V Editoriaal Voor Allen BINNENIN Kip Op zaterdag 20 oktober 11. sprak Bert Van Hoorick na schepen Bourlon tijdens de officiële ontvangst van de Rode Valken op het Aalster- se stadhuis. Bert maakte een treffende evolutieschets van de nu 60-jarige Valkenwer king. Een aangrijpende toe spraak met heel wat histori sche gegevens, rijk aan per soonlijke ervaringen en ge plaatst in een ruimere maat schappelijke kontekst. Alvast de moeite waard om deze integraal in ons week blad weer te geven. W& atste maandag het sekretariaal te zijn, Houtmarkt 1 te Aalst. V J Het werd een echte overompeling, de zaal zat bomvol! lees door pag. 2 De Vlaamse Regering heeft zopas op voorstel van Ge meenschapsminister Mare Galle zijn akkoord betuigd met het ontwerp-dekreet tot instelling van een Vlaams In vesteringsfonds. Niemand zal vandaag de dag durven ontkennen dat de regering Martens-De Clercq haar samenhang kwijt is, erger nog, haar armslag totaal verloren heeft. Zelfs de rabiate verdedigers van deze neo-liberale regering geven grif toe dat de onderlinge verstandhouding zoek is, en dat de tweede adem waarnaar zo wordt gesnakt om de legislatuurtermijn uit te doen, verder achterwege blijft. Naarmate de verkiezingsdatum dichterbij komt, neemt de nervositeit toe... en wordt er door de excellenties onverpoosd geblunderd. De openbare opinie kan zich van de indruk niet ontdoen dat de ministers werkelijk het noorden kwijt zijn na wat er onlangs gebeurd is rond de Pégard-affaire, de Mont Louis, de aankoop van de legerjeeps, de manipulatie van de index door Eyskens, de eventuele invoering van de franchise in de ziekteverzekering of de zogenaamde ziekenbelasting. Bovendien blijken de partijinstanties van deze regeringskoali- tie zich ook niet meer te generen om mekaar van allerhande dingen te beschuldigen. In plaats van zich eensgezind achter de regeringspolitiek op te stellen, proberen zij mekaar elektoraal in de wind te zetten. De recente uitval van de voorzitter van het liberaal Vlaams verbond tegen CV P-partijvoorzitter Swaelen is hiervan nogmaals het duidelijkste bewijs. Dat het in dergelijk klimaat met ons land verder bergaf gaat, zal voor Martens-De Clercq een zorg wezen. Nochtans slaat de werkloosheid verder toe, neemt de koopkracht gestadig af, terwijl de verarming grotere dimensies aanneemt. Dit ondanks de zware inleveringen van de bevol king. De miljarden, die eerder in de zakken van het patronaat terecht zijn gekomen en die nu in de Staatskas vloeien, hebben niets wezenlijks veranderd aan de huidige krisis. Wat ook het Verbond der Belgische Ondernemingen (VBO) of het Vlaams Verbond der Ondernemingen (VVO) moge beweren inzake het herstel van de konkurrentiekracht der bedrijven, de verbetering van de handelsbalans, toch blijft de tewerkstelling achterwege en wordt het financieel tekort weldra een nationale ramp. Wegens de dubbelzinnigheid is het centraal akkoord tussen het patronaat en de sociale partners niet tot stand gekomen. Het ABVV heeft zich terecht niet laten misleiden. Deze mislukking zal ongetwijfeld erge gevolgen voor de tewerkstelling hebben, wanneer de regering niet de moed zal opbrengen om het patronaat bij wet te verplichten bijkomende jobs te kreëren eventueel via werktijdverkorting. Komt daarbij dat deze week voor de eerste maal de kaap van de 1.000 miljard overheidsschuld werd overschreden. Men voorziet zelfs dat op de schuldenlast van de Staat in 1985 circa 520 a 530 miljard aan rente zal dienen betaald. In vergelijking met 1984 zal de stijging van de rentelast op de openbare schuld dan rond de 80 a 90 miljard bedragen. Dit zal dus betekenen een bijkomende aderlating van 26.000 frank voor elk van de 3,5 miljoen werkende landgenoten. Het is dus overduidelijk dat het financieel beleid van deze regering, zonder te spreken van haar sociaal-ekonomisch beleid, een geleidelijke maar zekere verarming tot gevolg heeft, ja zelfs een ware ramp voor de bevolking inhoudt. Al bij al ziet het er naar uit dat het ontbindingsproces van de regering Martens V reeds begonnen is. Laten wij trachten dat zij spoedig mogelijk verdwijne, tot meerdere heil voor de ganse bevolking. Paul Van der Niepen Senator Artikel 9 van de Grondwet luidt: «Geen straf kan wor den ingevoerd of toegepast dan krachtens de wet.» Dief stal door manipulatie van de index is wettelijk niet verbo den en dus ook geen straf baar feit. Aanpassingswerken en waterbedeling te Denderleeuw, pag. 3 Gemeentelijke sportraad te Herzele geïnstalleerd, pag. 5 Geen kerstverlichting en geen prijsverhoging watertarief te Sint- Lievens- Houtem.pag. 5 Komt er toch een bredere brug te Erwetegem?, pag. 5 De laatste ronde van de gemeenteraad