Ze grijpen maar steeds verder in Nieuwe mogelijkheden: Weduwnaarspensioen en gezinspensioen toegekend aan de vrouw «Niet de Staat, maar gij leeft boven uw stand!»... Meer geld voor de Staat, minder voor U! Martens-De Clercq Begroting 1985 Binnen in Het konklaaf De zoveelste misrekeningen Begroting 1985 draagt liberale stempel Gelijkheid mannen en vrouwen Toekenning van een vervroegd rustpensioen Beperking van het basisloon voor de berekening van het pensioen Eenvormigheid van de termijnen Eenheid van loopbaan Vakantiegeld Vrijdag 24 augustus 1984 46* jaargang nr. 32 Weekblad van de S.P. Toen na de parlementsver kiezingen van 8 november 1981, de CVP en PW een koalitie gingen vormen, was men er zich in werkne merskringen terdege van be wust dat het geen beleid zou worden in het voordeel van de arbeidende bevolking. Dat het echter tot zo'n afta keling van onze zo moeilijk en vaak door stakingsakties en zelfs door bloedvergieten bedongen verworvenheden zou zijn gekomen, had nie mand durven denken. De geschreven en gesproken pers heeft ruime aandacht geschonken aan de voorstel ling van de begroting 1985 van de regering Martens-De Clercq. Het is bijgevolg overbodig deze begroting in al haar vaak technische de tails hier nogmaals te belich ten. Toch willen wij van deze gelegenheid gebruik maken om Willy De Clercq de prijs toe te kennen van de leuge naar van het jaar. 1. Leugenachtig: de fiskale druk is wel gestegen 2. Onvolledig: de parafiskale druk werd niet in rekening gebracht! 3. Besluit Waterzuiverings station Hofstade in 1985 in gebruik?, pag. 2 Zottegem krijgt een rij ksadministratief centrum, pag. 6 De harmonie «Hand in Hand» te Aalst, pag. 4 Verdeling van de zeerijkdommen, pag. f Na de publicatie van de nieu we wet op de pensioenen en van de recente volmachtsbe- sluiten kan het nuttig zijn een aantal punten in verband met de gewijzigde wetge ving, voor werknemers en zelfstandigen, beknopt te stellen. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Wat deze CVP-PW-regering in derdaad in de voorbije drie jaar de werkende bevolking heeft aange daan, tart elke verbeelding en is gewoonweg schandalig te noemen. En dat Martens V van oordeel is dat het allemaal nog niet genoeg is en dat de grenzen van afbouwen en inleveren nog steeds niet zijn be reikt, blijkt nogmaals duidelijk uit de begroting 1985. Zoals het reeds meermaals het ge val was, trokken de topministers van de ploeg Martens-De Clercq zich in konklaaf terug met het oog op het opstellen van de begroting 1985. Alweer werd het een kastelentocht in de Brusselse regionen. Normaal gezien zou dit voor Martens V de laatste begroting moeten zijn ge weest, doch onlangs keurde de Se naat het wetsvoorstel uitgaande van enkele CVP-senatoren goed, waar bij de huidige legislatuur met zes maanden wordt verlengd. Volgens de vigerende wetgeving zouden er namelijk normaal ten laatste in de loop van de maand mei 1985 parlementsverkiezingen moe ten plaatshebben. Indien dit wetsvoorstel, dat na de vakantie in de Kamer zal worden Oh t/fT D£ Di/BDtl- 2/HtJiOheiD re te KAXfM H6BC>ev W// SeSLOTtN DAT Af RetetfAJi. zee* 'eet- 2AL 5PA MA Ag Dt 36K)Lh IMO «Knack» zag het reeds op 14/3184 zo... behandeld, ook daar wordt aange nomen (wat wellicht het geval zal zijn), dan kan aan de eerstvolgende wetgevende verkiezingen eerst ge dacht worden in de loop van de maand november 1985. Sommigen spreken zelfs reeds van de stembusgang op de eerste zon dag van december 1985. Dit zou betekenen dat de huidige regering dan ook nog de begroting 1986 zou dienen op te stellen. Daarover willen wij echter geen voorspellingen