Toekomst van de vrijzinnigheid verzekerd Editoriaal Zottegemse brandweer J Frans Uyttendaele provincieraadslid SP-ARRONDISSEMENTSFEDERATIE AALST VERGADERING ARRONDISSEMENTEEL SP-DESTUUR Donderdag 11 oktober om 20 uur Café «Riva», Markt 19 te Lede Een oud zeer Verleden en heden Nog in juni dit jaar bloklet- terden de kranten dat de be woners van de Zonnegemse wijk 'Heibos' lange tijd had den gewacht op een brand weerwagen die er een in lich telaaie staande woning moest trachten te blussen. De schuld van dit eerder laattijdig optreden lag zeker niet bij de spuitgasten van de Egmontstede. Zonnegem en Zottegem zijn nl. een 15-tal kilometer van elkaar ver wijderd. Zonnegem behoort nu eenmaal tot de fusiegemeente St. Lievens-Houtem, die op haar beurt (bij besluit van de gouverneur dd. 12.1.1978), zoals ook Zwalm; door de brandweer van Zottegem wordt bediend. Bovenstaand jammerlijk voorval, dat andermaal een gezin in de kou zette, bleek bovendien al het derde in de rij te zijn. De bewoners van St.-Lievens-Hou tem zullen evenwel in de nabije toekomst een zucht van verlichting kunnen slaken, want momenteel wordt druk werk gemaakt van hun brandveiligheid. De installatie van een vooruitgeschoven Zottegemse brandweerpost in het Livinusdorp, ons vooral door zijn jaarmarkt van 12 november goed bekend, is nu echt nakend. Reeds in 1980 had het Kollege van Burgemeester en Schepenen van St. Lievens-Houtem bij de gemeen te Zottegem stappen gedaan om een bij-afdeling of vooruitgescho ven post van de Zottegemse brand weer te St. Lievens-Houtem te la ten oprichten. Vooral voor de Houtemse deelge meenten Bavegem, Vlierzele en Zonnegem werd alarm geslagen. De Houtemse bestuursleden zagen nl. wijselijk in dat, gelet op de grote afstand, de brandweer van Zottegem aldaar inderdaad onmo gelijk snel kon optreden bij gebeur lijke brand. Zowel de toenmalige gouverneur De Kinder als de Provinciale In spectie dar Brandweerdiensten wa ren eveneens van oordeel dat de oprichting van een vooruitgescho- Allen» werd ven post van de Zottegemse brand weer op het grondgebied van de gemeente St.-Lievens-Houtem de meest efficiënte oplossing zou zijn voor het probleem van de brandbe veiliging van het grondgebied van 'r drie bovengenoemde Houtemse deelgemeenten. Lees door pag. 3 Van 12 tot en met 20 oktober e.k. wordt door VA KA, met de volle steun van de SP, de tweede Vlaamse Vredesweek georganiseerd onder het motto «EEN JAAR GELEDEN HEEFT DE BEVOLKING NEE GEZEGD!». De strijd tegen de plaatsing van kernraketten in Florennes (en elders in West-Europa) is inderdaad nog lang niet gestreden. In de loop van het najaar zal de SP-fraktie in de Kamer opnieuw een aantal initiatieven nemen in het belang van de vrede en de veiligheid. Daar behoren o.a. toe: klaarheid afdwingen over de beslissingsdatum, de bestaande overeen komsten en een heropenen van het juridisch debat over o.m. de grondwettelijkheid. Uit een desbetreffend advies van de Raad van State blijkt immers duidelijk dat de wet uit 1962 waarop de plaatsing gesteund is, geen voldoende wettelijke basis is. Wie dus - zoals de CVP-PVV-regering - ervoor kiest te steunen op deze wel zeer wankele basis, bewijst enkel een grote installatiebereidheid te bezitten. Deze dubieuze handelswijze van de regering op juridisch vlak, het onverminderd verderzetten van de voorbereidingswerken te Florennes, de twee reeds met de Verenigde Staten getekende konventies en niet in het minst het feit dat al tweederde van de totale kosten door landsverdediging betaald werden, het zijn allemaal bewuste stappen in de richting van de plaatsing van de kruisraketten. Trouwens veschillende Amerikaanse defensie specialisten verklaarden reeds meermaals openlijk er niet langer over te twijfelen dat België de kernwapens zal installe ren. Gebeurt de eerste fase daarvan in maart of pas op het einde van het jaar 1985, is ons inziens niet zo belangrijk. Essentieel is dat ze er NIET komen. Het komt er dus op aan om het verzet aan te houden en op te drijven. In dit verband is het nuttig even de resultaten aan te