Leefbaarheid pensioenstelsel werknemers in gedrang SP-kon gres te Antwerpen Willy Vernimmen waarnemend voorzitter Jacnues Timmermans vertolkt standpunt S.P.-Aalst BINNENIN C.S.C. VORMINGSWERK GEWEST AALST KADERVORMINGSAVOND Vormingsavond rond Socialistische Solidariteit Nieuwe armoede Staande ovatie voor Ernest Glinne Politieke aktie Progressieve front vorming De SP wil opnieuw in een regering zonder raketten, maar vooraf wil zij de CVP- PVV meerderheid een ne derlaag bezorgen. Met open kandidatenlijsten en een prioriteitennota op basis van het socialistisch alternatief zal zij proberen een nieuwe verkiezingsoverwinning te behalen. Tot zover de essentie van het kongres. Er was een massale opkomst, veel entoesiasme en een grote eensgezindheid, eenparigheid van stemmen voor het verlengen met twee jaar van het mandaat van voorzitter Karei Van Miert. Het stelsel van de pensioe nen van werknemers heeft de laatste jaren heel wat moei lijkheden gekend. De te- werkstellingskrisis, de loon inleveringen zijn de oorzaak dat langs de kant van de bijdragen er heel wat minder inkomsten waren dan voor zien. De massale inkrimping van de staatssubsidies, met circa 100 miljard, aan het stelsel sinds 1975 zijn de oor zaak dat praktisch alle reser ves werden gemobiliseerd. De werknemersbijdragen zijn ver hoogd geworden, eerst van 6,50% tot 7%, daarna van 7% tot 7,5% en tevens werd het plafond voor alle werknemers zowel bedienden als arbeiders, afgeschaft. Aan de ge pensioneerden werden zware inle veringen opgelegd: beperking van het vakantiegeld, vervanging van de aanpassingsvergoeding door een overlevingspensioen van maximum één jaar, nieuwe voorwaarden voor een vervroegd rustpensioen, ver vanging van de regeling van de wettelijke brugpensioenen door die van de brugrustpensioenen die min der gunstig is, het overslaan van indexaanpassing van 2% in mei 1984. Op het nationaal congres hield Jacques Timmermans de volgende tussenkomst na mens de S.P.-federatie Aalst, over de politieke aktie en de progressieve frontvor ming. Subsidieregeling Aalsters jeugdwerk: mossel noch vis..., misschien wel roze garnaal, pag. 2 Hofstade: openbare stortplaats, pag. 2 Gustaaf reeds burgemeester te Denderleeuw, pag. 3 Het Zwarte Orkest te Ninove, pag. 7 Kinderkribbe in Geraardsbergen... m.a.w. kerstmis is nabij, pag. 6 DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 om 20 0. VOLKSHUIS, HOUTMARKT 1, AALST PROGRAMMA 20.00-20.15 u.: verwelkoming en situering door Fiilp Bogaert 20.15-20.45 u.: inleidende uiteenzetting door Jan Van der Vaek 20.45-21.30 u.: dia-montage «Nicaragua» 21.30-22.30 u.: nabespreking over de brede opties en vormingsmoge lijkheden van Socialistische Solidariteit 22.30-23.00 u.: toelichting documentatiemateriaal (o.a. stand aanwe zig) en evaluatie. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I 9300 AALST Tel.: 053/70 51 5'l Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 23 NOVEMBER 1984 46' jaargang nr. 45 Weekblad van de S.P. Open kandidatenlijsten wel, raketten niet Verder keurde het kongres met slechts 5 tegenstemmen en 1 ont houding het principe van de open kandidatenlijsten goed. Van enig verzet was geen sprake, ook al omdat de federatie Mechelen haar amendement introk. Tenslotte onderstreepte Willy Claes, die een eerste schets maakte van het socialistische regeringsal ternatief, dat een nieuw globaal gesprek van gemeenschap tot ge meenschap onafwendbaar is en dat de Vlaamse socialsten een belas tingsvermindering mogelijk achten. Tenminste voor de lagere en mid delgrote inkomens uit arbeid. In zijn toespraak haalde oud minis ter Claes een eindeloze reeks rede nen aan waarom het beleid van Martens