i<W-> -4p Manfred Janssens, Federaal Voorzitter a.i. Arrondissementeel S.P.-Bestuur Arrondissement Aalst Vormingsavond rond Socialistische Solidariteit Nationale Manifestatie C.S.C.-VORMINGSWERK GEWEST AALST KADERVORMINGSAVOND BINNEN IN Toekomst provincies? Bevoegdheids verdeling tussen gouverneur en bestendige deputatie Nieuwe rol griffier Onder de voortreffelijke lei ding van kongresvoorzitter Manfred Janssens, hebben de socialisten van ons arron dissement op 10 november j.l. een voorbeeldig kongres gehad over de federale en nationale werking en over de ontwerp-resolutie van het SP-kongres dat op 17 en 18 november in Antwerpen plaatsheeft. Volgende kongres resolutie werd goedgekeurd op het fe deraal kongres van 10 no vember te Ninove. Op vrijdag 16 november 1984 om 20.00 uur in Volkshuis, Markt te Geraardsbergen (Zaal Marbol) De regering diende een wets ontwerp in tot wijziging van sommige bepalingen van de provinciewet. Het verder bestaan van de provincie is op zeker ogen blik in vraag gesteld, toch is er een consensus tot stand gekomen dat de provinciale instelling moet worden ge vrijwaard. Iedereen is het er over eens dat de organisatie en de wer king van de provincie moet gemoderniseerd worden. DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 om 20 U. VOLKSHUIS, HOUTMARKT 1, AALST PROGRAMMA 20.00-20.15 u.: verwelkoming en situering door Filip Bogaert 20.15-20.45 u.: inleidende uiteenzetting door Jan Van der Vaek 20.45-21.30 u.: dia-montage -Nicaragua» 21.30-22.30 u.: nabespreking over de brede opties en vormingsmoge lijkheden van Socialistische Solidariteit 22.30-23100 u.: toelichting documentatiemateriaal (o.a. stand aanwe zig) en evaluatie. Aalst verkiest zijn afgevaardigden voor het federaal bestuur, pag. 2 De werkgroep leefmilieu te Herzele, pag. 3 Gemeentebegroting 1985 Zottegem goedgekeurd, personenbelastingen verlaagd, pag. 8 S.P.-Algemene ledenvergadering te Denderleeuw, pag. 3 Wat van de burgemeester niet mocht gezegd worden, pag. 8 Huurlingen, pag. 4 Het kinderkoor: de Volkskinderen, pag. 4 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 16 NOVEMBER 1984 46* jaargang nr. 44 Weekblad van de S.P Arrondissementeel Congres En we mogen dit wel eens zeggen, dunkt me: we waren trots op onze mensen die bij dit kongres een rol hebben gespeeld. Na inleidingen door Freddy Van den Bossche en Willy Vernimmen, ontstond er een hoogstaande dis- kussie over de werking van de fede ratie, waarbij iedereen het er over eens was dat ons weekblad Voor Allen in ieder geval moet worden in stand gehouden. Het kersverse arrondissementsbestuur zal zich hierover eerlang bezinnen en on middellijk aan een nieuw kongres een oplossing voorstellen. Mogen we hopen dat het dit keer lukt? Ik ben er zeker van. Hierbij moeten we dankbaar hulde brengen aan de inspanningen van het vorige bestuur dat onder leiding van Alois Van den Bossche erin geslaagd is, ons dierbaar weekblad boven water te houden. T.a.v. de nationale ontwerp-resolu tie werden uitstekende amende menten ingediend, waarbij eens te meer opviel dat onze jongere ka meraden de linkse traditie van onze federatie verder doortrekken, zon der romantiek maar zakelijk en realistisch. Het nieuwe bestuur is verjongd. Het doel van de leden ervan is hetzelfde. Dit doel kan alleen bena derd en bereikt worden door als kameraden maar ook als vrienden samen te werken. Marc Galle Het Federaal Congres van zaterdag 10 november heeft beslist de funktie van Fede raal Voorzitter voorlopig niet op te vullen. Er werd beslist een waarnemend voorzitter te verkiezen op het Federaal Bestuur van 16 november. Intussen werd kd. Manfred Janssens van de afdeling Ninove aangesteld als Fede raal Voorzitter ad interim. Het Congres besliste verder ten laatste binnen de zes maanden via een kongres een nieuwe Voorzitter te ver kiezen. -II...ML Congresresolutie - De SP federatie Aalst, in arron dissementeel kongres bijeen op za terdag 10 november te Ninove: keurde het arrondissementeel administratief en financieel verslag goed over de periode 1982, 83 en 84. dankt het uittredend federaal be stuur en inzonderheid federaal voorzitter Alois Van den Bossche, voor de jarenlange inzet voor de partij geeft het nieuw federaal bestuur de opdracht er over te waken dat: 1. de SP-afdelingen politieke vorming en aktie nog meer centraal stellen door een nieuwe aanpak op afdelingsvlak. 