maken en ons be perken tot wat de regering Mar tens-De Clercq zoal in haar begro ting 1985 heeft vooropgesteld. Wij gaan het hierbij niet hebben over een ontleding van de cijfers noch over de betwisting dat de inkomsten werden overschat en de uitgaven onderschat. Wel willen wij onze aandacht toe spitsen op de weerslag welke de voorziene maatregelen zullen heb ben op de werknemerswereld. Voor de aanvang van het konklaaf, einde vorige maand, had premier Martens aangekondigd dat de rijks begroting voor 1985 tot een tekort van 480 miljard mocht oplopen, maar niet hoger. Het werd de zoveelste misrekening voor Wilfried Martens, want toen na een week onderhandelen de eer ste minister het resultaat bekend maakte, bleek het tekort 495,3 mil jard te bedragen. Een financieel Deze PW'er durfde het aan om bij de voorstelling van de begroting 1985 te beweren dat (en wij citeren) «onder de huidige regering de fis- kale druk, over de volledige perio de 1982-1985 stabiel gebleven is met zelfs een lichte vermindering van 0,1 procent in het vooruitzicht voor 1985». Met deze bewering wil deze handi ge PW'er de goegemeente doen geloven dat de PVV haar slogan van «Niet gij maar de Staat leeft boven zijn stand» getrouw is geble ven. Zelfs het kleinste kind weet dat dit niet juist kan zijn. Cijfers geput uit een SEVI-studie laten ons toe klaar en duidelijk te bewijzen dat deze bewering niet alleen een onvolledige maar zelfs een leuge nachtige bewering is. De resultaten van drie jaar regering Mariens worden door het SEVI als volgt samengevat: 1982: 1,7 miljard frank 1983: 29 miljard frank 1984: 19 miljard frank Samen: 46,3 miljard frank Afgezien van het eerste jaar heeft De Clercq de belastingen jaarlijks verhoogd zodat we eind 1985 59,5 miljard frank meer aan belastingen zullen betaald hebben. Onder de noemer parafiskaliteit verstaat men het geheel van over heidsinkomsten die afkomstig zijn van afhoudingen op het kindergeld, bijdragen op het vakantiegeld, maatregelen op het vlak van de inkomensmatiging... De SEVI-stu die wijst uit dat deze regering met deze «verkapte belastingen» be langrijke bedragen binnengerijfd heeft. de globale fiskale en parafiskale druk (uitgedrukt in percenten van het Bruto Nationaal Pro- dukt) als volgt gestegen is: 1981 42,9 procent 1982 44,2 procent 1983 44,1 procent 1984 45,2 procent - CEPESS (CVP-studiedienst) Deze studiedienst becijferde dat de fiskale in parafiskale druk tus sen begin 82 en eind 84 zal geste gen zijn met 3,5 procent. Drie jaar De Clercq op financiën heeft ons de waarde geleerd die de PW hecht aan haar kiesbeloften. Als de PVV voor de verkiezingen Afhouding kinderbijslag overheidspersoneel werknemers zelfstandigen Heffing alleenstaanden overheidspersoneel werknemers zelfstandigen Loonmatiging Bijdragen dubbel vakantiegeld Solidariteitsbijdrage Openb. Sekt. Solidariteitsbijdrage hoge ink. Verzekeringspremie autovoert. Niet-naleving kompenserende aanwerving Overslaan indexsprong Overheidspersoneel Werknemers Inkomensmatiging zelfstand. Totaal (milj. fr.) 1982 1983 1984 0,6 0,9 0,7 4,1 4,9 3,4 0,6 0,7 0,5 1,2 2,5 1,9 3,7 5,7 4,8 0,8 1,0 0,7 1,4 0,2 5,1 8,3 9,3 16,4 5,7 5,1 5,9 1,6 1,7 3,0 3,7 4,3 4,3 2,4 6,9 13,2 1,2 27,9 34,4 78,8 De bewering van De Clercq van een konstante belastingsdruk wordt tegengesproken door: - Studie- en dokumentatiedienst van het Ministerie van Financiën Deze studiedienst - dus de eigen dienst van De Clercq! - hebben becijferd dat tussen 1981 en 1984 stelt dat «niet gij maar de Staat boven zijn stand leeft» of dat er «meer geld voor U en minder voor de Staat» moet komen dan bedoelt ze het