Gemeenteraad na vijf maanden opnieuw bijeen, 111111 RESPEI ■■■■■II Mil Tweejaarlijks administratief arrondissementeel SP-kongres Arrondissement Aalst Editoriaal Binnen in Willy Vernimmen Europees Parlementslid "N Roger D'Hondt In Aalst is een nieuw boek: «De Vredesvogel», van de auteur Bernard Benson voorgesteld. Het boek is ge koppeld aan een projekt waarbij een vliegtuig met aan boord 350 kinderen, de we reld zal afreizen om de staatshoofden te vragen de vrede te dienen door de be wapeningswedloop te stoppen. Nadat de CVP-CL-meerder heid op 24 september in vol slagen verwarring in onvol doende aantal opdaagde, werd de gemeenteraad op maandag 29 oktober voor de tweede maal bijeenge roepen. Zaterdag 10 november 1984 om 9u30 Zaal De Redding, Beraardsbergsestraat 119, Ninove Agenda Voormiddag: bespreking federaal werkingsverslag 1982-1983 Namiddag: politiek kongres «Doorbraak». Inleiding Willy Vernimmen Middags: belegde broodies voor alle bongresslslen. «Er is genoep ruimte, genoeg water, genoeg zon, genoeg kennis en er zijn genoeg werkwillige handen om iedereen op deze aarde te voeden». Er bestaat slechts één oplossing om de hon gersnood uit de wereld te helpen: de landbouwsektor ontwikkelen. Dat was de boodschap van de Europese kommissaris belast met ont wikkelingssamenwerking. Steeds Leontine te Gijzegem, pag. 3 Welke oplossing komt er voor Wolvenstraat te Zottegem, pag. 8 Waar komt in Ninove polyvalente zaal? pag. 6 De match Rens-Van Heuverswyn 1-0, 1-1 of... 0-1? M.a.w. voetbal te Geraardsbergen, pag. 7 11.11.11 Herzele steunt Zimbabwe, pag. 3 11.11.11 Denderleeuw steunt basisgezondheidszorg op de Filippijnen, pag. 5 Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 9 NOVEMBER 1984 46* jaargang nr. 43 Weekblad van de S.P Auteur van het Vredesboek in Aalst: «Het is 5 vóór 12» In België zal het projekt zowel moreel als financieel gesteund wor den door de daartoe opgerichte vzw «Vereniging van het Vredesboek» onder impuls van dokter De Loof, voorzitter van de vereniging «Medi sche werkgroep tegen atoomwa pens». Tijdens een persbabbel ten huize van dr. De Loof zei Benson dat de Amerikaanse media systematisch de vredesbeweging verzwijgen ter wijl hij een krant uit de Sovjetunie toonde waarin een recensie van zjn eerste vredesboek is opgenomen. Hij zei ook dat zijn geschriften en akties buiten elke partijpolitieke binding staan, maar tot doel heb ben de vrede te dienen. «Niettemin wordt ik beschouwd als een KGB- agent», zei Benson. Dokter De Loof verklaarde dat zijn vereniging alle moeite van de we reld ondervind om de uitgave van het boek te populariseren via de gevestigde media. Zo is een inter view met Benson bij de direktie van de BRT-tv op een njet gestuit en De auteur Bernard Benson en Dr. De Loof. Weliswaar met de staart tussen de poten en onder diplomatieke afwe zigheid van enkele kopstukken daagden de centrumlijsters dan toch op. Nu het verblijf op staatskosten van cowboy Willi, alias landbouwer «August» Willy Michiels werd ver lengd en bevestigd zat er voor hen niets anders op. Bij het begin van de vergadering vereremerkte dienstdoend Burge meester De Schutter twee verdien stelijke burgers (die zijn er dus ook nog te Haaltert). De kommissaris en de gemeentesekretaris werden het ereteken Orde van Leopold II toegekend. Aansluitend op de lofwoorden vroeg SP-raadslid Eeckhout Rudy voor de aanvang van de eigenlijke gemeenteraad het woord: «Het is reeds méér dan vijf maanden gele den dat de gemeenteraad nog bij eenkwam. Onder deze omstandig heden kunnen de raadsleden onmo gelijk hun kontrolerende