag in Ninoofs stadscentrum, lees pag. 6 Na 7 en 10 april een nieuwe arrondissementele aktie ROEPT OP samen met de Socialistische Gemeenschappelijke Actie van het arrondissement Aalst TOT DEELNAME AAN DE Korte toespraken doorRené VERDOODT, Roger OTTE, Norbert DE BATSELIER, Willy VERNIMMEN, Herman VAN HERZEELE. GastsprekerGeorges DEBUNNE Voorzitter Europees Vakverbond Deze massaconcentratie wordt opgeluisterd door Harmonie Hand aan Hand, Trommelkorps-Aalst, Fanfare De Verbroedering, Turnkring Morgenrood, Trommelkorps De Pauwkens en de INTERNATIONALE NIEUWE SCENE. Zoals algemeen bekend is het muziekonderwijs een zeer expansieve tak van het onderwijs, waar nog ge kampt wordt met gebrek aan leraars en waar vele duizen den leerlingen noodgedwon gen hun beurt moeten af wachten om de studie van het instrument van hun keu ze te kunnen beginnen. In de algemene besparings woede van deze regering werden ook hier de meest elementaire democratische principes overboord gegooid en blijkt de Vlaamse ge meenschapsminister van leefmilieu, waterbeleid en... onderwijs, een slechte verde diger van 'zijn' muziekonder wijs. De feiten op een rijtje: 1. Besparingsmaatregelen en vriendjespolitiek Reeds gedurende twee schooljaren geldt voor het muziekonderwijs met beperkt leerplan (muziekscho len en -akademies) een urenstop, m.a.w. het globaal aantal bezoldig de of gesubsidieerde prestaties van het bestuurs- en onderwijzend per soneel blijft behouden op het volu me van het schooljaar 1981-1982. Voor praktisch alle scholen is dit een ware ramp. Immers, sinds ja ren heeft men af te rekenen met wachtlijsten, die voor gans Vlaan deren, volgens recente gegevens, op 10.000 kandidaat-leerlingen mogen geschat worden. Minister Lenssens beval in een om zendbrief van juli 1983, dat de wachtlijsten moesten weggewerkt worden door een wijziging van het onderwijssysteem in het eerste jaar van de lagere graad. In plaats van één lesuur voor 2 leerlingen moeten er nu, voor de instrumentale en vokale vakken, 3 leerlingen op 1 wekelijks lesuur onderwezen worden Resultaat: daling van de kwaliteit van het onderwijs, wachtlijsten nauwelijks verminderd en alle mu ziekleraars vragen zich bezorgd af wat ze in het tweede jaar van de lagere graad met deze leerlingen moeten beginnen. Op het absurde van deze maatregel gewezen, heeft de minister in een tiental scholen uitbreiding van het urenpakket toegelaten, toevallig uitsluitend in gemeenten met een CVP-bestuur. Waar sommige gemeenten met ge gronde argumenten vergeefs bede len voor uitbreiding met 8 of 10 lesuren per week, krijgen de ge meenten met een CVP-er aan het hoofd 20, 30 of zelfs 40 wekelijkse lesuren extra gesubsidieerd (Wuustwezel, Essen, Geel, Veur- ne, Wetteren, Gooik, Brasschaat enz). 2. Gelijke kansen voor iedereen? Gevolg van de wachtlijsten bloeit het privé-onderwijs welig. Immers, diegenen die het kunnen betalen laten hun kinderen niet wachten en laten ze privéles geven. Wordt hier de klok niet meer dan 50 jaar teruggezet? 3. Besparingsmaatrege len, maar niet voor het vrij onderwijs In het algemeen vormend onder wijs is er geen rem op uitbreiding van lesuren en worden opties «mu ziek» in het leven geroepen in di verse sekundaire scholen van het Vrij Onderwijs. Van daar uit kun nen deze studenten regelrecht naar het katholieke Lemmensinstituut om er een beroepsopleiding te krij gen. Dat deze oprichting van opties «muziek» een enorme uitgave bete kent op het gebied van uitrusting, niettegenstaande deze noodzakelij ke uitrusting reeds aanwezig is in de plaatselijke inrichtingen voor mu ziekonderwijs met beperkt leer plan, schijnt in deze tijd van «be sparingen» geen hinderpaal te zijn. Een samenwerking tussen het dag onderwijs en het onderwijs met beperkt leerplan zou miljoenen be sparing betekenen. 4. Numerus clausus voor de rijksmuziek- konservatoria maar niet voor het katholieke Lemiqensinstituut te Leuven Samenvallend met de besparings maatregelen in het muziekonder wijs met beperkt leerplan, werd voor de koninklijke muziekkonser- vatoria een numerus clausus inge voerd. Lees door pag. 4 mÊÊÊMMMÉïmm Elders op deze pagina leest U opzet en programma van de geplande massakoncentratie te Wieze, ingericht door de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie van de Arrondisse mentsfederatie Aalst, in samenwerking met de respektievelij- ke partners en vrienden van het gewest Dendermonde. De SP- federatie Aalst in het bijzonder roept hierbij alle mandataris sen, militanten en leden op aan deze nieuwe aktie in de strijd tegen de konservatieve krachten (legering, patronaat) gevolg te geven. Enkel dan kan deze demonstratie van politieke en syndikaie slagkracht zijn vruchten afwerpen, zoals nog recen