feitelijk net andersom. Met vals cijfermateriaal wil De Clercq dit alles verdoezelen. De kiezer weze gewaarschuwd voor 1985. Dirk Van der Maelen foutje van maar liefst iets meer dan 15 miljard. Maar voor zoiets bloost onze pre mier niet, integendeel. Hij ver heugt er zich zelfs over dat het deficit voor 1985 «maar» 10,3% van het bruto nationaal produkt ver tegenwoordigt. Vice-premier De Clercq, die begin volgend jaar uit de politieke arena stapt en naar de Europese kommissie verhuist, prees zich zelfs gelukkig dat er volgend jaar geen nieuwe belas tingen komen. Maar ook dat is een opzettelijke misrekening, want ingevolge de ge troffen maatregelen zullen de ge meentebesturen wel verplicht wor den nieuwe lasten te heffen. Daar over meer hierna. Niemand zal ontkennen dat het beleid dat deze regering in de voor bije drie jaar heeft gevoerd een duidelijke liberale stempel draagt. In dit verband werden reeds meer-1 maals van socialistische zijde, maar ook van ACV-kant, de lakse hou ding en de onderdanigheid van de kristelijke arbeidsvleugel binnen de CVP aan de kaak gesteld. Deson danks moeten we alweer vaststellen dat de begroting 1985 opnieuw in grepen inhoudt waar van liberale zijde al geruime tijd werd voor geijverd. Dit alles wordt bestempeld als een grotere soepelheid in de organisatie van de ondernemingen». Konkreet betekent dit echter dat: - de opzeggingstermijnen voor de bedienden verkort zullen wor den ingevolge het optrekken van het huidige plafond van 250.000 fr. tot 750.000 fr. per jaar. - bedrijven in moeilijkheden (zeer vage term) voortaan de ontslagvergoedingen in maande lijkse schijven zullen kunnen uit betalen i.p.v. in éénmaal. - het aantal beschermde werk nemers, kandidaten bij de vier jaarlijkse sociale verkiezingen, in bedrijven met minder dan 200 werknemers zullen worden be perkt tot maximum 36. - de kaderleden voortaan via de Nationale Konfederatie van het Kaderpersoneel in de bedrijven zullen kunnen vertegenwoordigd worden. Totnogtoe konden al leen de drie grote erkende vak bonden (ACV, ABW en ACLVB) afgevaardigden in de bedrijven aanduiden. Verder zullen besparingen worden doorgevoerd in de onderwijssektor, meer bepaald door: het invoeren van een remgeld in het leerlingenvervoer. - het invoeren van een inschrij vingsgeld in het onderwijs voor sociale promotie. Maatregelen die zeker niet de de- mokratisering van het onderwijs ten goede komen. Lees door pag. 5 le De invoering van het WEDUW NAARSPENSIOEN. De nieuwe wet voorziet dat ook de niet hertrouwde mannen wier echt genote ten vroegste op 1.01.84 overleden is recht hebben op het overlevingspensioen als de echtge note ambtenaar, werkneemster of zelfstandige is geweest. Vroeger werd het plafond uitslui tend op de bedienden toegepast. De nieuwe wet maakt de toeken ning van het vervroegd pensioen aan de man mogelijk vanaf de leef tijd van 60 jaar met als voorwaarde dat de betrokkene vijf jaar activi teit bewijst in de regeling waarin hij het pensioen aanvraagt. Wie geen vijf jaar activiteit bewijst in de hoedanigheid waarin hij het pensioen aanvraagt kan het deson danks toch bekomen als hij min stens tien jaar bezigheid in om het even welke hoedanigheid bewijst, daarin alleszins begrepen het jaar voorafgaand aan de ingangsdatum van het pensioen. Deze versoepeling geld niet voor de A Er dient voldaan aan de voorwaar de: minstens 45 jaar oud zijn of een kind ten laste hebben of minstens 66% arbeidsongeschikt zijn. De weduwnaar kan nog zekere activi teiten uitoefenen maar binnen de perken van de toegelaten arbeid. Dit zogeheten «pensioen voor de overlevende echtgenoot» zal mo gen gecumuleerd met een rustpen sioen tot wat is voorzien door de veralgemeende reglementering nl. 110% van het overlevingspensioen overeenstemmend met een volledi ge loopbaan van de overleden echt genoot. 