funktie uitoefenen, dit is een aanfluiting van de demokratische rechten van de oppositie. Bovendien slaagde de meerderheid erin haar eigen gemeenteraad te boycotten door op 24 septembei slechts met 6 personen aanwezig te zijn en de normale werking onmo gelijk te maken. Voor deze onge hoorde handelswijze eisen wij van de meerderheid een duidelijke ver klaring.» Zoals naar gewoonte bleef de doof- stomme-meerderheid het antwoord schuldig op het stuntelige antwoord van eerste schepen De Schutter na die het had over «Biezondere om standigheden» die blijkbaar belang rijk genoeg waren om het normale beheer van de gemeente van onder geschikt belang te maken. We mo gen nog van geluk spreken dat ze geen «biezondere machten» heb ben... Ondertussen loopt het CL-CVP be leid verder vierkant. Voor de open bare aanbesteding van de concessie voor het uitbaten van de cafétaria van de Sporthal te Denderhoutem is men reeds een maand te laat. Er is trouwens over verschillende punten onenigheid tussen beide partners. Zo verspreidde de CVP een persmotie naar aanleiding van plannen van de CL-schepen om over te gaan tot een «meer econo mische vuilnisophaling met zak ken». Huisvuil en huisvuilbelasting zijn te Haaltert de punten waarmee de aandacht wordt afgeleid van het eigenlijke beleid. Eerst verdubbelde de meerderheid de huisvuilbelasting om ze nu voor het derde begrotingsjaar (1985) te rug op het oude peil te brengen (750 fr) en dit met veel getrom als een belastingsverlaging aan te kon digen. Bovendien beloofde de CL- lijst de afschaffing van deze belas ting terwijl ze voor 20 miljoen nieu we belastingen invoerden (verho ging personenbelasting en roerende voorheffing). Het meest ergerlijke is natuurlijk dat al dat mooie geld niet gebruikt wordt waar het écht nodig is zoals in de talrijke woonstraten die ver stoken blijven van riolering en be strating maar grotendeels dienen om landbouwwegen aan te leggen. Dat één en ander te maken heeft met, mogelijke 'grondspekulatie' en landbouwer «August» zijn gron den ook al niet ver uit de buurt zijn zal zeker niemand verwonderen. De gemeenteraad van Haaltert is inderdaad opnieuw bijeengeweest om het asociale beleid in het voor deel van enkelen verder te zetten... hiervoor was Michiels zelfs niet nodig. Matthieu een bankinstelling trok zich ultiem terug als organisator van een pers- konferentie voor de auteur. Benson is een wetenschapsman die heeft meegewerkt aan de bloei van het computertijdperk maar stopte «omdat deze evolutie veel te snel en ongekontroleerd verloopt». De Loof kondigde aan dat binnen kort in Aalst een Vredeshuis zal worden geopend met als doel alle vredesinitiatieven te koördineren. De vereniging van het Vredesboek (Karei Van de Woestijnestraat 18 te Aalst) is uitgever van het boek in samenwerking met de Nationale Loterij. Het is in de boekhandel verkrijgbaar voor 395 fr. Behalve de uitgave van het boek stelt de vereniging zich tot doel het organiseren van voordrachten, stu dievergaderingen, seminaria en kongressen, het uitgeven en ver spreiden van publikaties, het ma ken van films en de vrede te propa geren in de geest van het vredes boek. De grote en verkeerde gok van de regering De gedachte binnen aeyneerderheidsgroep wint veld dat men best de verkiezingen zo vér mogelijk van zich afzet en dat eind 1985 het ideaal tijdstip zou kunnen zijn. Deze gedachtengang om tijd te winnen steunt op enkele markante bedenkingen: 1. De laatste tijd zijn de tegenstellingen en de daaraan verbonden verklaringen zo veelvuldig dat verkiezingen in een dergelijk klimaat een ramp zouden betekenen voor CVP en PVV. Dus liever nog gezichtsverlies voor beide partijen in de hoop dat alles zich met de tijd zal opklaren. 