Geen reden om te feesten, des te meer redenen om te strijden Patronaat stevent af op uitzichtloze kapitalistische maatschappij 1 Mei in het teken van het verzet! «N.V. Belastingsontwijking» beleeft ongekende bloeiperiode i ei 1984 24 april akties ABW België: een fis kaal paradijs Binnen in Vrijdag 27 april 1984 46' jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P De Dag van de Arbeid wordt dit jaar in sombere omstandigheden herdacht. De wereldvrede wordt meer dan ooit bedreigd De regering Martens-De Clercq is een catastrofe voor ons land. Deze regering pleegde mis bruik van vertrouwen Het kan anders, het moet anders In Wieze bij Aalst zijn dins dagavond 1.500 militanten van de Socialistische Ge meenschappelijke aktie van de arrondissementen Aalst en Dendermonde samenge komen in een protestmeeting tegen de regering Martens en in het kader van de 24 april- akties van het ABVV. Roger D'Hondt Om het roer om te gooien Samen sterk voor Vrede en Werk. Een namiddag die de gouden leeftijd niet zal vergeten, pag. 5 Stadsbegroting te Geraardsbergen; SP had gelijk, pag. 6 Struktuurplanning Aalst, pag. 2 De leeuw van Hillegem, pag. 7 In en om de gemeenteraad van Ninove, pag. 7 Verwaarlozing van gemeentelijke gebouwen stoppen te Zottegem, pag. 6 Overzicht 1 mei programma's, pag. 8 liiliii w. Invoeren via Zwitserland Een inspekteur van de belastingen lichtte als eerste een klein tipje op van de sluier die deze toestanden meestal zeer zedig bedekt. De man wenste begrijpelijkerwijze onbe kend te blijven. Hij haalde het voorbeeld aan van een Belgische onderneming, gespecialiseerd in de verkoop van kunstjuwelen. Voor het gemak zullen we verder maar van de «Arts and Crafts Co.» spre ken. De prullaria in kwestie, wor den geïmporteerd uit de lage-loon- landen en dan met enorme winst marges op de Belgische markt ver kocht. Maar winstmarges hebben nu eenmaal het nadeel dat ze wor den belast, en dat is iets dat natuur lijk allerminst het entoesiasme van de onderneming in kwestie weet te wekken. Men gaat dan maar over tot volgend - bijzonder vaak voor komend - handigheidje. De Belgische onderneming sticht een «nieuwe» onderneming, die of ficieel niets met de eerste te maken heeft, maar in feite slechts op pa pier bestaat. De zetel van deze tweede onderneming wordt in het buitenland gevestigd, bij voorkeur in één van die fiskale paradijsjes waar onze kapitalistische ekonomie toch zo op gesteld is. Erg in trek is zo het Zwitserse kanton Zug, dat tevens het voordeel biedt dat er geen belastingen op vennootschap pen wordt geheven. De nieuwe «firma» - in feite slechts een post busadres waar het briefwisselings- werk wordt gedaan door één van de vele agentschappen die Zug rijk is - bestelt in Hong-Kong een partij kunstjuwelen en betaald die 50 fr. per stuk. Aan Arts en Crafts in België worden deze sieraden dan Ook voor de banken: een winstgevend ommetje langs het buitenland Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 Ir. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Zoals de Socialisten hadden voor speld, hebben de installatie van nieuwe Amerikaanse kernraketten in Duitsland en de reaktie hierop van de Sovjetunie het Oost-West terreurevenwicht opgedreven tot nieuwe hoogtepunten. De onder handelingsmogelijkheden zijn er daarbij niet op vooruitgegaan. Wel integendeel. De bewapeningswed loop is in nieuwe versnellingen te recht gekomen. De haarden van conflict hebben zich in de wereld verder uitgebreid en vermenigvuldigd: de spanning aan de grenzen tussen China en Vietnam, de gruwelijke Irak-Iraan- se oorlog, de interne bloedige ge vechten in Libanon en Afghanis tan... Het misdadig optreden van de Verenigde Staten ten aanzien van Centraal-Amerika, de invasie van Grenada, het recente leggen van mijnen in de Nicaraguaanse havens en de door de Reagan- administratie aangekondigde wei gering de uitspraken van het Inter nationaal Gerechtshof van de Ver enigde Naties te erkennen, hebben het beklemmend Internationaal kli maat verder verzwaard. De economische crisis teistert meer dan ooit de armste landen, en, in elk land, verscherpt de ellende van de armste bevolkingslagen. De wereld heeft meer dan ooit nood aan vrede en arbeid. In eigen land zijn er evenmin rede nen tot feesten. Na 27 maanden ervaring is het bewijs geleverd: Zij zou de werkloosheid bestrijden; maar... sedert zij aan de macht kwam, zijn er 136.000 werklozen meer. Zij zou de inflatie in de hand hou den; maar... de prijzen stegen inmiddels met 16,5% Zij zou de belastingen verlagen, maar... de belastingsdruk steeg globaal