V mislukt is, wees erop dat dit niet alleen morele schade berok kent aan de bevolking, maar bo vendien de weg opent naar gevaar lijke extremismen. Volgens Claes is dit wel degelijk een maatschappijhervormende re gering, maar dan wel in de zin van de averechtse herverdeling. Er ont staan nieuwe vormen van armoede, de sociale zekerheid wordt langs alle kanten belaagd en wie zijn inkomen haalt uit arbeid, levert meer in dan degene die hééft, ter wijl tegelijkertijd meer dan twee- Op het arrondissementeel be stuur van 16 november te Ge- raardsbergen werd Willy Ver nimmen verkozen als eerste on dervoorzitter en wordt aldus waarnemend voorzitter, Alice de Coensel werd verkozen tot tweede ondervoorzitster. Willy Vernimmen zal maximum 6 maanden waarnemend voorzit ter blijven en indien mogelijk reeds vroeger vervangen wor den zoals beslist op het arrondis sementeel kongres. derden van alle aanvragen tot prijs verhoging door de huidige minister van ekonomische zaken werden goedgekeurd. Volgens Claes zal de Belgische eko- nomie in de toekomst vooral met vier grote problemen worden ge- konfronteerd: de veel te hoge ren telast en de gigantische openbare schuld, de slechte betalingsbalans en de ondraaglijke kapitaalvlucht, de veroudering van ekonomische en industriële strukturen, de veel te hoge werklosoheidsgraad. Hij pleit meteen voor een realisti sche politiek inzake terugschroeven van overheidstekorten, het voeren van een meer expansieve ekonomi sche politiek en het ontwikkelen van een evenwichtig doch strikt prijzenbeleid. Verder zei hij dat de SP zeker geen devaluatie zal aan vaarden. Als een van de middelen ter bestrijding van de hoge werk loosheid noemde Claes tenslotte een belangrijke vermindering van de arbeidsduur, hij achtte belas tingsvermindering voor kleinere in komens mogelijk en zei dat met socialisten in de regering de indexa tie van lonen en sociale vergoedin gen opnieuw normaal zal gebeuren. Net voor de herkozen voorzitter Karei Van Miert zijn slottoespraak zou beginnen, kwam Ernest Glinne op het kongres binnen. Hij kreeg voor zijn aanwezigheid een sponta ne staande ovatie. De SP-voorzitter begon met erop te wijzen dat de partij een suksesvolle periode ach ter de rug heeft en dat veel laat vermoeden dat die in de komende tijd wordt voortgezet. Toch waar schuwde hij ook om bescheiden te blijven, niet te denken dat nu alles vanzelf zal gaan en konsekwent verder te vechten. Het motto waar onder het kongres plaats had was trouwens: «En nu doorzetten, SP, het enige alternatief.» Van Miert hield een uitgebreid pleidooi voor «het op gang brengen van een krachtige beweging die de progressieven in Vlaanderen bij eenbrengt». Hij verwees daarbij naar de historische oproep van Col- lard en stelde «dat godsdienst niet langer een scheidingslijn vormt tus sen progressief en konservatief en dat men progressieven bij vrijzinni gen en gelovigen vindt, zoals men ook konservatievén vindt bij vrij zinnigen en gelovigen». Deze Doorbraak-strategie houdt ook in dat men een open aktiepartij wordt, die samen kan optreden met alle demokratische progressieve ba sisbewegingen in Vlaanderen. Door al deze maatregelen werd de uitbetaling van de pensioenen veilig gesteld in 1984 en voor 1985 was er een overschot van enkele miljarden voorzien. Dit dreigt als sneeuw weg te smelten ingevolge het ontwerp van herstelwet houdende sociale bepalingen dat door de Regering aan de Senaa werd voorgelegd en voor het einde van het jaar door beiden. Senaat en Kamer van Volksvertegenwoordigers, nog zou moeten worden goedgekeurd. We vragen de aandacht voor twee Progressieve frontvorming en politieke aktie Het congres van de federatie