Van een koe ;hanc lel gespn aken S.P.-oppositie schiet met scherp... of de laatste loodjes wegen het zwaarst Cultuur op de agenda Leidingwater te duur en te hard JONGEREN ZIJN GEEN IWOIE PRODUKTEN! I Pegards frees- en boor machine Gemeenteraad Geraardsbergen Binnenin Aalst Niet de eerste maal... Doch, men had zonder de waard gerekend Zijn economische compensaties nu van geen tel? Vrijdag 17 augustus 1984 46* jaargang nr. 31 Weekblad van de S.P De omstreden reuze boor- en freesmachine die sinds enke le weken in de haven van Antwerpen op verscheping naar de Sovjetunie wachtte, heeft na diverse uitstellen dan toch nog een verras sende ontknoping gekend. Dat men van de Verenigde Staten uit alles in het werk zou stellen om te beletten dat ons land een uit voeringsvergunning zou afleveren, was sinds enige tijd duidelijk ge worden. Dat zij hiervoor op de steun en medewerking van Minister Tindemans, die trouwens de wagen aan het rollen bracht, zou kunnen rekenen verbaasde uiteraard niemand. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger In de twee vorige nummers van ons weekblad hadden wij het hoofdzakelijk resp. over de begrotingswijziging van het OCMW, een aantal le- Waterzuivering en politiek, pag. 2 De harmonie «Hand in Hand» te Aalst, pag. 4 Geheimzinnige hut op de Savooifeesten te Ninove, pag. 7 5e dag van de matte- taart te Geraardsber gen, pag. 6 Elvis Presley, pag. 4 Aalst interviewt Pol Simoens, pag. 2 ningen en dezelfde ingreep in de begroting maar dan wel voor de stad die voor de nodige anonimiteit op de raadszitting van 16 juli zorgden. De dekenij, een groot w.C.? En... de koebel versus Walraet «Met De Troyer wordt het mooier» (maar is dat wel zo?) Rap, rapper, rapst... met de radio van onze polies Lees door pag. 6 «Als we Europa moesten overdoen, dan zouden we misschien met cultuur moe ten beginnen». Met dit citaat van Jean Monnet, één van de grondleggers van de Europe se Gemeenschap, opende Jack Lang, minister voor cul tuur van Frankrijk in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Raad van ministers, de eerste officiële bijeen komst van de ministers voor cultuur van de tien Lid-Sta- ten van de Gemeenschap die onlangs in Luxemburg werd gehouden. De raad van beheer van de Tussengemeentelijke Maat schappij voor Waterbedeling (TMVW) in Gent heeft be slist dat de prijs van het kraantjeswater zal verhoogd worden van 16,50 fr. tot 23 fr/m3 verhoging met 40%. Dit is de groothandelsprijs en niet de prijs die aangere kend wordt aan de verbrui kers. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst t- Feit is dat onze regering gezwicht is voor de V.S. druk en de Amerika nen alweer hun slag hebben thuis gehaald. Enkele jaren terug bestelde de Sov jetunie bij de firma Pegard te An- denne een reuze boor- en freesma chine. Zonder enige moeilijkheid werd deze machine in de loop van 1982 van Rusland geleverd. Onlangs deed de Sovjetunie een tweede bestelling. De produktie er van kwam vorige maand klaar en alles werd in gereedheid gebracht om het transport van uit de haven van Antwerpen te laten verlopen. Heel onverwachts kwam toen ver zet van onze Minister van Buiten landse Betrekkingen Tindemans, tegen de uitvoer van deze machine naar Rusland. Hiervoor steunde hij zich op de strategische konsekwen- ties van deze export. Volgens Tin demans zou deze hoog technologi sche machine door Rusland wel eens kunnen gebruikt worden voor andere doeleinden. Dat de regering de opmerkingen van Tindemans zo maar niet naast zich neer wou leggen, kunnen we begrijpen. Het was dus niet abnormaal dat zij het studiebureau Vingotte opdracht gaf een onderzoek in te stellen naar de technologische kapaciteiten van deze boor- en freesmachine. Toen het verslag van dit expertise bureau dat men zeker niet van Sovjetsympathieën kan verdenken, aan de regering werd bekend ge maakt, verklaarde Premier Mar tens dat dit rapport volledige duide lijkheid had gebracht en dat niets meer in de weg stond om de uitvoer te laten gebeuren. Inderdaad had de uitgevoerde expertise uitgewe zen dat geen risico voor strategisch gebruik door de Sovjetunie voor handen was en er bijgevolg geen gevaar bestond voor onze nationale