2e Veralgemening van het zogehe ten GEZINSPENSIOEN. In de pensioenregeling voor werk nemers en voor zelfstandigen kan het gezinspensioen even goed aan de vrouwen als aan de mannen worden toegekend. De voorwaarde tot toekenning van het gezinspensioen aan de vrouw is dat haar man geen of een beperkt beroepsinkomen en geen vervan gingsinkomen mag genieten. Voor beelden van vervangingsinkomens zijn de uitkeringen als werkloze, zieke of invalide. De vrouw mag evenals haar man als gezinshoofd nog een zekere be roepsactiviteit verrichten maar bin nen de perken voorzien inzake cu mulatie van pensioen met een be roepsactiviteit. De gepensioneerde vrouwen, die in toepassing van de nieuwe bepalin gen aanspraak kunnen maken op een gezinspensioen kunnen bij hun gemeentebestuur een aanvraag om herziening indienen. 3e In de bestaande reglementering wordt het woord «weduwe» vervan gen door de woorden «langstleven de echtgenoot Het gevaar is dat de nieuwe lasten ingevolge de toepassing van het principe «gelijkheid mannen en vrouwen» later worden ingeroepen om de cumulatiegrens «overle vingspensioen rustpensioen» te herzien en te verminderen. De bijdragen voor het pensioen van werknemers worden berekend op het niet geplafoneerd loon, maar de lonen voor de jaren 1982 en volgen de worden voor de berekening van het bedrag van het pensioen, zowel voor dat van de arbeiders als van de bedienden, slechts in aanmerking genomen tot het beloop van 84.016 F. per maand aan de huidige index. vrouwen, daar deze op de leeftijd van 60 jaar het gewone rustpen sioen kunnen bekomen. De mannen aan wie het vervroegd pensioen werd geweigerd omdat ze aan de voorwaarden van toen niet voldeden, maar wel de nieuwe voorwaarden vervullen, kunnen bij hun gemeentebestuur een nieuwe aanvraag indienen. Voor het vervroegd rustpensioen van de vrouwen blijven de voor waarden: minimum tien jaar activi teit in om het even welke hoedanig heid waarin alleszins begrepen het jaar voorafgaand aan de ingangsda tum van het pensioen. Pensioenaanvragen ingediend bin nen het jaar volgend op de datum waarop de normale pensioenleef tijd wordt bereikt, zullen uitwer king hebben vanaf die leeftijd. Personen die niet tijdig de nodige stappen gedaan hebben, zullen al dus hun rechten nog kunnen be houden. Het principe van de eenheid van loopbaan dat evengoed op de rust pensioenen als op de overlevings pensioenen betrekking heeft, was reeds van toepassing in ieder stelsel afzonderlijk. Dit was echter niet het geval voor de gemengde, over meerdere regelingen verspreide, loopbanen. Dit principe van eenheid van loop baan wordt voortaan veralgmeend, tenminste voor de pensioenen toe gekend vanaf 1984. De eventuele vermindering wordt in de regeling voor werknemers toegepast. Zo zal bijvoorbeeld, een persoon die in de openbare sector reeds een pensioen geniet dat gelijk staat met 30/45sten, en daarenbo ven in de regeling der werknemers een loopbaan bewijst van 20/ 45sten, in dit laatste stelsel nog slechts 15/45sten kunnen bekomen (eenheid van loopbaan 45/ 45sten). Het K.B. nr. 281 houdende tijdelij ke wijzigingen in de koppeling van de pensioenen aan het indexcijfer had ook een besparing voor gevolg van 282 miljoen op het vakantie geld en op de toeslag die in mei 1984 door de Rijkskas voor Rust en Overlevingspensioenen aan de gepensioneerde werknemers werd uitbetaald. E. DE NAUW

Voor Allen | 1984 | | pagina 1