Pendelaars slachtoffer van reorganisatieplan N.M.B.S.! Ravot je rot... op een gemeentelijk speelplein Komen in het najaar fatale barsten aan de oppervlakte? Schepen van Financiën moet huiswerk hermaken! Herman De Loor had het voorspeld intercity Herzele Minister Galle in de U.S.S.R. Denderleeuw Binnen in Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Op 3 juni is het reorganisa tieplan van de N.M.B.S. in derdaad van start gegaan. Ondanks klinkende stelre gels zoals 'stiptheid', 'klok- vaste treinen per uur', 'iden tieke reiswegen', en 'optima lisering van de rijtijd' is dit reorganisatieplan voor velen op een teleurstelling, ja zelfs op een nachtmerrie uitge draaid. Zoals te voorzien was en zoals ook reeds volksvertegenwoordiger Her man De Loor op het parlementaire spreekgestoelte op 25 april 1984, dus zes weken vóór het ingaan van het reorganisatieplan voorspeld had, zijn vooral de pendelaars, de getrouwste spoorweggebruikers dus, de grootste slachtoffers ge worden. Daar Zottegem als kruispunt van de spoorwegverbindingen Gent- Geraardsbergen en Brussel-Kort- rijk nu de draaispil bij uitstek van het spoorwegnet in Zuid-Oost- Vlaanderen is geworden, is Her man De Loor als volksvertegen woordiger en als Zottegems burge meester immers beter dan wie ook geplaatst om te oordelen hoe lood zwaar het reorganisatieplan door weegt op de rug van vele treinge bruikers. De klachten die haast dagelijks bij hem binnenstromen, zijn onder te brengen in twee kategoriën: ofwel betreft het ongemakken door over- bevolking van de treinen, ofwel gaat het om problemen van treingebrui kers, meestal 'vroege' of 'late' pen delaars, die doodgewoon niet lan ger van bet spoor gebruik kunnen maken om zich naar en van hun werk te begeven. Reeds meer dan eens heeft Herman De Loor deze toestanden bij Minis ter van Verkeerswezen Herman De Croo aangeklaagd en deze laatste oplossing voorgesteld. Enkele voorbeelden mogen dit aan tonen. Als sardientjes in een blik op 'den Brusselaar'... Als één van de 56 IC/IR-stations van België, doet de IC Oostende/ Brussel-Noord de Egmontstede op een vast tijdstip aan, meer precies om het uur en 52 minuten. Wat blijkt nu echter? De pendelaars die om 6.52 uur in Zottegem de IC-trein 729 naar Brussel nemen, hebben het uiterst onkonfortabel want nog een zit plaats weten te bemachtigen is voor hen een uitzonderlijke meevaller. Vanaf Oudenaarde is deze IC na melijk reeds al overbevolkt. Dit is slechts één voorbeeld. Te Zottegem is er dagelijks liefst een beweging van 16.000 treinreizi gers. Herman De Loor heeft de Minister dan ook gevraagd zo snel mogelijk de hoge nood van deze onfortuinlijke spoorweggebruikers te lenigen door een bijkomende trein in te leggen. Zo een speciale trein is zeker een noodzaak tot ontlasting van de IC 729 Oostende/Brussel. Voor de trouwe klanten... Maar, zoals boven al gezegd: er is nog meer. Bepaalde pendelaars kunnen de dienstverlening van het spoor ge woonweg vergeten. Een voorbeeld uit de honderden. Een arbeider uit Herzele-Borsbeke verplaatst zich sedert 1953 naar Gentbrugge, waar hij werkzaam is in een ploegstelsel: van 6 tot 14 uur of van 14 tot 22 uur. Tot vóór 3 juni nam hij voor de morgenploeg de trein te Herzele om 4.33 uur met -ansluiting in Den derleeuw om 4.58 uur. Hij kwam aldus in Gent aan om 5.35 uur. Door de nieuwe dienstregeling ver trekt de trein in Herzele 4 minuten De vakantie is begonnen en voor