te Geraardsbergen, pag. 6 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 26 oktober 1984 46' jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P. Bert Van Hoorick huldigt Rode Valken «De benaming Rode Valken komt eigenlijk uit Oostenrijk. Na de eer ste wereldoorlog bestonden daar groepen rode padvinders en ook een tijdschrift voor arbeiders- en boerenkinderen. Het heette «Kin derland». In 1925 verscheen daarin een vertelling over vier knapen. Zij kwamen steeds samen in het park. Het verhaal beschreef hun avontu ren, vooral met de parkwachters. Het was voor de kinderen zeer spannend. Terwijl zij aan het spe len waren zagen de vier knapen plots twee valken in de groenblau we hemel voorbijtrekken. De val ken klommen hoogop om dan weer te verdwijnen achter de kim van de bomen. Die vogels van de vrijheid maakten zo'n indruk op hen dat ze besloten zich voortaan de bond van de rode valken te noemen. Zij wilden moedig en vrij zijn als de valken en rood zoals de socialisten van de wijk waarin zij woonden. Zij legden zich ook verplichtingen en standregels op. Het was natuur lijk maar een verhaal. Maar hun benaming en hun geboden werkten zodanig op de verbeelding van de jonge lezers van Kinderland, dat die ook rode valken wilden wor den. Zo ontstonden vele valken- groepen en tenslotte één groot ver bond. Het werd een machtige be weging in Oostenrijk die oversloeg, eerst naar Duitsland en Tsjechoslo- wakije en vervolgens naar Neder land, België en andere landen. Enkele van de verplichtingen die de Rode Valken op zich namen, luid den: 'De Rode Valk dient de arbei dersklasse. De Rode Valk is trouw aan zijn kameraden; de Rode Valk beschouwt elke arbeider als zijn broeder en is steeds tot hulp bereid; de Rode Valk is moedig, zijn woord gestand, offervaardig, zuiver in woord en daad; de Rode Valk is een beschermer van de natuur'. De Rode Valken hadden een spe ciale kledij waarover ik niet zal uitweiden. Ze hielden ook kampen. Soms waren het internationale kampen die zij rode valkenrepu blieken noemden en bestuurd wer den door een eigen verkozen kin- derparlement. Enkele onder de aanwezigen hier hebben die nog in hun jonge tijd meegemaakt, vooral in de Skandinavische landen. We kunnen daar slechts met groot heimwee op terugblikken. In ons eigen land werden de Rode Valken omstreeks het jaar 1930 opgericht. Hun groot kamp bevond zich in Lichtaart. Natuurlijk hadden de Rode Valken in Aalst, zoals elders in het land. hun voorgangers. Reeds in 1890 bestond er te Aalst een Socialisti sche Jonge Wacht. In 1901 werden hier ook kindergroepen opgericht die men de Volkskinderen noemde. Maar, wanneer we het hebben over een 60-jarig bestaan, dan moeten we teruggaan naar 1924. In dit jaar treffen we te Aalst en in het arron dissement vooral turngroepen aan binnen welke het socialistisch jeugdwerk plaats vond. Die van Aalst heette toen «Jeugd Bloeit». In een verslag van het arrondisse menteel kongres van de toenmalige socialistische partij treffen wij heel wat kritiek aan op het feit dat de jeugdwerking enkel uit turngroe pen bestond. Omer Van Trimpont uit Ninove betreurde dat er nog alleen aan lichamelijke opvoeding werd gedacht, terwijl voordien de Socialistische Jonge Wachten uit ons arrondissement aan het hoofd van de Vlaamse jeugdbeweging hadden gestaan. Een zekere Du- rand wenste een socialistisch bewuste en geestelijk gevormde jeugdbeweging, veel meer dan lou ter turngroepen. Niettegenstaande die kritiek treffen wij nochtans in ditzelfde jaar 1924 in Aalst een socialistische kinder werking aan. Aldus traden drie a vierhonderd kinderen op in een kantate «Arbeid» van Jef Van der Meulen, die op de vooravond van 1 mei op de Grote Markt werd uitgevoerd door de socialistische harmonie Arbeid en Kunst, onder leiding van Karei Van der Meirsch. En ook, ter gelegenheid van de vlaginhuldiging van de wijkklub «Josse Nichels» op 4 mei 1924 wor den kinergroepen in de optocht vermeld. Vermeldenswaard voor het jaar 1924 zijn de studiedagen van de centrale jeugdraad te Brus sel waar Jonge Wachten, Turnkrin gen, Volkskinderen en andere so cialistische jeugdgroepen samen de middelen onderzochten om de jeugdbeweging uit te breiden en te verdiepen. Dat was dus zestig jaar geleden. De grote doorbraak is er gekomen vroeg in de dertiger jaren, zowel voor de Rode Valken als voor de Socialistische Jonge Wachten, de Arbeidersjeugdcentrale of A.J.C., de A.T B.