Geeft Aalst toe aan de «voldongenfeit»-politiek van de elektriciteitslobby Het schoolpact, waarheen Overleeft de regering het Happart-geval In de voetsporen van de Romeinen Afrekening Tombola Emile Vandervelde Binnen in Editoriaal Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement Stress, de ziekte van de eeuw Om halfdrie 's nachts besliste de Aalsterse gemeenteraad op 28 augustus, wel in be roep te gaan bij de Raad van State tegen de bouw van de bovengrondse hoogspan ningslijn die dwars door het waardevol natuur- en agra risch gebied van het Dender- land te Herdersem gaat; maar meerderheid tegen minderheid besliste niet in kortgeding bij de rechtbank van eerste aanleg te gaan om de werken te laten stilleggen tot de Raad van State zou uitspraak doen. Sociaal-ekonomische toestand in arrondissement Aalst, deel 42, pag. 4 Ssst, het college studeert, pag. 6 Toerisme in Geraardsbergen, pag. 6 Agent 007 over «DUUR» Haaltert, pag. 3 Goed nieuws voor de Potaardestraat te Zottegem, pag. 3 SP wenst belasting op onbebouwde kavels en leegstaande woningen te Herzele,pag. 8 Geboren in 1969 of later? Verlengde leerplicht is jouw zaak, pag. 5 Studietoelagen sekundair onderwijs, meer uitleg pag. 5 Naar aanleiding van de her denking van de vijfentwintig ste verjaardag van het schoolpact op 24 november 1983 verklaarde minister Coens o.m. «Het schoolpact heeft niet betrekking op het gehele onderwijsbeleid maar op één aspekt ervan (dat wel iswaar alle beleidsfacetten doorkruist) nl. het nastreven van evenwichtige ontplooi ingskansen voor alle netten». Voor de meeste katholieken betekent dit het wegwerken van zgz. diskriminaties t.o.v. het rijksonderwijs. Het Zottegemse Genoot schap voor Geschiedenis wou proefondervindelijk na gaan wat het vroeger bete kende om langs de heirbanen te trekken. Hoever kon een dagmars? En wat is er over gebleven van dit eens zo de gelijke wegennet? Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Vrijdag 7 september 1984 46* jaargang nr. 34 Weekblad van de S.P Nochtans meende burgemeester Uyttersprot, dat er wellicht «geen afbraak komt van de hoogspan ningslijn, zelfs als de Raad van State een gunstige uitspraak doet». Raadslid Baita vroeg naar de hou ding van het stadsbestuur in deze zaak. Zij stelde dat, indien niet ingegrepen werd, het nog vrij gaaf gebleven natuurgebied vanaf het wijngaardveld doorheen Herder sem naar Dendermonde, binnen kort totaal geschonden zou zijn door de 150 kV hoogspanningslijn, gedragen door pylonen van 40 a 60 meter hoog. Verwezen werd naar het vroeger •negatief advies van de stad Aalst, betreffende deze hoogspannings lijn, naar de onwettelijkheid van de toegekende bouwvergunning (in strijd met het gewestplan) en naar de blijvende schending van dit na tuurgebied. Paul Stockman (CVP) werd er aan herinnerd naar aanlei ding van zijn dringende tussen komst over deze hoogspanningslijn in de gemeenteraad van 3 novem ber 1977. De SP twijfelde er niet aan dat de Raad van State de onwettelijkheid zou vaststellen en de stad gelijk zou geven, want er is een voorgaande. In een praktisch identiek geval heeft een kleine gemeente in Waals-Brabant, nl. Chaumont-Gis- toux, gelijk gehaald bij de Raad van State en nu worden de pylonen *4» afgebroken nadat einde 1982 in kortgeding, de werken waren stil gelegd. De SP pleitte ervoor, bijgestaan door de Volksunie, dat de gemeen teraad. in tegenstelling tot het Col lege van Burgemeester en Schepe nen, op 16 juli jl.een beroep zou instellen bij de Raad van State en een kortgeding zou inspannen bij de rechtbank. De burgemeester zei echter hiermee voorzichtig om te springen, en op de financiële kon- sekwenties te letten, indien de stad ongelijk zou krijgen en de betrok ken maatschappij schadevergoe ding zou eisen. Ondanks herhaald aandringen van raadslid Baita die erop wees dat de vooruitzichten goed waren, daar de onwettelijkheid flagrant was, werd besloten (unaniem) tot een beroep bij de Raad van State. De houding van de meerderheid deed de SP uitvallen tegen raadsle den Van de Sijpe en Stockman (zogenaamde verdedigers van na tuur en milieu), dat ze er genoeg van had bloemlezingen en priet praat over natuurbehoud te horen en dat men konkrete daden wenste. Ondertussen blijkt uit een persbe richt van de milieugroep Raldes, dat er geen sprake zou kunnen zijn \,an mogelijke schadevergoeding. De Stad Aalst, als belanghebbende (de hoogspanningslijn komt op haar grondgebied) en als verdedig ster van het algemeen belang, kan zich beroepen op overtreding van de wet (het gewestplan) en kan zich baseren op voorgaanden. Dus: waarom niet tot een