veiligheid. Naar de uitlatingen van de Premier was de exportvergunning bijgevolg virtueel in orde, doch de Eerste Minister had blijkbaar zonder de waard gerekend. Wie dus verwacht had dat de export van de boor- en freesmachine naar Rusland in de daarop volgende da gen zou geschieden, kwam bedro gen uit. Ultieme druk van de Verenigde Staten heeft Minister Eyskens van Economische Zaken, die tenslotte de knoop moest doorhakken, doen beslissen deze machine aan het Bel gisch leger te verkopen. Tot dan toe was er nochtans nooit enige interesse betoond vanwege onze le gerleiding. Van een koehandel gesproken! Het is algemeen geweten dat de regering te pas en te onpas gebruik maakt van het argument «economi sche compensaties» om de een of andere bestelling in het buitenland te verantwoorden. Onlangs maakten we het nog mee bij de bestelling van de legerjeeps Bombardier, waarbij de Minister van Landsverdediging Vreven zelfs de duimen moest leggen. Thans had de Sovjetunie de bestelling van deze Pegardmachine gedaan voor 102 miljoen frank. De verkoop aan het Belgisch leger zal nu gebeuren voor 60 miljoen, terwijl de Verenigde Staten 42 mil joen zullen bijpassen. Op het eerste zicht geen onmiddel lijk verlies voor de firma Pegard, ware het niet dat van de bijkomen de Sovjetbestellingen van 900 mil joen die de Russen zouden hebben geplaatst indien de boor- en frees machine normaal zou zijn geleverd geweest, nu niets in huis zal komen. Hoe en op welke manier de Ver enigde Staten deze economische compensaties zullen goedmaken is thans nog niet geweten. Wat er van hun belofte inzake het zoeken naar nieuwe afzetmarkten in huis zal komen dient ook nog afgewacht. In elk geval is het duidelijk dat de Verenigde Staten zich uiterst ver hebben bemoeid in onze handels betrekkingen en dat deze forse in menging zijn konsekwenties zal hebben in de toekomst. Wij vragen ons dan ook af hoe Tindemans het nog aandruft te spreken van het aanmoedigen van de handel met de Oost-bloklanden? Al met al waren daarmee nog maar 4 agendapunten afgewerkt, maar ook daarna bleef de SP-oppositie met scherp schieten. In uitgesteld relais door gelegenheidsreporter Pol (Kr) Itiek. Punt 5 op het blaadje, 475.000 frank voor de restauratie v^n de centrale verwarming in de Sint- Bartholomeuskerk van Geraards bergen wordt zonder problemen gauw gauw goedgekeurd. De heren De Chou, Van Liefferin- ge, Franceus (allen SP) en Deur- broeck (CVP) maken eventjes ge bruik van een tijdelijke koelte in het debat om het beste kamertje op te zoeken. Collectieve heroplading van de batterijen of gewoon een studentikoze «tempus pissendi»? Oei, opgepast voor de grote censor van «Voor Allen». Het was inderdaad eventjes de tra ditionele stilte voor de storm, die opnieuw oplaait bij de bespreking van de eindafrekening voor de res tauratie ook al van de centrale verwarming, van de dekenij. Heer Van Liefferinge (SP) heeft niet minder dan drie reeksen te voorzie ne meerwerken bespeurd en dat mag dus niet. Heer De Troyer (CVP), wiens frank bewuste avond doorgaans nogal laat viel, vraagt over welke leveringen het gaat. Tot onze ver bazing gaat het o.a. over een vijftal w.c.'s, en ook heer Vernimmen (SP) is bij de pinken, vandaar de lakonieke vraag «Hoeveel staan er daar nu eigenlijk al». Zal de deke nij nu ook een functie als openbaar toilet krijgen? Allicht niet, maar kom... En op dergelijke triviale opmerkingen moet madam de bur gemeester (CVP) natuurlijk reage ren met een vermanend belletje. Zelfs heer Walraet (SP) moet zwij gen en dat betekent wat. Heer Van der Maelen (SP) informeert naar de eventuele nieuwe bestemming, mis schien ter beschikking van de vere nigingen, van een aantal bijlokalen in het gebouw. In dat geval dient immers een huishoudelijk regle ment voor de gebruiksvoorwaarden opgesteld. «Niet ter zake met de begroting», briest madam de burge meester gesteund door de koebel. Heer Walraets mond wordt op nieuw bijna manu militari ge snoerd. Het wordt inderdaad de koebel versus Walraet, maar Lu- cien belooft het daarbij niet te laten en «een stapke verder te zetten». Wat denkt de koebel wel, de oppo sitie monddood willen maken... Heer Vernimmen is (voor éénmaal) braver: