SP-fraktie krijgt gelijk Onze land- en tuinbouwers niet vergeten Er was eens een spoorwegnet Zuidafrikaanse ambassade antwoordt op SP-motie over Nelson Mandela STEM voor een KERNWAPENVRIJ EUROPA Binnen in Huisjes O.C.M.W. Burchtstraat te Ninove Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Zondag 3 juni 1984: Intercity - Interregio Een tijdje terug meldden wij dat de SP een motie indiende bij de gemeenteraad (en ook gestemd kreeg) die de vrijla ting vroeg van Nelson Mandela. Over de toekomst van de huisjes tussen het OCMW en de ex-eigendom De Cooman zijn al heel wat woorden ge vallen. Zowel in de OCMW- Raad als in de Gemeente raad stonden meerderheid en oppositie lijnrecht tegenover mekaar. Hoe er uiteindelijk toch nog een gelukkige op lossing uit de bus kwam leest U in volgend verhaal. Aalsters Coördinatiekomité voor Welzijnsbeleid van start... een primeur voor België, pag. 2 Stem voor kernwapenvrij Europa, pag. 5 De provincie, pag. 7 Vakantiegeld 1984, pag. 7 Bob Dylan voor de eerste maal in België, pag. 4 J Het is zover: er rijden min der treinen en een aantal stations behoren tot het ver leden. Om te besparen, zegt Minister De Croo, en om de reizigers beter te dienen. Be sparen? Misschien wel wat de N.M.B.S. betreft maar globaal genomen zeker niet. Er zal tegen alle ekonomische en sociale principes in nog meer benzi ne verkwist worden langs snel- en verzadigde stadswegen. Energie besparing is een begrip dat in het totaalbeeld zou moeten doordrin gen; men mag immers niet vergeten dat de invoer van energie één van de belangrijkste oorzaken is van de negatieve handels- en betalingsba lans. En beter dienen? Wat heb je er als ouder aan dat je kind niet meer kan opstappen in het ver trouwde station en met de fiets veel verder moet... ter kompensatie van de klokvaste treinen? Het is met de bezuinigingsplannen van de regering Martens als met een aanslepende kiespijn: er wordt om de pijn wat te verdoven hier en daar een kleine ingreep uitgevoerd, maar de pijn komt steeds weer, want de ingrepen deugen niet! N.M.B.S. en N.M.V.B. gaan ervan uit dat na een aanloopperiode van 5 a 10 jaar 4,35 miljard bespaard zou kunnen worden. Let wel: zou! Het klinkt allemaal mooi, de zware be lastingsdruk in acht genomen, maar in Florennes wordt koortsachtig aan de dure wapenwedloop meege werkt en het leger moet zo nodig permanent gemoderniseerd wor den. Om te besparen? Het argu ment van de verkeersminister klinkt potsierlijk, als men nagaat hoe overheidsgelden in andere sek toren over de balk worden gegooid. Dat de besparingen niet enkel een probleemeffekt veroorzaken voor een groot aantal reizigers is duide lijk, er is ook een gedokumenteer- de negatieve invloed op cle tewerk stelling bij de N.M.B.S. Sinds H. De Croo minister van verkeerwe- zen is, zijn bij de spoorwegen onge veer 4000 mensen afgevloeid, in 1984 zullen ca. 3000 spoorwegbe dienden afvloeien en in 1985 nog eens 3.400. Niemand betwist dat de spoorwe gen verlieslatend zijn, maar het gevolg van een verkeerde politiek als oorzaak aangrijpen om scheve toestanden zogezegd recht te trek ken lijkt me tegen elke vorm van gezond verstand in te druisen. De verlieslast, die het gevolg is van een reeds lang weinig reizigersvriende- lijk beleid, kan en moet vermin derd worden, maar dat kan enkel door ernstig terug te blikken op het energiebesparende autowegen een dure aangelegenheid is. Vaak kan het niet anders: industrieterrei nen werden dikwijls vlak bij een snelweg ingeplant en openbaar ver voer is er niet zelden schaars. Oude