Aalst heeft unaniem het beleid van voor zitter Karei Van Miert en het par tijbureau goedgekeurd en de wer king en aktie van de parlements- frakties als zeer positief geëva lueerd. De duidelijke standpunten, in over eenstemming met de noden van de overgrote meerderheid van de be volking en de krachtige oppositie tegen het reactionaire beleid van de regering Martens-De Clercq, wer den op electoraal vlak trouwens reeds positief beantwoord. Ons socialistisch alternatief moet nu met nog méér inzet en middelen aan de arbeidende bevolking be kend worden gemaakt. Vermits wij - spijtig genoeg - met de progressieve pers in het defen sief staan en wij evenmin de nodige financiële middelen hebben voor grootscheepse propagandacampa gnes, kan deze noodzakelijke infor matieopdracht slechts slagen door de inspanning van onze eigen mili tanten. Daarvoor moeten dus zoveel moge lijk militanten onze socialistische boodschap op een bevattelijke wij ze naar de bevolking brengen en propageren. Militanten, die over tuigd zijn van de daadwerkelijke waarde van het socialisme, dit in discussies kunnen verduidelijken en toepassen op het vlak van de feiten en de dagelijkse aktie. Om dit te bereiken is er dus in de afdelingen méér politieke aktie en vorming noodzakelijk. De federatie Aalst verheugt zich dan ook over de verdere uitbouw van de partij tot een open aktiepar tij, die aansluiting moet zoeken met alle progressieve basisbewegingen en zich richten tot elk individu dat samen met de S.P. wil ijveren voor een socialistische maatschappij. De S.P. federatie Aalst staat in dit verband volledig en uitdrukkelijk achter de operatie «Doorbraak». Het arrondissement Aalst heeft in de geschiedenis van de arbeidersbe weging trouwens terzake een be langrijke pioniersrol vervuld. In 1886 richtte jan Bijl te Aalst de eerste onafhankelijke werkersbond op: hij droomde ervan de arbeiders verenigd te zien, om voor hun rech ten te kunnen opkomen. Rond de eeuwwisseling hebben de kristen-democraten zich een tijd lang afgescheurd van de katolieke eenheidspartij en zich tot een auto nome beweging ontwikkeld, onder de leiding van Priester Daens. Waarin Priester Daens met zijn volksfrontbeweging toen niet slaag de, moeten wij, bijna negentig jaar later, wel kunnen, in zoveel gun stiger omstandigheden, in een nieu we situatie en met een jeugd die de basis van de maatschappij zelf wil veranderen. De eenheid van aktie van de arbei dersklasse is steeds de grote schrik van de conservatieven geweest. Vanuit deze hoek - zeker uit C.V.P.-middens - moeten wij dus veel tegenstand verwachten en vooral veel verdachtmakingen. Maar over dit aspect, citeert L.P. Boon in zijn monumentaal boek «Priester Daens» over de geschie denis van de arbeidersbeweging in het arrondissement Aalst, de pas sende uitspraak van Smid Lam- brecht, leider van de Daensistische beweging in het Ninoofse. Ik citeer: «Alle arbeiders hebben voor aller eerste plicht, elkaar te steunen in de strijd om het bestaan, en zich niet te laten verdelen door een hoop kluchtspelers.» Einde citaat. Een kameraad uit onze federatie, met name Willy Vernimmen, was één der initiatiefnemers die in 1956 reeds, gepoogd hebben om een «doorbraakgroep van het open so cialisme» op te zetten, via een toen fel opgemerkte princiepsverkla ring. Na de 1 mei-oproep van Leo Col- lard in 1969 riep Bert Van Hoorick het arrondissement Aalst op het voorbeeld te geven aan gans het Jacques Timmermans land. Ik citeer uit het arrondisse menteel weekblad Voor Allen: «Wij zijn het Daens en Bijl ver schuldigd, om de grote poging te ondernemen voor de verzameling van de vooruitstrevende krachten.» Einde citaat. Aansluitend daarop