-Natuurvrienden en de Socialistische Anti-oorlogsliga die tienduizenden jongeren wist te mo biliseren. De socialistische jeugdbeweging werd toen de uitdrukking van een nieuwe levensstijl die zich uitte in een op de natuur afgestemde kle derdracht. in eigen kulturele waar den en normen tegengesteld aan de bourgeois-cultuur. De socialistische jeugdbeweging was ook al die jaren de uitdrukking van een konsekwen- te strijd tegen het opkomend fascis me en voor een maatschappij van vrede, vrijheid, meer gelijkheid en broederlijkheid. Terugblikkend op die laatste zestig jaren past het een eresaluut te brengen aan al degenen onder u die het beste van zichzelf hebben gege ven aan de uitbouw en later aan het instandhouden van die jeugdbewe ging, in het bijzonder dan van het rode valken- en kinderwerk. Het Vlaams Investeringstonds in de startblokken Dit Fonds zal de kredieten groepe ren die beschikbaar zijn voor de betoelaging van bepaalde werken, diensten en leveringen die in het Vlaams Gewest door de gemeenten of in opdracht van de gemeenten door intercommunales worden uit gevoerd. De gemeentewerken die hier be doeld worden zijn vooral wegen, rioleringen, gemeentegebouwen, fietspaden, begraafplaatsen en as- verstrooiingsweiden, electriciteits- leidingen, parkeergebouwen, cre matoria en columbaria. Daarenbo ven worden de algemene en de studiekosten eveneens in aanmer king genomen. Voor deze werken zal elke gemeen te jaarlijks een bepaald trekkings recht op dit Fonds hebben. De grootte van het trekkingsrecht zal bepaald worden aan de hand van een aantal objektieve kriteria zoals de bevolkingsdichtheid, de opper vlakte, het aantal woningen en de lengte van het wegennet. Kleine gemeenten met een bezwaarde fi nanciële toestand zullen naast hun trekkingsrecht ook nog een beroep kunnen doen op een uitzonderlijke toelage. Met de oprichting van het Vlaams Investeringsfonds wil Gemeen schapsminister Galle de subsidië ring van de gemeentewerken niet alleen objektiever maar eveneens sneller laten verlopen. De lange procedure van principiële en vaste belofte van toelage wordt afgeschaft. Het werkendossier zal op een minimum van tijd op het vlak van de provincie kunnen afge werkt worden. De gemeenten krijgen aldus de mo gelijkheid om hun investeringen over enkele jaren te plannen en in hun begroting zal een juistere fi nanciële weerslag te vinden zijn van de in het vooruitzicht gestelde werken. De aannemers van hun kant zullen de zekerheid hebben dat binnen de in het bijzonder bestek voorziene termijn definitief uitspraak zal ge daan worden over de aanbesteding. Daarenboven betekent het instel len van het Investeringsfonds een depolitisering van het huidige be toelagingssysteem. Het is de bedoeling dat, na goed keuring door de Vlaamse Raad, het Investeringsfonds op 1 januari 1985 in werking treedt. Triestig gedoe Diefstal Helaas! En toch kan niet worden ontkend dat, na de vele aanslagen door de huidige meerderheid, de ingrepen van minister Eyskens tot de meest schandalige vormen van diefstal behoren. Iedereen weet wat de indexmanipulatie betekent en het hoeft geen betoog dat de werkende bevolking nogmaals zal opdraaien voor uitgaven die geenszins noodzakelijk zijn, maar die met het gemak van een tove naar door het parlement worden gejaagd. Bij de vorige verkiezingen vond ik in mijn bus een hele waslijst sociale deugden van minister Eyskens de man woont ook in Heverlee en als ik het me goed herinner, ging hij er zelfs prat op dat hij minister van ontwikkelingssamenwerking was geweest; als hij echter onge stoord zijn huidige ingrepen mag voortzetten, dan hebben wij bin nenkort ontwikkelingshulp nodig. Maar misschien hoepelt hij op, want al is hij gelet op het legaliteits beginsel niet strafbaar boven dien geniet hij parlementaire on schendbaarheid er is nog een ruimere gedragscode: de moraal. Zelfs de christelijke moraal veroor deelt diefstal. Zal Eyskens de re gels van de moraal aan zijn fluwe len laars lappen, misschien wel. Wie niet terugdeinst voor diefstal, zowel openlijk als achterbaks, is meestal niet zo kieskeurig wanneer het om de verfijning van de moraal gaat. Het is wel jammer dat derge lijke mensen geacht worden mee in te staan voor het handhaven van de rechtsorde en hoewel de grondwet het niet over sociale rechten heeft, is er de wet van 15.5.1981 (B.S. 6.07.1983) in navolging van de ver dragen van New York (19.12.1966) waarin men het wel over sociale rechten heeft. Heeft de minister van economische zaken geen sociaal en politiek fat soen en is hij juridisch op het droge, men kan hem en zijn politieke vrienden bij de volgen de verkiezingen nog steeds tot een electorale straf veroordelen en het is de taak van de SP en de hele progressieve beweging de electo rale afstraffing voor te bereiden door de bevolking sociaal aan vaardbare alternatieven voor te stellen. Romain John van de Maele

Voor Allen | 1984 | | pagina 1