het jonge volkje breken twee heerlijke maanden aan van onbezorgd spelen en ra votten om goed uitgerust te rug aan de slag te kunnen tegen volgend schooljaar (hopelijk valt het weer wat mee, hé Armand Pien). Nu, het gemeentebestuur wil tege moet komen aan de speel-energie van de gemeentelijke jeugd en plant de aanleg van speelpleinen over heel de gemeente. Of beter «speelhoeken» want het gaat" hier niet om grootschalige prestige-pro- jekten maar om beperkte, zij het goed doordachte, projekten. In overleg met de werkgroep leef milieu en de BGJG is alvast één plan bijna in kannen en kruiken, nl. de aanleg van een speel-infrastruk- tuur op het grasplein achter de burchtruïne. Hier is het enkel nog wachten op de levering van het materiaal en het gemeentelijk per soneel kan aan de slag zodat deze vakantie nog, de jeugd gebruik kan maken van dit centraal gelegen speelplein: sportief aangelegde jon geren zullen gebruik kunnen ma ken van basketbalringen en mini- goals, terwijl de anderen hun hart zullen kunnen ophalen aan klimto rens, glijbanen, wippen, rekken met schommels, zandbanken... Kortom zowel voor groot als klein is wat voorzien. Alle tuigen zijn uitgevoerd in stevig (inlands) hout, beschermd tegen bederf met een niet-giftig houtbeschermingsmiddel (gezien het intens kontakt dat onze kleinsten die juist het gevoeligst zijn aan vergiftiging, met deze tui gen hebben). Op te merken valt ook dat de nodige zitbanken voor zien zijn voor de vergezellende ou ders en dat er een omheining voor zien is zodat onverhoeds overste ken van de rijweg fel bemoeilijkt wordt. Ook zal het de inwoners van Resse- gem en Borsbeke interesseren te vernemen dat er dit jaar in hun deelgemeente de aanleg voorzien is van dergelijke spel-infrastruktuur, zij het op beperktere schaal. Voor Ressegem is dit voorzien op het oude terrein van «De Sloep» en voor Borsbeke is het gepland in de Acacialaan. De inwoners van de overige deelge meenten moeten niet ongerust zijn: ook zij komen aan de beurt: de gemeente is volop op zoek naar geschikte terreinen in de andere deelgemeenten om ook daar in de komende jaren een en andere te realiseren. Wie suggesties heeft kan steeds kontakt opnemen met de dienst leefmilieu of de werkgroep leefmilieu. Dirk Van Melkebeke later en de trein in Denderleeuw 12 minuten vroeger, zodat er geen aansluiting meer is. Betrokkene kan bijgevolg 's mor gens niet meer tijdig op zijn werk komen met het openbaar vervoer. Wat nu de namiddagploeg betreft: vóór 3 juni waren er na 22 uur nog drie treinen richting Denderleeuw, alle met aansluiting in Dender leeuw richting Zottegem. Bij de nieuwe regeling is er nog slechts één trein uit Gent met als laatste stopplaats Aalst. Voor be trokkene betekent dit dan weer dat hij geen aansluiting meer kan ne men vanuit Denderleeuw. Hij kan dus 's avonds na 22 uur niet meer in Herzele geraken. Betrokkene is vanzelfsprekend niet de enige! Herman De Loor heeft er dan ook op aangedrongen dat de trein Zot- tegem-Denderleeuw 's morgens zijn oude vertrekuur 4.33 uur mag terugkrijgen. Op die manier kan de aansluiting Denderleeuw-Gent ge haald worden. Wat de avondregeling betreft, stelt Herman De Loor voor de laatste trein uit Gent om 22.45 uur die nu enkel tot Aalst rijdt, te laten door sporen tot Denderleeuw. Deze oplossingen zullen aan zeer vele reizigers ten goede komen en wordt door Herman De Loor dan ook geformuleerd als minimale