2. De bevolking regelmatig in kennis wordt" gesteld van de SP- voorstellen en standpunten over politieke, kuiturele en sociaal-eko- nomische problemen op alle vlak ken en specifiek voor het arrondis sement Aalst. 3. het arrondissementeel week blad «Voor Allen» een fundamen teel strijdwapen is bij onze socialis tische aktie en als dusdanig moet geherwaardeerd worden en finan cieel leefbaar gehouden. - De SP-federatie Aalst, gehoord het verslag van Europees Parle mentslid, kd. Willy Vernimmen: feliciteert het partijbureau en de parlementsfrakties met de volge houden inspanning van de SP tegen het reaktionaire regeringsbeleid van Martens-De Clercq, dat leidt tot een nieuwe armoede; verheugt zich over de grotere openheid en demokratisering van de partijwerking, de verjonging van de kaders en de duidelijkheid van de socialistische standpunten, dit werd trouwens beloond met zeer goede verkiezingsuitslagen. is derhalve de mening toegedaan dat deze inspanningen moeten wor den verder gezet en nog geaksen- tueerd worden, door o.a. nog meer de verzamelplaats en open aktie- partij te zijn voor een vrije, ver draagzame, solidaire en demokrati- sche maatschappij. dat in deze kontext een progres sieve frontvorming noodzakelijk is en het principe van de open kandi datenlijsten daartoe een uitstekend middel is. - De SP-federatie Aalst veroor deelt verder de extremistische aan slagen die tot doel hebben de parle mentaire demokratie te destabilise ren (o.a. ook de brandstichting in het Volkshuis te Aalst). Agenda: - verkiezingen van 2 ondervoorzitters, penning meester S.P. en penningmeester «Voor Allen» - samenstelling uitvoerend bestuur - aanduiding waarnemend voorzitter - aanvulling federaal bestuur princiepsbeslissing (nevenorganisaties en jongeren) - ontwerp resolutie amendementen - allerlei Manfred Janssens Voorzitter a.i. Kamer wijzigt provinciewet Dit verwezenlijken is de strekking van dit wetsontwerp, zegt de rege ring. De commissie Binnenlandse Zaken heeft 17 vergaderingen ge wijd aan de behandeling ervan. De inbreng van de commissieleden was zeer ruim en konstruktief te noemen. Tijdens de bespreking in openbare vergadering van dit wetsontwerp benadrukte kameraad Herman De Loor enkele zwakke punten in de tekst. Ten behoeve van onze lezers geven we hierna de tussenkomst weer van ons Zottegems kamerlid. Vooraf vraag ik aan de minister welke de eigenlijke plannen van de regering zijn in verband met de provincies? Ook de voorzitter van de Commissie Binnenlandse Zaken heeft in dit verband een konkrete vraag gesteld. Gezien de regering beweert dat dit wetsontwerp deel uitmaakt van het plan tot modernisering van de pro vincies, veronderstellen wij dat het de bedoeling is deze verder in stand te houden. Is dat werkelijk het geval, mijnheer de minister? Uit het betoog van de CVP- en PW-woord voerders hebben wij duidelijk begrepen dat zij wel in die richting denken. De bevoegdheidsverdeling tussen de gouverneur en de bestendige deputatie, verdeling die nader wordt gekonkretiseerd in de bepa lingen betreffende het rijks- en pro- vinciepersoneel, lijkt mij theore tisch en evenmin praktisch werk zaam. Vermits de bestendige deputatie enkel de zaken van provinciaal be lang zelf voorbereidt, zal men noodzakelijkerwijze een verdeling van de bundels moeten maken aan de hand van het criterium «provin ciaal belang». De inhoud van het begrip «provinciaal belang» is lang geen vastomlijnd gegeven. Het be grip «provinciaal belang» is moei lijk definieerbaar. Met te stellen dat van provinciaal belang is «al wat» niet van algemeen of gemeentelijk belang is, komt men hier geen stap verder. Bovendien is het denkbaar dat sommige te nemen beslissingen zo wel een aspekt van provinciaal als van algemeen belang vertonen. Alsdan rijst onmiddellijk de vraag of de bestendige