2. Men denkt - ten onrechte trouwens - dat de geringe economische opflakkering meteen een oplossing kan geven aan de massale werkloosheid. Welnude genomen regeringsmaatregelen inzake «soepele arbeidsduur» zullen er voor zorgen dat het aantal werklozen nog zal stijgen. De afwijking naar de 45-urenweek zal in de kleine en middelgrote ondernemingen vlug leiden tot een verhoogde arbeidsprestatie per werknemer. Deze beschouwingen moeten ons, socialisten, aanzetten tot een ruime bekendmaking van een reeks voorgestelde regeringsmaatregelen. Hierop werd trouwens te weinig de nadruk gelegd, en dit vooral wat de openbare sektor betreft. Denken wij aan de werkelijk bedrieglijke praktijken van de h. Eyskens. Het gefoefel met de index is een diefstal zonder voorgaande; dieven buiten moet dan ook ingeprent worden in de geest van de gewone mens. Het verarmingsproces zal volgend jaar enorm zijn, dan zal men eerst gaan aanvoelen hoe bijvoorbeeld een partij zoals de PW de gewone mens het leven ondraaglijk kan maken. Denken dat een langer leven van deze regering iets zal wijzigen is bedrog. Het geluid dat Verhofstadt en de zijnen nog laten horen, klinkt vals en onmenselijk. Voor de PVV volgt een période van «vrije val», wat betekent onder de 15% van het kiezerskorps. Indien de akties die door de SP in het parlement zijn ingezet, met vooral daaraan verbonden de strijd voor vrede en stopzetting van de waanzinnige uitgaven voor bewapening met kracht worden doorgetrokken, dan krijgen wij in 1985 een ander politiek beeld en niemand zal er wellicht om treuren. Honger in de wereld niet nodig Wanneer vandaag de dag mensen van honger omkomen, dan is dat omdat «ontwikkelingslanden te weinig belang toekennen aan land bouwers, aan de zelfvoorziening op het gebied van voedsel en aan het platteland. Door zich blindelings in het industriële tijdperk te storten heeft een groot aantal ontwikke lingslanden zijn landbouwektor verwaarloosd.» Daarom «ont breekt het landbouwers in de Der- llinwu WHU lil—«m «MIMI* de Wereld aan een organisatie die ervoor zorgt dat ze een rechtvaardi ge beloning ontvangen voor hun werk op het land». Maar de fout ligt niet alleen bij de ontwikkelingslanden. Ook de ont wikkelde landen zijn verantwoor delijk voor de honger in de wereld. De vruchtbaarste landen die op technologisch gebied het meest ver gevorderd zijn, verkeren namelijk in de waan dat ze op eigen houtje alle monden kunnen voeden. Hun oplossing is «grote hoeveelheden graan op te offeren voor de produk- tie van vlees». De Europese Gemeenschap wil in het kader van haar beleid voor ontwikkelingssamenwerking dan ook een voedselstrategie. «De Ge meenschap pleit niet zozeer voor autarkie, maar streeft ernaar dat elk land zijn eigen bevolking kan voeden. Bijna alle grote moderne ekonomieën zijn namelijk voortge komen uit een landbouw die als basis fungeerde.» Door voorrang te verlenen aan de teelt van voedingsgewassen, door te streven naar zelfvoorziening op zowel nationaal als regionaal ni veau, door het produktieproces te steunen en de relatie landbouw- voedselproduktie te versterken, wat sommige landen reeds hebben gedaan, kan een voedselstrategie landen op weg helpen naar zelf voorziening. «Landbouw dient dus de basis te vormen voor verdere ontwikke ling,» aldus de heer Pisani, de Eu ropese kommissaris belast met ont wikkelingssamenwerking. EUROFOCUS 38/84 de mEnsEn. diet de rnaci

Voor Allen | 1984 | | pagina 1