kortge ding beslissen op de gemeenteraad van 18 september? d.b.l Volgens mij is dit een verkeerde zienswijze, die ik ook niet kan aanvaarden. Volgens welk recht moet het gesubsidieerd (zowel vrij als officieel) onderwijs op dezelfde wijze behandeld worden als het rijksonderwijs? Er kan m.i. zelfs geen sprake zijn van discriminaties. De grondwet bepaalt dat het onder wijs vrij is in België; iedere inrich tende macht, officieel of vrij, draagt de financiële verantwoorde lijkheid voor het onderwijs dat zij inricht. Dit betekent dat de Staat de plicht heeft de kosten te dragen van zijn onderwijs en dat hij inge volge het schoolpact, voor een deel, tussenbeide komt in de kosten te dragen door de andere inrichtende machten. Het schoolpact houdt als zodanig geen gelijke "behandeling in door de Staat van leerlingen, ou ders of leerkrachten. In het schoolpact van 1958 werd immers het recht van de Staat niet meer betwist om neutrale scholen op te richten en kreeg de Staat zelfs de plicht scholen op te richten (art. 3 van de wet van 29.5.1959), niet enkel om de vrije keuze te verzeke ren, doch overal waar daartoe de behoefte bestaat. Gelet op deze principes kan er dus nooit sprake zijn van een diskriminatie van de andere feiten. Het schoolpact van 1958 heeft een pacificatie, een consensus teweeg gebracht, na jarenlange school strijd, tussen de voorstanders van het officieel neutraal onderwijs en de voorstanders van het vrij konfes- sioneel onderwijs, waarbij van weerszijden toegevingen werden gedaan. In 1973 werd het aange vuld met een protokol waarbij, te- venover de verhoging van de finan ciële tegemoetkomingen van de Staat in het gesubsidieerd onder wijs, de verdubbeling van de kre dieten (gedurende 10 jaar) voor het Rijksgebouwenfonds stond. Zowel het pact van 1958 als het protocol van 1973 vormen dus (zgz.) een evenwicht voor wat be treft de eisen die van weerszijden werden gesteld. In zijn toespraak had minister Coens het ook over «het einde van de groei» en «hoe men het ook draait of keert, men zal de komen de jaren moeten rekening houden met de gewijzigde budgettaire om standigheden. Een vast gegeven voor de toekomst is hoe dan ook dat de pacifïkatie niet meer zo duur zal kunnen zijn en dat keuzen zul len moeten gemaakt worden». In het licht van deze verklaring menen wij dat aan het rijksonder wijs niet mag worden getornd en dat de Staat zijn plicht behoudt. Tegenover diegenen (voorstanders van het vooral vrij katoliek onder wijs) die menen dat er naast het neutraal Staatsonderwijs, dat toe gankelijk is voor iedereen, ook nog andere onderwijsnetten moeten be staan, dient gesteld dat ze er dan ook zelf moeten voor betalen. Het recht van vrijheid voor het inrichten van eigen (privé) onder wijs opeisen en het nadien volledig laten betalen door de gemeen schap, is niet verantwoord. De eni ge aanvaardbare oplossing is de uitbouw van een pluralistisch on derwijs, dat zou ontstaan door sa menwerking tussen de verschillen de netten; het pluralistisch onder wijs mag dus geen bijkomend on- derwijsnet worden. Dat is de keuze waarbij het land zowel financieel als menselijk wel zou varen. Herman Eeckhout Indien wij de meeste dagbladschrijvers mogen geloven, kunnen wij binnen korte termijn de uitspraak van de Raad van State inzake het geval Happart verwachten. Een uitspraak die volgens ingewijden nogal goed uitvalt voor Happart en die zeker in geen geval de benoeming van Happart als burgemeester in de weg zal staan. Dat betekent dan meteen dat het beroep van de Bestendige Deputatie Limburg op de helling staat en dat de weg en meteen de overwinning voor Happart een voldongen feit is. Verwachtingen koesteren dat de h. Nothomb, huidig minister van Binnenlandse Zaken een initiatief ter zake zal nemen, is ook al droombedrog. Trouwens, de h. Nothomb zal wellicht nu zijn verklaringen kunnen herhalen: «dat hij plichtsgetrouw de adviezen van de Raad van State zal opvolgen». Blijft dan de houding van de Vlamingen binnen de regering. Wellicht hebben zij innerlijke pret gekend met het geval Happart binnen de socialistische fraktie in het Europese Parlement, maar die is zeker van korte duur. Nu komt Happart de regering bedreigen in een uiterst moeilijke periode. Het zou best wel eens kunnen dat de Van Rompuy's gelijk krijgen en dat Happart de bananeschil wordt waarop men valt. Voor ons zeker niet gelaten! Het «nabijgelegen» Bavay bood een aanlokkelijk alternatief. Dit noordfranse stadje was eertijds de hoofdplaats van het Nervische ge bied, waartoe ook onze streek be hoorde. Onder de Romeinse keizei Claudius werd het een naar verhou ding