grepen er ge sprekken over dit thema plaats en schreef pastoor De Cubber van de H. Hartparochie van Aalst, einde november 1969 een artikel in dit zelfde weekblad Voor Allen, waar in hij duidelijk stelt hoe de ver deeldheid onder de arbeidersbewe gingen hun onmacht is en de macht van het kapitalisme in de hand werkt. Konkrete, praktische resultaten le verden deze gesprekken nochtans niet op. Het zou duren tot de gemeenteraadsverkiezingen van 1976, dat de S.P. voor het eerst open lijsten indiende te Geraards- bergen en te Ninove, onder de vorm van de opneming van een K.P.-kandidaat. Te Ninove werd dit in 1982 met succes herhaald. Wij hoeven ons dus als socialisten zeker niet te schamen of te veront schuldigen voor het verleden, om dat tenslotte ook de organisaties van katolieke arbeidersverenigin gen opgezet werden als anti-socia listisch. Luidde de ondertitel van de katolieke krant «Het Volk» niet Anti-Socialistisch dagblad? Tegenover dezen hebben onze ou dere kameraden zeer hard moeten strijden en veel geleden en het zou hun onrecht aandoen. In het licht van de huidige toestand wenst de federatie Aalst evenwel haar inspanningen te verveelvoudi gen om in dit zó belangrijke opzet te slagen en de verdeeldheid uit de arbeidersbeweging te bannen. Tot spijt, inderdaad, van genoemde «kluchtspelers». artikelen van het ontwerp: 1. Artikel 4 -de financiering. Door volmachtsbesluit nr. 95 be treffende de brugrustpensioenen is uitdrukkelijk voorzien, dat de last van de toegekende brugrustpen sioenen tot en met de maand tij dens dewelke de gerechtigde de 65 jarige leeftijd bereikt, niet door de pensioenregeling voor werknemers wordt gedragen, maar door de Staat. Het brugrustpensioen kwam er in vervanging van het wettelijk brug pensioen dat volledig ten laste was van de Staat. Het was dan ook maar normaal dat de uitgaven van het brugrustpensioen ten laste van de Staat werden gelegd. Voor het opmaken van de begro ting van 1985, stelt de Regering in artikel 4 voor het batig saldo dat voor 1985 inzonderheid in de pen sioenregeling der werknemers wordt voorzien, te gebruiken om de uitgaven voor brugrustpensioenen te dragen. In toepassing van artikel 26 van de wet van 29 juni 1981 houdende de algemene beginselen van de sociale zekerheid voor werk nemers is de Staat verplicht 20% van alle pensioenuitkeringen voor werknemers ten laste te nemen. De overige 80% van de uitgaven voor brugrustpensioenen zullen op die manier ten deel vallen van het pen sioenstelsel voor werknemers. Het geheel of gedeeltelijk wegval len van staatstoelage, waarvoor het gevaar bestaat n!bt alleen voor de begroting van 1985 maar ook voor de volgende jaren, zal de leefbaar heid van het werknemerspensioen stelsel in het gedrang brengen. Waarom het batig saldo niet ge bruikt om een inhaalpremie uit te betalen, waarvan de mogelijkheid was voorzien in volmachtsbesluit nr. 281 van 31 maart 1984. Er zou ook dringend iets kunnen gedaan worden voor de oud-gepensioneer den, dit werd reeds herhaald ge vraagd door de socialisten in Senaat en Kamer bij de bespreking van ontwerp Mainil. Dit sluit aan bij de eisen van het A.B.V.V. 2. Artikel 16. - de verlenging van het stelsel. Dit artikel verlengt tot 31 december 1987 de periode gedurende dewel ke het brugrustpensioen kan toege kend worden. Het volmachtsbesluit nr. 95 van 28 september 1982 had de toepassing van het brugrustpensioen beperkt tot drie jaren: 1983, 1984 en 1985. Het artikel 16 voorziet de mogelijk heid om door een in Ministerraad overlegd koninklijk besluit het stel sel van brugrustpensioen te verlen gen tot na 31 december 1987. E. De Nauw.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1