hij is niet tegen de 1.297.000 frank maar zou in ruil wel graag ordevolle dossiers zien. Volgt de stemming, 17 ja, 6 onthoudingen en 1 neen (heer De Chou (SP) volhardt in de boosheid en dat is zijn goed recht ook). Voor een paar verbouwingen aan onze stedelijke muziekschool (sani taire en elektrische installaties en hoe kan het anders? centrale verwarming, moet een goeie 800.000 frank uit de schatkist geto verd worde,n, maar daar heeft nie mand problemen mee. Heer De Troyer (CVP) kan tevreden zijn. Wanneer daaropvolgens de oude gebouwen van het kompleks Fla- mant in de gemeenteraad na tuurlijk moeten gesloopt wor den, worden de messen opnieuw gevoet. De heren Van der Maelen en De Chou (beiden SP) hebben het resp. over de dreigende instor ting en de verantwoordelijkheid van de gemeente terzake bij een eventueel ongeval, en over het ge raamde bedrag dat op eigenaardige manier met een miljoentje afviel. De 2.600.000 frank is allicht; be doeld voor een vriendelijke aanne mer, vermoedelijk de vriend van de vriend van, enfin lezer, je weet het wel. En voor de rest wordt door heer De Troyer al het mogelijke gedaan om de gang van zaken te bespoedigen. We zullen hem maar geloven. Volgend agendapunt: verbete- ringswerken aan het Dorpsplein van Overgoelare, geraamd op 3 miljoen en zoveel duizenden. Heer Van Liefferinge (S.P.), probeert enige gefundeerde kritiek te uiten, maar zijn eerste woorden zijn nog niet tot op de pers- en achterliggen de stoelen doorgedrongen of heer De Troyer (CVP) schiet boos uit dat het zijn schuld niet is dat de dossiers «ergens» geblokkeerd lig gen. Donder, bliksem en granaten richting Van Liefferinge. Remi trilt bijna van woede, sleurt er zelfs de diensten van de gouverneur bij en hij belooft Heer De Chou (SP) hem eens alles «en privé haarfijn uit de doekjes te doen. Ergens langs de rustige «avenue Tropicana» mis schien? En ook dat dossier is volle dig in orde, beweert Heer De Troyer tot slot. De dames en heren politic willen er daarna precies rap-rap vanaf zijn. Op een drafje koopt de stad een stukje grond van 40 vierkante me ter aan in de restraat (waar om heb ik nit staan, wel de prijs: 10.000 fr.j'maar aan de an dere kant wordt er ook grond ver kocht. Zo twee percelen in de so ciale verkaveling te Goeferdinge en twee op de Hoge Buizemont. Een van de gegoedigden is zelfs van buiten onze stad waarop Heer Wal raet (SP) schalks opmerkt dat 'we die mensen een kadootje zouden moeten geven om gezien de hoge belastingen nog naar Geraardsber gen te willen komen. En zo mogelijk nog vlugger dan daarnet wordt beslist 600.000 frankskens op te diepen voor de aankoop van een radionet voor on ze lokale pakkemannen die wis en waarempel nu nog rapper dan rap uit hun sloffen zullen schieten, op voorwaarde dat die nieuwe radio- dinges geen dienst weigert natuur lijk. Maar kom, ze kunnen er maar kontent mee zijn. Vijfentwintig jaar na de oprichting van de Europese Gemeenschap gaat de Gemeenschap zich dus be zighouden met cultuur. De agenda op deze eerste vergadering was dan ook overvol. Onderwerpen die aan de orde kwamen waren het sociale statuut van werknemers in de cultu rele sector, de promotie van de Europese filmindustrie en de strijd tegen audiovisuele piraterij. Werknemers in de culturele sector hebben lange tijd een vergeten groep gevormd. De ministers zijn van mening dat ze eindelijk aan spraak zouden moeten kunnen ma ken op financiële steun van het Europees Sociaal Fonds en in aan merking zouden moeten kunnen komen voor programma's voor be roepsopleiding. Ook het vraagstuk van de sociale zekerheid met be trekking tot deze groep werd aan gesneden. Audiovisuele piraterij werd een sluidend bestempeld als een vorm van «economische criminaliteit», die de betreffende bedrijfstak in de Gemeenschap elk jaar zo'n 33 mil jard BF kost. Ook kunstenaars, producenten en anderen die in deze sector hun brood verdienen, derven als gevolg van deze piraterij een deel van hun inkomen. Om te voorkomen dat auteurs het slachtoffer worden van de huidige kopieermogelijkheden zijn de mi nisters van plan belasting te gaan heffen op opnameapparatuur (ge luid en beeld) en op lege banden. In het «groenboek» dat