industriekwartieren verkommeren dan maar en worden nu met enige ironie als «industrieel archeologisch erfgoed» bestempeld. Een dergelij ke situatie komt uiteraard de grote autokonstrukteurs en de petro- leumnijverheid ten goede, maar dat week ook Minister De Croo. En toch, over een aantal cijfers wordt minder gepraat. Van de 118 miljard frank die in 1983 naar de wegen is gegaan, werd ca. 98 mil jard gebruikt om leningen af te lossen! Men acht het blijkbaar niet nodig om uit die cijfers de nodige lessen te trekken. Men heeft de spoorweg twee maal heeft de spoorweg twee maal ondergraven; er werd geld gespendeerd, dat men niet had, om wegen aan te leggen ook duurder en niet alleen om dat de prijzen op de internationale markt gingen stijgen. Het resultaat is om bij te huilen: een spoorweg dienst die niet beantwoordt aan de noden van de reizigers en o.a. daar door verlieslatend is en een ge dwongen naar het werk snellen in eigen wagen, waardoor men heel sterk het gezinsbudget moet aan spreken. Indien de vernieuwingswoede ook het openbaar vervoer ten goede was gekomen, dan zou het verlies van de N.M.B.S. vandaag niet op lopen tot de reusachtige bedragen die Minister De Croo onaanvaard baar vindt. Gevolg en oorzaak wor den hier samengesmolten tot een nieuw begrip van waaruit een af- braakpolitiek kan worden ingezet. Op school vertelde de onderwijzer ons dat België een enorm dicht spoorwegnet had en er terecht fier mocht over zijn zou de brave man Deze tekst werd doorgestuurd naar de Zuidafrikaanse ambassade en (een beetje tot onze verbazing) rea geerde de ambassadeur met een brief die wij U niet willen onthou den, want de inhoud is interessant genoeg: Mijnheer de Burgemeester, Ik heb uw brief van 7 mei 1984 evenals de motie van 30 maart van uw gemeenteraad goed omvangen. Het is niet zonder enige verrassing dat ik vaststel dat uw gemeenteraad zich ook bezig houdt met internatio nale problemen. U staat waarschijn lijk aan het hoofd van een gemeente waar zich ter plaatse geen proble men stellen en dan moet ik u geluk wensen want dan is u een gelukkig man. Wat betreft de heer Nelson Mandela wou ik nochtans graag volgende punten in het licht stellen: 1. Het ANC richt zich niet tot AL LE (door u vetjes getikt) rassen van Zuid-Afrika doch recruteert hoofdzakelijk onder de zwarte bevolking. Lees door pag. 3 Bij de bespreking van OCMW-be- groting voor 1984 (we zijn op dat moment november 1983) werd door de CVP-PVV-CL meerder heid beslist de betrokken huisjes (vroeger was hier o.a. het Vrou wenhuis aktief) af te breken om er een parking aan te leggen. De SP-fraktie reageerde onmiddel lijk. De voorgestelde oplossing werd afgewezen om redenen van stedebouwkundige aard (een kale vlakte tussen twee hoge gebouwen) en verkeerstechnische aard (er is voldoende parking in de buurt, zo wel voor personeel als voor bezoe kers). Bij monde van de fraktievoorzitters Manfred Janssens (OCMW) en Jac ques Timmermans (Gemeente raad) werd campagne gevoerd, ook naar de bevolking toe. Er werd verwezen naar vroegere SP-voorstellen (het bouwen van be jaardenflats) en naar mogelijke nieuwe oplossingen voor behuizing van administratie en personeel. Deze campagne heeft geleidelijk aan resultaat opgeleverd. In de ge meenteraad werden de eerste scheuren in de meerderheid duide lijk: schepen Durant (PVV-CL) verklaarde dat de huizen niet zo maar zouden afgebroken worden en schepen Van Eeckhout (CVP) vond dat een parking slechts één van de vele mogelijke oplossingen was. Ook in het OCMW was het aan- voelbaar