telijk bij herhaling werd aangetoond. De regering kan niet anders meer dan toegeven dat haar politiek van matiging en inlevering heeft geleid tot een grotere werkloosheid en tot een bijzonder groot deficit in de Staatskas. Devaluaties, indexmanipulaties, stelselmatige afbraak van de sociale zekerheid, bijkomende inleveringen... hadden geen enkel positief effekt op de tewerkstelling. Integendeel, het aantal werklozen blijft onrustwekkend stijgen. Sinds het bestaan van de ploeg Martens-De Clercq-Gol kwamen er 137.000 werklozen bij. Met andere woorden, de politiek van de huidige regering leidt onvermijdelijk tot een failliet van de staat, tot het kapot gaan van de sociale zekerheid en tot een algemene verarming van de grote massa der arbeiders en bedienden, ambtenaren, kleine zelfstandigen... De patroons die de voorbije jaren miljarden aan fiskale geschenken kregen, willen nu ook hun grotere produktiviteits- winsten (gemaakt dankzij onze inleveringen) in hun zakken steken of in het buitenland plaatsen in plaats van nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Tegen de machtswellust van het patronaat en de arrogantie van de regering Martens-De Clercq-Gol, tegen de stelselmatige verrijking van een geprivilegieerde minderheid stelt de Socia listische Partij de eenheid en de solidariteit van al de slachtof fers van dit rampzalig bestuur. Wij zullen die broodnodig hebben in de strijd tegen de financiële machten en de bevoor rechten. De Vlaamse Socialisten zijn de enigen die een uitweg uit de krisis in konkrete maatregelen kunnen vertolken. De S.P. staat klaar met haar ALTERNATIEF. Zij wil: - de tewerkstelling bevorderen door drastische werktijdver korting met verplichte vervangingsaanwervingen, gekop peld aan herverdeling van inkomens en vermogens. - het herstel van de koopkracht door behoud van de indexering van wedden, lonen en sociale vergoedingen. - een selektieve relance van onze ekonomie, door een uitgebreid openbaar investeringsprogramma en kontraktue- le aanmoediging van de privé-investeringen. Om deze doelstellingen te bereiken moet men echter de «rijksten» doen inleveren, in plaats van hen toe te laten zich door de krisis te verrijken. Dit betekent o.a. strijd tegen de fiskale fraude en een extra-krisisbelasting op de grootste vermogens. Samen met onze vrienden van het ABW roept de SP- Arrondissementsfederatie Aalst de gehele werkende bevolking - zowel diegenen die nog werk hebben als de werklozen, de sociaal-gerechtigden - op om samen de ongelukspolitiek van de regering een halt toe te roepen en om het volk van de nieuwe armoede te redden. Ook aan de zelfstandigen, die de daling van de koopkracht steeds scherper aanvoelen, wordt gevraagd hun sympathie te betuigen met de strijdende arbeiders. Met de SP en het ABVVtegen de verarming en voor een echt ekonomisch herstel. Namens de SP-federatie Aalst Alois Van den Bossche Chris Vancoppenolle Voorzitter Sekretaris Op zaterdag 7 april 1984 had het jaarlijks Nationaal Statutair Kon- gres van ATB De Natuurvrienden plaats te Aalst in het Koninklijk Lyceum in de Pontstraat. De afdeling Aalst heeft, voor hen die het nog niet wisten, nog maar eens bewezen dat ze van aanpak ken weet, dat ze niets meer te leren heeft in verband met organisatie en dat ze onder haar leden over enkele toegewijde en degelijke helpers be schikt. De afdeling Aalst kreeg eerst het woord. De voorzitter De Vilder Gustaaf dankte alle Kon- gressisten en verwelkomde enkele belangrijke personen zoals de Ne derlandse sekretaris van het NI- VON en betreurde de afwezigheid van alle afgevaardigden van de so cialistische gemeenschappelijke ak tie ter plaatse. Vervolgens wenste hij de Kongressisten nog een vruchtbaar kongres toe. Nadien gaf de plaatselijke voorzit ter het woord aan de heer De Paepe Roland, kabinetsattaché van gemeenschapsminister Galle. Deze stelde klaar en duidelijk het socia listische milieubeleid voor. Lees door pag. 4 Kd. Roland De Paepe, kabinetsattaché van gemeenschapsminister Mare Galle en milieuspecialist, zette deskundig het groenbeleid van de SP uiteen. AUTOCARS Geraardsbergen: - Schendelbeke, kerk 18.30 u - Idegem.caféD'Hoker 18.40 u - Onkerzele, Volkshuis 18.50 u - Goeferdingen, café Jockey 18.30 u. - Overboelare, café Forum 18.45 u. - Centrum, Volkshuis, Grote Markt 19.00 u. Ninove - Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 19.15 u. Denderleeuw - Achturenhuis, Stationsstraat 19.15 u. Zottegem - C.O.C., Velzeke 18.45 u. - Romeins Plein, Velzeke 18.50 u. - Elene, Kerk 19.00 u. - S.M.-Oudenhove, Volkshuis 18.45 u. - Centrum, Volkshuis, Markt 8 19.10 u. Herzele - Germinal, Markt 19.10 u. Aalst - Volkshuis, Houtmarkt 1 19.30 u. SP

Voor Allen | 1984 | | pagina 1