de Europe se Commissie eind dit jaar zal pu bliceren, zal de kwestie van au teursrechten ongetwijfeld uitge breider behandeld worden. In plaats van een Europees fonds voor co-produkties in de Europese filmindustrie te creëren zoals ver schillende delegaties voorstelden, besloten de ministers een gemeen schappelijk steunstelsel op te zetten voor filmproducenten. De bedoe ling is een Europese programma industrie te ontwikkelen. Tenslotte hebben de ministers on derzocht welke vorderingen ge boekt zijn op het gebied van ont moetingen tussen jonge theaterge zelschappen, de bevordering van de dichtkunst en financiële steun voor literaire vertalingen. Ook werd ge sproken over het Europees jaar van de muziek, een Europees filmfesti val en een reizende tentoonstelling van hedendaagse schilderkunst. Eurofocus 26/84 Deze beslissing zal ook de Aalster- se bevolking treffen; voor groot-Aalst is de toestand als volgt: - Aalst-Centrum krijgt zijn water via de stedelijke regie (Waterbede- lingsbedrijf) dat zijn water koopt van TMVW. - de andere deelgemeenten wor den rechtstreeks bevoorraad door TMVW en betalen ook aan TMVW. De verbruiker kan zich terecht af vragen waarom deze forse prijsver hoging moet worden toegepast en wat hiervoor de redenen zijn. Volgens de voorzitter van TMVW, Guy Schrans, en toekomstige mi nister van financiën (PW) is deze opslag nodig om de verliezen van TMVW weg te werken, het boekjaar 1983 sloot af met 60 mil joen verlies. Een prijsverhoging is wel een ge makkelijke manier om te saneren op de rug van de verbruikers; waar om werd erin de uitgaven niet ge snoeid? Het is een publiek geheim dat in het verleden ernstige beleidsfouten bij TMVW werden gemaakt. Zo werd in het begin van de zeventiger jaren een contract afgesloten met de Brusselse watermaatschappij (BIVW) waarbij TMVW zich heeft verbonden om tot in het jaar 2.000 jaarlijks een contingent water af te nemen tegen een veel te hoge prijs, daar waar men het bij de Antwerp se Waterwerken (AWW) veel goedkoper kon krijgen. Trouwens de Vlaamse gemeenten rond Brus sel willen ook weg van die Brussel se watermaatschappij, die verplicht is van een hoge prijs aan te rekenen als gevolg van zijn (te) hoge inves teringen o.m. het project op de Maas te Tailfer. Bij het onderzoek van het jaarver slag van TMVW valt bovendien op dat men te kampen heeft met hoge administratie- en beheerskosten; vb. de twintig leden van de raad van beheer, waaronder ook de Aal- sterse burgemeester, krijgen elke een maandelijkse vergoeding die hoger is dan een gemiddeld arbei derspensioen en de hogergemelde voorzitter ontvangt hiervoor het dubbele. - de direkteur-generaal (CVP) maakt een studiereis (uiteraard op kosten van TMVW) naar de Ivoor kust. Kostprijs?... - een aantal contractuele perso neelsleden werden onder politieke druk (CVP PW) in bovental aangeworven. De grote meerderheid van de leden van TMVW waaronder ook de stad Aalst heeft deze prijsverhoging goedgekeurd. Toch stemden negen gemeenten tegen en onthielden er zich vijf. Het lijdt geen twijfel dat de ver bruiker na tal van andere prijsver hogingen nu weer dieper in zijn geldbeugel moet tasten om zijn wa terrekening te betalen. Daarenboven is het hem geleverde water nog niet van de beste kwali teit. Een studie van Dr. D. Verhoe ve en Ir. G. Janssens van het Insi- tuut voor Hygiëne en Epidomiolo- gie heeft uitgewezen dat ons tapwa ter, het water zoals het uit de kraan komt, hard is en vooral te veel calcium (kalk) bevat wat uiteraard ook nadelig is voor onze warmwa terinstallaties (boilers) en ons was goed. Om de hardheid van het water tegen te gaan gebruikt men dan maar meer detergenten wa terontharders) in de waspoeders, die dan op hun beurt verantwoor delijk zijn voor de verontreiniging van de oppervlaktewateren. Hier mee zijn we dan op het terrein van het «vuil water» beland en dat is nog een ander paar mouwen waar over ik het op de pagina van Aalst nog zal hebben, meer in 't bijzon der over de werking van de Vlaam se Waterzuiveringsmaatschappij en de politieke machinaties van CVP- gemeenschapsminister Jan Lens- sens en Co. Eddy DIER1CKX SP-fractieleider O.C.M.W. Aalst

Voor Allen | 1984 | | pagina 1