stippen van een nieuwe opiniepeiling, precies één jaar na de vorige, over de raketten begin september gehouden door het weekblad Panorama. Het aantal tegenstanders van de installatie van kernraketten in België is ongewijzigd gebleven en blijft indrukwekkend hoog: meer dan 76%. Het is denigrerend voor deze grote meerderheid van de bevolking dat CVP en PVV haar in deze zaak volledig passeert. Trouwens, het recente bericht dat de Sovjetunie nu ook al een «suksesvolle» test van kruisraketten heeft gedaan, is het zoveelste argument voor diegenen die er - zoals de SP - steevast hebben op gewezen dat de rakettenkwestie de aanzet zou zijn tot een nieuwe ronde in de bewapeningswedloop. Meer dan ooit dient thans dus gereageerd. De maand oktober, en de Vredesweek daarin in het bijzonder, moeten derhalve aangegrepen worden om de aandacht van de bevolking en van de politici nogmaals op de atoomdreiging te vestigen. We roepen op ofwel zélf een of andere vorm van actie te plannen ofwel deel te nemen aan een VAK A-activiteit. De konsekwente houding inzake de hele rakettenkwestie heeft de partij geen windeieren gelegd. Laten we dan ook in dezelfde richting vastberaden verder ijveren. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris Op vrijdag 21 september or ganiseerde de Oudervereni ging voor de Moraal een de bat met prof. dr. Lockufier. Titel daarvan was: De toe komst van de vrijzinnigheid in Vlaanderen. Aan de op komst te zien - het zaaltje van het Kultureel centrum was netjes gevuld - lijkt de vrijzinnigheid alleszins in Denderleeuw goed te gedijen. Voorzitter Frans Bert van de O.V.M.-Denderleeuw opende, vol vertrouwen en met terechte ge noegzaamheid, deze debatavond. Mare Mortier was niet weinig fier de gastspreker te kunnen inleiden als «een gerenommeerd economie professor maar nog meer een fer vente uitdrager van de vrijzinnige gedachte in Vlaanderen». Professor schetste dan de toekomst van de vrijzinnigheid in Vlaanderen vanuit een terugblik op het verleden en een analyse van het heden. Op een bijzondere boeiende wijze bracht spreker aan dat de vrijzin nigheid in de vorm van het zelfstan dig (ietwat opstandig?) denken steeds aanwezig was bij de Vlaming (denk aan Tijl Uilenspiegel). Doorheen inzet van personen, poli tieke partijen, kulturele verenigin gen en studentenorganisaties blikt Vlaanderen terug op 200 jaar be kende vrijzinnigheid. Het knoeiwerk aan de grondwette lijke principes, gewetensvrijheid, persvrijheid, godsdienstvrijheid be gon al na enkele jaren Belgische onafhankelijkheid. Troon en alta ren gingen in den beginne onmid dellijk hand in hand. Bisschoppelij ke paleizen, kerkfabrieken, leger aalmoezeniers, verplicht godsdienstonderwijs, de gefinan cierde vrije school,... zijn de duide lijke aanwijzingen van de klerikale bemoeizucht. De huidige situatie beoordeelde de spreker vrij positief. Sinds de jaren '50 en zeker nu groeien spontaan afde'ingen van het Humanistisch Verbond en de Oudervereniging voor de Moraal. De eigen uitzen dingen van het Vrije Woord, de Vrijzinnige koepel, de Unie van Vrijzinnige Verenigingen wijzen al le op een vrij gunstige situatie. Lees door pag. 3 Kd. Frans Uyttendaele wordt het nieuwe provincieraadslid voor het distrikt Zottegem-Herzele, na het ontslag van Freddy Van den Bos sche als provincieraadslid. De SP-federatie wenst kd. Frans Uyttendaele een vruchtbare wer king in de provincieraad. AGENDA: 1. Goedkeuring verslag vergadering 5.7.1984 2. Voorbereiding tweejaarlijks Congres 3. Nieuwe optie «Voor Allen» 4. Allerlei, rondvraag De Voorzitter A. VAN DEN BOSSCHE De Sekretaris CHB. VANCOPPENOLLE N.B.: Leden die wegens een oi andere omstandigheid geen uitnodiging mochten ontvangen, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 5 oktober 1984 46* jaargang nr. 38 Weekblad van de S.P. Weldra een vooruitgeschoven post te Sint-Lievens-Houtem OKTOBER VREDESMAAND Kaarten i 100 Fr. te verkrijgen Telefonisch: 02/217.58.00 toestel 293 of bij overschrijving op rek. 870 0408T07-91 Balcomité Mare GALLE 3392 MELDER*

Voor Allen | 1984 | | pagina 1