dat de meerderheid zich opnieuw aan het beraden was over een oplossing. Deze is er dan Beko men in de zitting van de Raad van 24 mei. Toen over het agendapunt «Be spreking en goedkeuring afbraak huizen in de Burchtstraat» moest gestemd worden verklaarde de meerderheid bij monde van voor zitter Timmermans (CVP) en frak- tieleider Kiekens (PVV-CL) dat het de bedoeling was na afbraak een nieuw gebouw op te richten. De SP-fraktie was van mening dat. om dit te realiseren, er voorafgaand twee andere beslissingen nodig wa ren: de goedkeuring door de Raad van een bestemmingswijziging voor de huizen en het aanstellen van een ontwerper voor het nieuwe plan. Het is inderdaad slechts na het goedkeuren van dit plan door de OCMW-Raad. de Gemeenteraad en de hogere voogdijoverheid dat tot realisatie kan overgegaan wor den. De SP-fraktie trok de bedoe lingen van de meerderheid niet in twijfel maar wenste evenmin het risico te lopen nu over te gaan tot afbraak zonder garanties van een toekomstige realisatie. De meerderheid is deze zienswijze bijgetreden. De agendapunten i.v.m. de afbraak werden van de agenda gevoerd en de positieve puntên van de SP werden bij hoog dringendheid op de agenda gezet. Het punt i.v.m. de bestemmings wijziging werd unaniem goedge keurd. Bij de aanstelling van een ontwerper onthield de SP-fraktie zich. Door de meerderheid werd immers schepen Durant voorge steld en de fraktie was van oordeel dat zich hier een politiek en deon- tologisch probleem stelt. Of is het soms goed te keuren dat een schepen van Openbare Werken van een stad een ontwerp kan ma ken hem aangeboden door zijn po litieke vrieiTtlen in het OCMW. En dit nadat dezelfde schepen zich in de Gemeenteraad als eerste van de meerderheid uitgesproken had vóór een nieuwbouw en tegen de parking? Is het soms dit wat verstaan wordt onder «depolitisering van het Openbaar Ambt»?. Alleszins: de zitting van 24 mei heeft aangetoond dat een konse- kwent verdedigen van juiste stand punten door de oppositie tot een resultaat kan leiden. Op voorwaar de natuurlijk dat de meerderheid niet ziende blind is. Dit blijkt in het OCMW (nog) niet het geval te zijn. Vrijdag 1 juni 1984 46* jaargang nr. 22 Weekblad van de S.P. In het verleden werden de socialisten weI eens het verwijt gemaakt zich niet voldoende in te zetten voor de landbouwers. Sinds de eerste rechtstreekse verkiezing van het Europees Parlement (1979) gaat deze bewering geenszins meer op. In dit Europese Parlement hebben de Vlaamse socialisten, via talrijke interpellaties, voorstellen, vragen en verslagen van voorzitter Karei Van Miert en ook van mezelf, geijverd voor een betere situatie voor de land- en tuinbouwers en voor de tot standkoming van een echt gemeenschappelijk landbouwbeleid. De SP heeft daarbij gefundeerde kritiek op de manier waarop de nochtans waardevolle doelstellingen van het huidig landbouwbeleid in de praktijk werden omgezet. Inderdaad, door onbeperkte prijsgaranties worden van een aantal produkten overschotten («bergen») geproduceerd met alle nefaste gevolgen vandien. De financiële lasten van de E. G. worden zwaarder. Schaalvergroting en intensivering verjaagden talrijke kleinere boeren en te grote inkomensongelijkheid en benadeling van familiale bedrijven waren het gevolg van de onvoldoende integratie van het structuur- en sociaal beleid. De SP streeft dus naar een zich opdringende hervorming van het bestaande landbouwbeleid, leidend tot een vermindering van het budget, maar zeker niet ten koste van de landbouwer zelf noch van de