met 2,5% Zij zou de frank beschermen, maar... reeds twee devaluaties zijn nu ach ter de rug Zij zou het overheidstekort halve ren, maar... het tekort steeg met meer dan 100 miljard Zij zou de stijging van de Rijks schuld afremmen, maar... de schuld nam ondertussen met een derde toe. Daarmee heeft deze regering haar volslagen onbekwaamheid bewezen om de krisis te bestrijden. Zij heeft de krisis alleen maar verscherpt en erger gemaakt voor het merendeel van de bevolking. De prijs voor deze rampzalige mis lukking werd dubbel zwaar betaald door diegenen die juist het meest te lijden hebben van de krisis. De regering misbruikte op schaam teloze wijze de bereidheid van de bevolking om in moeilijke tijden offers te brengen. De reeds opgelegde 10% vermin dering van de koopkracht van de bevolking diende voor niets; tenzij: - om rijken rijker te maken; - om 100 miljard aan militaire uit gaven te verspillen; - en om de installatie van de nieu we raketten voor te bereiden. Niettegenstaande het nu duidelijk vaststaat dat inleveren geen werk is, volhardt de regering in haar opzet. Zij kondigt aan dat de ko mende jaren opnieuw zware bijko mende lasten aan de minstbegun- stigden zullen opgelegd worden. De Vlaamse Socialisten staan klaar met hun alternatief. Wij willen: - de tewerkstelling bevorderen door drastische werktijdverkor ting met verplichte vervangings aanwervingen, gekoppeld aan herverdeling van inkomens en vermogens; - het herstel van de koopkracht door behoud van de indexering van wedden, lonen en sociale vergoedingen; - een selectieve relance van onze economie, door een uitgebreid openbaar investeringsprogram ma en contractuele aanmoedi- René Verdoodt, vakbondsleider in Dendermonde, zei dat er maximale druk moet uitgeoefend worden op de regering. Roger Otte van de Mutualiteiten riep op voor solidari teit in het socialisme. Kenschetsend is de toenadering van de Socialistische Gemeenschappe lijke Aktie in Dendermonde en Aalst de laatste tijd. SP-kamerlid De Batselier pleitte trouwens voor een protokolak- koord tussen SP, Bond Moyson en ABW in het kader van een alter natief regeerprogramma. Nog nooit is een liberale politiek zo openlijk gevoerd, voor deze regering bestaat er geen krisis, zei De Batselier, die nog beklemtoonde dat de SP niet ten allen prijze in een regering moét stappen. Euro-parlementslid Vernimmen zei dat het patronaat zich nooit zo arrogant heeft opgesteld en afste vent op een uitzichtloze kapitalisti sche maatschappij. We moeten on ze standpunten blijven herhalen en een engagement aangaan met de bevolking. Later op de avond hebben ook Georges Debunne en Herman Van Herzeele het woord gevoerd. De avond werd opgeluisterd door op tredens van De Nieuwe Scène, de Harmonie Hand in Hand Aalst, de Verbroedering uit Geraardsbergen, het trommelkorps van Aalst en de turngroep Morgenrood uit Dender monde. Meer foto's op pag. 5 ging van de privé-investeringen; Deze grondlijnen van een andere politiek staan ook ingeschreven in ons socialistisch programma voor de Europese Verkiezingen. De Eu ropese dimensie moet de slagkracht van ons alternatief nog doeltreffen der maken. Regionaal, nationaal, europees en internationaal voeren wij één en dezelfde strijd. Om ons de kans te bieden een andere koers te varen naar meer rechtvaardigheid en solidariteit, moeten wij daartoe de nodige poli tieke macht verwerven. Deze opdracht kan ons enkel door het volk gegeven worden. Daarom leggen wij ons nationaal en Europees alternatief vóór ter goedkeuring van de brede lagen van de bevolking. De strijd tegen deze noodlottige regering moet overal en met alle democratische middelen gevoerd worden. Daarom zullen wij in de geest van ons alternatief mee opstappen op 13 mei aanstaande in de jongeren- mars voor werk. Op 17 juni krijgt iedereen de eerste kans om zich uit te spreken over ons alternatief ter gelegenheid van de verkiezingen voor het Europees parlement. Tegen de machtswellust van het patronaat en de arrogantie van de liberalen, tegen de stelselmatige verrijking van een geprivilegieerde minderheid stellen wij de eenheid en de solidariteit van al de slachtof fers van dit rampzalig bestuur. Wij zullen die broodnodig hebben te gen de zware weerstand van de financiële machten en van de be voorrechten. Slechts een ééndrachtige en strijd bare arbeidersbeweging zal in staat zijn de uitvoering van ons alterna tief af te dwingen. De Socialistische Partij is de enige politieke macht die deze alternatie ve uitweg uit de krisis in konkrete maatregelen kan vertolken. Met deze boodschap van