deputatie of de gouverneur de besluitvorming dien aangaande voorbereidt. Voornoemde bevoegdheidsverde ling brengt in principe ook mede dat de bestendige deputatie de uit voering van bepaalde besluiten van algemeen belang zou kunnen blok keren of doelbewust vertragen. Hiertegen zie ik niet onmiddellijk een wettig middel. De voorgestelde bevoegdheidsver deling zal zeker niet leiden tot een degelijk bestuur. In de praktijk zal zij immers met zich brengen dat voorbereiding en uitvoering van de dossiers die niet van provinciaal belang zijn niet langer berust bij één administratie. Wanneer een ambtenaar een dos sier dient voor te bereiden en een andere ambtenaar gelast zal wor den datzelfde dossier uit te voeren, spreekt het voor zich dat zulke toestanden leiden tot dubbel werk, vertragend zijn en onvermijdelijk misverstanden met zich zullen brengen. Deze situatie wordt meer precair wanneer men hierbij voor ogen houdt dat de rol van griffier be perkt wordt tot deze van provin ciaal ambtenaar. Waar tot op he den de griffier de draaischijf is van het provinciaal bestuur, zal hij niet meer betrokken worden bij de voorbereiding van de besluitvor ming die niet van provinciaal be lang is, met als gevolg dat hij niet meer kan instaan voor noodzakelij ke coördinatie bij de voorbereiding van het te voeren beleid en als sekretaris van de bestendige depu tatie zal gekonfronteerd worden met dossiers die hem totaal vreemd zijn. Tevens zal hij niet bevoegd zijn om de nodige koördinatie te verzekeren tussen voorbereiding en uitvoering van het algemeen be stuur. Ik stel mij dan ook de vraag hoe deze koördinatie moet ver lopen. Vandaar ons amendement dat wij opnieuw hebben ingediend, nadat het in de Commissie niet werd aanvaard. Als algemene beschouwing wens ik hier aan toe te voegen dat ik geen reden zie waarom er een onder scheid dient gemaakt te worden tussen het voorafgaand onderzoek en de uitvoering, in die zin dat de bestendige deputatie wel alle geno men beslissingen uitvoert, maar en kel de besluiten van provinciaal belang voorbereidt. Dit wetsontwerp herziet ook het ambt van arrondissementskommis- saris, hetgeen niet het geval was in het door de regering neergelegde wetsontwerp, zonder evenwel een duidelijke optie te nemen voor het verder handhaven van dit ambt. Enerzijds wordt de taak van de arrondissementscommissaris ver ruimd en anderzijds kan hun aantal verminderd worden daar de moge lijkheid voorzien wordt dat één arrondissementscommissaris wordt aangeduid voor meerdere arrondis sementen. Lees door pag. 5 Op vrijdag 9 november 1984 orga niseerde de Nationale Federatie voor Gehandicaptenzorg een natio nale manifestatie tegen de bespa ringsmaatregelen opgelegd door Minister Hansenne aan het Rijks fonds voor Sociale Reclassering van Minder-Validen. Deze maatregelen hebben tot gevolg gehad dat een aantal prestaties voor functionele revalidatie niet meer terugbetaald worden door het Rijksfonds. Concreet betekent dit dat meer dan honderdduizend mindervaliden voortaan jaarlijks duizenden fran ken meer zullen moeten betalen voor hun functionele revalidatie. In ons land is het blijkbaar moge lijk bij één of andere dorpsvereni ging gratis dans- en zanglessen te volgen, terwijl een gehandicapt kind voor hoge kosten geplaatst wordt, wil het zijn bewegings- en spraakmogelijkheden optimaal be nutten. Tegen deze politiek werd er op vrijdagnamiddag in het centrum van Brussel betoogd door een 1.500 tal leden van de Nationale Federa tie voor Gehandicaptenzorg. Ach teraf werd in de Magdalenazaal een meeting georganiseerd tijdens de welke de besparingsmaatregelen uitvoerig toegelicht werden en be kritiseerd. Tot slot werden door de aanwezi gen een aantal resoluties goedge keurd die onder meer voorstellen inhielden om te komen tot een financieel gezond en goed gestruc tureerd revalidatiebeleid. De Na tionale Federatie voor Gehandicap tenzorg is ervan overtuigd dat deze voorstellen realistisch zijn en kos tenbesparend, zonder dat de ge handicapten hiervan het slachtoffer worden.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1