verbruiker. Uitgangspunten daarbij zijn: O het behoud van de tewerkstelling in het familiaal landbouwbedrijf en het wegwerken van de inkomensachterstand van de landbouwers. de zorg voor de consument; de bescherming van milieu en landbouw; O een grotere inspanning inzake de verbetering van produktie- en kommercialisatiestrukturen; O het versterken van de communautaire preferentie zonder de E. G. -grenzen af te sluiten. Het voornaamste element daarin is het scheppen van een beter evenwicht op de markt voor landbouwprodukten, m.a. w. produktieplanning. De familiale bedrijven worden geherwaardeerd o.a. door de afbouw van de prijsgaranties boven een bepaalde hoeveelheid, evenals door een stelsel van steun aan het bedrijf in plaats van aan het produkt. Eerlijk delen is ook in het landbouwbeleid een prioritaire doelstelling voor de socialisten, wat bijvoorbeeld niet steeds kan gezegd worden van een beroepsorganisatie als de Belgische Boerenbond. Enkel met de SP-voorstellen zal het mogelijk zijn de direkte en de indirekte werkgelegenheid op het platteland te handhaven en daarenboven, voor jonge boeren die het nu uiterst moeilijk hebben, nieuwe kansen te scheppen. Romain John van de Maele verkeersbeleid in het algemeen en door de infrastruktuur aan te pas sen aan de sociale noden. Het indi vidueel vervoer heeft meer dan een behoorlijk deel gekregen en in vele gevallen zelfs meer dan dat, ook in gebieden waar pendelaars bijna evenveel tijd in trein of bus door brengen als bij hun gezin. Laat ons immers niet vergeten dat per auto naar het werk gaan ook langs en het privétransport aan te moedi gen en er werd weinig gedaan ook omdat men geen geld had om het openbaar vervoer aan de eisen van een moderne en dynami sche maatschappij aan te passen. Zo zijn de verliezen dan gaan oplo pen: minder reizigers, enz. Want het ging vlugger langs de nieuwe wegen en als dan een grote stroom in beweging kwam werd de beznine vandaag nog die woorden durven herhalen. Ik betwijfel het. En nog iets dat ik op school leerde: België produceerde niet alleen treinsellen voor eigen gebruik, maar was ook een grote uitvoerder. Wie enigszins vertrouwd is met de situatie in die sektor, weet maar al te goed dat ook die uitspraak vandaag niet meer opgaat. En toch, nog niet zo lang geleden spoorde ik elke avond naar huis in treinstellen met houten banken. Besparen... Ergens las ik de uit drukking besparingsgeil, maar het is allemaal veel meer dan dat. Stop treinen zijn te duur, maar de hou ten dwarsliggers die het reeds meer dan een eeuw doen moeten weg Voor beton. Om te besparen? Glo baal genomen zal ook die ingreep niet batig zijn, maar een aantal mensen uit de betonwereld zal er een andere opinie op nahouden. Het hoeft geen betoog dat hun mening niet fel zal afwijken van de standpunten van de grote geldop- slokkers die het privétransport in handen hebben. Óm het geld gaat het, niet om een aanvaardbare so ciale situatie. Nu Europa voor vijf jaar een nieu we ploeg krijgt en over ontsluiting der regio's gepraat wordt, treedt in België voor de zoveelste maal een nieuw plan in werking dat ons te rugbrengt naar een toestand van een eeuw geleden: die der isolatie. Ook daar moeten wij, socialisten, hard tegenaan. Besparing ja - af braak neen! Snellere treinen en vluggere verbindingen, maar dan moet je er wel op geraken; m.a.w. tuut zei de trein... en het station vertrok Redaktie - Administratie - Publiciteit: .Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeniqgnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1