flink uit de kluiten gewassen stad. Als belangrijk centrum was Bavay straalgewijs verbonden met andere steden en met een ruim hinterland. Eén van die wegen liep over Blicquy naar Velzeke. En het is deze heirbaan die het genoot schap als proef op de som nam. Op donderdag 16 augustus, vroeg in de morgen, staan Luk Van Dur- me, konservator van het Velzeekse Gallo-Romeinse Museum en Luk De Both, voorzitter van de mu seumkommissie, in de schaduw van de Romeinse ruines te Bavay. Te gen 's avonds willen ze het vijfen dertig km. verderopgelegen Blic quy bereiken. Voor zover mogelijk wordt het tra cé van de oude Romeinse heirbaan gevolgd. En dat vormt de eerste dag geen onoverkomelijk pro bleem. Op een Michelinkaart kan je als het ware die eeuwenoude weg aflezen. Nu moet je niet gaan den ken dat een soort mini-autostrade Bavay met Blicquy verbindt. Maar toch liet de aaneenschakeling van nu eens een hoofdweg, dan eens een landweg, een gewone dorps straat, een veldweg of een bospad Met het oog op het afsluiten van de verrichtingen van de tombola verzoeken wij de afdelingen en verkopers onderstaan de schikkingen te willen nemen. A. Onverkochte loten: De onverkochte loten dienen ten laatste binnengebracht op MAANDAG 10 SEPTEMBER 1904 vóór 16 uur op het federaal sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst (bureau 1ste verdieping) of in de loop van de avond ten huize van de federaal sekretaris, Middenstraat 12 te Zandbergen. Niet tijdig ingeleverde loten zullen integraal aangerekend worden. B. Verkochte loten Wat betreft de verkochte loten verzoeken wij U het verschuldigde bedrag (80 fr. per boekje, de afdeling/ verkoper behoudt dus 20 frank) over te maken op reke ningnummer 870-0001030-26 van CSC-Vormingswerk Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. C. Trekking De trekking van de tombola gaat door op vrijdag 14 september 1984 in het Feestpaleis, Stationsstraat 21 te Ronse, als onderdeel van een showavond (Kees Brug- show), waartoe U vanaf 20 uur uitgenodigd wordt. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris toe het oorspronkelijk tracé vrij nauwkeurig te volgen. Slechts tweemaal diende een omweg ge maakt, namelijk om een autosnel weg en het kanaal van Pommeroeul te dwarsen. Merkwaardig is dat een paar van die wegen «Chaussée Brunehaut» noemen. Dit zou teruggaan tot de middeleeuwen toen men moeilijk kon aannemen dat de Romeinen deze wegen zouden aangelegd heb ben, en men hun ontstaan liever toeschreef aan de in het Nibelun- genlied bezongen koningsdochter Brunhilde. Even verrassend was het land schapsvriendelijk karakter van de weg in Noord-Frankrijk. Hier werd op de oorspronkelijke heirbaan een asfaltlaag aangebracht, waarboven een laagje grint werd ingewalst, wat de wegbedekking een vrij rustiek karakter gaf. Dit werd nog beklem toond door een natuurlijk-verwil derde bermbegroeiing en door de schaarse bewoning. Een groot kon trast met de betonwegels net over de Belgische grens. Ter hoogte van Blicquy werd van de weg afgewe ken om in de nabijgelegen Aube- chies te overnachten. Hier kregen onze wandelaars het gezelschap van Mark Rogge, archeoloog, en Koen- raad De Wolf, historicus. De avond werd afgerond met een paar stevige Gauloise-biertjes. De tweede étappe, vrijdag 17 au gustus, brengt ons van Blicquy naar Velzeke. Tussen Auberchies en Blicquy, ver scholen in een stukje verwilderd kreupelbos, valt een hoogst merk waardig dorp-in-opbouw te bekij ken. Lees door pag. 5 Krisis, werkloosheid en depressie kunnen uiteindelijk leiden tot een hartinfarct en hart- en vaatziekten kosten de begroting voor Volksge zondheid van de Lidstaten elk jaar miljoenen. Daarom vraagt Marijke Van Hemeldonck, Belgisch lid van de socialistische fraktie in het Euro pees Parlement, hoever men op dit gebied staat met het onderzoek in Europa. Ivor Richard, Europees kommissa- ris belast met sociale zaken, ant woordde dat talrijke onderzoekers hebben getracht uit te vinden welke relatie er bestaat tussen stress en ziekte. Tot nu toe hebben ze echter geen direkte band kunnen vast stellen. Onderzoek in gemeenschappelijk verband gaat gewoon door. In het kader van het derde aktieprogram- ma voor de volksgezondheid (1982- 1986) zijn meer dan 160 teams bezig met onderzoek. Stress als gevolg van slechte arbeidsomstan digheden staat centraal in het on derzoek van de Europese stichting tot verbetering van de levens- en arbeidsomstandigheden. Ook in de studie van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal met betrekking tot ergonomie wordt dit verschijnsel onderzocht. Euro focus 2d84

Voor Allen | 1984 | | pagina 1