hoop op vernieuwing eii strijd voor een an dere politiek zullen wij overal in ons land betogen op 1 mei, meer dan ooit een dag van de strijd. Wij weten wat wij willen: 1 Mei, Feest van de Arbeid, staat dit jaar in het teken van het groeiend verzet tegen de katastrofale afbraakpolitiek van de huidige regering. De ganse arbeidersbeweging moet die dag de naakte waarheid onderstrepen, aanklagen en er zich ook daadwerkelijk tegen verzetten. Die naakte waarheid is: rekord winsten voor de Belgische bedrijven, rekordcijfers met betrek king tot de werkloosheid en de dalende koopkracht, rekords inzake de inlevering en de verarming. Dit bilan is, dat zal niemand betwisten, indrukwekkend, maar... katastrofaal voor het overgrote deel van de bevolking. Een werkelijk halt toeroe pen aan de verarmingspolitiek van deze regering die ongeluks- ploeg Martens-De Clercq doen verdwijnen, moet de inzet en het hoofddoel worden van onze 1 Mei-bijeenkomsten. Die dag, hoogdag van de arbeid en socialisme, moet voor de ganse socialistische aktie gemeenschappelijk een vernieuwde start betekenen in ons niet afhoudend verzet tegen deze regering en haar ongelukspolitiek. De recente stakingen hebben nogmaals onderstreept dat wij hierbij vooral op ons zelf moeten rekenen, de ACV-leiding geeft wel geschenken aan deze patroonsvriende- lijke regering maar verbreekt waar zij kan de solidariteit onder de werkende bevolking. De basis van de kristelijke arbeidersbeweging - hoe kon het ook anders - heeft begrepen, laat ons hopen dat hun leiding eindelijk deze basis te samen met ons zal volgen. Onze 1 Mei betoging wordt een strijdbetoging. Hand in hand met vakbond en mutualiteit, hand in hand met alle werkers die deze politiek verwerpen wil de SP de exponent zijn van het verzet dat groeit en groeit en waarvan de inzet is over alle partijgrenzen heen: werk en rechtvaardigheid. Met gebundelde krachten betekenen wij een macht tegen dewelke deze regering het zal moeten afleggen. Het kan en moet anders, dat is de boodschap die wij op 1 mei willen uitdragen. A. Van den Bossche Arrondissementeel SP-voorzitter Op zaterdag 21 april wijdde de radiozender BRT 1 in het Kraaienest een programma(tje) aan «belastingsontwijking». Dit lijkt in het jargon van bedrijfslei ders, accountants, fiskale raad gevers enz. de gangbare om schrijving voor praktijken die voor de overgrote meerderheid onder ons, meestal niet (of nau welijks) van belastingsontdui king en -fraude valt te onder scheiden. Maar, oordeel zelf. Hier volgen een paar sterke staaltjes van der gelijk fraais, zoals ze trouwens in de uitzending aan bod kwamen. doorverkocht aan 960 fr. 't stuk. Zo komen ze dan op de Belgische markt terecht, waar ze dan worden aangeboden aan 990 fr. Want, zo luidt het dan, «de konkurrentie is in dit domein toch zo ontzettend hard» en «tenslotte zijn we wel verplicht om, willen we overleven, onze prijzen kompetitief te maken en ze zo haarscherp mogelijk te stellen». Onnodig hieraan toe te voegen dat de «juwelen» nooit Zwitserland te zien krijgen maar van Hong-Kong rechtstreeks in België belanden. Officiële winstmarge: 30 fr.! En het is natuurlijk op basis van deze 30 fr. dat de Belgische fiskus de door A en C verschuldigde belas tingen dient te berekenen. Maar het wordt nog leuker! De handige management-jongens van deze firma stellen het nu vanzelf sprekend voor alsof hun bedrijf op het randje van het faillissement balanceert. Die minieme winstmar ges, nietwaar! In de ondernemings raad krijgen de syndikale afgevaar digden inzage van de cijfers, die de hierboven geschetste toestand per- fekt weergeven. Op papier wordt er immers per juweel maar 30 fr. ge wonnen! Zo slagen onze gewiekste bedrijfsleiders er vrij vlot in, zelfs forse inleveringen én afvloeiingen te doen aksepteren. Want, zo luidt het dan: «We moeten toch pogen te redden wat er te redden valt»... «om die ondraaglijke zware loon kost wat te verlichten, moeten we allemaal een inspanning doen»... «om het overleven van onze onder neming in deze moeilijke tijden mogelijk te maken, dienen nu een maal offers te worden gebracht»... Er dient hierbij nogmaals te wor den beklemtoond dat het hier niét om een uitzonderlijk geval gaat, maar wel om één voorbeeld van het in België zeer vaak voorkomend «handig gebruik maken van de ma zen van het net». In een tweede luik werd even het zoeklicht gericht op de banken en de holdings. Ook zij laten zich op het zó lukratieve terrein van de «belastingsontwijking» kennen als echte «super-champions». Lees door pag. 5

Voor Allen | 1984 | | pagina 1