eisen. Wij zijn benieuwd hoelang Minister De Croo nog op oplossingen zal laten wachten? Tijdens een kort officieel bezoek dat Minister van Binnenlandse Aangelegenheden bracht in de USSR, werd hij ontvangen door de Minister van Justitie van de Russi sche Republiek en door de Burge meester van Moskou. Op het Departement voor buiten landse wetenschappelijke en tech nische samenwerking werd hij uit genodigd om te spreken over zijn decretale en andere verwezenlijkin gen op het gebied van de bescher ming van het leefmilieu en van de natuur, o.m. over zijn afvaldecreet, zijn decreet betreffende de water zuivering en zijn maatregelen ter bescherming vart landschappen en bossen. Door de Russische instanties werd gevraagd dat vroegere verdragen afgesloten tussen beide landen, die nu verband houden met in 1980 geregionaliseerde materies, zouden worden geactualiseerd, opdat men duidelijk zou weten welke de be trokken minister is tot wie men zich voor de samenwerking moet wen den. Minister Galle heeft beloofd dit probleem zo spoedig mogelijk ter bespreking voor te leggen aan het Ministerieel Comité voor Buiten landse Betrekkingen. Vorige week woensdag werd in de Kamer de eerste herstelwet, die een punt zet achter twee en een halfjaar C.V.P.-P.V.V. regeringswerk, goedgekeurd. Deze herstelwet moet nu ook nog besproken en goedgekeurd worden door de Senatoren, doch alles laat voorzien dat zij dit zonder veel moeilijkheden zullen doen, de leden van de meerderheid althans. Als we C. V. P. -kamerlid Van Den Brande mogen geloven zal het in het najaar nochtans anders aflopen met de tweede herstelwet die de regering Martens - De Clercq zinnens is bij het Parlement in te dienen. Deze tweede herstelwet zal hoofdzakelijk handelen over de sociale zekerheid en over de tewerkstelling. De onderhandelin gen tussen de werkgevers en de vakbonden zullen hierbij uiteraard doorslaggevend zijn. Kamerlid Van den Brande die nauw aanleunt bij de kristelijke arbeidersbeweging, maakt nu echter reeds voorbehoud over een nieuwe globale herstelwet. Hij zou willen dat er verschei dene wetsontwerpen worden opgesteld die dan elk afzonderlijk zouden behandeld worden. Premier Martens heeft echter nu reeds aangekondigd dat het opnieuw een globaal ontwerp wordt en dat er geen sprake kan zijn van afzonderlijke wetsontwerpen. Bijgevolg zit men duidelijk op een verschillende golflengte. Wij vragen ons dan ook af of het standpunt van C. V.P.-er Van den Brande voldoende A.C.V.-gewicht in de weegschaal zal kunnen werpen om de koppige Martens van zijn voornemen te doen afstappen? De feiten en de voorvallen uit het recente verleden doen bij ons echter grote twijfels rijzen. Tenzij dat de ene onthouding van het P.S.C.-meerderheidslid De Tremme- rie bij de stemming over de eerste herstelwet en de houding van C.V.P.-er Van den Brande tegen die tijd een sneeuwbaleffekt hebben ontwikkeld. In elk geval worden de kansen met de dag groter dat in het najaar fatale barsten in het C. V. P. -P. V. V. -huishouden aan de oppervlakte zullen komen! Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Bij de samenstelling van het huidig schepenkollege viel bij de bevoegheidsverdeling op, dat de Financiën ver schoven van De Metsenaere (V.U.) naar Van Der Poor ten (C.V.P.). De hang naar het volledig beheer sen van de gemeente moet bij deze jonge CVP-er diep zitten. Deze ambitie schijnt hoe langer hoe meer op diens hoofd neer te komen. Dit bleek eens te meer, bij de voorleg ging van de dienstjaarrekening van '83, op de laatste gemeenteraad. Zoals U allicht weet moet de ge meente ieder jaar naar rekeningen voorleggen. Dit is het kasverslag van de werkelijke uitgaven van de gemeente. Een oppositie die zich zelf au serieux neemt, kijkt die rekeningen na op hun juistheid. Meteen weet U dat de S.P. zichzelf ernstig neemt. De aanval werd ingeluid door Kd. Frans Coppens. Die had de zaken rustig nagepluisd. Haarfijn, bladzij de na bladzijde, wees hij reken-, typ- en inhoudsfouten. Vergissin gen gaande van enkele honderden franken tot verschillende miljoenen wierp hij ter tafel. Burgemeester Van Isterdael, met zijn schepen van Financiën mede verantwoordelijk, voelde nattig heid. Eerst wimpelde hij lachend enkele typfouten af. Maar Kd. Jan De Bie, die wel meer van boekhouden schijnt af te weten verklaarde de rekeningen onkontroleerbaar. Het verschil tussen een geschrapt kre diet en een overdracht van gelden naar een volgend jaar kon hij met de beste wil van de wereld niet vaststellen uit het kasverslag. 'Kameraad Jan' bracht de argu menten van de burgervader defini tief in het gedrang. Hierop werd de ontvanger in de gelag(ch)zaal ge roepen. Wie dacht dat de S.P. een ambtenaar ging doen opdraaien voor de vele fouten, had het ver keerd voor. Zowel Frans Coppens maar vooral S.P.-senator Paul Van Der Niepen wees fel op de verant woordelijkheid van de schepen. Hij vroeg zich af, of een schepen van Financiën een dienst, waar in tegenstelling met vroeger veel volk werkt (6 personen), niet kan doen efficiënt werken. Uiteindelijk is de schepen van Financiën politiek ver antwoordelijk voor de dienstjaarre kening, stelde hij nog. Dit alles werd Van Der Poorten teveel! Betweterig moraliserend, zoals al leen een fanatieke CVP-er dat kan, begon hij een uiteenzetting, zelfs zonder het woord te vragen: «Als gewezen Burgemeester zou U moeten weten»... Deze woorden waren echter schrij ver deze teveel en de repliek volg de: «Met welk recht hij insinueer de, dat een gewezen S.P.-burge meester niet wist wat hij moest weten als burgemeester». Van Der Poorten zei nu woedend dat hij niet verder wou zeggen wat hij te zeggen had, omdat hij onder broken werd». Waarop hij als antwoord kreeg: «Dat hij dan maar eens het woord moet vragen, als hij niet wou on derbroken worden». De burgemeester gaf dan Van Der Poorten het woord, maar deze wou als koppig jongetje niet meer tot de oppositie spreken. Incident gesloten. Uiteindelijk beloofde de gemeente raad, onder druk van de S.P.-oppo sitie, de goedkeuring van de dienst jaarrekening uit te stellen. De rekening zal dan in het najaar door de schepen van Financiën weer voorgelegd worden. Moraal van dit verhaal. Reeds 9 jaar lang schijnt deze meerheid niet tijdig de dienstjaarrekening te kun nen voorleggen. Nu ze eens op tijd was, steekt ze vol fouten. In de wandelgangen van het gemeen tehuis spreekt men dan ook van de «Schepen van vergissingen». Rudy De Leeuw Herwaarderingsgebied «Aalst linkeroever» half erkend, pag. 2 Spectaculaire stijging van beroep op het OCMW te Aalst, pag. 2 Toch inspraak mogelijk te Aalst, pag. 2 Een ingestudeerd nummertje te Ninove, pag. 7 Verder op de ingeslagen weg te Zottegem, pag. 5 Vrijdag 6 juli 1984 46* jaargang nr. 27 Weekblad van de S.P m V.U. j. vtmsiN, lAmmit 13 sus 11. srnsu m VAN mi AKI. 198 7

Voor Allen | 1984 | | pagina 1